اقتصادیمجله کسب و کار

چگونه وام غیر حضوری بگیریم

بانک ملت از اردیبهشت سال ۱۳۹۹ با هدف تسریع و تسهیل در امور اجرایی اعطای تسهیلات خرد و کاهش مراجعه مشتریان به شعب، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در شرایط شیوع بیماری کرونا و همچنین به منظور استانداردسازی فرآیندهای اعطای تسهیلات خرد مانند وام سیم کارت را با هدف غیرقضاوتی نمودن آن و فراهم‌سازی امکان تصمیم‌گیری هوشمند با استفاده از تحلیل داده‌های مرتبط با مشتری، سامانه هوشمند فرابانک ملت را بر بستر سامانه بانکداری اینترنتی طراحی و پیاده‌سازی نمود.

در این سامانه این امکان برای مشتریان فراهم شده است که ضمن مشاهده نتایج استعلام‌های دریافتی و در صورت احراز شرایط درخواست، تسهیلات مورد نظر را به صورت غیرحضوری ثبت و پیگیری نمایند.

در حال حاضر در زیرساخت فرابانک عملیات ثبت درخواست تسهیلات، بارگذاری مدارک مورد نیاز و انجام استعلام‌های مربوطه به صورت غیرحضوری انجام می‌پذیرد. پس از اصالت سنجی مدارک و مستندات ارسالی و تایید نهایی درخواست در واحد فرابانک، اعطای تسهیلات به دو شیوه حضوری (با یکبار مراجعه به شعبه عامل جهت احراز هویت و امضاء قرارداد)و یا غیرحضوری (احراز هویت و امضا قرارداد با استفاده از امضا دیجیتال) انجام می‌شود.

How to get a personal loan

مشتریان چگونه از خدمات فرابانک بهره مند می شوند؟

1.دریافت شناسه و رمز ورود به سامانه بانکداری اینترنتی،  با ارائه کارت ملی از شعب سراسر کشور

2.ورود به سامانه بانکداری اینترنتی

3.انتخاب گزینه«تسهیلات غیرحضوری فرابانک ملت» از منوی خدمات پیشنهادی یا قسمت خدمات در منوی تسهیلات

4.مطالعه و تائید«شرایط و مقررات»

5.انجام استعلام‌های مورد نیاز به صورت برخط

6.مشاهده لیست تسهیلات پیشنهادی سامانه (متناسب با رتبه اعتباری)

7.انتخاب تسهیلات متناسب با شرایط

8.ورود اقلام اطلاعاتی و بارگذاری مدارک مورد نیاز

انواع تسهیلات سامانه هودریافت وام به صورت غیر حضوری در جهان رایج شده است و چندی است که در ایران نیز بسیاری از بانک ها در حال برنامه ریزی برای اعطای تسهیلات به صورت غیرحضوری هستند.

بعد از کرونا بسیاری از افراد به خدمات و تسهیلات اینترنتی و غیر حضوری روی آوردند. البته پیشرفت تکنولوژی و دیجیتالی شدن امور هم تأثیر بسزایی در این امر دارد. در اینجا قصد داریم به معرفی بانک هایی که در ایران تسهیلات را به صورت غیر حضوری ارائه می‌دهند بپردازیم.

بانک های ارائه دهنده وام به صورت غیر حضوری در ایران

در ایران برخی از بانک ها خدمات و تسهیلات را به صورت غیر حضوری ارائه می‌دهند: مانند بانک های رسالت، ملی، ملت، صادرات و غیره.

بانک رسالت

در واقع بانک قرض الحسنه رسالت به عنوان بانک پیشرو در زمینه ارائه خدمات و تسهیلات غیرحضوری در ایران است که بدون داشتن شعبه حضوری فرآیند دریافت تسهیلات و خدمات بانکی از افتتاح حساب گرفته تا صدور کارت و پرداخت وام را به صورت کاملا الکترونیک انجام می دهد.

برای دریافت وام غیر حضوری در بانک رسالت باید مراحل زیر انجام شود:

1- افتتاح حساب

در صورت نداشتن سپرده قرض الحسنه (جاری / پس انداز) در بانک قرض الحسنه رسالت، جهت افتتاح حساب به سامانه عضویت مراجعه نمائید.

2- اعتبار سنجی

پس از افتتاح حساب، جهت انجام فرآیند به اپلیکیشن آی‌کاپ مراجعه کرده و پس از دریافت آنی نتیجه نسبت به تکمیل پرونده اعتبار سنجی اقدام نمایید.

3- برآورد تسهیلات

برای دریافت اطلاعات کامل درباره مبلغ و مدت تسهیلات قابل درخواست می توانید به اپلیکیشن آی‌کاپ مراجعه کنید و از منوی آن، گزینه را انتخاب کرده و درخواست خود را نصب کنید.

4- درخواست تسهیلات

پس از دریافت پیامک تأیید از سامانه اعتبار سنجی مرآت نسبت به ثبت درخواست تسهیلات در سامانه اینترنت بانک رسالت اقدام نمائید.

سقف وام های دریافتی از بانک رسالت به نوع وام بستگی دارد. اما سقف وام در این بانک 60 میلیون تومان و نرخ سود 4 درصد و مدت زمان بازپرداخت وام بین 1 تا 5 سال است.

بانک ملت

بانک ملت هم در زمینه دیجیتالی شدن خدمات و تسهیلات بانکی جزء بانک های برتر کشور است. بانک ملت در چندین سال گذشته کاهش شعب خود را در دستور کار قرار داده و شعب خود را در هم ادغام می‌کند.

سامانه تسهیلات فرابانک ملت در راستای تسهیل و تسریع در فرآیند اجرایی اعطای تسهیلات از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ عملیاتی شده و تاکنون بر تنوع وام های در دسترس مشتریان آن افزوده شده است.

برای دریافت وام غیرحضوری در بانک ملت باید مراحل زیر انجام شود:

1- مراجعه به سامانه بانکداری اینترنتی به نشانی

2- برای دریافت شناسه و رمز ورود به سامانه بانکداری اینترنتی، می توانید با کارت ملی به یکی از شعب بانک ملت مراجعه نمایید.

3- ورود به سامانه بانکداری اینترنتی و انتخاب گزینه تسهیلات فرابانک ملت از منوی خدمات پیشنهادی

4- مطالعه شرایط و مقررات

5- انجام استعلام های لازم به صورت برخط

6- در صورت دریافت پاسخ های مورد قبول، مشتری می تواند به مرحله بعد برود.

7- چنانچه بر اساس محاسبات سامانه شرایط لازم احراز شود، تسهیلات مناسب با شرایط مشتری پیشنهاد می‌شود.

8- در مرحله بعد متناسب با نوع تسهیلات انتخاب شده توسط مشتری، سایر اقلام اطلاعاتی و مدارک درخواست می شود.

9- به منظور ثبت درخواست، مطالعه و دقت در نکات و پیام های سامانه به ویژه مطالعه راهنمای مستند درآمدی هنگام بارگذاری مدارک بسیار حائز اهمیت است.

10- در صورت پذیرش اقلام اطلاعاتی و مدارک بارگذاری شده، مشتری به مرحله تأیید درخواست می رسد و با تأیید آن، رسید ثبت درخواست ارائه می شود.

بانک ملی

مشتریان بانک ملی می‌توانند برای درخواست و دریافت تسهیلات غیر حضوری به نشانی اینترنتی مراجعه یا از طریق سایت این بانک و انتخاب گزینه «خدمات الکترونیک» و سپس «ثبت درخواست تسهیلات» وارد این سامانه شوند.

مشتریان بانک ملی با ثبت نام در سامانه مذکور و دریافت نام کاربری و رمز عبور می‌توانند درخواست تسهیلات مورد نظر خود را برای هر یک از شعب این بانک در سراسر کشور ارسال نمایند. دسترسي به اين سامانه بزودي از طريق سايت بانك ملي ايران نيز فراهم مي گردد.

بانک صادرات

بانک صادرات جهت مشتری مداری و کاهش غیر ضروری مشتریانش در شعب بانک ، شعبه مجازی بانک صادرات با عنوان «شمس» را ارائه می‌کند. درخواست و اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه، وام اقشار ویژه، وام مشاغل خانگی کمیته امداد و بهزیستی، وام مسکن روستایی، کارت اعتباری همیاران سپهر، تسهیلات طرح ۶٧، طرح اعتباری سپهر، طرح نسیم، مرابحه اقساطی و مرابحه بدون واریز قسط، از قابلیت‌های جدید این سامانه است.

همچنین صدور غیرحضوری کارت، فعال‌سازی سپهرکارت، بستن حساب‌های مازاد، درخواست درگاه پرداخت اینترنتی و بازپرداخت اقساط تسهیلات از دیگر قابلیت‌های جدید این سامانه به شمار می‌رود.

بانک صادرات طرح های 67، اعتبار سپهر و تبسم را در طرح های خود دارد. بانک صادرات قبلا دو طرح ۶٧ (اعطای تسهیلات با نرخ شش درصدی به پشتوانه سپرده هفت درصدی) و طرح اعتبار سپهر (اعطای تسهیلات با نرخ ١٨ درصدی به پشتوانه سپرده ١۵ درصدی) را رونمایی کرده است.

متقاضیان طرح «تبسم» بانک صادرات قادر به دریافت وام تا سقف 200 میلیون تومان با نرخ سود صفر درصد و مدت زمان بازپرداخت 60 ماهه هستند.

شمند فرابانک ملت

امکانات و ویژگی های تسهیلات فرابانک چیست؟

  • به منظور تسهیل ثبت درخواست، راهنمای جامع فرابانک در گام اول به متقاضیان نمایش داده می‌شود. همچنین متناسب با مراحل مختلف ثبت درخواست راهنمایی‌های لازم ارائه شده و پیغام‌های مناسب نمایش داده می شود. مطالعه و دقت در نکات و پیام‌های سامانه در گام‌های مختلف بسیار حائز اهمیت است
  • مستندات درآمدی و اقلام اطلاعاتی که در سامانه فرابانک توسط مشتری بارگذاری و وارد می‌شود، توسط کارشناسان بانک بررسی و راستی آزمایی می‌شوند.
  • تمام مراحل ثبت درخواست تسهیلات تا نتیجه بررسی مدارک بارگذاری شده و تایید نهایی و … از طریق ارسال پیامک به مشتریان اطلاع رسانی می شود.
  • سایر تسهیلات فرابانک متناسب با معدل منابع، رتبه اعتباری و توان بازپرداخت متقاضی توسط سامانه پیشنهاد می‌شود.

(مراقبت از رتبه اعتباری که توسط شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران محاسبه می‌شود، بسیار حائز اهمیت است. در این خصوص در شرایط و مقررات فرابانک توضیح کافی ارائه شده است).

  • علاوه بر امکان اعطا تسهیلات به شیوه حضوری (با یکبار مراجعه به شعبه عامل جهت احراز هویت و امضاء قرارداد در گام نهایی) این امکان وجود دارد که احراز هویت و امضا قرارداد تسهیلات با استفاده از امضا دیجیتال و به صورت کاملاً غیرحضوری صورت پذیرد.

در حال حاضر بانک‌ها و شرکت‌های بسیاری به ارائه وام آنلاین می‌پردازند؛ اما بهترین وام آنلاین گزینه‌ای است که با کم‌ترین پروسه و مدارک لازم بتوان آن را دریافت کرد.

با افزایش روزافزون هزینه‌های زندگی، نیاز به دریافت وام، بیش‌ازپیش احساس می‌شود. در حال حاضر برای دریافت وام می‌توان به دو صورت آنلاین و آفلاین اقدام کرد. برای دریافت وام آفلاین باید به‌صورت حضوری به بانک‌ها مراجعه کرده و وام خود را با ارائه مدارک و ضامن بگیرید. این در حالی است که اغلب وام‌های آنلاین پروسه بسیار کوتاه‌تری داشته و نیازی به ارائه مدارک بسیاری نیست. این نوع وام‌ها معمولاً توسط شرکت‌های خصوصی با پشتوانه قابل‌قبول ارائه می‌شوند.

