اقتصادیمجله کسب و کار

مقایسه برج خنک کننده فایبرگلاس و گالوانیزه

برج خنک کننده فلزی با بدنه گالوانیزه(galvanized) یکی از انواع برج خنک کن (کولینگ تاور) بوده که از ورق‌های گالوانیزه گرم ساخته و مونتاژ می‌گردد. اگر بخواهیم تعریف کنیم برج خنک کننده گالوانیزه چیست؟ باید توضیح داد که اینگونه برج دارای بدنه ای متشکل از استراکچر کاملاً فلزی با متریال گالوانیزه ساخته شده است.قیمت برج خنک کننده گالوانیزه عمدتاً تاثیر پذیر از قیمت فلز آهن و نواسانات مرتبط با آن هست. تشتک، لوور، فن استک و تمامی استراکچر داخلی کولینگ تاور گالوانیزه متشکل شده است از ورقهای فلزی با پوشش گالوانیزه و امروزه 10 درصد میزان تولید برج خنک کن را به خود معطوف نموده است.

برج خنک کن فلزی چه مزیتی نسبت به دیگر انواع کولینگ تاور دارد؟

امروزه بسیاری از سازندگان و تولیدکنندگان تجهیزات صنعتی همانند چیلر ، هواساز و ایرواشر از استراکچر فلزی در ساخت تجهیزات برودتی استفاده می نمایند. کولینگ تاور یا پکینگ برج خنک کننده به دلیل پاشش دائمی آب و تماس آن با سطح بدنه برج در معرض تخریب و اکسیداسیون با آب قرار دارد. بکارگیری بدنه فلزی در ساخت دستگاه برج خنک کننده فقط با رعایت پوشش ضد رطوبت یعنی گالوانیزه (hot deep galvanized steel) امکان پذیر است.

ورق گالوانیزه بکار رفته در بدنه برج خنک کننده کولینگ تاور موجب افزایش عمر مفید دستگاه در برابر تخریب نور خورشید خواهد گردید. علاوه بر مقاومت بالای بدنه گالوانیزه در برابر تابش اشعه ماورا بنفش خورشید این تجهیز معمولاً کمتر دچار تخریب تشتک در برابر وزن آب و رسوب گرفتگی خواهد داشت. امروزه بسیاری از تولیدکنندگان برج خنک کننده تولید فلزی این دستگاه را از مدار کاری خود خارج نموده اند و از فایبرگلاس در جایگزینی این تجهیز بهره می جویند.

مزایا اصلی برج خنک کن گالوانیزه فلزی نسبت به بتنی

  • قابلیت جابجایی آسان و نصب در محل های مختلف
  • عدم رشد جبلک همانند برج های خنک کننده بتنی به دلیل ساختار بدنه فلزی با ورق های پوششی
  • استفاده از عایق صدا در بدنه جهت کاهش صدای پروانه و ریزش آب برای نصب در محیط‌های ساکت و آرام
  • وزن سبک و قابلیت تولید و مونتاژ در محل با کمترین میزان ساخت و تولید در ظرفیت های بالا در قیاس با نوع بتنی
  • عدم ورود ذرات معلق بتنی به مسیر آب گردشی و افزایش میزان املاح موجود در آب در استخرهای بتنی
  • خنک کاری مطلوب آب در فصول مختلف به واسطه عایق حرارتی در دفع گرمای تابشی خورشید

برج خنک کننده گالوانیزه چیست و چه کاربردی دارد؟

پاسخ به این سوال امروزه با پیشرفت تکنولوژی مشهود گردیده است و کمتر کسی است که کاربری عمومی این تجهیز را در خنک کاری چیلر موتورخانه مشاهده نکرده باشد. بسیاری از کولینگ تاورهای فلزی نظیر پکینگ گرید اسپلش امروزه با هدف خنک سازی چیلرهای تراکمی و جذبی کاربرد فراوانی پیدا کرده اند. در بیشتر ساختمانهای تجاری و اداری مهم که از تهویه مطبوع مرکزی در سیستم خنک کاری خود بهره می جویند،کولینگ تاور گالوانیزه نقش اساسی در تکمیل سیکل تبرید تراکمی یا جذبی دارا است.

در صنایع بزرگ و کوچک کشور ایران همچون صنایع فولاد، تزریق پلاستیک، صنایع غذایی و لبنی، صنعت چوب و نئوپان، صنعت سیمان و امثال مشابه بر ج خنک کن فلزی یکی از ارکان اصلی سیکل برودت به شمار می آید. برج های خنک کننده فلزی در این صنایع اغلب از نوع مداربسته با بکارگیری کویل برودتی آهنی یا مسی و استیل هدف اصلی خنک سازی سیال آب  را عهده دار هستند. برجهای گالوانیزه مداربسته عمدتاً با کمک از یک سیکل پاششی کمکی ادیاباتیک با توجه به اصول ترمودینامیک به خنکتر کردن آب کمک بسزایی می نمایند.

برج خنک کننده مکعبی جریان مخالف سری CS

سیستم توزیع آب: سیستم توزیع آب در این برج خنک کننده از طریق اسپری آب نازل ها صورت می‌پذیرد. در داخل دستگاه در فاصله‌های معین لوله فشار قوی قرار گرفته است. آب با فشار پمپ وارد دستگاه شده و از طریق نازل برج خنک کننده به روی سطوح پاشیده می‌شود. انتخاب نازل مناسب بر عهده طراح دستگاه می‌باشد. توزیع آب در برج خنک کننده باید به صورت یکنواخت و متناسب صورت پذیرد. این سیستم توزیع آب برای واحدهای صنعتی بسیار مناسب است و نگهداری آن آسان و کم هزینه می‌باشد. به طور کلی کیفیت سیستم توزیع آب در برج خنک کننده در بحث تفاوت انواع برج خنک کننده بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

بدنه: جنس بدنه از فایبرگلاس ساخته شده است و تنها قسمت ساپورت ها از فلز گالوانیزه ساخته شده که در مقابل رطوبت، نور خورشید، ضربه و عوامل دیگر بسیار مقاوم است و عمر طولانی‌تری نسبت به فلز دارد.

پکینگ: در این نوع برج خنک کننده در حالت پیش فرض از پکینگ با جنس پی وی سی (P.V.C) از نوع جریان مخالف استفاده می‌شود. مانند هر برج خنک کن دیگر استفاده از انواع پکینگ برج خنک کننده امکان پذیر می‌باشد.

پروانه: فن این نوع برج خنک کننده از نوع محوری است و در بالای برج خنک کن قرار می‌گیرد. فن هوا را از قسمت پایین برج خنک کننده مکش کرده و به سمت بالا هدایت می‌کند. پروانه این نوع برج خنک کننده از بلیدهای ایرفویل با جنس فایبرگلاس و یا آلومینیوم ساخته می‌شود که با داشتن پره های تو خالی بسیار سبک بوده و عمر و دوام بسیار بالایی دارد.

قطره گیر: در این برج خنک کننده یک لایه قطره گیر در بالای لوله‌های نازل ها قرار می‌گیرد و اجازه عبور آب و پرتاب آن به بیرون از برج خنک کن را نمی‌دهد.

فوندانسیون: فوندانسیون برج خنک کننده سری CS بسیار ساده و کوچک است، سطح مقطح این برج خنک کننده به صورت مربع است بنابراین کمترین فضا را اشغال می‌کند.

چیدمان: چیدمان این نوع برج خنک کننده در تناژهای بالا مشکل ساز است. زیر هر دو برج خنک کننده که کنار هم قرار می گیرند باید حداقل به اندازه نصف دستگاه از یکدیگر فاصله داشته باشند.

پرتاب آب: پرتاب آب در این برج خنک کننده به دلیل وجود قطره گیر بسیار کم می‌باشد.

در مجموع در بررسی تفاوت انواع برج خنک کننده باید اشاره نمود که برج خنک کننده مکعبی جریان مخالف سری CS برای واحدهای صنعتی بسیار مناسب است و بیشترین سهم فروش در بازار برج های خنک کن را در اختیار دارد. این نوع برج خنک کننده قابلیت تطبیق با انواع سیستم ها و تجهیزات را دارد و در عین حال نگهداری و تعمیرات آن آسان و کم هزینه می‌باشد.

مقایسه برج خنک کننده فایبرگلاس با برج خنک کننده گالوانیزه

برای مقایسه برج خنک کننده فایبرگلاس با برج خنک کننده فلزی، ابتدا باید به ویژگی های هر کدام اشاره کرد:

برج خنک کننده فایبرگلاس:

سبک وزن

مقاوم در برابر خوردگی و رطوبت

مقاوم در برابر تغییرات دمایی و UV

قیمت بالاتر در مقایسه با برج خنک کننده فلزی

برج خنک کننده گالوانیزه:

قیمت پایین تر در مقایسه با برج خنک کننده فایبرگلاس

عمر طولانی تر در مقایسه با برج خنک کننده فایبرگلاس (در شرایط خشک و آفتابی)

هزینه تعمیر و نگهداری کمتر در مقایسه با برج خنک کننده فایبرگلاس

در کل، هر کدام از این برج های خنک کننده ویژگی های خاص خود را دارند و باید با توجه به نیاز ها و شرایط محیطی، انتخاب شوند. در صورتی که نیاز به سبک وزنی و مقاومت بالا در برابر خوردگی و رطوبت داشته باشید، برج خنک کننده فایبرگلاس بهترین گزینه است. اما در صورتی که در محیط های خشک و آفتابی هستید و یا نیاز به هزینه کمتری دارید، برج خنک کننده فلزی گزینه مناسب تری خواهد بود.

زنگ زدگی سفید

زنگ زدگی سفید یا white rust در واقع یک نوع خوردگی است که در سطح فلزات رویان و به ویژه فولادهای گالوانیزه ایجاد می شود. این نوع خوردگی به دلیل تشکیل لایه ای از هیدروکسید روی، بر روی سطح فلزی ایجاد می شود و می تواند به دلیل عواملی مانند رطوبت، ترکیبات شیمیایی موجود در محیط و نور UV شدیدتر نیز شود. در برج خنک کننده فلزی، ممکن است زنگ زدگی سفید در صورتی که در شرایط آب و هوایی خاصی قرار گیرد، رخ دهد. این مشکل معمولا با استفاده از روش های پیشگیری مانند روکش دهی محافظتی بر روی سطح فلزی، استفاده از فولاد گالوانیزه با ضخامت مناسب و نگهداری و مراقبت مناسب از برج خنک کننده قابل کاهش است. همچنین، در صورتی که زنگ زدگی سفید رخ داده باشد، می توان با استفاده از روش های تعمیر و نگهداری، این مشکل را رفع کرد.

برج خنک کننده استیل

برج خنک کننده استیل، یک نوع برج خنک کننده است که همانطور که از نامش پیداست از استیل ساخته می شود و سپس با روش گالوانیزه کردن، به آن خواص ضد زنگ زدگی اضافه می شود. در این روش، استیل به طور معمول با روش گالوانیزه کردن با روی پوشش داده می شود. در این روش، یک لایه نازک از روی بر روی سطح فلز قرار داده می شود تا فلز را از خوردگی و سایر خطرات محافظت کند.

برج خنک کننده ی استیل، در محیط هایی که دارای رطوبت و شرایط آب و هوایی نامساعد هستند، به خوبی عمل می کند. این نوع برج خنک کننده به دلیل ویژگی های ضد زنگ زدگی و مقاومت در برابر خوردگی، مناسب برای استفاده در محیط های صنعتی، پالایشگاه ها و کارخانجات است. علاوه بر این، برج خنک کننده گالوانیزه استیل دارای وزن کمتری نسبت به برج های خنک کننده دیگر است، که این ویژگی یک مزیت برای این نوع برج قلمداد می شود

دکمه بازگشت به بالا