اقتصادیمجله کسب و کار

خرابی پمپ آب در زمستان و علت خاموش شدن پمپ آب خانگی

مشکل خیلی از کسانی که خریداری کرده‌اند این است که چرا پمپ خاموش می‌شود، این مطلب را برای شما نوشتیم تا علت خاموش شدن پمپ آب را بررسی کنیم. اما بیایید یک مقدار با هم درد دل کنیم؛ به دنبال مشکلاتی که هر روز گریبان مردم ما را می‌گیرد، چندی است شاهد تبلیغات کم آبی و بی آبی هستیم، تابستان و زمستان هم ندارد، ما همیشه مشکل کم آبی داریم، چون اساسا همیشه مشکل داریم! وقتی آب کم است، فشار آب هم کم است و وقتی ساختمان‌ها بلندتر می‌شود، فشار هم کمتر می‌شود، دست آخر همه مجبوریم یک پمپ آب خانگی نصب کنیم بلکه اندکی از فشار مشکلات کم شود.

 

حالا وقتی وارد خیلی از آپارتمان‌ها می‌شوید، صدای ویژ ویژ پمپ آب را می‌شنوید، یکی از عواملی که در افزایش عمر مفید پمپ و کارکرد درست آن نقش دارد، خاموش و روشن شدن به موقع آن است؛ اما اگر علت خاموش و روشن شدن پمپ آب یک خرابی یا نصب نادرست پمپ باشد، دیگر تبدیل به معضل شده و پمپ نمی‌‌تواند آب را با فشار بالا به درون لوله‌های ساختمان بفرستد.

شما می‌توانید با خرید یک پمپ از فروشگاه معتبر و نصب آن به وسیله یک فرد باتجربه و ماهر، از بروز این مشکل جلوگیری کنید و در صورت خاموش شدن مکرر پمپ نیز از یک تعمیرکار متخصص برای عیب یابی و رفع آن کمک بگیرید. با ما همراه باشید تا به بررسی علت خاموش روشن شدن مکرر پمپ آب خانگی بپردازیم.

علت خاموش روشن شدن مکرر پمپ آب خانگی چیست؟

در اکثر موارد این مشکل به دلیل چند اتفاق مشخص رخ می‌دهد و در صورت بروز آن، بهتر است در ابتدا موارد زیر بررسی شوند. دلایلی که می‌توانند باعث خاموش شدن پمپ آب شوند، عبارت‌اند از:

  1. سوراخ بودن تیوب یا منبع
  2. خرابی ست کنترل
  3. خرابی پرشر سوئیچ
  4. هوا گرفتن پمپ و لوله‌ها
  5. نشتی لوله‌ها
  6. کیفیت پایین پمپ آب خانگی
  7. خرابی شیر یک طرفه

در ادامه به بررسی هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

نخستین علت خاموش شدن پمپ آب: سوراخ بودن تیوب یا منبع

سوراخ بودن منبع دیافراگمی یا تیوب آن، یکی از اصلی‌ترین دلایل خاموش روشن شدن مکرر پمپ آب است. این دو جزء پمپ، وظیفه ذخیره آب و تقویت فشار آن را بر عهده دارند تا پمپ برای هر بار باز شدن شیر آب نخواهد روشن و خاموش بشود.

حال اگر تیوب یا منبع آن دچار سوراخ هر چند کوچکی شوند و نتوانند حجم معین آب را درون خود نگه دارند؛ این پمپ است که باید نقش این دو را بر عهده گرفته و دائما برای تامین آب و تقویت فشار، روشن و سپس خاموش شود.

مسلما این خاموش روشن شدن‌ها در یک نقطه‌ای باعث خراب شدن خود پمپ نیز می‌شوند و هزینه‌ی بالایی را برای تعمیر یا تعویض پمپ به گردن افراد می‌اندازند.

احتمال خراب بودن ست کنترل

خراب بودن کلید اتوماتیک یا ، دیگر علت خاموش شدن پمپ آب است. همانطور که قبلا اشاره شد، خاموش روشن شدن مناسب پمپ آب، باعث عملکرد بهتر پمپ و طول عمر بالای آن می‌شود.

این موقعیت مناسب برای خاموش شدن را ست کنترل با بررسی فشار و جریان آب انجام می‌دهد. در صورتی ست کنترل توسط نصاب کم تجربه به درستی تنظیم نشده باشد یا از ابتدا ست کنترل خراب بوده باشد؛ کلید اتوماتیک نمی‌تواند زمان مناسب را برای خاموش روشن شدن پمپ تعیین کند و این خاموش شدن پشت سر هم تکرار می‌شود.

