اقتصادیمجله کسب و کار

سیستم غبارگیر صنعتی مناسب برای تهویه صنعتی ذرات گرد و غبار چوب

غبارگیر صنعتی دستگاهی است شامل هواکش صنعتی که به منظور جمع‌آوری گرد و غبار و ذرات ریز حاصل از فرآیندهای تولیدی و صنعتی در محیط‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. غبارگیر صنعتی بطور ویژه برای جمع آوری غبارات حاصل از فرآیندهای مختلف تولیدی در محیط‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دستگاه غبارگیر صنعتی چیست | بادافزار

غبارات بسیار ریز تولید شده در محیط‌های گوناگون علاوه بر ایجاد اختلال در فرآیند تولید و عملکرد بهینه تجهیزات و ماشین آلات موجود می‌توانند به شکل منبع بیماری عمل کرده و سلامت افراد و کارکنان حاضر در محیط را به خطر بیاندازد.

زیرا حجم این گرد و غبار یا ذرات ریز غالبا بالاست، اندازه ذرات بسیار کوچک است در نتیجه می‌توانند به داخل ریه نفوذ نمایند و حتی موجب آسیب به سیستم تنفسی گردد. در بعضی موارد این ذرات ریز سمی و آلاینده می‌باشند و غبارگیر صنعتی می تواند به ورودی محفظه‌های کاری متصل و غبارات تولید شده را قبل از انتشار در محیط جمع‌آوری نماید.نام‌های متداول دیگر برای این دستگاه، غبارگیر خشک، دستگاه غبارگیر کیسه‌ای، دستگاه غبارگیر صنعتی و دستگاه غبار روب مرکزی می‌باشد.

کاربرد غبارگیر صنعتی در صنایع مختلف

غبارگیر صنعتی در جمع آوری غبارات حاصل شده از فرآیندهایی چون تراشکاری فلزات، صاف کاری فلزات برش پلاستیک و جوشکاری، برش چوب و فرآوری پودرهای شیمیایی قابل استفاده می‌باشد. بنابراین از این دستگاه کارآمد در صنایع هوا و فضا، تعمیرگاه‌های اتومبیل، کابینت سازی، صنایع شیمایی، صنایع الکترونیک، تولید شیشه، آزمایشگاه‌ها، صنایع فلزکاری، صنعت تولید کاغذ می‌توان استفاده نمود.

بازیابی کامل ذرات ریز آلومینیوم از ماشین های تراش و دستگاه های CNC، موجب به حداقل رساندن زمان نظافت محیط کار می‌گردد. دستگاه‌های غبارگیر صنعتی هم به صورت یک واحد متحرک تک کاربره قابل کاربرد بوده و هم به علت دارا بودن سرعت مکش بالا دارای قابلیت نصب انشعاب در دهانه مکش بوده و امکان کاربرد آنها بعنوان مکنده مرکزی برای مکش هم‌زمان گرد و غبار از بیش از یک نقطه موجود دارد.

همچنین غبارگیر صنعتی با جلوگیری از نشست این ذرات بر روی ماشین آلات، می تواند آسیب به دستگاه را کاهش و طول عمر آنرا افزایش دهد. جمع‌آوری ذرات معلق سمی تولید شده در صنایع دارویی و بهبود سلامت محیط، دیگر کاربرد غبارگیر صنعتی می‌باشد.

ویژگی‌های غبارگیر صنعتی

اصلی‌ترین ویژگی غبارگیرهای صنعتی، سرعت بسیار بالای مکش آن‌ها می‌باشد. این ویژگی موجب مکش حجم زیادی از هوا و در نتیجه جمع‌آوری سریع غبارات محیط می‌شود. با افزودن یک انشعاب در دهانه مکنده، می‌توان غبارات را بطور همزمان از دو نقطه مکش نمود. پمپ مکش قدرتمند و بهره‌مندی از موتور توربینی بی‌نیاز به تعمیر و با عملکرد دائم کار از دیگر ویژگی‌های غبار‌گیر صنعتی می‌باشد.

آیتم‌های تأثیرگذار عملکرد غبارگیر صنعتی

دارا بودن سیکلون به منظور انجام بهتر عملیات فیلتراسیون و جلوگیری از آسیب دیدگی فیلتر

سرعت مکش مناسب برای جمع‌آوری کامل گرد و غبار و ذرات شناور و انتقال آن به مخزن

سیستم فیلتراسیون کارآمد از لحاظ کلاس فیلتر، سطح فیلتراسیون و سیستم نظافت فیلتر برای جلوگیری از بازگشت غبارات به محیط و همچنین تناسب مشخصات فیلتر غبارگیر صنعتی با ویژگی‌های ذرات شناور از قبیل دما، آنتی استاتیک بودن و غیره.

