مجله جامعهمجله کسب و کار

علت نشتی بنزین خودرو چیست؟

نشت سوخت زمانی رخ می‌دهد که بنزین از باک خودرو، لوله‌های پمپ بنزین یا مجراهای تحتانی ماشین نشت می‌کند. در زیر خودرو، بنزین نشت‌کرده روی پیاده رو، پارکینگ، حاشیه خیابان یا هر مکانی که خودرو پارک شده باشد به همراه بوی تند، افراد حاضر در محل را اذیت می‌کند و همچنین به علت اشتعال‌پذیری بنزین و بخار آن، بوی موجود به دلیل نشتی بنزین از زیر خودرو و ورود آن به محل زندگی و کار افراد بسیار خطرناک است.

نشت سوخت از زیر خودرو را نباید نادیده گرفت، بنابراین به محض مشاهده این علائم، باید فوراً چاره‌ای بیاندیشید و خوردوی خود را به تعمیرگاه ببرید. اگر به هر دلیلی درب خودرو دچار مشکل شد می توانید از متخصصان بازکردن درب خودرو همدان کمک های لازم را دریافت کنید.

چرا رانندگی با خودروی دارای نشتی بنزین خطرناک است؟

دلایل مختلفی وجود دارد که نباید با خودرویی که از زیر آن بنزین نشت می‌کند رانندگی کرد. در ادامه چند نکته مهم وجود دارد که بیان می‌کند چرا رانندگی با خودروی دارای نشت سوخت ایمن نیست و در صورت قرار گرفتن در محیطی که نشتی بنزین یا بخار آن وجود دارد باید چه کرد.

۱. نادیده گرفتن نشت سوخت خطر آتش سوزی را بالا می‌برد چرا که بنزین و بخار ان قابل اشتعال است. از آنجایی که بنزین از وسیله نقلیه شما به صورت پیوسته نشت می‌کند، ممکن است برای اشتعال آن فقط یک ته سیگار روشن یا یک جرقه در نقطه‌ای نزدیک به آن لازم باشد. نشتی را در اسرع وقت برطرف کنید تا خطری برای خود یا دیگران ایجاد نکند.

علت ریختن بنزین از زیر ماشین 206 | علت ریختن بنزین از زیر ماشین پراید

۲. نشت سوخت به مرور زمان اتفاق می‌افتد چرا که مخزن‌های سوخت دچار خوردگی و زنگ زدن شده و یا از کار می‌افتند. اگر این اتفاق رخ دهد، ممکن است لازم باشد باک خودرو تعویض شود. داشتن یک باک ایمن برای خودرو، برای پیشگیری از خطر آتش‌سوزی بسیار ضروری است. می‌توان در صورت بروز مشکل جزئی، به صورت شخصی یا با مراجعه به تعمیرگاه باک خودرو را باز کرده و پس از خنک شدن محفظه و خالی کردن آن از بنزین، اقدام به بستن قسمت سوراخ‌شده با چسب سیلر یا خال جوش نمود. دقت کنید که برای جوشکاری حتما باید باک خودرو خالی، خنک، خشک و عاری از هر گونه بخار بنزین باشد.

۳. نشت سوخت باعث پخش شدن بوی بنزین می‌شود و بنزین حاوی مونوکسید کربن (CO) است. این ماده شیمیایی هنگام بوییدن خطرناک است و می‌تواند علائم سرماخوردگی و آنفولانزا ایجاد کند. اگر در وسیله نقلیه خود، هنگام رانندگی بوی سوخت همراه با سردرد و حالت تهوع حس می‌کنید، ممکن است نشانه نشت سوخت و قرار گرفتن در معرض مونوکسید کربن باشد. در این صورت، ابتدا خودرو را در محلی روباز پارک کنید و از آن پیاده شوید و تا زمانی که حال عمومی شما بهبود نیافته، به درون آن بازنگردید. در صورت تشدید علائم فوق می‌توانید به پزشک مراجعه کنید. سپس خودرو را برای تعمیر به مکانیکی ببرید.