خراب بودن ست کنترل، یکی از شایع‌ترین دلایلی است که برای خاموش شدن مکرر پمپ عنوان می‌کنند.

بیشتر بخوانید : لیست قیمت پمپ آب خانگی

خرابی پرشر سوئیچ؛ علت خاموش و روشن شدن پمپ اب

پرشر سوئیچ نیز مانند ست کنترل در خاموش روشن شدن مناسب پمپ آب نقش دارد. این قطعه با اندازه گیری لحظه‌ای فشار آب، هنگام وجود فشار کم‌تر یا بیشتر از توان پمپ، باعث خاموش شدن پمپ آب می‌شود.

مانند ست کنترل، اگر پرشر سوئیچ به درستی تنظیم نشود یا از ابتدا خراب باشد؛ نمی‌تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد و با بروز کوچک‌ترین اختلاف فشاری که رخ بدهد، پمپ را خاموش می‌کند.

باید بدانید که این اختلاف فشار در هر لحظه در پمپ ایجاد می‌شود و این بدان معنا است که پرشر سوئیچ می‌تواند مکررا پمپ آب را خاموش کند.

پمپ و لوله‌ها را چک کنید، شاید هوا گرفته باشند

علت خاموش و روشن پمپ آب به دلیل وجود هوا بسیار شایع است، با وجود هوا در لوله‌ها، آب نمی‌تواند به درستی در لوله‌ها جریان پیدا کند و پمپ برای رساندن آب به ساختمان مجبور است یا دائما روشن بماند یا با خاموش روشن شدن پی در پی آب را به جلو بفرستد؛ در این شرایط نیاز به خواهید داشت.

این هوا گرفتن پمپ شاید در ظاهر فقط در عملکرد آب رسانی پمپ مشکل ایجاد کند؛ اما با گذشت زمان می‌تواند باعث افزایش دمای پمپ و بلبرینگ آن شده و در نهایت منجر به شکستن بلبرینگ شود که در این حالت باید به اقدام کنید.

از عواملی که می‌توانند که در هوا گرفتن پمپ و لوله‌ها نقش داشته باشند می‌توان به خرابی واشر، عدم تنظیم ارتفاع پمپ، خالی شدن آب مخزن، معیوب بودن اتصالات، شکستگی لوله و یخ زدن خود پمپ اشاره کرد.

از عدم نشتی لوله‌ها مطمئن شوید

وجود نشتی در لوله، از جمله اتفاقاتی است که علت خاموش روشن شدن مکرر پمپ آب خانگی در نظر گرفته می‌شود.

این نشتی حتی اگر به مقدار بسیار جزئی نیز باشد، می‌تواند باعث وارد شدن هوا به لوله‌ها و کاهش فشار درون لوله‌ها بشود.

هنگام بروز نشتی در لوله‌ها، پمپ با رسیدن به محل نشت به طور مداوم خاموش و روشن می‌شود و نمی‌تواند آب را با فشار مناسبی به ساختمان برساند.

انتخاب پمپ آب خانگی نامناسب (عدم تناسب ظرفیت پمپ با طبقات ساختمان)

برای خرید پمپ یکی از عواملی که باید بسیار به آن توجه کنید، تناسب میان توان پمپ با آب مصرفی ساختمان است. (برای درک این موضوع حتما مطلب را مطالعه کنید.)

به طور مثال پمپ یک ساختمان 2 طبقه با پمپ یک ساختمان 20 طبقه، مسلما از لحاظ توان با یکدیگر تفاوت دارند؛ ولی متاسفانه آگاهی کم افراد و سودجو بودن برخی از فروشندگان باعث می‌شود که برای یک ساختمان 20 طبقه پمپی خریداری شود که مناسب ساختمان 2 طبقه است و این پمپ به دلیل توان کمی که در تامین آب دارد، دائما خاموش و روشن می‌شود.

چک کنید شیر یک‌طرفه خراب نباشد

از دیگر علت خاموش شدن پمپ آب، خراب بودن شیر یک طرفه است. این شیر مانند یک سد از برگشت آب لوله‌ها به درون منبع پمپ جلوگیری می‌کند.