سیستم فیلتراسیون قدرتمند این مکنده‌ها نیز موجب جمع‌آوری تمام ذرات و غبارات محیط می‌شود. این سیستم، از فیلتر‌های هپا تشکیل شده که با سطح فیتراسیون بالا، حجم زیادی از هوا را درون خود جای می‌دهند. همچنین امکان جمع نمودن ذرات ریز قبل از انتشار در محیط و در نقطه تولید، از دیگر امکاناتی است که توسط غبار گیر‌ها فراهم شده است.

عملکرد غبارگیر صنعتی

دستگاه‌های غبارگیر صنعتی نقشی حیاتی در نزدیکی ماشین‌آلات و تجهیزات فرآوری و در سالن‌های تولید ایفا می‌نمایند. با یک دستگاه غبارگیر صنعتی برخوردار از فیلتر مناسب، تقریبا تمامی تراشه‌ها و ذرات گرد و غبار‌ قابل جدا شدن می‌باشند. فرآیند جمع‌آوری گرد و غبار با اتصال مستقیم غبارگیر صنعتی به بخشی از دستگاه یا از طریق به خطوط انتقالی همانند هودهای صنعتی انجام می‌گیرد.

سیستم فیلتراسیون قدرتمند این مکنده‌ها نیز موجب جمع‌آوری تمام ذرات و غبارات محیط می‌شود. این سیستم، از فیلتر‌های هپا تشکیل شده که با سطح فیتراسیون بالا، حجم زیادی از هوا را درون خود جای می‌دهند. همچنین امکان جمع نمودن ذرات ریز قبل از انتشار در محیط و در نقطه تولید، از دیگر امکاناتی است که توسط غبارگیر‌ها فراهم شده است.

به عبارت دیگر غبارگیر صنعتی می‌تواند به کابین دستگاه متصل شده و تمامی گرد و غبار تولید شده درون کاربین را مکش کند. علاوه بر این غبارگیر صنعتی می‌تواند بصورت یک خرطومی منعطف به بخشی از دستگاه متصل شده یا بصورت کانالی ثابت نزدیک به محل ایجاد گرد و غبار قرار گرفته و همزمان با ایجاد گرد و غبار در همان نقطه آن را جمع آوری نماید.

باید توجه داشت که تنها، ذرات ریز شناور در هوا توسط این نوع از مکنده‌ها قابل جمع‌آوری می‌باشند یعنی ذراتی که دارای حجم بالا و اندازه بسیار کوچک هستند. بنابراین دستگاه غبارگیر صنعتی دارای قدرت مکش کم و سرعت مکش بسیار بالا می‌باشد

زیرا در جایی که لازم است مکش مواد از فاصله دورتر انجام گیرد، نیاز به افزایش قطر دهانه مکش می‌باشد، افزایش قطر دهانه مکش، افت سرعت حرکت هوا را به همراه دارد برای جلوگیری از این افت و انتقال کامل مواد جمع آوری شده به مخزن لازم است سرعت مکش غبارگیر صنعتی افزایش یابد.

هوای آلوده به گرد و غبار از طریق کانال ورودی دستگاه در قسمت هاپر بوسیله فن نصب شده در قسمت فوقانی به داخل دستگاه مکیده می‌شود بخشی از گرد و غبار در قسمت هاپر از هوا جدا شده داخل مخزن می‌ریزد ذرات ریزتر در سطح داخلی فیلتر می‌نشیند و هوای تمیز از قسمت دهش فن خارج می‌شود.با خاموش کردن فن سیستم تمیز کننده فیلتر (ویبراتور)، به طور خودکار وارد مدار می‌شود و کیسه فیلترها تمیز می‌شوند تا دستگاه برای کار مجدد آماده شود.

مزایای استفاده از غبارگیر صنعتی

حذف هزینه طراحی، محاسبات کانال کشی و اجرای آن در صورت تغییر وضعیت استقرار ماشین آلات، دستگاه غبارگیر را می‌توان با کمترین هزینه از محلی به محل دیگر انتقال داد در صورتی که در سیستم مرکزی کل کانال‌کشی باید تغییر داده شود.

اجزاء تشکیل دهنده غبارگیر

کیسه فیلتر، سیستم تمیز کننده فیلترها (ویبراتور)، فن مکنده فشارقوی (ترجیحا ۲۸۰۰ دورکاربرد غبارگیر صنعتی گرد و غبار می تواند به راحتی در کارگاه های صنعتی، کارخانه ها، انبارها و سایر محیط های تجاری به یک مشکل تبدیل شود.

در هر محیطی که در آن فرآیندهای صنعتی اتفاق می افتد، خیلی زود مقدار زیادی گرد و غبار ایجاد می شود و اگر به این موضوع رسیدگی نشود، می تواند به راحتی به یک مشکل جدی تبدیل شود.گرد و غبار نه تنها تهدیدی برای عملکرد درست کارخانه ها و فرآیندهای صنعتی است، همچنین می تواند یک تهدید مداوم برای سلامتی باشد.

مشکلات مربوط به گرد و غبار را می توان با استفاده از غبارگیر صنعتی برطرف کرد.گرد و غبار از هر نوع، برای سلامتی خطرناک است.بخشی از ماموریت تامین هوای پاک در محیط های کار از طریق طراحی و تولید غبارگیر صنعتی یا است.

غبارگیر صنعتی چیست؟

غبارگیر صنعتی یا برای حذف گرد و غبار در صنایع مختلف استفاده می شود.آنها انواع ذرات آلاینده حاصل از فرآیند ساخت و تولید را از محیط کار کاهش داده و حذف می کنند.آنها گرد و غبار خطرناک و هرگونه ذرات ریز آلاینده را تصفیه و فیلتر می کنند و کیفیت هوا را در محیط کار بهبود می بخشند.به طور خلاصه، یک سیستم غبارگیر صنعتی ذرات گرد و غبار و سایر ذرات را که می توانند سلامت انسان و عملکرد درست کار را تهدید کنند، حذف می کند.

غبارگیرهای صنعتی چگونه کار می کنند؟

غبارگیر صنعتی از تجهیزات کنترل کننده آلودگی هوا با ظرفیت بالا است.وظیفه اصلی آن تصفیه هوا است و در نتیجه ذرات گرد و غبار مضر را از هوا حذف می کند.درک کار اصلی سیستم جمع‌آوری گرد و غبار صنعتی آسان است.غبارگیر صنعتی چگونه کار می کند؟یک گردگیر صنعتی هوای آلوده را از فیلتری عبور می دهد که ذرات مضر گرد و غبار را جذب می کند و سپس هوای تمیز شده به محیط کار بازگردانده می شود.

کاربرد غبارگیر صنعتی

غبارگیرهای صنعتی بخشی جدایی ناپذیر از انواع کارخانه های تولیدی و صنعتی هستند.چیزی که همه این محیط‌ ها را متحد می‌کند، این است که طی انجام کار، گرد و غبار و سایر ذرات ریز تولید می‌کنند که می‌تواند برای افراد و ماشین‌آلات مضر باشد.اینها صنایعی هستند که از غبارگیرهای صنعتی سود می برند:

  • ماشین‌کاری فلز
  • نجاری
  • بازیافت
  • سیمان
  • کشاورزی
  • مواد غذایی
  • دارویی
  • خودروسازی

همانطور که می بینید، دامنه کاربرد غبارگیر صنعتی بسیار گسترده است.صرف نظر از نوع صنعت خود، باید اسکرابر تصفیه هوا خریداری کنید.البته توجه داشته باشید که تنها زمانی میتوانید از مزایای اسکرابر هوا بهره مند شوید که نوع مناسب آن را انتخاب کنید.بنابراین همیشه عاقلانه است که قبل از انتخاب به صحبت های متخصصین گوش دهید و تحقیق کنید.

گرد و غبار و زباله‌ها می‌توانند بر روی بخش‌های حیاتی ماشین‌آلات جمع شوند و در صورت وقوع حادثه ای اجتناب‌ناپذیر، کار کارخانه‌ها را کند یا متوقف کنند.غبارگیرهای صنعتی این خطر را به حداقل می رسانند، زیرا با استفاده از آنها زباله ها قبل از اینکه فرصتی برای ته نشین شدن داشته باشند، از هوا خارج می شوند و اینگونه در هزینه های تعمیر ماشین آلات صرفه جویی می شود.این مزیتی است که اغلب نادیده گرفته می شود و واقعاً در زمان و صرفه جویی تفاوت ایجاد می کند.

نتیجه گیری

محیط های صنعتی ذرات معلق در هوا (از دود با اندازه زیر میکرون گرفته تا تکه های بزرگ پلاستیک، کاغذ یا چوب) را ایجاد می کنند.در حالی که برخی از این ذرات خطرناک هستند و یک مشکل ایمنی ایجاد می کنند، گرد و غبارها همچنین باعث کاهش دید می شوند و باید حذف شوند. قیمت بگ فیلتر بر اساس چندین عامل مختلف تعیین می‌شود

از غبارگیرهای صنعتی برای پاکسازی هوا استفاده می شود.اینها نه تنها هوا را پاک می‌کنند، بلکه کارایی کارمندان را بهبود می‌بخشند، از سلامت کارمندان محافظت می کنند و به اطمینان از محیط کار ایمن و کاهش هزینه‌های نگهداری تجهیزات کمک می‌کنند.این بدان معناست که تمیز نگه داشتن محیط کار، می تواند برای درآمد شما مفید باشد.

 

دکمه بازگشت به بالا