اقتصادیمجله کسب و کار

مرکز درمان لیکن پلان

لیکن پلانوپیلاریس یا لیکن پلان فولیکولار یک بیماری التهابی بوده که با ریزش مو دائمی و پیشرونده در سر مشخص می شود. امروزه لیکن پلان یکی از عوامل ریزش مو شناخته شده است. افرادی که مبتلا به لیکن پلان مویی هستند، معمولاً از خارش شدید پوست شکایت می‌کنند. این بیماری هنوز علت مشخصی نداشته است. عده ای معتقد هستند که یک بیماری خود ایمنی است.

این به این معنی است که سیستم ایمنی بدن به پوست و قسمت های خارجی بدن واکنش نشان داده و با حمله به این قسمت ها این بیماری را به وجود می آورد. در بیشتر موارد، لیکن پلان مویی در نهایت متوقف می شود با این وجود هدف از درمان در این بیماری آن است که موهای باقیمانده را حفظ کرده و به کنترل علائم کمک نمود؛ اما نمی توان باعث رشد مجدد موهای از دست رفته شد.

کلینیک یکی از مراکز تخصصی پوست و مو در تهران است. شما می‌ توانید برای مشکلات و و موی خود، اعم از علل و به این مرکز مراجعه نموده و توسط تحت درمان قرار گیرید. چهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره های و تماس حاصل فرمایید.

لیکن پلان به علت یک اختلال در سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌شود؛ اما عامل ژنتیک باعث می‌شود این اختلال از فردی به فرزندان یا اعضای خاندانش منتقل شود. همچنین عوامل محیطی زمینه‌ی بروز لیکن پلان را فراهم می‌کند. مصرف داروی بیماران قلبی، آلودگی هوا، مصرف دخانیات، داشتن استرس و اختلالات عصبی از علل ایجاد کننده بیماری لیکن پلان است.

لیكن پلان اغلب به طور ناگهانی ظاهر می شود و ممكن است بیش از یك ناحیه را مبتلا سازد؛ اما بعضی اوقات، در یك دوره زمانی چند ماهه انتشار می یابد. لیکن پلان مویی معمولاً با وجود مناطق سفید رنگی از پوست سر که در اثر ریزش مو ایجاد شده اند مشخص می شود. در مناطق درگیر، هیچ فولیکول مویی مشاهده نمی شود. اگر این بیماری روی پوست سر ایجاد شود، ممکن است علائم زیر نمود پیدا کند:

 • قرمزی پوست و سوزش در پوست سر
 • برجستگی های کوچک روس پوست سر
 • نازک شدن و یا ریزش تکه ای موها
 • ایجاد زخم در سر

در کناره های این ممکن است پوسته ریزی و قرمزی اطراف فولیکول های مو دیده شود. همچنین موها به آسانی کنده می شوند. ممکن است ضایعات در ابتدا کوچک و متعدد باشند که به هم وصل شده و ضایعات بزرگ تری را ایجاد می کنند. بیماری در حاشیه پوست سر فعال تر است. در مویی معمولاً ریزشلیکن پلان

بیماری لیکن پلان چیست و چرا ایجاد می‌شود؟

لیکن پلان نوعی بیماری التهابی پوست با علت نامشخص است که می‌تواند داخل دهان، ناخن‌ها و موها را نیز گرفتار کند. علت این بیماری مشخص نیست، اما بیماری کبدی می‌تواند علتی برای ایجاد لیکن پلان باشد، همچنین برخی از داروها ممکن است ضایعاتی شبیه به این بیماری ایجاد کنند.

Lichen plan treatment center

بیماری لیکن پلان چگونه ظاهر می‌شود؟

ضایعات پوستی لیکن پلان، برجستگی‌هایی بنفش رنگ، صاف و خارش‌دار هستند که بیشتر بر روی مچ دست‌ها یا پاها ایجاد می‌شوند. ممکن است داخل دهان نیز درگیر شود. درگیری دهان می‌تواند به‌صورت ایجاد ضایعات سفید رنگ و شبکه مانند یا ضایعات زخمی باشد.همانطور که در بالا به آن اشاره شد، لیکن پلان می‌تواند موها و ناخن‌ها را هم گرفتار کند.

اگر مو درگیر این بیماری شود، ریزش مو به همراه خواهد داشت و ممکن است بعد از بهبود، در محل‌های درگیر سر، مو رشد نکند. در این موارد معمولاً بیماران از خارش شکایت دارند. ممکن است در ۲۰% موارد ضایعات خارش دار نباشند. ممکن است ضایعات دهانی به تنهایی یا همراه با ضایعات پوستی باشند.

بیماری لیکن پلان چه مدت طول می‌کشد؟

این بیماری معمولاً در مدت ۱ سال (بدون درمان) بهبود می‌یابد. البته برخی از انواع این بیماری (به عنوان مثال ضایعات پوستی برجسته، گرفتاری ناخن و گرفتاری مو) ممکن است بیشتر هم طول بکشند.

بیماری لیکن پلان چگونه تشخیص داده می‌شود؟

متخصص پوست در تهران می‌تواند با معاینه و دیدن ضایعات پوستی، این بیماری را تشخیص را دهد و درمان را شروع کند؛ اما تشخیص دادن ضایعات دهانی یا درگیری مو در این بیماری می‌تواند مشکل باشد. در این حالت شاید نیاز شود نمونه‌برداری از پوست انجام گیرد. نمونه‌برداری پوستی تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌‎شود. طی این اقدام، تکه‌ای کوچک از پوست ضایعات جدا شده و برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می‌شود.

بیماری لیکن پلان چگونه درمان می‌شود؟

درمان به کمک داروهای حاوی کورتون انجام می‌شود. اگر ضایعات پوستی محدود باشند، ازکورتون‌های موضعی مانند کلوبتازول یا فلوئوسینولون استفاده می‌شود. برای از بین‌بردن خارش نیز داروهایی نظیر هیدروکسی‌زین تجویز خواهد شد.گاهی لازم است کورتون به داخل ضایعات تزریق شود.

همچنین اگر ضایعات وسیع باشند یا لیکن پلان سبب ریزش مو یا درگیری شدید ناخن شود، بهتر است پزشک کورتون خوراکی تجویز کند. همانطور که اشاره شد، درگیری مو توسط بیماری لیکن پلان می‌تواند سبب ریزش موی دائمی شود. پس بهتر است با قدرت تمام نوعی از این بیماری را که سبب ریزش مو می‌شود، درمان کرد.

هنوز تحقیقات برای کشف علت قطعی این بیماری ادامه دارد. فرضیات برای علت این بیماری به شرح زیر است:

 1. این بیماری در بزرگسالان شایع است. نوع دهانی این بیماری بیشتر در زنان به وجود می آید.
 2. بعضی از داروها می توانند بثورات پوستی شبیه به لیکن پلان ایجاد کنند.

پزشک بر اساس تغییراتی که در پوست و موهای شما رخ داده می‌تواند پی به بروز این بیماری ببرد. همچنین ممکن است پزشک برای تشخیص دقیق‌تر، بیوپسی انجام دهد و تکه‌ای بسیار کوچک از پوست را بردارد تا زیر میکروسکوپ موردبررسی قرار گیرد.مواردی که ریزش مو با درمان های معمولی و به وسیله پزشک انجام می شود، اگر در طی مدت 2 ماه برطرف نشود، باید بیوپسی پوست سر و آزمایش انجام شود؛ زیرا پس از 60 روز، ریشه مو تخریب شده و رویش موها مجدد به حالت عادی برنمی گردد.

اولین درمان لیکن پلان مویی استفاده از داروهای ضدالتهابی زیر است:

 • کورتیکواستروئید (کورتون و پردنیزون یا پردنیزولون) موضعی، خوراکی یا تزریقی به درون ضایعات.
 • داکسی سیکلین و یا تتراسیکلین نیز به دلیل خاصیت ضدالتهابی ممکن است مورد استفاده قرار گیرند.
 • داروهای ضدالتهابی قوی

درصورت عدم پاسخ به درمان با کورتون، می توان از داروهای زیر استفاده کرد:

 • هیدروکسی کلروکین (Hydroxychloroquine)
 • سیکلوسپورین (Cyclosporine)
 • میکوفنولات موفتیل (Mycophenolate mofetil): معمولاً در موارد مقاومت به هیدروکسی کلروکین و سیکلوسپورین استفاده می شود.
 • پیوگلیتازون (Pioglitazone)
 • متوتروکسات (Methotrexate)

سایر داروهای مورد استفاده برای درمان لیکن پلان مویی:

 • تالیدومید (Thalidomide)
 • داپسون (Dapsone)

کلینک پوست و لیزرارائه دهنده خدمات تخصصی می‌ باشد. در این مرکز امکان استفاده از به روزترین دستگاه های لیزر موهای زائد، از جمله توسط کادری زبده، زیر نظر متخصص پوست برای مراجعین محترم فراهم گردیده است. با توجه به این امکانات، رفع دائمی موها در حداقل جلسات و بدون ایجاد عوارض صورت می‌ پذیرد. جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر با شماره های و تماس حاصل فرمایید.

دکمه بازگشت به بالا