۴. یکی دیگر از اقدامات احتیاطی و ایمنی بسیار مهمی که باید در نظر بگیرید این است که اگر مشکوک به نشت سوخت از زیر خودرو هستید و همچنین در شرایطی هستید که دسترسی به تعمیرگاه ندارید، در وسیله نقلیه خود سیگار نکشید. سیگار کشیدن می‌تواند خطر آتش سوزی را افزایش دهد، به خصوص در محفظه‌ای پر از بخار بنزین.

نشتی در لوله انتقال بنزین

نشت بنزین فوق العاده خطرناک است. اگر بوی بنزین را استشمام کنید یا به وسیله خودروی دارای نشتی‌ای که در پارکینگ سربسته منزل شما پارک شده است بخار بنزین به درون اتاق وارد شود، این بخارها می‌توانند در خانه شما جمع شده و توسط جرقه، الکتریسیته ساکن و یا هر گونه محرک منجر به شعله‌ور شدن آتش، منفجر شوند و در واقع به مانند داشتن یک بمب ساعتی در خانه است. اکیدا توصیه می‌شود که در هنگام معاینه فتی خودرو یا در تعمیرگاه، از مکانیک‌ها درخواست کنید نشت سوخت را به صورت دقیق بازرسی کنند تا بتوانید منشا نشتی‌ها را شناسایی کرده و آنها را تعمیر کنید.

نشتی بنزین از درپوش باک

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است باعث نشتی بنزین و بوییدن آن در هنگام رانندگی شود، مشکلات درپوش باک خودرو است. درپوش باک یک قطعه ساده و در عین حال بسیار مهم است که جلوی خروج بنزین و بخارات آن از درون باک را گرفته و در صورتی که دور انداخته شود، خراب، شکسته یا ترک خورده باشد یا هرز بسته شود، نمی‌تواند کارایی مورد نظر را داشته باشد. در هنگام سوختگیری باید مطمئن شد درپوش باک را درست باز و بسته کرده و همچنین باید به خاطر داشت که پس از زدن بنزین، درپوش آن دوباره بسته شود چرا که ممکن است پس از سوختگیری، بستن آن فراموش شود. برای چک کردن کارایی و سالم بودن درپوش، باید آن را به طور کامل بست و تلاش کرد که آن را محکم نمود. در صورتی که پس از چند بار تلاش به طور کامل بسته نشد نیاز به تعویض این قطعه است.

نشت بنزین از انژکتور

در موتورهایی که از سیستم انژکتوری برای احتراق درون سیلندر استفاده می‌کنند، به دلیل اینکه به هر انژکتور ورودی بنزین متصل می‌شود، ممکن است از زیر سیلر لاستیکی آن نشتی رخ دهد. دلیل این اتفاق می‌تواند در فرسوده و کهنه شدن این سیلر لاستیکی یا پاره شدن آن باشد. همچنین ممکن است حلقه ۰ شکل دور سیلر آسیب دیده باشد یا انژکتور به درستی نصب نشده باشد. در هنگام سرویس‌های دوره‌ای، باید اطمینان حاصل کرد که این قطعات به درستی در جای خود قرار گرفته اند و نشتی نمی‌دهند.

تعمیر خودروی دارای نشتی

همان طور که بیان شد، نشتی بنزین از زیر باک خودرو بسیار خطرناک بوده و به دلیل اشتعال‌پذیر بودن بسیار بالای بنزین و بخار آن، ممکن است خطر جانی برای راننده، سرنشینان یا ساکنین محل پارک خودرو در فضاهای سربسته به همراه داشته باشد. با توجه به توضیحات فوق، در صورتی که خرابی باک خودرو که منجر به نشتی می‌شود جزئی باشد، خود راننده می‌تواند با تهیه ابزار مورد نیاز اقدام به تعمیر آن و جلوگیری از چکه کردن و نشتی بکند. برای انجام این کار، ابتدا باید مطمئن شد که بنزین از چه روزنه‌ای نشت می‌کند. با بالا بردن خودرو توسط جک و بازرسی چشمی نقطه یا نقاط نشتی پیدا می‌شوند.

سپس، باید باک خودرو کاملا تخلیه شود. در صورتی که نشتی از حفره‌ای کوچک و در سطح بالایی باک خودرو رخ می‌دهد، می‌توان پس از رسیدن سطح بنزین به پایین آن اقدام به تعمیر و پوشاندن حفره نمود. یکی از ساده‌ترین کارها برای تخلیه باک بنزین، رانندگی و استفاده از سوخت موجود در باک است تا زمانی که سطح بنزین پایین‌تر از حد مشخص‌شده مح قرارگیری سوراخ نشتی برسد.

پس از تخلیه باک یا رسیدن سطح بنزین به پایین‌تر از نقطه نشتی، چند ساعت منتظر مانده تا دمای خودرو و سیستم سوخت پایین بیاید. بهترین دما برای تعمیر نشتی خودرو، دمای اتاق است بنابراین باید منتظر ماند تا دمای بدنه خودور به دمای محیط برسد و همچنین در صورت سرد بودن هوا، این کار باید در محیط سربسته و هم‌دما با اتاق انجام گیرد چرا که سیلرهای موجود در بازار به سطوح سرد نمی‌چسبند.

برای پوشاندن محل نشتی از چسب سیلر استفاده شود. باید به خاطر داشت برای بهبود عملکرد سیلر باید محل مورد نظر و اطراف آن کاملا پاک شده و آغشته به گرد و غبار، بنزین و یا سایر مایعات و آلودگی‌ها نباشد. توضیحات چسب سیلر تهیه‌شده از فروشگاه ابزار خودرو باید با دقت مطالعه شود. پس از انجام این کار، مقدار مناسبی از چسب بر روی حفره مورد نظر و اطراف آن پوشانده شود چرا که ممکن است در صورت کم بودن مقدار سیلر به کار برده شده، دوباره نشتی رخ دهد.

پس از انجام تمامی مراحل، با توجه به راهنمایبوی شدید بنزین در هنگام رانندگی، بنزین زدن مکرر و وجود بخار روی خطوط سوخت جزو مهم‌ترین علائم نشتی بنزین ماشین است. یکی از شایع ترین دلایل نشت بنزین فرسودگی، آسیب دیدن و یا ترک خوردن باک بنزین ماشین است. در این حالت ممکن است مقداری بنزین در زیر ماشین ریخته شود‌. پس در ادامه این مطلب سعی داریم دلایل نشت بنزین از خودرو را برایتان توضیح دهیم.

علت نشتی بنزین ماشین چیست؟

امروزه در تمام خودروها نشت بنزین از ماشین کاملاً متداول است. چرا که در تمام مدل‌های قدیمی یا مدرن ممکن است باک آسیب دیده و با فرسوده باشد‌. البته در بیشتر موارد پوسیدگی لوله های انتقال بنزین دلیل اصلی نشت بنزین است. گاهی اوقات استاندارد نبودن درب مخزن بنزین و نقص فنی در انژکتور ماشین می‌تواند دلیل ریختن بنزین از ماشین باشد. ایجاد اختلال در سیستم تزریق سوخت هم یکی از دلایل بروز نشت بنزین از خودرو به حساب می‌آید.

