مجله تندرستیمجله کسب و کار

تقویت هوش کودک

ضریب هوشی بالا یک ویژگی مستقل نیست که کودک را متمایز کند یا فرصت موفقیت در آینده را به او بدهد. لباس نظامی دخترانه ایرانی با الهام از الگوهای محلی و فرهنگی، طراحی می‌شود . با این حال، افزایش هوش کودکان به آنها کمک می کند مسیر شغلی، تحصیلی و ارتباطی آنها در آینده تسهیل شود.  والدین در سرتاسر جهان در مورد افزایش هوش کودکان علاقه نشان می‌دهند. در حالی که هزاران محصول با نام تقویت و افزایش هوش وجود دارد، راهکارهای علمی نیز وجود دارد که شما می توانید آنها را در زندگی روزمره کودکتان بگنجانید.

هوش چیست؟

منظور از هوشمندی، توانایی های شناختی و تحصیلی برای درک حوزه های مختلف است. در کتاب های مختلف تعاریف متعددی از هوش ارائه شده است. به عبارتی هوش کل توانایی های شناختی یا فکری مورد نیاز برای به دست آوردن دانش، و استفاده از آن دانش به روشی خوب برای حل مسائل است.  اگر نمره زیر 100 را کسب کنید، به این معنی است که در زمینه های علمی و همچنین در حوزه های مختلف هوش شما از میانگین پایین تر است. اگر 100 گرفتید، یک فرد متوسط ​​​​بهر هوشی هستید و کسب نمره بالاتر در تست هوش از 100 به این معنی است که فرزند شما از متوسط ​​​​باهوش تر است.

در حالی که تست‌های هوش IQ را اندازه‌گیری می‌کنند، باید توجه داشته باشید که مغز انعطاف پذیری بالایی نیز دارد. مغز قابلیت انعطاف پذیری عصبی دارد، به این معنی که به طور مداوم اطلاعات، تجربیات و تغییرات جدید را در طول زندگی ادغام می کند. این قابلیت به ما کمک می کند با تغییر سبک زندگی و عادات، بتوانیم تغییراتی در ذهن خود ایجاد کنیم. در این مطلب زاهکارهایی برای افزایش هوش کودکان به شما می گوییم که در بلند مدت شاهد تغییرات در کودک خود خواهید بود.  به جای اینکه صرفاً در یک کلاس چهار دیواری بنشینند، اجازه دهید با تمام حس های 5 گانه خود درگیر باشند.

راهکارهای افزایش هوش کودکان

کودک خود را در معرض دنیای واقعی قرار دهید. او را در فعالیت های یادگیری عملی شرکت دهید. این باعث می شود آنها با موقعیت های مختلفی روبرو شوند و آنها را به فکر حل آن مشکلات بیاندازد. آنها می توانند با یادگیری به روش های مختلف و در عین حال مداوم، قدرت فکری خود را توسعه دهند. هر چه بیشتر فکر کنند، مغزشان بهتر عمل می کند. آنها همچنین اهمیت دانش را در حل مشکلات مختلف درک می کنند. اگر می‌خواهید عزت نفس آن‌ها را تقویت کنید و هوش آنها را تقویت کنید، چیزی را که بچه‌ها بیشتر می‌خواهند به آن‌ها بدهید. یادگیری یک فرآیند مستمر است و کودکان باید در فرآیند یادگیری فعال برای رشد هوش خود غرق شوند.

اینکه شما آنها را باور داشته باشید، لازمه هر روش تقویت هوش و سایر مهارت های یک کودک است. آیا پدر و مادری را می‌شناسید که علاقه‌ای به تقویت هوش فرزندشان نداشته باشند، توجهی به مشکلات آن‌ها در مدرسه نکنند یا موفقیت آن‌ها در بزرگسالی برایشان اهمیتی نداشته باشد! بدون شک همه پدر و مادرها دوست دارند فرزندشان باهوش باشد و برای خود و موفقیت آن‌ها در آینده تلاش می‌کنند. واقعیت این است که هیچ مسیر مشخصی برای تضمین موفقیت والدین در این مسیر وجود ندارد اما دستورالعمل‌های علمی و اثبات شده‌ای هستند که می‌توانند شانس آن‌ها را برای تقویت هوش در کودکان چندین برابر کنند.

تقویت هوش اجتماعی در کودکان

بر اساس یک مطالعه ۲۰ سال که توسط محققان ایالتی پنسیلوانیا و دانشگاه دوک انجام شد دانشمندان فهمیدند ارتباط مثبتی بین مهارت‌های اجتماعی کودکان در مهدکودک و موفقیتشان در اوایل بزرگسالی وجود دارد. لباس پلیس سیاه بچه گانه ممکن است با الهام از الگوها و طرح‌های مختلف از فیلم‌ها و سریال‌های پلیسی باشد . بر اساس این تحقیق اثبات می‌شود که آموزش مهارت‌های اجتماعی به کودکان می‌توانند مسیر خوبی را برای آن‌ها در آینده باز کند . به‌عنوان مثال شما می‌توانید به آن‌ها یاد دهید که چگونه مسائل و مشکلات را با دوستانشان حل کنند، وسایلشان را با آن‌ها به اشتراک بگذارند یا به اعضای خانه در انجام کارها کمک کنند.

در دنیای امروز والدین به سختی اجازه می‌دهند تا فرزندشان مشکلات را حل کنند زیرا آن‌ها برای حل چالش‌ها عجله زیادی دارند. بر اساس مطالعه‌ای که در دانشگاه هاروارد انجام شد دانشمندان فهمیدند اجازه دادن به بچه‌ها برای اشتباه کردن به آن‌ها برای موفقیت بیشتر در آینده کمک می‌کند. البته منظور ما این نیست که بچه‌ها را رها کنید بلکه باید در عین محافظت از آن‌ها، اجازه دهید تا مشکلاتشان را حل کنند. فرزندانتان را با مسائل علمی درگیر کنید این ترفند یک و هوش کودکان است. تحقیقات نشان می‌دهند خواندن و تقویت هوش ریاضی در کودکان، تأثیر زیادی بر موفقیتشان در سال‌های بعد دارد.

حواستان باشد که در مقطع ابتدایی به بچه‌ها در انجام تکالیفشان کمک نکنید زیرا این کار مانع رشدشان می‌شود. به جای این کار آن‌ها را تشویق کنید تا از طریق روش‌های مختلف مسئولیت کارشان را به عهده بگیرند. اجازه ندهید برای ساعات طولانی تلویزیون تماشا کنند یک روش تقویت هوش کودکان “مدیریت ساعات تماشای تلویزیون” است. استفاده بیش از حد از تلویزیون با چاقی، مشکلات رفتاری و خواب نامنظم در دوران کودکی مرتبط است. بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد محققان فهمیدند بازی‌های تیراندازی علاوه بر اینکه به مغز آسیب می‌زند باعث از دست دادن سلول‌های مغزی می‌شود؛

به همین علت پزشکان و دانشمندان تأکید می‌کنند بچه‌ها هر بازی را انجام ندهند. بهترین کار این است که فرزندانتان را تشویق کنید تا به جای تماشای بی‌رویه تلویزیون یا بازی‌های موبایلی، برنامه نویسی/ مدل سازی سه بعدی و کارهای از این قبیل را یاد بگیرد. دائماً از آن‌ها بابت ویژگی‌های ذاتی مانند هوش یا ظاهر تعریف و تمجید نکنید آیا شما هم شنیده‌اید که بعضی از والدین به بچه‌ها می‌گویند تو بدون درس خواندن هم بسیار باهوشی! بر اساس مطالعه‌ای که در دانشگاه استنفورد انجام شد دانشمندان فهمیدند تمجید از کودکان با جملاتی که بر هوش آن‌ها متمرکز است، می‌تواند باعث عملکرد ضعیفشان شود.

شما می‌توانید به جای چنین صحبت‌هایی فرزندتان را بابت مشکلی که حل کرده، اراده، پشتکار یا سخاوتمندی که دارد تشویق کنید. یکی از روش های تقویت هوش در کودکان  است. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد انجام کارهای خانه برای رشد کودکان مفید است. این در حالی هست که بر اساس یک نظرسنجی انجام شده محققان فهمیدند حدود ۲۸ درصد از والدین به‌طور منظم کارهای خانه را به فرزندشان محول می‌کنند و سایر والدین این کارها را خودشان انجام می‌دهند. جالب است که بدانید یافته‌های محققان نشان می‌دهد انجام کارهای خانه توسط کودکان ۳ / ۴ ساله می‌تواند باعث موفقیت آن‌ها در بزرگسالی شود.

