غذای سگ پاگ یک غذای کامل برای سگ

پاگ (pug)

سگ‌های نژاد (Pug) ظریف به نظر می‌رسند، ولی قوی و محکمند. کانون امریکا آن‌ها را در ردۀ سگ‌های عروسکی ثبت کرده است. به آن‌ها لقب دلقک داده‌اند، چون هم بامزه‌اند و هم از خودنمایی لذت می‌برند. آن‌ها سگ‌هایی بغلی هستند و به دنیا می‌آیند تا همدم و مونس انسان‌ها باشند.

نگاهی مختصر به نژاد پاگ
گروه نژادی: سگ‌های خانگی.

قد: ارتفاع او از زمین تا شانه ، از 25 سانتی‌متر تا 36 سانتی‌متر.

وزن: از 6 تا 8 کیلوگرم.

طول عمر: 12 تا 15 سال.

صورت بامزۀ پاگ، با آن چین‌ و چروک‌هایی که دور چشمان بزرگ و سیاهش دارد، لبخند به لبتان می‌آورد. عده‌ای بر این باورند که اسم این نژاد از کلمه‌ای لاتین گرفته شده به معنی «مشت». چون صورت شبیه به مشت انسان است.

سگ‌های نژاد در درونشان دلقکند، ولی وقار خودشان را حفظ می‌کنند. آن‌ها سگ‌های بازیگوشی هستند و همیشه برای بازی و تفریح آماده‌اند، از طرف دیگر، عاشق صاحبانشان هستند و دوست دارند همیشه به آن‌ها نزدیک باشند. پاگ‌ها دوست دارند در مرکز توجه باشند و اگر به آن‌ها بی‌توجهی شود، قلبشان می‌شکند.

سگ‌های نژاد پاگ  عضلانی و چهارشانه‌اند، اما معمولا وزنشان بیشتر از 9 کیلوگرم نمی‌شود. سر و چشمانشان بزرگ و گرد است. روی صورتشان چین‌های عمیق مشخصی دارند. در افسانه‌ها آمده است که چینی‌ها، که استاد پرورش این نژاد بودند، برای این چین‌ها ارزش زیادی قائل بودند، زیرا این چین‌ها شبیه نماد موفقیت در زبان چینی بود. بخصوص اگر فرم چین صورت سگی شبیه به واژۀ شاهزاده، به زبان چینی، بود بسیار بیشتر برایشان ارزش داشت.

خال‌های روی گونه‌های به خال زیبایی معروفند. پوزۀ سیاهی، مثل ماسک، دارند. روی پیشانی‌شان فرورفتگی‌ای مثل اثر انگشت دیده می‌شود. روی ستون فقراتشان نوار سیاهی تا دم پیچ‌دارشان کشیده شده است. گوش‌هایشان نرم و سیاه و مخملی است. فرم چانه‌شان مختص به خودشان است، دندان‌های فک پایین، اندکی جلوتر از دندان‌های فک بالاست.

سگ‌های نژاد جذاب، شاد، احساساتی، باوفا، بازیگوش و شیطان هستند. در عین حال بسیار باهوشند. داشتن همۀ این صفات کنار هم سبب می‌شود پاگ‌ها کمی خودرای باشند. برای همین تربیت کردن آن‌ها خیلی آسان نیست.

پاگ‌ها توانایی این را دارند که سگ‌های مراقب خوبی باشند، اما چون علاقۀ زیادی به واق‌واق کردن ندارند این مسئولیت را به آن‌ها واگذار نکنید. آن‌ها اگر به‌درستی تربیت و اجتماعی شوند، می‌توانند ارتباط خوبی با بچه‌ها و حیوانات دیگر داشته باشند.

سگ‌های نژاد کوچکند و در خانه زیاد فعال و پرجنب‌وجوش نیستند. به همین سبب انتخاب خوبی برای زندگی در آپارتمان هستند. آن‌ها به سبب داشتن صورتی صاف و بدون پوزه نمی‌توانند در هوای سرد یا گرم خوب نفس بکشند و بهتر است در خانه بمانند. پاگ‌ها دو لایه موی کوتاه دارند و به ریزش زیاد موهایشان مشهورند. اگر صاحب یک قشنگ هستید، باید جاروبرقی قدرتمندی داشته باشید.

نژاد یکی از سه نژاد پوزه‌کوتاهی است که چینی‌ها پرورش می‌دادند: شیتزو (Shih Tzu)، پیکینیز (Pekingese) و لو-زی (Lo-sze)، که اجداد باستانی پاگ‌های امروزی‌اند. بعضی می‌گویند شیرهای سنگی چین تمثالی از همین پاگ‌های باستانی هستند. شواهد نشان می‌دهند که سگ‌هایی شبیه به در تبت و ژاپن کهن زندگی‌ می‌کردند.

در اواخر قرن شانزدهم و اوایل قرن هفدهم، چینی‌ها تجارت با اروپایی‌ها را آغاز کردند. طبق گزارش‌های به جای مانده، تاجران هلندی سگ‌های نژاد را با خود به اروپا بردند و آن‌ها را ماپ‌شاند (Mopshond) نامیدند. هنوز هم، در اروپا، پاگ‌ها به این نام مشهورند.

در سال 1861 میلادی، در انگلستان، برای اولین بار پاگ‌ها به نمایش گذاشته شدند. جلد اول نسب‌نامۀ این سگ‌ها شامل 66 است و از سال 1871 شروع می‌شود.

پاگ‌ها در دوران ویکتوریا بسیار محبوب شدند، به‌طوری که عنصر ثابت نقاشي‌ها، پست‌کارت‌ها و مجسمه‌ها بودند. آن‌ها معمولا با قلاده‌های تزیین‌شده یا پاپیون‌های بزرگ دور گردن‌های کوتاه و کلفتشان تصویر شده‌اند.

اندازۀ سگ‌های نژاد پاگ
پاگ‌های نر و ماده، معمولا، بین 6 تا 8 کیلوگرم هستند و قدشان، از زمین تا سر شانه، بین 25 تا 64 سانتی‌متر است.

ویژگی‌های شخصیتی سگ‌های نژاد پاگ
از پاگتان نخواهید که شکار کند، نگهبانی دهد یا شکار تیرخورده را برایتان پیدا کند. آن‌ها متولد می‌شوند که همدم شما باشند و این کار را خیلی خوب بلدند. آن‌ها به محبت و توجه شما نیاز دارند و اگر مهربانی و وفاداری‌شان بی‌پاسخ بماند، بسیار غمگین می‌شوند.

سگ‌های نژاد ترجیح می‌دهد به جای هر فعالیتی روی پای شما بنشینند. البته این حرف به این معنی نیست که مثل سریش به شما می‌چسبند. آن‌ها بازیگوشی هم می‌کنند و با اداها و رفتارهای خود صاحبانشان را به خنده می‌اندازند. بی‌خود نیست بهشان می‌گویند دلقک.

اینکه شما چه خلق‌وخویی داشته باشد، به خیلی چیزها بستگی دارد، از جمله: وراثت، تربیت و اجتماعی شدن. توله‌های خوش‌اخلاق بازیگوشی و کنجکاوی را دوست دارند. به آدم‌ها نزدیک می‌شوند و  به آغوش آن‌ها می‌روند. توله‌ای را انتخاب کنید که متعادل باشد؛ نه ترسو باشد و گوشه‌ای پنهان شود و نه توله‌های دیگر را گاز بگیرد. هنگام گرفتن توله یک از والدینش را ببینید تا مطمئن شوید که خلق‌وخویش را می‌پسندید و با او راحتید. دیدن یکی دیگر از اعضای خانواده، مثل دایی، به تصمیم‌گیری شما کمک ‌می‌کند.

مثل بقیۀ سگ‌ها، پاگ‌ها هم باید خیلی زود اجتماعی شوند. آدم‌ها، بوها، صداها و شرایط مختلف را تجربه کنند. توله‌ای که به‌خوبی اجتماعی شود، در آینده، خوشبختی خواهد بود که از تجربه‌های مختلف لذت می‌برد.

برای اجتماعی کردن خود، اگر جایی را می‌شناسید که در آن سگ‌ها متنوع و متعددی وجود دارد، می‌توانید او را به آن‌جا ببرید. به خانه‌تان مهمان دعوت کنید. او را به پیاده‌روی ببرید و بگذارید به آرامی با همسایه‌ها آشنا شود.

بیماری‌های رایج در نژاد پاگ
سگ‌های نژاد پاگ، معمولا، سالمند، ولی بعضی بیمار‌ی‌ها در این نژاد شایع‌تر است. مسلما همۀ پاگ‌ها به همۀ بیماری‌ها مبتلا نمی‌شوند، ولی آگاهی داشتن دربارۀ این بیماری‌ها به ما کمک می‌کند که بهتر از خود مراقبت کنیم.

بهتر است که با بیماری‌هایی که در نژاد شایع است بیشتر آشنا شویم:

صرع (Epilepsy):
پاگ‌ها به نوعی از صرع مبتلا می‌شود که علتش مشخص نیست. صرع موجب تشنج آن‌ها می‌شود. اگر شما دچار تشنج شد، او را نزد دامپزشک ببرید تا داروی مناسب را تجویز کند.

مشکلات چشمی (Eye Problems):
بیماری‌های چشمی در پاگ‌ها شایع است:

مراقبت و نگهداری از سگ‌های نژاد پاگ
سگ‌های نژاد گرچه بازیگوش و پرانرژی‌اند، به مراقبت زیاد نیاز ندارند. برای همین افراد مسن به‌راحتی می‌توانند از آن‌ها نگهداری کنند. پاگ‌ها ساکتند و در فضای خانه تحرک چندانی ندارند، به همین سبب برای زندگی در آپارتمان بسیار مناسبند.

در جسم کوچک آن‌ها انرژی فراوانی پنهان شده است. اگر به اندازۀ کافی با پیاده‌روی و بازی انرژی‌شان را تخلیه نکنید، آماده باشید که رفتارهای احمقانه‌ای ازشان سر بزند. سگ‌های نژاد به گرما و رطوبت حساسند. اگر در جایی زندگی‌می‌کنید که آب‌وهوای گرم و مرطوب دارد، خود را زیاد بیرون از خانه نگه ندارید.

پاگ‌ها، در خواب، خرخر می‌کنند. اگر خواب سبکی دارید، در گوشتان پنبه بگذارید.

تغذیۀ سگ‌های نژاد پاگ
روزانه حدود نصف یا یک پیمانه غذای خشک. بهتر است غذا را تقسیم کنید و در دو وعده به او بدهید.

اولین عشق سگ‌های صاحبانشان هستند، اما دومین عشق آن‌ها غذاست. آن‌ها دوست دارند همیشه در حال خوردن باشند. این علاقه به غذا، در کنار جثۀ کوچکشان، آن‌ها را در معرض چاقی‌ مفرط قرار می‌دهد. نباید در غذا دادن به او زیاده‌روی کنید. بهترین شکل تغذیه برای نژاد این است: خوراکی کمتر و تشویق به فعالیت و ورزش بیشتر.

اینکه بزرگسال شما چه قدر غذا بخورد، بستگی به اندازه، سن، متابولیسم و مقدار فعالیتش دارد. سگ‌ها منحصر به فردند و هر کدام ویژگی‌های خاص خودشان را دارند. همه‌شان به یک مقدار غذا نیاز ندارند. فقط می‌شود گفت سگ‌هایی که فعالیت بیشتری دارند، بیشتر غذا می‌خورند. کیفیت غذایی هم که به سگتان می‌دهید مهم است و در مقدار آن تاثیر می‌گذارد. به هر حال غذا دادن بیش از حد به سگتان، او را چاق می‌کند.

موها و بهداشت سگ‌های نژاد پاگ

همۀ پاگ‌ها پوزۀ کوتاهِ تخت سیاه‌رنگ دارند. از ویژگی‌های دیگر نژاد داشتن دو لایه موی کوتاه و صاف است. موهای معمولا حنایی روشن یا سیاه است. رنگ حنایی طیف وسیعی دارد، از زرد تا نقره‌ای. فریب کوتاهی موهای را نخورید. ریزش موی پاگ‌ها بسیار زیاد است، مخصوصا در تابستان. بهتر است به جای اینکه مدام جارو دستتان باشد، لباسی بپوشید که موی سگتان، بر روی آن، کمتر به چشم بیاید. به هر حال شانه کردن روزانه و حمام ماهانه موها را سالم نگه می‌دارد و تا حدی ریزش آن را کنترل می‌کند. هنگام شانه کردن، پوست سگتان را معاینه کنید تا زخم، التهاب، قرمزی، جوش نداشته باشد.

ناخن خود را مرتب کوتاه کنید. ناخن سگ‌هایی که زیاد پیاده‌روی می‌روند ساییده می‌شود، ولی سگ‌هایی که در خانه هستند بیشتر به کوتاه کردن ناخن احتیاج دارند.

لابه‌لای چین و چروک‌های صورت باید مدام تمیز شود، در غیر این صورت میکروب و عفونت آنجا جمع می‌شود. بعد از حمام حتما لای چروک‌ها را، با گوش‌پاک‌کن یا چیزی شبیه به آن، خشک کنید.

مراقب چشم‌ها و دندان‌های خود باشید. آن‌ها را تمیز نگه دارید. دندان‌هایش را با مسواک نرم و خمیردندان مخصوص مسواک بزنید. او را از تولگی به این کار عادت بدهید تا در بزرگی اذیت نشود و شما را هم اذیت نکند. داخل دهان او را معاینه کنید و هر چیز غیر عادی را به پزشک اطلاع دهید.

رابطۀ سگ‌های نژاد با کودکان و حیوانات دیگر

پاگ‌ها بچه‌ها را دوست دارند. درست است که آن‌ها کوچکند، ولی شکننده نیستند. برای همین کمتر احتمال دارد که کودک به او آسیب بزند، ولی پاگ‌ها زیاد از بازی کردن و دویدن لذت نمی‌برند و این ممکن است باعث شود که حوصلۀ کودکان در کنار او سر برود. به هر حال بزرگ‌ترها همیشه باید مراقب رابطۀ سگ‌ها و کودکان باشند.

اگر خود را درست و به‌موقع آموزش دهید و اجتماعی کنید، او می‌تواند دوست خوبی برای سگ‌های دیگر یا گربه‌ها، پرنده‌ها و خرگوش‌ها باشد.

شیرهای سنگی یا Foo Dogs :

مجسمۀ شیرهای سنگی در چین، که از زمان امپراطوری هان، جلوی کاخ‌ها، آرامگاه‌ها، معابد و دفاتر دولتی گذاشته می‌شد.

منشا نژاد پاگpug)) به ۴۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد، در عصرهای دور پاگ در چین به عنوان حیوان خانگی پادشاهان و حاکمان در شرایطی بسیار لوکس و به همراه نگهبانان شخصی نگهداری می‌شده است که بعدها به نقاط دیگر آسیا رفت از جمله اینکه در تبت به همراه راهبه‌ها به صومعه راه یافت. در قرن ۱۶ از چین به اروپا فرستاده شد، توسط نقاشان بسیار معروف ترسیم شد تا در قرن ۱۹ توسط ملکه ویکتوریا جزو خاندان سلطنتی انگلیس شد. این نژاد نهایتا در قرن حاضر توسط عده‌ای از افراد معروف شهرت جهانی پیدا کرد. در هلند آن را Mopshond و در فرانسه Carlin می‌نامیدند اما منشا نام پاگ به قرن ۱۷ و زمانی که میمون‌های marmoset  به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شدند و تشابه ظاهری آنها به هم برمی‌گردد .

ویژگی‌های ظاهری پاگ

تشخیص پاگ‌ها بسیار آسان است، آنها دارای بدنی مکعبی شکل و عضلانی، پاهای کوتاه و قوی، سری گرد و صورتی مسطح‌اند، در این نژاد فک پایین نسبت به فک بالا جلو آمده است (under bite). چشم‌های بزرگ سیاه و برآمده آنها بسیار جلب توجه می‌کند و در اطراف دهان خود چین‌های پوستی عمیقی دارند، گوش‌های مخملی افتاده، پوشش بدنی بسیار کوتاه که به رنگ‌های کرم، مشکی و حنایی وجود دارد. دم آنها کوتاه است و با یک پیچ رو به کمرشان برگشته است. وزن آنها بین ۵/۶ تا ۵/۸ کیلوگرم است و دارای قدی بین ۳۵-۲۵ سانتی‌متر هستند.

خلق و خو  پاگ
از یک پاگ انتظار شکار و محافظت را نداشته باشید، او سگی است برای همراهی و مورد پذیرش بودن و این دقیقا همان کاری است که به خوبی انجام می‌دهند. پاگ‌ها بسیار پر‌شور و مهربان‌اند و اگر این محبت جبران نشود برایشان بسیار ناخوش‌آیند است و سبب افسردگی آنها می‌شود. سگ‌هایی بی تحرک که تمایل دارند در آغوش شما در حالی که مشغول مطالعه و تماشای تلویزیون هستید بنشینند ولی این به معنای تنبلی آنها نیست.

نژاد پاگ

یک توله پاگ  به ورزش کمی نیاز دارد و بسیار سریع به شرایط جدید عادت می کند.

پاگ‌ها سگ‌های بسیار بازیگوش و بانمکی هستند که با شکلت‌های مضحک و عجیب و غریب خود لذت را به زندگی شما تزریق می‌کنند. خلق خوی آنها متاثر از سه فاکتور ارثی، آموزشی و اجتماعی است و مانند سایر سگ‌ها نیازمند‌اند که در سنین پائین اجتماعی و با افراد، نشانه‌ها، صداها و تجربه‌های بسیار مواجه شوند.

توله پاگی که در مرکز توجه است را انتخاب کنید نه توله منزوی، اینگونه شما صاحب حیوانی بازیگوش و کنجکاو خواهید شد که در بین دوستانتان بسیار محبوب است.

توجه: پاگ‌ها به هیچ وجه نباید بیرون از خانه بمانند.

پاگ سگ نژاد | جزئیات سگ پاگ

این نژاد با صدای بلند نفس و خرناس می‌کشد و اگر به خوبی تعلیم نبیند با سروصدای فراوانش شما را عصبی می‌کند.

تغذیه  پاگ
اولین چیزی که یک پاگ می‌خواهد توجه شما و سپس غذا و غذا و غذاست. پاگ‌ها آفریده شده‌اند که بخورند و اگر فرصتی پیدا کنند به راحتی پرخوری می‌کنند این اخلاق در کنار جثه کوچکشان، آنها را در لیست سگ‌های مستعد چاقی قرار می‌دهد پس توجه کنید که غذای سگ پاگ مناسبی را برای توله‌ها و والدین آنها تهیه کنید.

نکته: این‌که سگ شما نیازمند چه حجمی از غذاست به اندازه، سن، خصوصیات جسمانی، متابولیسم و میزان فعالیت آن بستگی دارد. سگ‌ها در تغذیه دقیقا همانند انسان‌ها هستند پس همه نیازمند حجم یکسانی از غذا نیستند (آنهایی که فعالیت بالاتری دارند نیازمند حجم بیشتری از غذا نسبت به سگ‌های تنبل خانگی‌اند). کیفیت غذایی که شما تهیه می‌کنید نیز در حجم غذا موثر است. در کنار غذا اگر از تشویقی‌های مختلف نیز استفاده می‌کنید باید بدانید که میزان کالری آنها را در جیره غذایی خود بگنجانید. غذا‌های خشکی که میزان کربوهیدرات و چربی (کالری) کنترل شده‌ای دارند، تنظیم خوراک حیوان و حفظ سلامت او را برای شما آسان‌تر می کنند.

 

دکمه بازگشت به بالا