اقتصادیمجله کسب و کار

نقشه برج نوری روشنایی چیست ؟

دکل یا برج نور یا برج روشنایی مازیار صنعت یک سازه فلزی مرتفع می باشد که در واحد پایه چراغ تولید می شوند. برج های نوری عموما برای روشنایی محوطه های وسیع و با موانع نوری پایین مانند پارک ها، میادین و محیط های صنعتی، فرودگاه، بنادر، اسکله و… به صورت بهینه بر حسب نیاز مشتری تولید می شود. برج های نوری از نظر کاربرد بر خلاف خیابانی برای مکان هایی که طول زیاد و عرض کم دارند مناسب نیستند. این برج ها ساختاری مانند پایه پرچم دارند. در ادامه به پارامترهای مهم در تولید و قیمت گذاری دکل روشنایی می پردازیم با ما همراه باشید.

پایه چراغ روشنایی چیست؟

پایه ی چراغ یکی از تجهیزات روشنایی به شمار می آید که از آن ها در جهت تامین روشنایی خیابان ها، پارک ها، حیاط منازل و باغ ها استفاده می گردد. در راستای زیباسازی مبلمان شهری پایه چراغ های روشنایی در اشکال، ابعاد و ارتفاع های مختلف طراحی و ساخته می گردند.در یک دسته بندی کلی پایه های روشنایی به دو گروه پایه چراغ پارکی و پایه چراغ خیابانی تقسیم می شوند که در ادامه هر یک به تفصیل مورد بررسی قرار می گیرد.

پارامترهای مهم در تولید برج نور

 • ارتفاع: 9 – 30 متر با قابلیت هد متحرک و ثابت
 • مواد اولیه: ورق فولاد st37 و بصورت 8 – 12 – 16 وجهی
 • پوشش: گالوانیزه گرم
 • قیمت برج نور: بخاطر فرایند تولید مشابه می توانید در قسمت قیمت مشاهده کنید. و یا جهت دریافت و ثبت سفارش روی لینک کلیک کنید.
 • مکانیزم قفل اینترلاک مکانیکی جهت افزایش ضریب اطمینان
 • دارای سیستم تعادل جهت کاهش فشار بیش از حد به سیستم بالابر (موتور گیربکس)
 • استفاده از چراغ چشمک زن، میله برقگیر، کلاهک محافظ نفوذ باران، مدار کنترل و فرمان مناسب و سیستم بازوهای متعادل از موارد ایمنی و حفاظتی است.
 • دارای حفاظ ایمنی تا بالاترین نقطه دسترسی
 • مونتاژ به صورت اورلپی
 • قابلیت نصب پروژکتور به تعداد و چیدمان دلخواه بر اساس محاسبات روشنایی
 • قابلیت تولید به صورت تک درز تا قطر 400 میلی متر و چند درز

در ادامه پس از بررسی مهمترین نکات در طراحی نقشه برج روشنایی به سراغ انواع برج نور می رویم. با ما همراه باشید.

What is the map of the light tower?

آیتم های مهم در طراحی نقشه برج نور

 • سرعت باد و نیروهای فشار باد در منطقه
 • ساختار زمین و جنس خاک
 • وزن برج برای محاسبات فونداسیون
 • تعداد و مشخصات چراغ برای محاسبات مربوط به برج
 • مقاومت در برابر زلزله و دیگر بلایای طبیعی
 • رعایت استانداردهای بین المللی

برج های روشنایی در ارتفاع های متداول بین 9 تا 30 متر به صورت چند وجهی در سه طرح سبد ثابت، سبد متحرک با هندل دستی و سبد متحرک با موتور الکتریکی در تولید می‌گردند. سطح خارجی این برج ها توسط پوشش می شود و قطعات آنها به صورت همپوشانی اصطکاکی مونتاژ می گردد و ایمنی سبد این برج ها توسط قفل ضد سقوط تامین می گردد. برای آشنایی بیشتر ادامه مطالب را دنبال کنید.

پایه چراغ خورشیدی

پایه چراغ خورشیدی، امروزه افزایش روزافزون قیمت حامل های انرژی و همچنین مسائل زیست محیطی مانند گرمایش زمین توجه جامعه مدرن را به سمت انرژی های تجدید پذیر جلب نموده است.یکی از مقرون به صرفه ترین و کم دردسرترین این انرژی ها ، انرژی خورشیدی است.چراغ های سولار خیابانی از یک صفحه خورشیدی ، یک عدد کنترلر ، چراغ ، پایه و یک باتری تشکیل شده و با جذب انرژی خورشیدی و ذخیره آن در باتری ، در طول روز،انرژی مورد نیاز خود برای روشنایی در شب را تامین می کنند.

دکل یا برج نور با سبد ثابت و متحرک

مراحل کلی پایه های فلزی چندوجهی که معمولا از ورق فولاد st37 تولید می شوند مشابه هم می باشد. اما طراحی و نقشه و البته ظرافت در تولید هر محصول بسیار متفاوت می باشد. در طراحی این محصول نیاز است تا تمامی موارد استاندارد و مقاوم سازی با توجه به ارتفاع و سرعت باد رعایت شود. این موارد در با نرم افزارهای مخصوص اعمال می شود تا محصولی با کیفیت تحویل مشتری شود. باتوجه به مرتفع بودن برج نور و محل نصب و بودجه، گاهی نیاز است که این برج ها را با سبد ثابت و گاهی با سبد متحرک طراحی کرد.

برج نور با سبد متحرک

سبد برج قابلیت حرکت در امتداد محور عمودی را دارد. در این محصول با استفاده از سیم بکسل و یک موتور الکتریکی برای عملیات تعمیر یا نگهداری به نزدیکی سطح زمین هدایت می شود. تعمیر و نگهداری برج نوری شامل نصب پرژکتورها، تعمیر و تعویض تابلو برق، تعمیر و تعویض الکترو موتور و گیربکس، تعویض لامپ‌ها و پرژکتورها، نظافت و تمیز کردن پرژکتورها است که باید در دوره‌های زمانی مشخص انجام شود تا سلامت محصول تضمین گردد.

در راستای تسهیل عملیات تعمیر و نگهداری برج نوری و همچنین کاهش قیمت برج نوری، هد نگهدارنده پرژکتورها را به صورت متحرک می‌سازند. در ارتفاع 15 متر و کمتر می توان از گیربکس دستی استفاده کرد که از نظر قیمت صرفه جویی زیادی خواهد شد.

دکل یا برج نور با سبد ثابت

یک سبد مخصوص استقرار اپراتور در بالای برج و یک نردبان با حفاظ تعبیه شده و اپراتور می تواند در همان محل عملیات تعمیر و نگهداری را انجام دهد. در این نوع برج ها معمولا ضخامت پایه برای تحمل وزن سبد و نردبان بیشتر درنظر گرفته می شود. باتوجه به ارتفاع این سازه رعایت برخی نکات ایمنی ضروری است که در ادامه به این موضوع می پردازیم با ما در مازیار صنعت همراه باشید.

سیستم قفل سبد ضد سقوط

در این سیستم، سبد در هنگام بالا رفتن و یا پائین آمدن اگر دچار پارگی سیم بکسل و یا سقوط مستقیم شود این قفل مانع از سقوط سبد می‌گردد.این سیستم از این لحاظ حائز اهمیت است که علاوه بر کم کردن فشار بر روی گیربکس اصطلاحاً از خستگی سیم بکسل نیز جلوگیری کرده و در مواردی که سیم بکسل ها پاره می‌شوند از سقوط سبد و ایجاد خسارت جانی و مالی جلوگیری بعمل می آورد.

مزایای سیستم قفل سبد ضد سقوط

 • کاهش خطرات جانی و مالی
 • عدم آسیب دیدگی سبد در صورت سقوط
 • کاهش استرس متخصصین مونتاژ و نصب

تا اینجا با برج نور و انواع آن آشنا شدیم و تعدادی از مهمترین نکات در طراحی، تولید و قیمت گذاری این محصول را بررسی کردیم و در ادامه قصد داریم مراحل تولید برج نور در واحد پایه چراغ مازیار صنعت را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

مراحل تولید برج نور

در ادامه مراحل تولید دکل روشنایی یا برج روشنایی و دستگاه هایی که در فرایند تولید این محصول استفاده می شوند را معرفی می کنیم .

 • برش ورق پایه برج روشنایی که با دستگاه گیوتین با طول 6 متر و ضخامت 20 میلیمتر انجام می شود. طبیعی است که برای دکل هایی با این ارتفاع، ضخامت ورق استفاده شده بیشتر از پایه چراغ ها می باشد.
 • خمکاری ورق پایه دکل روشنایی در این مرحله ساختار شش وجهی یا هشت وجهی و… توسط دستگاه پرس بریک با طول 6 متر و ضخامت 10 میل شکل می گیرد. در این محصول پایه ها را در ارتفاع 6 متری تولید می کنیم و در نهایت پایه ها را تا رسیدن به ارتفاع مورد نظر، بصورت اورلب به یکدیگر متصل می کنیم.
 • جوشکاری درز طولی که جهت اتصال کامل دو لبه پایه با دستگاه جوش زیرپوردی 500 آمپری انجام می شود.
 • سوراخکاری برج نور توسط دریل 40 میلیمتری انجام می شود. این سوراخکاری ها برای اتصال متعلقات می باشد.
 • برش بیس پلیت بیس پلیت صفحه ضخیم مربعی شکل که در پایین پایه دکل نصب می شود که عمل اتصال پایه به آن را انجام می دهد. و با استفاده از دستگاه سی ان سی هواگاز – پلاسما 200*600 سانتیمتری تولید می شود.
 • سوراخ وسط بیس پلیت که با استفاده از دستگاه سی ان سی هواگاز – پلاسما 200*600 سانتیمتری تولید می شود. این سوراخ به منظور انتقال کابل های برق و سایر موارد به داخل برج ایجاد می شود.
 • پانچ بیس پلیت برای اتصال بولت های فونداسیون به پایه برج انجام می شود.
 • جوشکاری صفحه پلیت برای اتصال صفحه به پایه که با استفاده از دستگاه جوش میگ/مگ 500 آمپری انجام می شود.
 • تابگیری پایه با استفاده از دستگاه پرس c فریم هیدرولیک 100 تن جهت برطرف کردن انحنای ایجاد شده در طول فرایند تولید انجام می شود.
 • اورلب پایه که با استفاده از دستگاه اورلب زن هیدرولیک 100 تن جهت اتصال بخش های مختلف پایه انجام می شود.
 • گالوانیزه گرم و یا رنگ آمیزی به منظور افزایش طول عمر پایه در برابر عوامل طبیعی به پایه ها اعمال می شوند.

تعریف برج نوری

صنعت دکل توانسته کاربرد خود را در تمام زمینه ها و همه جا ثابت کند . یکی از موارد استفاده از دکل ها استفاده برای روشنایی محیط های باز مانند پارک ها ، پارکینگ ها ، اتوبان ها و بزرگراه ها ، فرودگاه ها و …. می باشد . که توسط دکل های منوپل از نوع برج نوری یا همان برج روشنایی در انواه برج نوری با تاج ثابت ، برج نوری با تاج متحرک دستی و برج نوری با تاج متحرک اتومات تولید و ساخته می شود .

تفاوت برج نوری با پایه چراغ چیست ؟

در مقایسه برج نوری با تاج متحرک  و پایه چراغ میتوان به این موضوع اشاره کرد که در وهله اول راحتی تعویض لامپ ها و چراغ ها با توجه به متحرک بودن سازه و فک بالا یا همان تاج دکل که محل نصب لامپ و چراغ ها می باشد . باعث راحتی و سهولت در استفاده می باشد . از دیگر مزایای برج روشنایی در مقایسه با پایه چراغ می توان به تعداد لامپ ها و چراغ های نصب شده بر روی دکل و در نتیجه میزان روشنایی که تولید میشود اشاره کرد .

همچنین به دلیل دایره ای بودن برج دکل که چه در حالت متحرک و چه در برج نوری با تاج متحرک زاویه تابش نور به صورت 360 درجه می باشد . همچنین ، معمولا برای ارتفاعات بیشتر برج نوری به پایه چراغ ترجیح بیشتری داده می شود .

نوع تولید دکل روشنایی

در ساخت و تولید برج نوری همانند دکل منوپل به صورت  چند وجهی تولید میشوند و هنگام مونتاژ و نصب دکل به صورت اورلپ نصب میشوند . همچنین به مانند دکل منوپل با ورق گالوانیزه شده تولید میشوند و فونداسیون این نوع دکل همچون دکل منوپل می باشد . در کل برج روشنایی نوعی از دکل منوپل می باشد .

پايه چراغ های چند وجهی در شرکت احداث گستر به سه شکل 6 وجهي، 8 وجهي و 12 وجهي با دو پوشش رنگ و گالوانيزه گرم در سايزهاي 2 تا 18 متري تولید می گردد.قابل ذکر است عملیات برش توسط گیوتین 6 متری 20 میل برش و عملیات خم توسط خم کن 6 متری 10 میل 320 تن و برش صفحه های پلیت توسط دستگاه برش سی ان سی هواگاز و پلاسمای 6 متری و همچنین جوشکاری درز طولی پایه های فلزی توسط دستگاه جوش زیر پودری و مابقی مراحل جوشکاری توسط دستگاه های جوش MIG/MAG) CO2) انجام می پذیرد.

ضخامت ورق مصرفی و اقطار پایین و بالا متناسب با پارامترهایی از قبیل:

ارتفاع پایه، تعداد چراغ ها، سرعت باد منطقه ای که پایه چراغ چند وجهی در آن نصب می شود و یا به درخواست مشتری تعیین می گردند.پایه های چند وجهی به صورت Cold Forming و به روش جوشکاری CO2 تولید می شود .به دلیل زیبایی، انعطاف در اقطار و ضخامت ها و تفاوت نه چندان قابل ملاحظه در قیمت این نوع پایه های چراغ چند وجهی به سرعت جایگزین پایه های لوله ای شدند.

دکمه بازگشت به بالا