اقتصادیمجله کسب و کار

مقایسه شیوه‌های مصرف نیکوتین در پچ، آدامس ترک سیگار و ویپینگ

درمان جایگزینی نیکوتین چیست؟

درمان جایگزینی نیکوتین (NRT) دارویی است که نیکوتین را به مغز می‌رساند. این دارو به صورت پچ‌های پوستی، آدامس جویدنی، اسپری‌های بینی و خوراکی، اسپری‌های استنشاقی، قرص مکیدنی و قرص موجود هستند. هدف NRT جایگزین کردن نیکوتینی است که معمولا افراد سیگاری از سیگار دریافت می‌کنند، بنابراین میل به سیگار کشیدن کاهش می‌یابد و می‌توانند کاملا سیگار را ترک کنند. می‌دانیم که NRT شانس فرد را برای ترک سیگار افزایش داده و افراد از آن برای ترک سیگار استفاده می‌کنند.

ما به دنبال چه یافته‌ای بودیم؟

NRT را می‌توان به اشکال بسیار مختلف، در دوزهای مختلف و برای مدت زمان‌های مختلف استفاده کرد. برخی از افراد پیش از ترک سیگار شروع به استفاده از NRT می‌کنند، در حالی که افراد دیگر تا روز ترک صبر می‌کنند. بهترین قیمت جویس از فروشگاه اینترنتی ما یعنی تهران اسموک تهیه کنید.

این مرور به اشکال مختلف، دوزها، مدت زمان و برنامه‌های NRT مورد استفاده برای کمک به افراد برای ترک سیگار می‌پردازد، بنابراین بهتر می‌توانیم بفهمیم کدام یک از این موارد برای کمک به افراد به منظور ترک سیگار به مدت شش ماه یا بیشتر بهتر از موارد دیگر است. هم‌چنین می‌خواستیم بدانیم که هر یک از این درمان‌ها با عوارض قلبی (مرتبط با قلب) یا تاثیرات ناخواسته جدی همراه هستند یا خیر، و اینکه کسی به دلیل استفاده از درمان NRT توصیه شده، شرکت فرد را در مطالعه متوقف کرد یا خیر.

ما چه کاری را انجام دادیم؟

در جست‌وجوی مطالعاتی بودیم که به استفاده از NRT برای کمک به افراد در ترک سیگار پرداخته و افراد را حداقل به مدت شش ماه پیگری کردند.

افرادی که سیگار می‌کشند شانس یکسانی برای ترک موفقیت‌آمیز آن دارند، خواه از پچ نیکوتین برای ترک سیگار استفاده کنند یا از نوع دیگری از NRT، مانند آدامس، قرص مکیدنی یا اسپری بینی. استفاده از پچ‌های نیکوتین و نوع دیگری از NRT (مانند آدامس یا قرص مکیدنی) با هم، احتمال ترک موفقیت‌آمیز سیگار را در افراد به میزان 17% تا 37% بیشتر از استفاده از یک نوع NRT تنها افزایش می‌دهند.

افرادی که از پچ‌های نیکوتین با دوز بالاتر (استفاده از پچ‌های حاوی 25 میلی‌گرم به مدت 16 ساعت، یا پچ‌های 21 میلی‌گرمی به مدت 24 ساعت) استفاده کردند، در مقایسه با کسانی که از پچ‌هایی با دوز پائین‌تر استفاده کردند (استفاده از پچ‌های حاوی 15 میلی‌گرم به مدت 16 ساعت یا پچ‌های 14 میلی‌گرمی به مدت 24 ساعت) احتمال بیشتری برای ترک موفقیت‌آمیز سیگار داشتند.

با این حال، هیچ شواهد بارزی وجود نداشت که نشان دهد افرادی که از پچ‌های 42 یا 44 میلی‌گرم استفاده کردند، نسبت به افراد استفاده کننده از پچ‌های 21 یا 22 میلی‌گرم (24-ساعت)، احتمال بیشتری برای ترک سیگار داشتند.

شروع استفاده از NRT پیش از روز ترک نسبت به شروع فقط پس از روز ترک ممکن است به افراد بیشتری برای ترک سیگار کمک کند، اما شواهد بیشتری برای تقویت این نتیجه‌گیری مورد نیاز است.

هم‌چنین بررسی کردیم که NRT برای چه مدت باید استفاده شود، NRT باید طبق برنامه استفاده شود یا طبق خواسته فرد، و اینکه در صورت ارائه رایگان NRT در برابر اجبار به پرداخت هزینه برای آن، افراد بیشتری سیگار کشیدن را ترک می‌کنند یا خیر. برای پاسخ به این سوال، انجام پژوهش‌های بیشتری لازم است.

بیشتر مطالعات بی‌خطری NRT را بررسی نکردند. در جایی که مطالعات بی‌خطری مداخله را بررسی کردند، تعداد بسیار کمی از افراد دچار تاثیرات منفی شدند.

این نتایج تا چه میزان قابل‌ اعتماد هستند؟

شواهدی با قطعیت بالا نشان می‌دهد که:

– ترکیب NRT بهتر از یک فرم واحد از NRT عمل می‌کند؛ و
– هیچ تفاوتی میان تاثیر انواع مختلف NRT (مانند آدامس یا پچ) وجود ندارد.

این بدان معنی است که پژوهش‌های آینده بسیار بعید است که نتیجه‌گیری‌ها را تغییر دهند. به این دلیل که شواهد بر اساس تعداد زیادی شرکت‌کننده بنا شده، و مطالعات به خوبی انجام شدند.

با این حال، سطح قطعیت شواهد برای همه سوالات دیگری که بررسی کردیم، در حد متوسط، پائین یا بسیار پائین بود. یعنی، یافته‌های ما ممکن است با انجام پژوهش‌های جدید تغییر کنند. در بیشتر موارد، به این دلیل است که مطالعات کافی وجود نداشتند، مشکلاتی در طراحی مطالعاتی وجود داشت، و/یا این مطالعات بسیار کوچک بودند.

از نظر بی‌خطری روش‌های مختلف استفاده از NRT، شواهد مربوط به این پیامد را با قطعیت پائین یا بسیار پائین رتبه‌بندی کردیم، زیرا بسیاری از مطالعات در مورد بی‌خطری مداخله گزارشی را ارائه ندادند. مطالعات بزرگی که در یک مرور جداگانه پوشش داده شدند، شواهدی را با قطعیت بالا مبنی بر اینکه استفاده از NRT برای ترک سیگار بی‌خطر است، ارائه کردند.

این شواهد تا چه زمانی به‌روز است؟

این مرور، در واقع مرور قبلی ما را به‌روز می‌کند. شواهد تا اپریل 2022 به‌روز است.

اگر این شواهد را مفید یافتید، لطفاً کمک مالی به کاکرین را در نظر بگیرید. ما یک موسسه خیریه هستیم که شواهد قابل دسترسی را برای کمک به مردم در تصمیم گیری درباره سلامت و مراقبت تولید می‌کنیم.

مقایسه ویپینگ با سیگار: گفتمان ایمنی (2020)

برای مقایسه ویپینگ با سیگار ابتدا باید گفت تنها دلیل ابداع سیگارهای الکترونیک، فراهم کردن یک جایگزین کم ضرر تر برای سیگار بود. جایگزینی که برخلاف NRT های سنتی (پچ، آدامس و غیره)، واقعا مانند سیگار به نظر می رسد و کاملا احساس خوشایند مصرف نیکوتین را به شما میدهد. چیزی که بدون ایجاد مشکلات شناخته شده مرتبط با سیگار، همچنان برای شما لذت بخش است. در نتیجه طبیعتا، از زمان پیدایش آنها، بحث های زیادی درباره میزان واقعی ایمنی کیت های ویپ وجود داشته است.

آیا این مواد اولیه واقعا کم خطر هستند؟

PG و VG (راهنمای مایعات) به عنوان مایع پایه حاوی نیکوتین و طعم دهنده مورد استفاده قرار می گیرند. در کنار خود نیکوتین، آنها به فراهم کردن آن “ضربه گلو” آشنایی که سیگاری ها انتظار دارند، کمک می کنند. این 2 ماده اولیه، همچنین عامل آن بخار مرئی که می بینید، میباشند؛ چیزی که با بخار آب به دست نمی آورید و همچنان به همسان سازی تجربه سیگار کمک می کند.

سخن پایانی

در این مطلب در مورد داروی ترک سیگار صحبت کردیم. اگر می‌خواهید سیگار را ترک کنید، چندین روش درمانی مختلف برای این کار وجود دارد. ترک سیگار با دارو جزو روش هایی است که عوارض زیادی دارد و حتی ممکن است برخی افراد نتوانند با این دارها سیگار را ترک کنند.

همچنین بهترین درمان برای هر فرد سیگاری بستگی به ترجیحات شخصی، سن و شرایط پزشکی او دارد. اما یکی از روش‌های کم ریسک و با عوارض جانبی کمتر می تواند استفاده از سیگارهای الکترونیکی یا ویپ باشد. شما می توانید بهترین ویپ ها و سیگارهای الکترونیکی را با قیمت مناسب از فروشگاه انترنتی ما تهیه کنید.

دکمه بازگشت به بالا