علت نشتی بنزین ماشین از لوله های سوخت

یکی از علت های ریختن بنزین از باک ماشین، آسیب دیدن لوله های انتقال سوخت می‌باشد.‌ پس لازم است تا لوله های سوخت به طور دائم مورد بررسی قرار بگیرند خصوصاً قسمتی که مربوط به شیلنگ دریچه باک بنزین است‌.‌ در واقع علت نشت بنزین از زیر ماشین پژو 405  و سایر خودروهای سواری یا باری ممکن است در اثر صدمه دیدن همین شیلنگ باشد یعنی این احتمال وجود دارد که این شیلنگ در هنگام اتصال به خوبی نصب نشده است یا اینکه در ساختار شیلنگ شکاف‌های ریزی ایجاد شده باشد.

نشت بنزین به دلیل آسیب دیدن باک

یکی از دلایل دیگر نشتی بنزین از ماشین، نشتی باک بنزین است‌. در بیشتر مواقع علت اصلی نشت بنزین  از سمند، پراید و سایر خودروها به دلیل مشکل خود باک بنزین می‌باشد. یعنی ممکن است که باک در اثر فرسودگی، آلاینده‌های مختلف جاده‌ای و هر علت دیگری سوراخ شود. در صورت سوراخی باک، بنزین از آن بیرون می‌ریزد. البته توجه داشته باشید که باک ماشین از قسمت بالا بیشتر احتمال خراب شدن دارد. چون بیشتر رطوبت‌ها و آلاینده‌های جاده‌ای در قسمت بالای باک به دام می‌افتد. بنابراین بنزین مجبور می‌شود به خارج از باک ریخته شود.

دلایل نشت بنزین و روش های تعمیر آن

گاهی اوقات دلیل نشتی بنزین ماشین می‌تواند یک علت ساده مانند شل بودن درپوش باک باشد. این درپوش تنها یک درب ساده نیست. بلکه می‌تواند مخزن بنزین را به خوبی آب بندی کند. در نتیجه بخارها را به درستی در مخزن نگه می‌دارد‌. پس چنانچه شما شاهد علائم خرابی درب باک بنزین بودید مطمئن باشید که باک فرسوده بوده و یا ترک خورده است. در چنین حالتی سرنشینان خودرو حتماً بوی بنزین را احساس خواهند کرد.‌

نشت بنزین به دلیل خرابی سیستم تزریق سوخت

در بیشتر مواقع علت نشتی بنزین ماشین مربوط به انژکتور است. چرا که سیلر لاستیکی در بخش پایین انژکتور و یا اینکه حلقه ای O شکل در قسمت بالای انژکتور ممکن است بر اثر سایش و یا پارگی دچار ترک خوردگی شود‌. البته ممکن است انژکتورها هم درست نصب شده باشند که به هر حال باید سیلر یا حلقه ای که به شکل O است مورد تعمیر یا تعویض قرار بگیرند.

علت نشت بنزین از پمپ بنزین

بیشترین خطر نشت بنزین به علت خرابی پمپ خودرو است حتی احتمال دارد این نشت بر اثر کوچک‌ترین جرقه باعث آتش سوزی شود‌. از طرفی پخش شدن بوی بنزین درون خودرو و یا زیر ماشین می‌تواند باعث ایجاد خطراتی مثل سردرد، حالت تهوع و بسیار علائم دیگر بر روی سرنشینان خودرو از جمله راننده شود‌. حتی ممکن است با ایجاد  گاز منواکسید کربن باعث مسمومیت راننده و سایر افراد درون خودرو گردد. پس لازم است در اسرع وقت نسبت به تعمیر و یا خرید پمپ خودرو اقدام نمایید.

چگونه نشتی باک بنزین را تعمیر کنیم؟

هنگامی که نشتی بنزین از ماشین به دلیل سوراخ شدن مخزن بنزین یا همان باک باشد می‌توانید با استفاده از سیلر مخصوص یا حتی چسب درزگیر در کمترین زمان باک خودرو را تعمیر کنید. در صورتی که با انجام این عملیات مشکل باک و نشت بنزین برطرف نشد، باید کل باک ماشین تعویض شود.

دکمه بازگشت به بالا