مجله جامعه

آخرین اقدامات برای مرمت خانه پدری جلال آل احمد/ مرمت زمان‌بر است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

محبوبه کاظمی دولابی توسعه گر فرهنگی خانه پدری جلال آل احمد در گفتگو با خبرنگار آنلاین بیان کرد: هنوز در این خانه با مشکل نم و رطوبت مواجه هستیم زمانی که این خانه به ما تحویل داده شد، منزلگاه معتادان بود و درهای آن را کنده بودند و نم موجود کمک کم تمام خانه را از بین می‌برد. الان با مشکلات جدیدی مواجه می‌شویم مثلاً در جریان مرمت می‌بینیم دیواری که از نظر ظاهری هیچ مشکلی ندارد را باید تخریب کنیم و از اول بچینیم چون از داخل پوک شده و خطر ریزش دارد.

وی گفت: از این دست اتفاقات زیاد است و نمی‌توانیم کیفیت را فدای کمیت کنیم. کار با کیفیت و زیرساختی برای ما مهمتر از این است که بخواهیم زودتر کاری را پیش ببریم. ضمن اینکه بخشی از زمان تحت کنترل صندوق احیا و بهره برداری از آثار تاریخی است و ما باید برای هر قدمی که برمی داریم منتظر تاییدیه های این صندوق باشیم. تأیید تأسیسات حدود ۶ ماه زمان برد. نمی‌توانستیم بدون زیرساخت کار کنیم. باید تأیید آن را می‌دادند. همین‌ها وقت ما را گرفت.

وی گفت: کل خانه لایه برداری شده و بیش از حد انتظارمان نخاله خالی شد ما چندین خاور زباله بیرون بردیم. اینجا مرکز تفکیک زباله بوده است. هر زمان هم نمی‌شد زباله بیرون برد یا مصالح آورد چون کوچه شلوغ است باید تعطیلات رسمی باشد یا صبح‌های خیلی زود.

معتقدم تاریخ کشورمان در همین محله‌های قدیمی است که به آن محله فرسوده می‌گویند ولی من آن را محله‌های فرهنگی می دانم

کاظمی دولابی بیان کرد: با کسبه محل صحبت کردیم تا فعالیت‌های خانه با فعالیت منطقه و محله همخوانی داشته باشد چون امنیت این محله پایین است و اگر این خانه بخواهد به یک مرکز فرهنگی تبدیل شود با مشکل مواجه خواهیم شد کسبه موافقت کردند که اینجا کوچه گالری شود و گفتند که کمک می‌کنند تا روشنایی کوچه انجام شود و امنیت آن بالا برود. کلانتری محل باید کیوسکی برای این کوچه بگذارد تا رفت و آمدها در آن با امنیت بیشتری انجام گیرد.

این توسعه گر فرهنگی بیان کرد: تحقیقات میدانی ما درباره این خانه باید دقیق‌تر و کامل‌تر باشد. تا الان هم وقت ما صرف مطالعات عمیق شده است و بخش فرهنگی و موزه هم در قالب یک تیم روی آن کار می‌کنند چون ما قصد داریم بخشی از اینجا را به موزه هنر ایرانی اسلامی تبدیل کنیم. همچنین موزه‌ای ایجاد شود که مربوط به تاریخ و شخصیت‌های این خانه است از آقا سید احمد طالقانی گرفته تا جلال آل احمد که بازه زمانی ۵۰ ساله را در نظر می‌گیرد. اتفاقات زیادی در این خانه افتاده که جالب توجه است.

وی با بیان اینکه یکی از فعالیت‌های خانه ایجاد گالری است گفت: کافه‌ای نیز خواهیم داشت که گفتگو در آن شکل بگیرد تا هر بخش این خانه در اختیار علاقه مندان خاص خودش باشد. با توجه به تخصص کاری خودم که بیشتر در حوزه هنر ایرانی اسلامی است؛ در این خانه فعالیت خواهیم کرد. شاید بتوان بخشی را هم به هنرهای نمایشی اختصاص داد.

کاظمی دولابی همچنین درباره روند کار در خانه پدری جلال که از نظر شهری به آن محله فرسوده می‌گویند گفت: معتقدم تاریخ کشورمان در همین محله‌های قدیمی است که به آن محله فرسوده می‌گویند ولی من آن را محله‌های فرهنگی می دانم. حتماً در جریان تبدیل خانه به مرکز فرهنگی هنری؛ مشکلات مختلفی خواهیم داشت و اتفاقات پیش بینی نشده‌ای رخ می‌دهد ولی رسالت ما انجام کار فرهنگی است معتقدیم که تأثیر این کارها کم کم دیده خواهد شد.

این توسعه گر درباره زمان اتمام پروژه و قیمت تمام شده مرمت خانه پدری جلال آل احمد هم گفت: ما هر روز با نوسان قیمت مواجه هستیم. نرخی که صندوق اوایل کار برای مرمت و بهره برداری پیش بینی کرده بود با چیزی که این روزها دنبال می‌شود زمین تا آسمان متفاوت است. آنها همچنین زمانی را برای اتمام مرمت اعلام کردند که عملاً ۶ ماهش را خودشان استفاده کردند و برای تاییدیه ها تأخیر کردند می‌گفتند شروع می‌کردید گفتیم چطور وقتی شما تاییدیه نداده‌اید کار را شروع کنیم.

آخرین اقدامات برای مرمت خانه پدری جلال آل احمد/مرمت زمان بر است

کاظمی دولابی گفت: برخوردی که با توسعه گران فرهنگی در این خانه‌ها می‌شود باید مهربان‌تر باشد و تسهیلگری برای آنها بیشتر شود هر چند که ما هنوز نتوانسته‌ایم تسهیلاتی بگیریم ولی با هر مشکلی هم که مواجه می‌شویم می‌گویند همه خانه‌های تاریخی این مشکلات را دارند در حالی که این جواب قانع کننده‌ای نیست و مواجه صندوق احیا نباید با توسعه گران فرهنگی مواجه با افراد معمولی باشد این افراد بساز و فروش نیستند وگرنه می‌شد با هزینه زیادی که در این خانه‌ها صرف مرمت می‌شود کار اقتصادی‌تری بهتری کرد.

وی افزود: کارها در خانه پدری جلال ۷۵ درصد پیش رفته است و می‌توانیم فاز یک را پیش ببریم. هزینه‌هایی که کردیم خیلی بیشتر از مبلغی است که اول پیش بینی شده بود. در سال ۹۹ حدود یک میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان هزینه مرمت برای ما پیش بینی کرده بودند که الان آن بیشتر از سه برابر هم هزینه کرده‌ایم. ما فکر می‌کردیم از زمان بهره برداری برای ما اجاره حساب کنند اما از زمانی که به ما تحویل دادند شروع کردند به محاسبه اجاره و زمان بهره برداری.

این توسعه گر افزود: یک سال برای ما زمان مرمت گذاشتند منتها ۵ ماه و نیم تأیید تأسیسات وقت گرفت. دنبال کردن کارهای قانونی و حقوقی نیز زمان بر است. زمانی کارهای ما را تأیید می‌کنند که چند ماه از وقتی که باید کار را شروع می‌کردیم گذشته است.

آخرین اقدامات برای مرمت خانه پدری جلال آل احمد/مرمت زمان بر است

وی درباره سختی کار در خانه‌های قدیمی هم گفت: یکی از چاه‌های خانه ریزش کرده بود و کارشناس می‌گفت که اگر الان هم درست شود یک سال دیگر می‌ریزد. بخش مربوط به این خانه خطرناک بود ما اگر می‌خواستیم طبق محاسبات صندوق پیش برویم نباید به آن دست می‌زدیم اما دیدیم نمی‌شود آن را نادیده گرفت باید زمان گذاشت و یک چاه دیگر کنده شود. همین کارها از محاسبات صندوق خارج است و برای ما زمان و هزینه می‌برد ولی آن را حساب نمی‌کنند.

وی درباره تبدیل این خانه به محلی برای اقامت نیز گفت: مجوز اقامت در این خانه باید از صندوق گرفته می‌شد. ما قصد داریم مرمت این خانه را تمام کنیم و اگر امکان اقامت کوتاه مدت وجود داشت، مجوزش را بگیریم بد نیست که تعداد محدودی از هنرمندان در اتاق جلال به خلق آثار هنری بپردازند و اقامت کوتاه مدت داشته باشند ولی فعلاً برنامه‌ای برای این موضوع نداریم.

گروه تحریریه اجتماعی

پژوهشگر مسائل اجتماعی با تمرکز بر تحولات سیاسی و نقش آن در جامعه. مقالات کوتاه و تحلیلی درباره مسائل سیاسی فعلی.
دکمه بازگشت به بالا