خراب بودن شیر یا در برخی موارد نبود آن باعث می‌شود که یا آب نتواند از پمپ به درون لوله‌ها برسد یا این که از لوله‌ها به درون منبع بر می‌گردد. هر دو این موارد می‌توانند پمپ را مجبور کنند تا برای عملکرد مناسب، به صورت پی در پی خاموش و روشن شود.

برای رفع مشکل خاموش شدن پمپ آب باید چه کاری انجام داد؟

تمامی مواردی که جزو علت خاموش و روشن پمپ آب حساب می‌آیند، به دنبال خرید پمپ بی‌کیفیت از فروشگاهی نامعتبر یا نصب و تنظیم پمپ به دست فردی کم تجربه رخ می‌دهند.

بنابراین در ابتدای کار بهتر است برای خرید پمپ باکیفیت بالا به فروشگاهی مطمئن و معتبر مراجعه کنید و همچنین نصب پمپ را نیز به فردی کاربلد بسپارید. رعایت این دو مورد می‌تواند تاثیر بسیاری در عملکرد درست پمپ بگذارند. پمپ آب موتوژن تکفاز 1 اسب با فریم الکتروموتور آلومینیومی مجهز به خازن دائم (CR) است.

اگر پمپ شما با رعایت یا بدون رعایت موارد بالا دچار مشکل قطع و وصلی مکرر شد؛ برای تعمیر آن باید سراغ یک تعمیرکار متخصص بروید که اول بتواند علت خاموش شدن پمپ آب را پیدا کند و سپس با توجه به مشکل، راه حل مناسبی را برای رفع آن اتخاذ کند. انتخاب یک تعمیرکار ناشی نه تنها باعث تعمیر پمپ نمی‌شود، بلکه هزینه اضافی نیز بر دستتان می‌گذارد.

در جدول زیر ما علل خاموش و روشن شدن پمپ آب خانگی + عیب‌یابی آن را آورده‌ایم تا کار شما راحت‌تر شود:

ایا پمپ آب باید همیشه روشن باشد | علت خاموش شدن اتوماتیک پمپ اب

خاموش و روشن شدن مکرر پمپ آب چه تاثیری بر عملکرد آن دارد؟

پمپ آب، یک دستگاه برای ذخیره و تقویت فشار آب است که امروزه اکثر افراد از آن در خانه‌هایشان مخصوصا ساختمان‌های چند طبقه استفاده می‌کنند.

این پمپ برای داشتن کارکرد مناسب و طول عمر بالا باید در زمان‌های مناسب خاموش و روشن شود؛ اما گاهی اوقات به دنبال خرابی‌ها و اتفاقاتی که اکثرا مشخص هستدر صورت خاموش شدن پمپ آب خانگی چه کنیم؟ سیستم پمپ آب خانگی چندان پیچیده نیست اما عیب یابی در این سیستم باید با دقت انجام گیرد تا هزینه تعمیر و نگهداری پمپ آب مدیریت شود. به هر حال این روزها با توجه به تراکم مجتمع‌ها و ساختمان‌های مسکونی و افت فشار آب به علت مصارف بالای آب شرب، استفاده از پمپ آب ضروری به نظر می‌رسد و اگر شما هنوز در ساختمان خود از پمپ آب استفاده نمی‌کنید، خوش شانس هستید. معمولاً ساختمان‌هایی که از پمپ آب خانگی نامرغوب یا با برند متفرقه استفاده می‌کنند، هزینه‌های تعمیر و نگهداری زیادی را به مجموعه خود تحمیل می‌کنند.

هنگام خاموش شدن پمپ آب بهتر است قبل از هر کاری فیوز پمپ آب را قطع کنید تا سر فرصت بتوانید علت خاموش شدن پمپ آب را بررسی کرده و از طرف دیگر جلوی بروز خسارات بیشتر را گرفته باشید. در ادامه با هم به بررسی یکی از مشکلات رایج در پمپ آب خانگی یعنی خاموش شدن پمپ آب می‌پردازیم.

بررسی طرز کار یک پمپ آب خانگی

بهترین راه برای بررسی و عیب یابی یک سیستم پمپ آب، بررسی طرز کار پمپ آب خانگی است. در صورتی که با ساختار و نحوه عملکرد پمپ آب در ساختمان آشنایی ندارید، می‌توانید مقالات قبلی البرزمخزن را مطالعه کنید. در این مقاله بطور مختصر اشاره‌ای به سیستم عملکرد پمپ آب خانگی می‌کنیم.