همانطور که می‌بینید این روزها والدین ساعات زیادی را با گوشی موبایلشان درگیر هستند و حواسشان از کارها و زندگی روزمره پرت می‌شود. طبیعتاً ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که می‌توانیم به‌صورت ۲۴ ساعت به اینترنت دسترسی داشته باشیم اما باید بدانید که چه زمانی ارتباطتان را با آن قطع کنید و تمرکزتان را روی خانواده و تقویت هوش کودکتان بگذارید.بر اساس مطالعه‌ای که در دانشگاه ایلینویز انجام شد محققان به این نتیجه رسیدند کودکانی که در خانواده‌های پر تعارض بزرگ می‌شوند در مقایسه با کودکانی که والدینشان با هم کنار می‌آیند وضعیت بدتری دارند. فضای آرام، محبت‌آمیز و حمایت گر خانه یکی از پارامترهای اصلی برای داشتن فرزندانی سالم است.

با توجه به اینکه کودک از والدینش الگو می‌گیرد پس به‌عنوان پدر و مادر باید هیجانات، درک اجتماعی و رفتارهای خودتان را مدیریت کنید تا فرزندتان چیزهای درستی را یاد بگیرد. استفاده از کلاه پلیس می‌تواند در بازی‌های نقش‌آفرینی و تخیلی کودکان نقش مهمی داشته باشد . شواهد قابل توجهی وجود دارد که فواید مطالعه و کتاب تقویت هوش کودکان را اثبات می‌کند. با انجام این کار هنگامی که آن‌ها نوزاد یا خردسال هستند مهارت زبانی و شنیداری‌شان توسعه پیدا می‌کند، دایره لغاتشان قوی می‌شود، خلاقیتشان ارتقاء پیدا می‌کند، مهارت‌های شناختی آن‌ها بهبود می‌یابد و در نهایت باهوش‌تر می‌شوند.

مادامی که فرزندتان کوچک است شما برایش کتاب می‌خوانید اما زمانی که بزرگ‌تر می‌شود باید از او بخواهید تا برای شما کتاب بخواند. این کار علاوه بر اینکه درک آن‌ها را گسترش می‌دهد باعث حفظ علاقه‌شان نسبت به مطالعه می‌شود. به‌طور طبیعی کودکان کاشفان کوچک و کنجکاو هستند و از طریق چیزهای زیادی را یاد می‌گیرند. هنگامی که با آن‌ها بازی بدون ساختار می‌کنید باعث تقویت رشد شناختی، اجتماعی و عاطفی آن‌ها می‌شوید. بازی خلاقیت کودک را تقویت می‌کند . والدینی که به دنبال تقویت هوش و حافظه کودکان هستند، می‌توانند در موقعیت‌های مختلف با آن‌ها بازی کنند.

بدون شک تماشای تقلای کودکان سخت و ناراحت‌کننده است اما اگر همیشه به آن‌ها برای حل مشکلشان کمک کنید هیچ‌گاه چیزی را یاد نمی‌گیرند. تحقیقات نشان می‌دهند شکست بهترین معلم است. بچه‌ها از اشتباهات و ناامیدی‌هایشان یاد می‌گیرند، رشد می‌کنند و در مراحل بعدی زندگی‌شان موفق می‌شوند. اگر آن‌ها بیش از حد به دردسر میفتند باید راهنمایی‌شان کنید اما این به آن معنی نیست که فرصت اشتباه کردن را از آن‌ها بگیرید.این تمرینات کمک می‌کنند تا کودکان در مقاطع پایین تحصیلی تمرکز بیشتری داشته باشند، بهتر گوش کنند و مطالب را بهتر به خاطر بسپارند.

کلام آخر

در حال حاضر راه‌های زیادی برای تقویت انواع هوش در کودکان و تربیت فرزندان موفق وجود دارد فقط باید والدین آن‌ها را یاد بگیرند و در برنامه روزانه فرزندشان بگنجانند. تقویت هوش محدودیت زمانی ندارد و حتی افراد بزرگسال هم می‌توانند به تقویت هوششان کمک کنند اما بهتر است این کار از کودکی شروع شود. تقویت هوش در سنین پایین باعث موفقیت بیشتر در بزرگسالی می‌شود پس برای تربیت صحیح فرزندانتان وقت بگذارید. تا به حال درباره فواید فیزیکی ورزش به ویژه تمرینات هوازی چیزهای زیادی را شنیده‌ایم اما درباره تأثیری که این تمرینات بر تقویت هوش کودکان دارند چیز زیادی نمی‌دانیم.

دکمه بازگشت به بالا