مجله جامعهمجله کسب و کار

ثبت شرکت در کانادا: انتخاب نوع شرکت و فرآیند قانونی

آیا قصد راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید یا ثبت شرکت در کانادا را دارید؟ برای ثبت شرکت در کانادا، هر استان و قلمرو این کشور، قوانین، مراحل و هزینه‌های خاص خود را دارد. بنابراین فرآیند شروع کسب‌وکار شما در کانادا بسته به جایی که قصد فعالیت دارید متفاوت خواهد بود.

روش‌های ثبت شرکت در کانادا

لازم به ذکر است که هر استان و منطقه کانادا برای راه‌اندازی و گسترش کسب و کار  ، قوانین و هزینه‌های خاص خودش را دارد. بنابراین بسته به اینکه قصد فعالیت در کدام منطقه یا استان کانادا دارید، فرآیند راه‌اندازی شرکت متفاوت خواهد بود. برای ثبت شرکت، هم می‌توانید به صورت استانی/منطقه‌ای شرکت را ثبت کنید و هم به صورت فدرال هنگامی که به صورت فدرال شرکت را ثبت می‌کنید، باید برای موارد زیر ثبت‌نام کنید:

 • اساسنامه شرکت
 • شماره تجاری فدرال
 • صورت حساب برنامه مالیات بر درآمد شرکت های فدرال
 • ثبت‌نام برای سایر حساب های مالیاتی فدرال مانند GST/HST، حقوق و دستمزد، واردات/صادرات
 • ثبت شرکت به صورت فرا استانی یا فرامنطقه‌ای در صورت تمایل کار در سایر استان‌ها یا مناطق

یک شرکت فدرال باید سالانه تمدید شود. هزینه تمدید 40 دلار کانادا است و اگر برای 2 سال متوالی تمدید نشود، شرکت منحل می‌شود. در این مقاله جزئیات مهاجرت به کانادا از طریق ثبت شرکت، هزینه‌ها و مزایای تاسیس شرکت در کانادا مواردی است که به آن خواهیم پرداخت. با پارسی کانادا همراه باشید. اگر خواندن این متن از حوصله شما خارج است یا نیاز به مشاوره دارید یا فرم ساده زیر را پر کنید تا مشاوران ما پاسخگوی شما باشند. کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

این شرکت توسط یک نفر اداره می‌شود و ساده‌ترین و رایج‌ترین نوع مدیریت تجارت به حساب می‌آید. در این نوع تمام مسئولیت‌ها (از جمله موفقیت‌ها و شکست‌ها) بر عهده خود مالک است. راحت‌ترین و کم‌ هزینه‌ترین نوع شرکت در کانادا، کنترل بیزینس به دست صاحب تجارت، گزارش مالیاتی آسان هر ۵ سال یک بار باید ثبت شرکت تمدید شود و تمام ضررها و بدهی‌های شرکت متوجه مالک است. از نام کسب‌وکار شما محافظت نمی‌شود و درآمد شما مشمول مالیات است.

در تجارت مشارکتی، دو یا چند شریک سرمایه‌های خود را برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار وارد کار می‌کنند. این سرمایه می‌تواند شامل مهارت، پول، نیروی کار و… باشد. شرکت‌های مشارکتی در کانادا به سه صورت ثبت می‌شود. اول، مشارکت عمومی که افراد سرمایه‌گذار به یک اندازه در سود، زیان و مسئولیت شریک هستند دوم، مشارکت محدود که یک یا دو نفر مسئولیت نامحدود و بقیه افراد مسئولیت محدود دارند و تنها می‌توانند نظرات و ایده‌های خود را بیان کنند سوم، مشارکت با مسئولیت محدود(LLP) که فرد می تواند یا یکی از شرکا شرکت قرارداد ببندد. در صورت بروز هر مشکلی تنها دارایی های آن فرد به خطر می‌افتد نه کل هیات مدیره و شرکا

تقسیم ریسک شرکت بین افراد، تقسیم مدیریت، گزارش مالیاتی آسان استقلال کمتر در اقدامات و تصمیمات مربوط به شرکت، محافظت از نام شرکت، مسئول بودن تمام شرکا در قبال ضررهای شرکت شرکت به عنوان یک شخص حقوقی مجزا از مالک آن در نظر گرفته می‌شود. در این شرکت، فرد سهام تجارت را خریداری می‌کند. هر کس به اندازه سهام خریداری شده، حق مالکیت شرکت را دریافت می‌کند. این نوع شرکت می‌تواند به صورت فدرال یا استانی ثبت شود که هر کدام مزایا و معایب خاص خودش را دارد.

حفاظت نام شرکت، مسولیت محدود، درگیر نبودن مالکان در قبال بدهی های شرکت، مزایای مالیاتی، امکان انتقال مالکیت، جذب آسان سرمایه گذار و موسسات مالی، عضو شدن ارکان های دولتی در صورت کار با آن‌ها، دریافت درآمد به صورت حقوق یا سهام هزینه‌ راه‌اندازی این مدل شرکت از سایر مدل‌ها بیشتر است، ملزم به ارائه پرونده‌های سالانه و سوابق مالی شرکت هستید، ممکن است از شما خواسته شود که مدارک مربوط به اقامت یا شهروندی ارائه دهید . این نوع شرکت، مسولیت محدود دارد و توسط اعضا مدیریت می‌شود. مانند یک شرکت، می‌توان آن را به صورت استانی یا فدرال ثبت کرد.

 • حفاظت از نام شرکت؛ نام شرکت شما در سراسر کانادا محافظت می شود به این معنی که هیچ کس در استان دیگری نمی تواند به این نام شرکتی ثبت کند.
 • حق ادامه تجارت در هر نقطه از کانادا؛ شرکت‌هایی که در فدرال ثبت شده‌اند می‌توانند در هر نقطه از کانادا به تجارت بپردازند و هیچ محدودیتی در این که در کدام استان یا قلمروی، دفتر مرکزی داشته باشند، وجود ندارد.
 • به رسمیت شناخته شدن شرکت؛ شرکت‌هایی که به صورت فدرال ثبت شده‌اند به عنوان شرکت‌های کانادایی به رسمیت شناخته می‌شوند.
 • خدمات آنلاین؛ شرکت‌های کانادایی که از طریق فدرال ثبت می‌شوند، یک سرویس آنلاین به مشتریان خود ارائه می‌دهند که می‌توانند اسناد و مدارک را به صورت اینترنتی دریافت و ارسال و هزینه‌ها را پرداخت کنند.

راه‌اندازی کسب وکار به صورت استانی به این معنی است که شما تنها در همان استانی که شرکت خود را ثبت کردید می‌توانید فعالیت کنید. ثبت شرکت در هر استانی قوانین مربوط به خودش را دارد. همچنین شرکت شما براساس قوانین استانی که در آن ثبت شده است باید فعالیت کند. وقتی شرکت خود را به صورت استانی ثبت کنید، نام کسب وکار شما فقط در همان استان حفاظت می‌شود و ممکن است کسب‌و‌کار دیگری در استان دیگری با همین نام وجود داشته باشد.

برای بسیاری از صاحبان مشاغل کوچک که قصد انجام کسب‌وکار در سراسر کانادا را ندارند، ثبت استانی بسیار مقرون به صرفه تر از ثبت فدرال است. اگر شرکت را به صورت فدرال ثبت کرده باشید، ممکن است لازم باشد به عنوان یک شرکت فرا استانی در هر یک از استان‌های مختلف که قصد فعالیت در آن را دارید، به صورت استانی هم ثبت کنید.

 • رقابت کمتری برای انتخاب نام کسب‌وکار وجود دارد
 • هزینه‌های شرکت و نرخ‌های مالیات می‌تواند کمتر باشد

نمونه یک مجوز ثبت شرکت در کانادا شاید در نگاه اول، ثبت شرکت در کانادا ، سخت به نظر برسد اما اگر شرایط را درست و اصولی فراهم کرد می‌توان به موفقیت رسید. در ادامه چند قدم برای کمک به ثبت شرکت در کانادا آمده است.

 • ایده تجاری فوق‌العاده مناسبی داشته باشید. فرقی نمی‌کند در کجا می‌خواهید شرکت خود را ثبت کنید، مهم این است که ایده تجاری مناسبی داشته باشید. مهارت‌ها و استعدادهای خود را باور داشته باشید و سعی کنید آن‌ها را تقویت کنید
 • برنامه تجاری مناسبی بنویسید. کانادایی‌ها به داشتن برنامه تجاری یا بیزنس پلن بسیار اهمیت می‌دهند
 • نام مناسبی برای شرکت خود انتخاب کنید. نام تجاری شرکت باید از لحاظ قانونی و بازاریابی بهترین باشد
 • نوع مالکیت شرکت را مشخص کنید (مالکیت انفرادی، مشارکتی، سهامی یا تعاونی)
 • محل مناسبی برای راه‌اندازی دفتر خود انتخاب کنید
 • بعد از انتخاب مکان شرکت، نام و نوع ساختار شرکت، آن را در دولت کانادا به صورت فدرال یا استانی ثبت کنید
 • به‌عنوان یک شرکت فرا استانی یا فرامنطقه‌ای در سایر حوزه‌های قضایی کانادا که قصد انجام تجارت را دارید ثبت‌نام کنید
 • از آژانس درآمد کانادا (CRA)، شماره کسب و کار فدرال و حساب مالیات بر درآمد برای شرکت دریافت کنید
 • برای شرکت سرمایه گذار انتخاب کنید. در صورت نیاز می‌توانید از سرمایه گذارهای خصوصی و دولتی کانادا استفاده کنید
 • مجوز و گواهینامه تجاری دریافت کنید. بعضی از شرکت‌ها بسته به نوع تجارتشان به گواهینامه و تاییدیه نیاز دارند
 • برای GTS/HST ثبت‌نام کنید. در بیشتر موارد اگر درآمد ناخالص تجارت در یک سال زیر 30 هزار دلار باشد، باید برای مالیات کالا ها و خدمات (GTS) و مالیات فروش (HST) ثبت‌نام شود
 • آماده استخدام نیرو باشید. برای این منظور برنامه بیمه، حقوق و … کارمندانی که قصد استخدام کردن آن ها را دارید را آماده کنید
 • تحت پوشش بیمه تجاری اضافه بروید. علاوه‌بر بیمه شغلی موردنیاز قانون، سعی کنید بیمه‌ای که سایر شرایط تجارتتان را پوشش می‌دهد، خریداری کنید

برای مطالعه بیشتر درباره سیستم مالیاتی این کشور، مقاله را مطالعه کنید. کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

هزینه ثبت شرکت در کانادا

ثبت شرکت در کانادا چقدر هزینه دارد؟ از آنجایی که هزینه ثبت و راه‌اندازی بسته به نوع و استان یا منطقه‌ای که شرکت را در آن ثبت می‌کنید متفاوت است، نمی‌توان هزینه ثبت شرکت در کانادا را به طور مشخص بیان کرد. برای مثال، هزینه ثبت شرکت به صورت فدرال می‌تواند تا 200 دلار کانادا و هزینه‌های ثبت شرکت به صورت استانی بین 265 تا 450 دلار کانادا هزینه داشته باشد. البته باید هزینه‌های اضافی هم برای تأیید نام و گزارش‌های جستجوی نام شرکت و غیره هم در نظر گرفت. در ادامه هزینه یا کارمزد ثبت Corporations Canada در استان‌های مختلف کانادا را بررسی می‌کنیم:

نام استان هزینه دولتی ثبت شرکت به دلار کانادا هزینه اضافی جستجوی نام نام به دلار کانادا
آلبرتا 450 30
بریتیش کلمبیا 350 30
مانیتوبا 300 49
نیوبرانزویک 260 30
نوا اسکوشیا 200 70
نیوفاندلند 300 300
انتاریو 300 60
کبک 356 50
ساسکاچوان 265 60

علاوه بر هزینه‌های اولیه ثبت و راه‌اندازی، باید برای هزینه‌هایی مانند اجاره، خدمات آب و برق و بازاریابی بودجه اختصاص دهید که بسته به اندازه نوع شرکت متفاوت خواهد بود.

مزایای ثبت شرکت در کانادا

علاوه بر مزایایی که ثبت شرکت برای کارآفرینان مانند حق زندگی در کانادا و استفاده از امکانات برای فرد و خانواده دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه ثبت و نگه‌داری شرکت در کانادا نسبت به سایر کشورها ارزان است
 • اقتصاد پایدار در این کشور، منجر به حمایت از سرمایه‌گذاران، فساد مالی کمتر، حداقل تشریفات اداری و نرخ‌های پایین مالیات می‌شود
 • پس از راه‌اندازی کسب‌وکار امکان اخذ ویزای کارآفرینی و ویزای کار برای خود و کارکنان وجود دارد
 • نرخ مالیات کم‌تری نسبت به سایر کشورها پرداخت می‌کنید

ثبت شرکت کانادا برای افراد غیر کانادایی

افراد غیرکانادایی مجاز هستند که شرکت خود را در کانادا به ثبت رسانند. سرمایه گذاران می‌توانند با سرمایه گذاری در کانادا و اخذ ویزای سرمایه گذاری این کشور وارد کانادا شوند و پس از چند سال فعالیت را دریافت نمایند. ثبت شرکت در کانادا یک کار کاملا حقوقی است و علاوه بر آگاهی بر روند آن باید در این زمینه با کارشناسان مجرب مهاجرتی نیز مشورت نمایید. در ادامه این مقاله بیشتر در مورد مراحل ثبت شرکت کانادا و مزایای آن برای مالکین کسب و کارها صحبت خواهیم کرد و نحوه اخذ اقامت دائم کانادا با ثبت شرکت در کانادا را توضیح خواهیم داد.

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.
دکمه بازگشت به بالا