پمپ آب برای پمپاژ آب به داخل سیستم لوله کشی ساختمان نیاز به یک ورودی و یک خروجی دارد. هنگامی که آب در حوضچه داخلی پمپ آب قرار می‌گیرد می‌تواند با استفاده از نیروی الکتریکی و مکانیکی با فشار متناسب آب را در لوله‌ها پر کند. در این بین وجود منبع فشار هوا ضروری است. این منبع با یک تیوپ دیافراگمی در تقابل هوای فشرده شده و آب داخل تیوپ، می‌تواند فشار متناسب آب را در لوله‌های ساختمان تا مدت بیشتری نسبت به زمان روشن بودن پمپ نگه دارد.

از طرف دیگر، یک پمپ آب با یک موتور الکتریکی کار می‌کند و وظیفه این موتور تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی است که در این میان ست کنترل، پرشر سوییچ و نیز حضور دارند.

پرشر سوییچ یا کلید فشار، با توجه به مقدار فشار موجود در لوله‌ها و منبع فشار، تصمیم می‌گیرد که آیا برق به موتور الکتریکی پمپ برسد یا خیر. بعد از اینکه پرشر سوییچ دستور اتصال را صادر کرد، موتور الکتریکی روشن می‌شود و پمپ به کار می‌افتد.

پس یکی از عواملی که می‌توانید بلافاصله در هنگام خاموش شدن پمپ آب خانگی بررسی کنید تنظیم نبودن پرشر سوییچ است. زیرا مهم‌ترین بخش فرماندهی پمپ آب، پرشر سوییچ است. در قسمت بعدی این موضوع را بیشتر توضیح می‌دهیم.

بررسی علت‌های خاموش شدن پمپ آب خانگی

خاموش شدن پمپ آب خانگی نشانه چند اتفاق مشخص می‌تواند باشد. مواردی که در ادامه آورده شده، احتمالاتی است که می‌توانید قبل از هر چیزی بررسی کنید.

هوا گرفتن در لوله‌ها

در بسیاری از موارد هوا گرفتن در لوله‌ها ممکن است باعث این شود که پمپ آب یکسره روشن بماند یا مدام روشن و خاموش شود. اما حالتی هم وجود دارد که به علت وجود هوا پمپ از کار می‌افتد. پس بهتر است از هواگیری لوله‌ها مطمئن شوید.

نیاز به تنظیم پرشر سوییچ

همانطور که در بالا گفتیم، پرشر سوییچ قلب تپنده پمپ آب است و در مواردی ممکن است با بهم خوردن تنظیم، منجر به خاموش شدن پمپ آب خانگی شود. برای بررسی می‌توانید با تغییر وضعیت پیچ تنظیم پرشر سوییچ این مورد را چک کنید. مراقب باشید تنظیم پیچ را به گونه‌ای به هم نریزید که نتوانید به حالت قبل باز گردانید.

نشتی آب از لوله‌های ساختمان

خاموش شدن پمپ آب می‌تواند نشانه خوبی نباشد. یکی از دلایل آن می‌تواند وجود نشتی در لوله‌های ساختمان و نشانه آن، روشن خاموش شدن مکرر پمپ آب باشد. در این صورت باید فوراً پمپ را از مدار خارج کرده و نشتی را برطرف کنید. در صورتی که از منبع دوجداره در سیستم موتورخانه استفاده می‌کنید، چالش‌های بیشتری با پمپ آب خواهید داشت. زیرا پمپ آب حالا باید یک محفظه عظیم را پر از فشار کند و اگر این مخزن مشکل پوسیدگی داشته باشد می‌تواند پمپ را دچار مشکل نماید.

در صورتی که از منبع دوجداره استفاده می‌کنید مطمئن شوید که دچار پوسیدگی و نشتی نباشد. برای خرید منبع پمپ آب باکیفیت و با قیمت مناسب، اینجا کلیک کنید.

سوختن موتور یا قطعات الکترونیکی

برای اینکه مطمئن شوید پمپ آب شما سوخته و علت اصلی خاموش شدن پمپ آب همین مشکل اساسی است، باید ابتدا بررسی کنید که برق تا پمپ آب می‌رسد یا نه. برای این منظور با رعایت نکات ایمنی و با یک فازمتر می‌توانید وضعیت را بررسی نمایید.

