اقتصادی

درصد مطلوبیت نان در بانه ضعیف است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، کمال ابراهیمی پیش از ظهر سه شنبه در نشست خبری پویش سلامت اظهار کرد: در عرصه نظارتی نمونه برداری نمک استفاده شده مورد آزمایش قرار گرفت و عدم انطباق نمک نانوایی‌ها مشکل گسترده‌ای بود که با آن روبه‌رو بودیم.

وی بیان کرد: مشکل استان کیفیت آرد ضعیف بود و چندین فقره برخورد قضائی، آموزش و معرفی برای مهارت آموزی انجام شد که در نهایت کیفیت آرد از ۳۰ درصد مطلوبیت به ۶۶ درصد مطلوبیت نان رسید.

مدیر سلامت محیط کار دانشگاه علوم پزشکی کردستان عنوان کرد: در بانه و سروآباد این کیفیت پنج درصد و ضعیف است چرا که بنا به ذائقه مردم اینگونه بوده و حدود ۶۰ درصد خبازی‌های بانه‌ای به دادگاه معرفی شدند و در نهایت نمک مصرفی در نان بانه کم شد و در نتیجه مردم مصرف نان را کمتر کردند.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: حتی در گوشت قیمه هم قصابی‌ها نمک به خورد گوشت می‌دهند و این تغییر ذایقه مردم بانه یک خطر جدی است که باید پیگیری شود چرا که از این ذائقه هم سو استفاده می‌شود.

وی افزود: تا حدودی در سقز و در بانه هم اینگونه است که نکردم گاهاً از شوری‌جات به وفور استفاده می‌کنند که باید با در نظر گرفتن بحث سلامت آنها را ترغیب به تغییر اساسی در این زمینه داد.

مدیر سلامت محیط کار دانشگاه علوم پزشکی کردستان بیان کرد: در این میان هم بمباران فضای مجازی به گونه‌ای است که دنبال ترغیب به استفاده نمک رنگی هستند و علوم پزشکی هم به تنهای جوابگو این هجمه از تبلیغات نیست و باید در این زمینه یک یار کمکی داشته باشد.

ابراهیمی افزود: استفاده از پروتین کم است و حداقل مردم را به حداقل آسیب زدن تشویق کنیم تا با استفاده از محصولات جایگزین و غیرمجاز جان خود را تهدید نکنند.

وی در خاتمه موصوع مهم دیگر را بحث استفاده از نمک معدنی عنوان کرد و گفت: در دیواندره، سقز و بانه در گدشته دسترسی به نمک کم بود که به جای آن از سنگ نمک استفاده می‌شد و امروز هم این استفاده چه در بخش خوراکی و چه در بخش دام همچنان به وفور است که جا دارد تشویق به نمک خوراکی یدار را به مردم توصیه کرد تا جان خود را از اسیب‌های که در سال‌های اینده گریبان گیر انها خواهد شد محفوظ کرد.

نظارت بر کارخانه‌ها در کردستان وجود دارد

مدیر نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز در این نشست با بیان اینکه نظارت بر کارخانه‌ها در استان وجود دارد، اظهار کرد: پویش نمک و لبنیات از اهداف و موضوعات مهم بحث این هفته است.

شهاب قصری بیان کرد: کارخانه‌های استان ملزم به تولید نمک یددار هستند و نمک‌های رنگی و نمک‌های معدنی و دریایی علاوه بر اینکه فرایند یدافزایی را طی نمی‌کنند تصفیه در انها انجام نمی‌شود و حاوی فلزات سنگینی هستند که در بدن دفع نمی‌شود.

مدیر نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی علوم پزشکی گفت: نمک مصرفی خانوار باید حتماً یددار باشد و نمک صنایع هم ملزم به حذف ناخالصی آن هستند.

قصری تصریح کرد: دو کارخانه تولید نمک‌یددار در قروه و سنندج فعال هستند که ناخالصی ندارند و نمک تولیدی آنها مورد تأیید است.

وی گفت: مشکلات تقلبی بودن و دارا بودن ناخالصی و یدزدایی سایر نمک‌های که از دیگر جاها وارد استان می‌شود طی مکاتباتی که داشتیم جمع‌اوری شدند.

مدیر نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی علوم پزشکی اذعان کرد: در بحث لبنیات هم کارخانه لبنیات استان شیر غنی شده با ویتامین «د ۳» که کار ارزشمند و مهمی است را در چند سال اخیر انجام داده است.

قصری با بیان اینکه دلالان فضای مجازی در حال تبلیغ برای عدم استفاده از فرآورده‌های صنعتی هستند، گفت: تمام کارخانه‌های استان پروانه صنایع دارند و حضور کارشناس و مهندس غذایی و مهندس کنترل کیفیت در تمام نراحل ورود، تولید و خروج در انها الزامی است و اگر لبنیاتی استاندارد نداشته باشد برگشت داده شده و به چرخه واحدهای صنفی فروش سنتی لبنیات می‌رود.

وی بیان کرد: فرایند تولید در صنایع لبنی ما به طور جدی رصد و کنترل می‌شود و استفاده از وایتکس کذب مجازی است.

مدیر نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی علوم پزشکی ادامه داد: در بحث تولید پنیر پروبیوتیک در استان تا حد قابل قبولی کارخانه‌ها ترغیب شده و توانستند موفق عمل کنند که استفاده از این پنیر برای بیماران گوارشی سودمند است و پنیر کم چرب در بخش صنعتی هم تولید آن انجام شده است.

قصری بیان کرد: از ۱۰ کارخانه دارای نشان برتر، سه مورد آن در کردستان بوده که توانستند لبنیات خود را غنی به ویتامین د و پروبیوتیک کرده و به علاوه در خصوص آنها سهم شناسی منفی و تمام آیتم‌های دیگر هم مورد بررسی قرار گرفتند.

وی گفت: فرایند نظارتی کامل در کارخانه‌های استان انجام و میانگین بازدید ۷ و نیم مورد است که میانگین کشوری ۵ مورد است.

قصری خاطرنشان کرد: ۵۶ کارخانه فعال و ۶۰ کارگاه فعال در استان وجود دارد و هزار فقره بازدید هم طی ۱۰ ماه گذشته انجام شده است.

وی عنوان کرد: بحث غنی سازی آرد با آهن و نمک با ید موضوع مهمی است که میزان تحقق ان بالای ۹۰ درصد بوده و طی آزمون‌های کمی با دستگاه‌های پیشرفته سنجیده شدند.

دکمه بازگشت به بالا