مجله جامعه

حراج یک برگ از قرآن سرقتی ایران در لندن

مرتضی کریمی‌نیا پژوهشگر نسخه‌های خطی و قرآنی، از حراج یک برگ دیگر از قرآن سرقت‌شده از موزۀ ملی پارس (شیراز) در لندن خبر داد.

به گزارش مجله آنلاین، این قرآن خط کوفی در فروردین ۱۳۸۲ شمسی از موزه ملی پارس در شیراز سرقت شد. ‌ مرتضی کریمی‌نیا، قرآن‌پژوه و مترجم و نسخه‌شناس مصاحف قرآن، که حدود دو دهه پیگیر این قرآن مسروقه بود و ورق‌های جداشدهٔ آن را تا کنون در موزه‌های لوور (پاریس)، لوور (ابوظبی)، متروپلیتن (نیویورک) و موزۀ هنر اسلامی (دوحه) و همچنین حراجی‌های ساتبیز، کریستیز و بُنهامز شناسایی کرده‌است، با انتشار اطلاعات تازه‌ای در فضای مجازی، از حراج یک برگ دیگر از قرآن دزدیده‌شده به شمارۀ ۵۴۸ از موزۀ ملی پارس (شیراز) در حراجی «پلاکاس» لندن تا چند روز دیگر، در چهارشنبه ۲۸ فوریه ۲۰۲۴ (۹ اسفند ۱۴۰۲) خبر داده است. به گفته او، این برگ شمارۀ ۹۳ از مجموع ۱۷۲ برگ نسخه بوده و حاوی آیات ۲۶ تا ۳۰ سورۀ انسان است.

کریمی‌نیا با اشاره به جست‌وجوها و پیگیری‌های که تا کنون برای شناسایی این قرآن خطی داشته، اظهار کرده است: وزارت میراث فرهنگی تاکنون هیچ قدمی برای دعوای حقوقی در این‌باره برنداشته است. امیدوارم این‌بار وزارت میراث فرهنگی و ادارۀ حقوقی این وزارتخانه کاری برای حفظ و بازگرداندن این میراث ایرانی انجام دهند.

حراج یک برگ از قرآن سرقتی ایران در لندن
برگی از قرآن مسروقه از ایران که مرتضی کریمی‌نیا، نسخه‌شناس و قرآن‌پژوه، آن را در حراجی پلاکاس لندن شناسایی کرده است

هادی میرزایی، مدیرکل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دی‌ماه امسال به مجله آنلاین از پیگیری‌های این وزارتخانه برای بازگرداندن نسخه‌های شناسایی‌شده از این قرآن خبر داده و گفته بود: استرداد این قرآن یکی از مهم‌ترین پرونده‌ها به شمار می‌آید و در مرحله اثبات مالکیت برای استرداد ورق‌های شناسایی‌شده به ایران هستیم.

او اظهار کرده بود: اوراقی از این قرآن که گفته شده یکی از قدیمی‌ترین قرآن‌های خط کوفی موجود در ایران است، از ایران خارج شده و در موزه لوور و حراجی کریستیز شناسایی شد. پس از پیگیری‌های آقای مرتضی کریمی‌نیا، محقق و پژوهشگر نسخه‌های قرآنی، و با هماهنگی نمایندگی ایران در پاریس، اوراقی از این قرآن از حراجی کریستیز خارج شد.

خانه حراج کریستیز پس از آنکه فروش ورق‌هایی از این قرآن را متوقف کرد، به بی‌بی‌سی گفته بود «کمی قبل از به حراج گذاشتن این اثر گزارش‌هایی به کریستیز رسید و این حراجی به‌سرعت تصمیم گرفت حراج آن را به تعلیق درآورد تا تحقیقات بیشتری درباره آن انجام دهد.»

مدیرکل موزه‌ها در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفته بود که امیدوارند با اثبات مالکیت اوراق شناسایی‌شده در حراجی کریستیز، ورق‌های موجود در موزه لوور را هم پس بگیرند.

حراج یک برگ از قرآن سرقتی ایران در لندن
برگ دیگری از قرآن مسروقه که در پلاکاس لندن به حراج گذاشته شده است

سرقت این قرآن خطی (کوفی) عصر روز چهارشنبه ۲۷ فروردین سال ۱۳۸۲ شمسی (۱۶ آوریل ۲۰۰۳ میلادی)، در ساعات پایانی وقت اداری انجام شد. چهار سارق مسلح با لباس مبدل وارد موزۀ ملی پارس در شیراز شدند و با شکستن یکی از ویترین‌های شیشه‌ای موزه، نسخه‌ای از قرآن به خط کوفی را از موزه به سرقت بردند. درباره سرنوشت آن دزدها تا کنون خبری نشده است.

انتهای پیام

گروه تحریریه اجتماعی

پژوهشگر مسائل اجتماعی با تمرکز بر تحولات سیاسی و نقش آن در جامعه. مقالات کوتاه و تحلیلی درباره مسائل سیاسی فعلی.
دکمه بازگشت به بالا