اقتصادیمجله کسب و کار

ریزش مو هورمونی و روشهای درمان آن

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که به طور طبیعی در بدن همه انسان ها وجود دارد. ریزش مو ممکن است به خاطر برخی از مشکلات بیشتر از حد نرمال شده و رویش مجدد موها جواب گوی این حد از ریزش مو نشود. بدین ترتیب شاهد کم پشت شدن موها و در نتیجه طاسی در ادامه خواهیم بود. شناخت علت ریزش مو و درمان آن یکی از مهمترین مواردی است که باید به آن توجه نمود. زیرا در صورتی که از علت اصلی کم پشت شدن موها اطلاع نداشته باشید، ممکن است درمان نامناسبی را در پیش گرفته و این موضوع باعث می شود که هرگز نتوانید ریزش مو را کنترل نمایید.

بهترین راه پس از مشاهده ریزش بیش از حد معمول موها، مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو می باشد. اینگونه می توان متوجه شد که اصلی ترین دلیل ریزش در موهای شما چیست. با شناخت این عوامل راحت تر می توان درمان مناسب را در پیش گرفت. زیرا روش های درمانی مختلفی برای درمان ریزش مو وجود دارد و هر کدام از این روش با نوع خاصی از ریزش در موها سازگار می باشد.

ریزش موی هورمونی

ریزش مو هورمونی یک نوع ریزش مو است که به دلیل عدم تعادل هورمون‌ها در بدن ایجاد می‌شود. این نوع ریزش مو می‌تواند در زنان و مردان اتفاق بیفتد، اما در مردان شایع‌تر است.

علل ریزش موی هورمونی:

 • آلوپسی آندروژنتیک: این نوع ریزش مو که به طاسی با الگوی مردانه یا زنانه نیز معروف است، شایع‌ترین نوع ریزش موی هورمونی است. آلوپسی آندروژنتیک به دلیل ترکیبی از عوامل ژنتیکی و هورمونی ایجاد می‌شود.
 • عدم تعادل هورمون‌های جنسی: عدم تعادل هورمون‌های جنسی مانند تستوسترون، دی هیدروتستوسترون (DHT) و استروژن می‌تواند باعث ریزش مو شود.
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): این بیماری که در زنان رخ می‌دهد، می‌تواند باعث عدم تعادل هورمون‌های جنسی و ریزش مو شود.
 • مشکلات تیروئید: کم کاری یا پرکاری تیروئید می‌تواند باعث ریزش مو شود.
 • بارداری و یائسگی: تغییرات هورمونی در دوران بارداری و یائسگی می‌تواند باعث ریزش مو شود.

علائم ریزش مو هورمونی:

 • نازک شدن موها: موها به تدریج نازک‌تر می‌شوند و ممکن است به راحتی بشکنند.
 • ریزش مو: موها به طور غیرمعمولی می‌ریزند، به خصوص در هنگام شانه زدن یا حمام کردن.
 • کاهش حجم موها: موها کم‌پشت‌تر به نظر می‌رسند.
 • ایجاد طاسی در نواحی خاص: در مردان، ریزش مو معمولاً در قسمت جلوی سر و بالای سر اتفاق می‌افتد. در زنان، ریزش مو معمولاً در قسمت بالای سر اتفاق می‌افتد.

درمان ریزش موی هورمونی:درمان ریزش موی هورمونی به علت و شدت آن بستگی دارد.

روش‌های درمانی:

 • داروهای موضعی: ماینوکسیدیل یک داروی موضعی است که برای درمان ریزش موی هورمونی در زنان و مردان استفاده می‌شود.
 • داروهای خوراکی: فیناستراید و دوتاستراید دو داروی خوراکی هستند که برای درمان ریزش موی هورمونی در مردان استفاده می‌شوند. اسپیرونولاکتون یک داروی خوراکی است که برای درمان ریزش موی هورمونی در زنان استفاده می‌شود.
 • لیزر درمانی: لیزر درمانی می‌تواند به تحریک رشد مو و افزایش ضخامت موها کمک کند.
 • کاشت مو: در این روش، فولیکول‌های مو از قسمت‌های سالم سر به قسمت‌هایی منتقل می‌شوند.
 • تغییر در سبک زندگی: داشتن یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و مدیریت استرس می‌تواند به سلامت موها کمک کند.

Hormonal hair loss and its treatment methods

دلایل اصلی ریزش مو

ریزش مو دارای علل بسیار مختلفی می باشد. آشنایی با این دلایل کمک کرده تا راحت تر از ریزش در مو ها جلوگیری شده و درمان سریعتر صورت گیرد. در اینجا برخی از شایع ترینِ این دلایل مورد بررسی قرار میگیرد.

وراثت : یکی از اصلی ترین دلایل ریزش در مو ها عامل وراثت می باشد. زمانی که ریزش مو ارث باشد، درمان آن نیز کمی مشکل است چراکه فرد این مشکل را از والدین خود به ارث برده است.

هورمون : غدد متعددی در بدن انسان وجود دارد که وظیفه تولید هورمون و اضافه کردن آن به خون را دارند. چنانچه یکی از این غدد کار خود را به خوبی انجام ندهد، مثلا کمتر یا بیشتر از حد مورد نیاز بدن هورمون تولید نماید، باعث اختلالاتی در بدن می شود. یکی از اصلی ترین مشکلاتی که با عدم تعادل هورمون در بدن به وجود می آید، ریزش مو می باشد.

مصرف دارو : یکی دیگر از علت های ریزش در موها مصرف برخی از داروها می باشد. در برخی داروها ترکیباتی وجود دارد که منجر به ریزش موها می شود. داروهای شیمی درمانی، داروهای ضد افسردگی و داروهای رقیق کننده خون را می توان از جمله داروهایی دانست که باعث ریزش در موها می شوند.

کاهش وزن شدید : کاهش وزن شدید می تواند یکی دیگر از عوامل اصلی ریزش در موها شود. در برخی از موارد نیز به خاطر رژیم های غذایی سخت ممکن است کمبود ویتامین ها و مواد معدنی ضروری در بدن منجر به کم پشت شدن موها شود.

تاثیر هورمون ها در رشد و ریزش موها

هورمون ها نقش بسیار تعیین کننده ای در رشد موها دارند. از جمله هورمون هایی که در رشد موها تاثیرات زیادی دارند، می توان به هورمون های جنسی مردانه و زنانه اشاره نمود. اما معمولا این هورمون ها زمانی می توانند کمک کنند تا موها رشد بهتری داشته باشند که غدد درون ریز این هورمون ها را به اندازه کافی تولید نمایند. در صورتی که هر کدام از هورمون ها در بدن کمتر و یا بیشتر از حد مجاز باشد، کارایی قابل قبولی نداشته و از طرفی ممکن است عوارضی نیز داشته باشد. به عنوان مثال هورمون های موجود در بدن اگر در حد تعادل تولید شوند به رشد موها کمک کرده اما در صورت بر هم خوردن تعادل هورمون ها، مشکلاتی مانند ریزش در موها به وجود می آید.

عملکرد صحیح هر کدام از غدد درون ریز و تولید به اندازه هر کدام از هورمون ها، در سلامت موها تاثیر بسزایی دارد. این موضوع باعث شده تا اغلب افراد در صورت مشاهده ریزش در موهای خود، ابتدا آزمایشات مربوط به هورمون های مختلف را انجام داده. این‌کار باعث می شود متوجه شوند میزان هورمون های بدن در تعادل بوده یا خیر، سپس به سراغ سایر علل این مشکل می روند.

هورمون انسولین

هورمون انسولین یکی از مهمترین هورمون های موجود در خون انسان می باشد. معمولا با سبک غلط زندگی و یا مصرف بیش از حد قند و شکر میزان تعادل در این هورمون بر هم می خورد. بیماری دیابت یکی از عوارض عدم تعادل هورمون انسولین در بدن می باشد. یکی دیگر از عوارض عدم تعادل هورمون انسولین، رشد موها و یا پر مویی می باشد. با اصلاح سبک زندگی مانند تغذیه مناسب و ورزش کردن می توان تعادل سطح هورمون انسولین در بدن را حفظ نمود. این موضوع کمک می کند تا بتوان در طول عمر خود بدون هیچ گونه مشکلی به زندگی ادامه داد.

هورمون انسولین به صورت اتوماتیک در بدن تولید می شود. در نتیجه با حفظ سلامت غدد مربوطه، می توان میزان انسولین در بدن را در شرایط تعادل نگه داشت. این تعادل می تواند از بروز مشکلات بزرگی جلوگیری نماید.

هورمون تیروئید

غده تیروئید به عنوان یکی از مهمترین غدد موجود در بدن شناخته می شود. معمولا این غده با ترشح برخی از هورمون ها در سلامت انسان ها نقش بسیار زیادی دارد. غده تیروئید در صورت بروز مشکل گاهی بیشتر و در مواردی کمتر از حد معمول هورمون تولید می کند. هر یک از این حالات مشکلاتی را باخود به همراه دارد. از جمله مشکلاتی که کم کاری و یا پرکاری تیروئید برای بدن انسان به وجود می آورد می توان به ریزش مو اشاره کرد. تعادل در ترشح هورمون توسط غدد تیروئید می تواند مانع از بروز ریزش در موها شود.

 هورمون‌های جنسی زنانه و مردانه

هورمون های جنسی زنانه و مردانه از جمله تستسترون پروژسترون و استروژن بر روی مو تاثیرات زیادی دارند. این هورمون ها می توانند باعث بروز مشکلاتی مانند پر مویی و یا ریزش مو شوند. استفاده از مکمل های بدنسازی، سطح این هورمون ها را در بدن افزایش می دهد. در چنین حالتی در موهای سر ریزش ایجاد خواهد شد، اما در سایر قسمت های بدن رشد مو و به دنبال آن پر مویی را شاهد خواهیم بود.

علائم ریزش مو ناشی از عدم تعادل هورمون‌ها

معمولا ریزش مو به شکل های مختلفی ظاهر می شود. در برخی موارد ممکن است نوع ریزش در مو ها به علت آن نیز بستگی داشته باشد. در اینجا به علائم مربوط به ریزش در مو ها به دلیل عدم تعادل در هورمون ها اشاره می شود.

ریزش پراکنده : در این روش معمولا از نواحی مختلف سر موها ریخته و یک بخش خاصی را نمی توان برای ریزش مو تشخیص داد.

خالی شدن جلوی سر و شقیقه ها : خالی شدن جلوی سر و یا خالی شدن شقیقه ها از مو نیز می تواند علت عدم تعادل در هورمون های مختلف باشد.

خالی شدن یک سمت سر : معمولا این نوع از ریزش را پلی کیستیکا نیز می گویند. در اغلب موارد سمت راست سر خالی می شود. البته مواردی مانند نازک شدن و یا تغییر رنگ موها نیز ممکن است به خاطر مشکلات هورمونی در مو ها به وجود بیاید. با بررسی این موارد می توان متوجه شد هورمون ها در رشد و یا ریزش مو ها تاثیر بسزایی دارند.

دکمه بازگشت به بالا