برای راحتی شما عزیزان، فایل پادکست این مقاله برای شما آماده شده است. همچنین می‌توانید این پادکست را از ،  یا  گوش کنید.

با این اوصاف، به نظر می‌رسد که وام آنلاین گزینه مناسب‌تری است و به‌راحتی می‌توان آن را دریافت کرد؛ اما کدام شرکت بهترین وام آنلاین را ارائه می‌دهد؟ در این مقاله قصد داریم بهترین وام‌های آنلاین ایرانی را به شما معرفی کنیم که با مراجعه آنلاین به وب‌سایت هر یک از آن‌ها می‌توانید به چهار روش سفته، رمزارز، و گردش حساب، در کسری از ثانیه وام موردنیاز خود را بگیرید.

ارائه‌دهندگان بهترین وام آنلاین کدام‌اند؟

بسیاری از شرکت‌های ارائه‌دهنده وام ساده‌ترین راه‌ها را در پیش می‌گیرند. ضمانت چک و سفته از راحت‌ترین مدارکی است که هر متقاضی می‌تواند برای اثبات توانایی خود در پرداخت اقساط وام، ارائه دهد. ازاین‌رو، در ادامه به معرفی 19 پلتفرم ارائه‌دهنده بهترین وام آنلاین می‌پردازیم که بدون ضامن و با چک یا سفته می‌توان از آن‌ها وام گرفت.

دیجی‌پی؛ وام با ضمانت چک و سفته

هر ایرانی امروزه با شرکت دیجی‌کالا و خدماتش آشناست. دیجی‌کالا در ابتدا با فروشگاه آنلاین خود معروف شد و سپس به‌مرورزمان خدمات دیگری ارائه داد که دیجی‌پی یکی از بهترین آن‌هاست. دیجی‌پی در زمینه ارائه خدمات مالی فعالیت می‌کند و ویژگی‌های بسیاری را برای کاربران به ارمغان می‌آورد. پرداخت آنلاین در فروشگاه‌ها، پرداخت قبوض، انتقال وجه و وام آنلاین جزو بهترین ویژگی‌های این پلتفرم است.

دیجی‌پی در حال حاضر وام‌های ۷۵۰ هزارتومانی تا ۳۰ میلیونی ارائه می‌دهد که برای دریافت آن نیازمند ارائه چک صیادی، سفته یا تتر هستید. برای وام‌هایی تا سقف ۷ میلیون، سود سالانه تعلق نمی‌گیرد؛ اما اگر درخواست وام بیشتری داشته باشید، سود ۲۳ درصدی برای آن‌ها لحاظ می‌شود. همچنین، تعداد قسط‌های آن‌ها بر حسب مبلغ وام متغیر است. وام با مبالغ پایین را فقط در یک قسط و وام با مبالغ بالا را در ۳ الی ۱۲ قسط می‌توان دریافت کرد.

با دریافت وام دیجی‌پی می‌توانید از فروشگاه‌های طرف قرارداد آن، نظیر دیجی‌کالا، سفر مارکت، دوو، اتاقک، اسنوا، ایکس‌ویژن، کارناوال و غیره، نسبت به خرید محصول موردنظر اقدام کنید. با بررسی وب‌سایت دیجی‌پی می‌توانید اطلاعات بیشتری راجع به فروشگاه‌های طرف قرارداد و شرایط دریافت وام، کسب کنید.

  • ضمانت موردنظر: چک صیادی، سفته، تتر
  • شرایط موردنیاز: حساب بانکی در بانک ملت، کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی برای آقایان، امکان ثبت‌نام برای گروه سنی ۱۸ الی ۷۰ سال
  • مبلغ وام: حداکثر ۳۰ میلیون تومان
  • مدت‌زمان بازپرداخت: ۱ الی ۱۲ ماه (بسته به مبلغ وام)
  • میزان سود: ۲۳ درصد + 15 درصد کارمزد
دکمه بازگشت به بالا