در صورتی که برق می‌رسد و تمام موارد را بررسی کردید و نتیجه نگرفتید، ببینید که پمپ بوی نامتعارفی مثل بوی سوختگی یا ذوب شدن سیم نداشته باشد. اگر با بوی سوختگی حتی به مقدار کم برخورد کردید، پمپ را از برق جدا کنید و برای تست و تعمیر به کارشناس برسانید.

گاهی ممکن است که پمپ در شرف سوختن باشد و متوجه شوید صدای نامتعارفی از خود تولید می‌کند یا بدنه آن به شدت داغ شده است. در هنگام مشاهده چنین حالاتی نیز باید پمپ را بررسی و علت گیرپاژ را پیدا کنید. قبل از هر چیزی مطمئن شوید برق را قطع کرده‌اید.

خاموش شدن مکرر پمپ آب ساختمان در زمستان

فصل زمستان چالش‌های خاص خود را دارد. مخصوصاً اگر پمپ آب در فضای باز نگهداری می‌شود این خطر وجود دارد که علت خاموش شدن پمپ آب شما یخ زدگی پمپ آب باشد. یا زمانی که آب در لوله‌های منتهی به پمپ آب، یخ زده باشد. در این صورت حتماً نیاز به بررسی و برطرف کردن مشکل یخ زدگی وجود دارد و در ادامه ضروری است که پمپ را هواگیری کرده و بعد روشن کنید.

تاثیر توان پمپ آب بر کارایی آن

خاموش شدن پمپ آب می‌تواند ارتباط مستقیم با توان پمپ آب داشته باشد. بهترین حالت کار این است که قبل از خرید و نصب پمپ آب حتماً با کارشناس مربوطه مشورت نمایید. توان پمپ آب باید متناسب با مصرف در نظر گرفته شود.

زمانی که مصرف آب نسبت به توان پمپ بیشتر باشد، پمپ آب باید مدام کار کند و خیلی زود توان و کارایی خود را از دست خواهد داد. برعکس اگر توان پمپ بیش از نیاز مورد استفاده باشد، چالش دیگری خواهید داشت. لذا بهتر است برای هر نوع مصرف و هر ظرفیتی پمپ آب متناسب را تهیه و نصب کنید. همکاران ما در البرزمخزن می‌توانند شما عزیزان را در این زمینه یاری دهند. کافیست .

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با فروشگاه الکتروچکاپ تماس بگیرید

سوالات متداول

علت خاموش شدن پمپ آب خانگی بعد از تمیز کردن منبع آب چیست؟

در صورتی که منبع آب را شسته‌اید، احتمالاً برای مدتی آب به پمپ نرسیده و عملاً پمپ هوا گرفته است که نیاز است پمپ هواگیری شود. برای این منظور پیچ هواگیری پمپ را کمی بچرخانید تا آب خارج شده و مجدداً ببندید. حالا پمپ را دوباره روشن نمایید.

روشن خاموش شدن پمپ آب خانگی به چه معنی است؟

احتمالاً جایی از مدار پمپ دچار نشتی شده و یا ممکن است تیوپ منبع فشار سوراخ شده باشد. قبل از هر چیزی درجه منبع فشار را بررسی کنید که دچار افت فشار نشده باشد. در حالتی که تیوپ سوراخ شده باشد از قسمت والف منبع کمی آب ممکن است بیرون بزند که به راحتی می‌توانید این مورد را تست کنید. در این صورت تیوپ نیاز به تعویض دارد و پمپ هم باید هواگیری شود.

ند، خاموش و روشن شدن پمپ به صورت مکرر و پی در پی اتفاق می‌افتد.

علت خاموش شدن پمپ آب می‌تواند سوراخ شدن منبع، خرابی ست کنترل، پرشر سوئیچ و شیر یکطرفه، هوا گرفتن پمپ، نشتی لوله‌ها و انتخاب پمپ نامناسب باشد.

اگر در ابتدای خرید پمپ سه فاکتور پمپ با کیفیت، فروشنده معتبر و نصاب کاربلد را مد نظر قرار دهید، این مشکلات بسیار کم‌تر و در سال‌های دوری برای پمپ‌تان رخ می‌دهد؛ اما اگر پمپ شما به هر دلیلی دچار خاموش روشن شدن مکرر شد، می‌توانید با کمک یک تعمیرکار متخصص عیب آن را به راحتی پیدا و حل کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا