مجله هنری و فرهنگ

پیشنهاد ضرغامی برای جبران کمبود ناوگان هوایی

عزت‌الله ضرغامی از اجرای به‌زودی برنامه لغو یکطرفه روادید ایران با ۳۳ کشور خبر داد و برای جبران کمبود ناوگان هوایی، مشارکت گرفتن از شرکت‌های هواپیمایی خارجی را پیشنهاد کرد.

به گزارش مجله آنلاین، وزیر میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی در مراسم بزرگداشت روز جهانی آموزش که چهارشنبه ۴ بهمن‌ماه برگزار شد، به چالش مربوط به کمبود ناوگان هوایی اشاره کرد و همکاری با ایرلاین‌های خارجی را به‌منظور تقویت خطوط و ناوگان هوایی مورد تأکید قرار داد.

این پیشنهاد قبل‌تر از سوی فعالان گردشگری و در بند الحاقی ۲ ماده ۴۱ لایحه برنامه هفتم نیز پیشنهاد شده بود که با مخالفت مجلس مواجه شد. محمدباقر قالیباف ـ رئیس مجلس ـ ۳۰ آبان‌ماه در جلسه علنی در جریان بررسی موارد ارجاعی لایحه هفتم برنامه توسعه، درباره این بند گفته بود: «این بند قابل طرح نیست چون قانون تحریم‌ها اجازه این کار را به ما نمی‌دهد و هیچ هواپیمای خارجی در داخل کشور بیش از ۶۰ ساعت نمی‌تواند باقی بماند. بعد شما می‌خواهید آنها را در خطوط داخلی بیاورید که پرواز کنند؛ این اصلا غیرممکن است. هیچ شرکت خارجی به خاطر تحریم نمی‌آید.»

ضرغامی در گردهمایی روز آموزش همچنین با بیان اینکه لغو روادید (با ۳۳ کشور) در مراحل پایانی برای اجرا قرار دارد، افزود: راه نزدیکی مردم دنیا و تعامل فرهنگی تقویت گردشگری است.

وزیر میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بخش دیگری از سخنانش به تراکم قانون اشاره کرد و با بیان این‌که در اجرا و عمل به قانون دچار عقب‌ماندگی‌هایی هستیم، بر تدوین رویه‌ها و آموزش تاکید کرد و افزود: کشورهای پیشرفته رویه‌نویس و روش‌نویس هستند، درحالی که ما در این حوزه‌ها ضعف داریم.

ضرغامی یکی از مهم‌ترین کارهای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را نظارت و پایه نظارت را آموزش دانست و بر توجه به این حیطه در راستای تقویت نظارت تاکید کرد.

او در ادامه به تضاد و اختلاف‌هایی که بین تشکل‌های خصوصی وجود دارد، اشاره کرد و افزود: تشکل‌ها باید همگرا و به یکدیگر نزدیک شوند و در موضوعات مختلف به زبان مشترک برسند. مسائل را باید با برگزاری جلسات کارشناسی حل کنیم. شبکه میراث نیز به همین منظور راه‌اندازی شده است و هیچ خط قرمزی در هیچ‌کدام از سه حوزه نداریم. از طرفی، با توجه به فرابخشی بودن گردشگری و نیاز به هماهنگی ۲۷ دستگاه اگر در مطالبات با یکدیگر همگرا نشویم نمی‌توانیم دیگر بخش‌ها را نیز با خود همراه کنیم.

وزیر میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی در تأکید بر نقش روایت‌گری و آموزش اظهار کرد: اگر نتوانیم تمدن را در حوزه ارتباطات به زبان امروز برای نسل جوان تعریف کنیم به معنای از دست رفتن و به زیر خاک رفتن دوباره این آثار است.

ضرغامی همچنین گفت: بودجه بیشتری به حوزه آموزش اختصاص خواهیم داد که از ظرفیت‌های آموزش در حیطه گردشگری نهایت استفاده شود.

او در این مراسم با اشاره به مناسبت روز پدر، بیان کرد: «پدری کردن» گمشده امروز جامعه است. ما در برهوت اخلاق پدری هستیم و یکی از مشکلات ما همین است. کوچک‌ترها می‌خواهند پدری کنند که صلاحیت ندارند و آنها که باید، پدری نمی‌کنند. اگر خصوصیت پدری کردن بر جامعه و ملت برقرار شود بسیاری از مشکلات حل می‌شود. پدری کردن به معنای محبت، گذشت، فرصت جبران خطا و فرصت بازگشت است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا