مجله رویدادمجله کسب و کار

خانه هوشمند در هوش مصنوعی

کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند هوش مصنوعی کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند به شکل گسترده ای رو به فزونی است. از این رو AI به هوشی که یک ماشین در شرایط مختلف از خود نشان می‌دهد،اطلاق می گردد. به عبارت دیگر کاربرد AI در سیستم‌هایی است که می‌توانند واکنش‌هایی مشابه رفتارهای هوشمندانه انسان ارائه دهند. از جمله توانایی هوش مصنوعی درک شرایط پیچیده شبیه‌سازی فرایندهای تفکری و شیوه‌های استدلالی انسانی و پاسخ درست به آنها یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل مسایل را داشته باشند.

 کاربرد هوش مصنوعی

امروزه کاربرد هوش مصنوعی چنان گسترده و فراگیر شده‌ است که بسیاری از کاربردهای این فناوری دیگر با نام AI شناخته نمی‌شود و در واقع هر یک آنها نام تخصصی خود را دارند. تأثیرکاربرد AI را اکنون می‌توان در همه جهات و نقاط زندگی مردم مشاهده نمود. آیفونی که می تواند اعضای خانه را تشخیص دهد یا تلویزیونی که نور صفحه نمایش را  به صورت دلخواه با تعداد افراد تنظیم می‌نماید، همه ی این موارد به گوشه ای از کاربرد هوش مصنوعی اشاره دارند. ماشین‌هایی که می توانند به صورت خود به خودی کنترل شوند. ربات‌های پرنده و یا قایق‌های هوشمند نمونه ها‌ی بارزی از کاربرد AI هستند.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی (artificial intelligence) که بصورت مخفف معروف به AI است، به دستگاه‌هایی که قابلیت انجام وظایفی که نیازمند هوش انسانی است، مانند ادراک بصری، تشخیص صدا، تصمیم‌گیری و ترجمه‌زبان‌ها، گفته می‌شود. بنابراین بدون پیاده‌سازی برنامه‌ای پیچیده یا انجام دستورالعمل‌های سخت، خیلی راحت فقط با دستور صوتی کنترل از راه دور مهراد کیت خانه هوشمند را در دست گرفت. با وجود هوش مصنوعی، تعامل با دنیای تکنولوژی بدون مطالعه دفترچه راهنما، انجام شدنی است! هوش مصنوعی تمامی دنیای اطراف ما را احاطه کرده است:

با قابلیت یادگیری، دریافت داده‌های جدید، خیلی سریع عادات روتین زندگی شما دست‌شان می‌آید و همانی می‌شوند که می‌خواهید. گرمایی هستید یا سرمایی؟ چه دمایی را برای خواب راحت می‌پسندید؟ تنظیم میزان نور دلخواه شما در هنگام غذا خوردن و تلویزیون دیدن و خیلی موارد دیگر. درست برخلاف سنسورهای سنتی که دائما با آلارم‌ها اشتباه شما را کلافه می‌کردند، با یادگیری بیشتر در گذر زمان، هوشمندتر می‌شوند. کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند: با دستیارهای صوتی هوشمند کاربرد هوش مصنوعی بصورت اختصاصی در سیستم امنیتی هوشمند بسیار زبانزد است. با افزایش تکنولوژی،

در حال حاضر محققان در زمینه فناوری تشخیص صدا نیز به نتایجی رسیده‌اند که ارزش دستگاه‌های هوشمند را بیشتر می‌کند. با تشخیص صدا، دستورات کاربران اختصاصی می‌شود و با دستور هر فرد ناشناسی واکنش نشان نخواهند داد. کاربرد هوش مصنوعی در تکنولوژی های خانه هوشمند از کاربردهای مهم هوش مصنوعی، تحلیل فعالانه مسائل امنیتی بالقوه خانه هوشمند است. با احساس نیاز در مسائل امنیتی خانه، پیاده‌سازی دستگاه‌های مجهز به هوش مصنوعی به سرعت در حال به‌روزرسانی است.

دستگاه‌های امنیتی مجهز به هوش مصنوعی ویژگی‌های مختلفی دارند، از جمله: تجزیه و تحلیل نوع تهدید (ورود از درب و پنجره یا هک کردن خانه هوشمند)،برای دانستن ارتباط بین هوش مصنوعی و خانه هوشمند و همچنین کاربردهای هوش مصنوعی در هوشمند سازی خانه در ادامه همراه ما باشید. چرا که با ضبط خودکار ویدیو و اطلاع رسانی هر گونه الگوی نامتعارف به صاحب خانه، بخش زیادی از وظیفه تامین امنیت را انجام می‌دهد.برخی از آشکارسازهای دود موجود علاوه بر فرستادن اعلان، هشدار صوتی هم می‌دهند و باعث سرعت بخشیدن به پاسخگویی و جلوگیری از رخ دادن فاجعه می‌شوند.

همانطور که اشاره شد، هوش مصنوعی برای حفاظت بیشتر، علاوه بر تشخیص صوتی، تشخیص چهره را در برنامه کار خود دارد. با قابلیت تشخیامروزه هوش مصنوعی به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی همه ما تبدیل شده است. رانندگی، گشت و گذار در اینترنت، خرید آنلاین، رزرو هتل، گوش دادن به موسیقی، انتخاب فیلم و سایر جوانب زندگی ما تحت تاثیر هوش مصنوعی است. خانه هوشمند هم از این قاعده مستثنی نیست. به جرات می‌توان گفت کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند به قدری زیاد است که بدون آن عملاً خانه هوشمند ناکارآمد خواهد بود.

هوش مصنوعی در خانه هوشمند داده‌های خام به دست آمده از سنسورها را می‌گیرد و آن‌ها را به شکل الگویی مرتبط با زندگی روزمره ما تبدیل می‌کند. دستگاه‌های مجهز به هوش مصنوعی توانایی یادگیری روتین زندگی افراد و پس از آن پیش‌بینی شرایط را دارند. با استفاده از الگوهای یاد گرفته شده، دستگاه‌ها به صورت خودکار عملی را متناسب با شرایط به وجود آمده انجام می‌دهند. برای مثال، اگر کسی در خانه نباشد درها به صورت اتوماتیک قفل می‌شوند و سیستم روشنایی و کنترل دما نیز روشن نخواهند شد. هوش مصنوعی نیازها و عادات افراد را درک کرده و پیش‌بینی می‌کند.

به عنوان مثال، یک گاز هوشمند می‌تواند قبل از بازگشت شما به خانه برای شروع آشپزی آماده شود و یا زمانی که استیک به میزان همیشگی که مورد پسند شماست پخته شد، به شما پیام بدهد. اما هوش مصنوعی تنها برای راحتی افراد در خانه هوشمند کارآیی ندارد. دو کاربرد مهم هوش مصنوعی، در حوزه امنیت و صرفه‌جویی در مصرف انرژی است که هر یک را جداگانه بررسی می‌کنیم.ص چهره، حتی حرکات غیر معمول و هیجانی قابل تشخیص است. کاربرد هوش مصنوعی در امنیت خانه هوشمند نیاز به امنیت در دنیای امروز منجر به پیاده‌سازی سیستم‌های مجهز به هوش مصنوعی شده است.

این سیستم‌ها قابلیت‌هایی مانند یکپارچه شدن با دستگاه‌های هوشمند خانه، تشخیص چهره، آنالیز خطر و … را دارند، که هدف آن‌ها تامین امنیت خانه و ساکنین آن است. به لطف قابلیت تشخیص الگو و چهره، دستگاه‌های مجهز به هوش مصنوعی به راحتی اشیا و اشخاص اطراف خود را تشخیص داده و با داده‌های قبلی مقایسه می‌کنند. در صورتی که کسی زنگ درب را بزند، این هوش مصنوعی است که تشخیص می‌دهد او مجوز ورود را دارد یا خیر. می‌توان گفت هوش مصنوعی در دوربین‌های هوشمند نقشی حیاتی ایفا می‌کند.

هوش مصنوعی همچنین در بهبود عملکرد قفل‌های هوشمند کاربرد دارد. یک قفل هوشمند مجهز به هوش مصنوعی مزایایی مانند عدم اطمینان به کلیدهای فیزیکی، دادن دسترسی موقت به مهمانان و استفاده از ویژگی‌های بیومتریک را برای تامین هر چه بیشتر امنیت ارائه می‌دهد. از سوی دیگر از هوش مصنوعی در سیستم‌های هشدار هوشمند حریق، دود و نشت گاز استفاده می‌شود. سیستم‌هایی که به کمک هوش مصنوعی توانایی فکر کردن و تصمیم‌گیری بر اساس شرایط را دارند امروزه در بازار موجود هستند.

دکمه بازگشت به بالا