مجله تندرستی

چگونه از کبد مراقبت کنیم؟

آفتاب‌‌نیوز :

این فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به خطر ابتلا به کبدچرب در افراد، گفت: بیماری کبد چرب باعث افزایش بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود، همچنین آمار مرگ و میر در افراد مبتلا به این بیماری بیشتر از سکته قلبی است.

ابراهیمی با بیان اینکه اغلب ابتلا به کبد چرب بدون علامت است، تصریح کرد: این بیماری ممکن است در مراحل اولیه، احساس خستگی و درد در سمت راست بالای شکم به دنبال داشته باشد، اما در مراحل پیشرفته بی اشتهایی، حالت تهوع، خارش پوست، تورم پاها، ادرار تیره و بزرگ شدن پستان مردان قابل مشاهده باشد.

الکل دشمن کبد

این فوق تخصص گوارش و کبد در ادامه الکل را دشمن کبد عنوان کرد و افزود: مصرف الکل در ابتدا فرد را مبتلا به کبد چرب ساده می‌کند و چربی در کبد رسوب کرده و کبد بزرگ‌تر از حد طبیعی می‌شود، در این مرحله آسیب کبدی وجود ندارد و تست‌های عملکرد کبدی یعنی آنزیم‌های کبدی AST و ALT نرمال هستند و با قطع مصرف الکل قابل بازگشت خواهد بود.

در فاز دوم یا همان هپاتیت چرب الکلی التهاب اضافه می‌شود و کبد بزرگ می‌شود، آنزیم‌های کبدی افزایش پیدا می‌کنند. در این عارضه زردی شایع‌تر است و همیشه باید عفونت کبدی رد شود و در این مرحله از بیماری با قطع الکل احتمال برگشت وجود دارد. اما در فاز سوم یا سیروز کبدی با قطع الکل، کبد به حالت عادی برگشت نخواهد داشت، ولی باید الکل قطع شود تا جلوی پیشرفت بیماری گرفته شود.

ابراهیمی در پایان به مصرف موادغذایی مفید برای درمان کبدچرب اشاره کرد و گفت: قهوه، چای سبز، آبمیوه طبیعی، زردچوبه، توت خشک، روغن زیتون، خاکشیر، سیربه صورت ناشتا و انواع سبزیجات از بهترین موادغذایی برای درمان کبدچرب است.

نشر علوم پزشکی

من به عنوان یک نویسنده متخصص در زمینه علمی و پزشکی، مطالبی را به شما ارائه می‌دهم که به طور جذاب و قابل فهم، اطلاعات لازم را درباره موضوعات مختلف سلامتی به شما منتقل کنند.
دکمه بازگشت به بالا