مجله هنری و فرهنگ

طرح جامع ایمنی بازار تاریخی ساوه در دست تهیه است

مجله آنلاین/مرکزی دادستان عمومی و انقلاب ساوه گفت: طرح جامع ایمنی و امنیتی بازار ساوه ظرف سه ماه آینده آماده و پس از ارائه به دادستانی با تایید نظرات کارشناسان در فاز اجرایی قرار خواهد گرفت.

محمودرضا سازنده در گفت‌وگو با مجله آنلاین، در تشریح نشست برگزار شده با جمعی از کسبه بازار و مسئولان شهرستان با محوریت برطرف کردن مشکلات بازار تاریخی ساوه از منظر ایمنی و امنیتی گفت: در جریان بازدید سرزده میدانی که در معیت دستگاههای خدمات رسان از بازار تاریخی ساوه در شهریورماه سال‌جاری انجام شد برخی دستورات به منظور رفع ایرادات صادر و مقرر شد که با تشکیل هیات امنایی متشکل از معتمدین و کسبه بازار پیگیری لازم برای برطرف کردن ایرادات صورت گیرد.

وی افزود: با توجه به گذشت قریب به دو ماه از این بازدید اما هنوز اراده جمعی برای تشکیل هیات امنای بازار بوجود نیامده بود که براین اساس به منظور تسریع در رفع ایرادات،  جلسه ای در سالن جلسات دادسرا با حضور جمعی از بازاریان و مسئولان استانی و شهرستانی تشکیل و بر تسریع در شکل گیری هیات امنا تاکید و مقرر شد در سریعترین زمان ممکن اجرایی شود.

دادستان ساوه در ادامه با بیان اینکه در موضوع ایمنی و مرمت این بنای تاریخی باید طرح جامعی از سوی متولیان امر با محوریت میراث فرهنگی ارائه شود و پس از مطالعات کارشناسی به مرحله اجرا درآید، افزود: بازار ساوه به عنوان یکی از قدیمی‌ترین بازارهای تاریخی ایران که مربوط به دوره صفویه است از معماری اصیل ایرانی برخوردار است که وضعیت موجود آن در شأن کسبه و شهروندان ساوجی نیست و صیانت از این اثر تاریخی که هویت شهر ساوه است ضرورت دو چندان دارد.

وی در خصوص امنیت بازار نیز گفت: با استقرار مامورین انتظامی ضریب امنیتی یکی از مجموعه‌های اقتصادی این شهرستان ارتقا خواهد یافت و برقراری امنیت پایدار در بازار مستلزم همکاری هیات امناست.

سازنده با بیان اینکه ایمنی و امنیت دو مولفه مهم برای نگهداری از این میراث کهن و تاریخی شهر ساوه است، افزود: هرگونه اقدام عملی در حوزه ایمنی و امنیت بازار ساوه باید پیوستگی و استمرار داشته باشد و قطعا اقدامات مقطعی جوابگوی نیاز فضای کسب و کار ایجاد شده در این بنای تاریخی نخواهد بود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا