اقتصادیمجله کسب و کار

پرینتر لیزری بهتر است یا پرینتر جوهرافشان؟

محتوای این مطلب پنهان

پرینتر لیزری یا جوهرافشان کدامیک بهتر است؟

اگر شما پرینتری برای مصرف خانگی یا اداری خود خریداری می‌کنید، یکی از سوال‌هایی که برای شما پیش می‌آید این است که چاپگر لیزری بهتر است یا جوهر افشان؟ قبل از خرید پرینتر باید از امکانات آنها مطلع باشید. این مقاله در این رابطه به شما کمک خواهد کرد. همچنین با عوامل موثر بر قیمت پرینترهای لیزری آشنا خواهید شد.

چاپگر لیزری بخریم یا جوهرافشان؟

در پاسخ این سوال اغلب به کیفیت چاپ، اندازه پرینتر، مکان استفاده، مواد مصرفی، قیمت خرید و هزینه تعمیر و نگهداری توجه می‌کنیم. چاپگرهای جوهر افشان در چاپ اشکال و تصاویر رنگی بهتر از پرینتر‌های لیزری عمل می‌کنند، بنابراین اگر از پرینترتان برای چاپ تصاویر می‌خواهید استفاده کنید، پرینترهای جوهر افشان پیشنهاد می‌شود.

قیمت خرید پرینتر لیزری بسیار بیشتر از پرینتر جوهرافشان است، اما به این مورد نیز توجه کنید که هزینه نگهداری و تعمیر پرینترهای لیزری بسیار کمتر از پرینترهای جوهر افشان است. پرینترهای لیزری بیشتر برای چاپ متون سیاه و سفید و تعداد چاپ‌های بالا پیشنهاد می‌شوند. پس اگر برای پرینت گرفتن اوراق خود در اداره تصمیم به خرید پرینتر گرفته‌اید، پرینترهای لیزری گزینه مناسبی برای شما است.

مهمترین فرق پرینترهای جوهرافشان و لیزری چیست؟

در ادامه به ۷ مورد از مهم‌ترین فرق‌های چاپگرهای جوهر افشان و لیزری اشاره می‌کنیم:

  1. فضای مورد نیاز: ابعاد پرینترهای جوهرافشان کمتر از پرینترهای لیزری است.
  2. قیمت: هزینه خرید چاپگر جوهر افشان بسیار کمتر از چاپگر لیزری است.
  3. سرعت چاپ: سرعت چاپ پرینتر های لیزری بیشتر از پرینتر‌های جوهر افشان است.
  4. خروچی چاپ: برگه خارج شده از پرینتر لیزری خشک است اما در پرینترهای جوهر افشان رطوبت را می‌توانید احساس کنید.
  5. هزینه خرید کارتریج: هزینه کارتریج چاپگر جوهرافشان خیلی بیشتر از چاپگر لیزری است (هزینه کارتریج، حدود یک سوم قیمت پرینتر است.)
  6. ظرفیت کاتریج: ظرفیت کارتریج چاپگر جوهر افشان، بسیار کمتر از کارتریج تونر است.
  7. طول عمر و قابل شارژ بودن کاتریج: کارتریج تونر قابل شارژ بوده و ظرفیت و طول عمر بیشتری نسبت به کارتریج جوهری دارد. (کارتریج‌های جوهری قابلیت شارژ دارند، اما چون آسیب سخت افزاری به پرینتر می‌زنند و از عمر آن کم می‌کنند، شارژ آن توصیه نمی‌شود.)

کیفیت چاپ کدام چاپگر بهتر است؟

اگر برای شما نیز سوال شده است که و کیفیت کدام چاپگر بهتر است ادامه مقاله را از دست ندهید. پرینتر‌های جوهرافشان برای چاپ تصاویر و اشکال گرافیکی بسیار مناسب هستند ولی وقتی صحبت از چاپ سیاه و سفید صفحات متنی است، پرینترهای لیزری بهترین گزینه شما است.  در ابعاد چاپ نرمال، کیفیت متن چاپ شده در هر دو پرینتر لیزری و جوهرافشان یکی است. اما در هر صورت نیاز به چاپ فونت در سایز کوچکتر ، پرینتر لیزری بهتر از جوهرافشان عمل می‌کنند.

پرینترها یکی از دستگاه های جانبی کامپیوتر هستند که امروزه کاربرد بسیاری در انجام کارهای روزمره دارند. هریک از مردم استفاده های خاصی از پرینترها دارند، با انتخابی هوشمندانه می توانید در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید، پس همین حالا شروع کنید.

کدام چاپگر بیشترین سرعت را دارد؟

سرعت چاپ پرینترهای لیزری بیشتر از پرینترهای جوهرافشان است، زیرا که در پرینترهای جوهرافشان فرایند چاپ با ترکیب کارتریج مشکی با سه کارتریج رنگی انجام می‌گیرد، ترکیب کارتریج‌ها با یکدیگر، کاری بسیار زمان‌بر است.

کیفیت پرینتر با چه مقیاسی سنجیده می شود؟

کیفیت پرینتر متناسب با نیاز، انتظارات و بودجه‌ای که برای خرید چاپگر در نظر گرفته‌اید، تغییر می‌کند. در ادامه این مقاله به صورت کامل کیفیت چاپ و عملکرد هر دو نوع چاپگر جوهر افشان و لیزری را بررسی کرده‌ایم.

در انتخاب پرینتر ما کیفیت ساخت پرینتر، دقت و نحوه چاپ، هزینه مواد مصرفی، هزینه تعمیر و نگهداری و… را در نظر می‌گیریم.

دقت چاپ در چاپگرهای جدید جوهر افشان ۴۸۰۰ در ۱۲۰۰ نقطه در اینچ است. بهترین روش برای بررسی کیفیت چاپ در چاپگرها مشاهده کیفیت چاپ خروجی آن است، چاپگرهای لیزری تک رنگ، دارای دقت ۶۰۰ در ۶۰۰ یا ۱۲۰۰ در ۱۲۰۰ نقطه در اینچ هستند. وضعیت فوق در چاپگرهای لیزر رنگی به ۱۲۰۰ در ۱۲۰۰ و یا ۲۴۰۰ در ۲۴۰۰ نقطه در اینچ، می‌رسد.

چاپگر جوهرافشان چیست و چگونه کار می‌کند؟

اولین حضور چاپگر جوهرافشان در بازار دستگاه‌های اداری، به اواسط دهه ۱۹۸۰ برمی‌گردد. از آن تاریخ تا به حال، این چاپگر‌ها با تکنولوژی همگام بوده‌ و تغییر کرده‌اند. قبل از اینکه با نحوه کارکرد چاپگر جوهرافشان آشنا شوید، ابتدا باید درباره دو بخش اساسی این دستگاه بیشتر بدانید. اولین بخش به ملزومات اصلی پرینتر، یعنی کارتریج جوهری مربوط می‌شود.

به طور کلی کارتریج قطعه‌ای است که، پرینتر برای چاپ اسناد به آن احتیاج دارد. این ماده براساس پرینتری که انتخاب می‌کنید، به دو دسته کارتریج جوهری و کارتریج تونر تقسیم می‌شود.

بعد از آشنایی با کارتریج، نوبت به یکی از بخش‌های اصلی چاپگر‌ جوهر افشان، که مرکز این دستگاه نیز نامیده می‌شود، یعنی هد می‌رسد. هد که دارای تعداد زیادی سوزن نازل است وظیفه پاشیدن جوهر روی کاغذ را برعهده دارد.

بعد از قرار دادن کارتریج‌ جوهری درون پرینتر جوهر افشان، اطلاعات از کامپیوتر یا سیستم‌های دیگر به پرینتر می‌رسد. درایور پرینتر این اطلاعات را دریافت کرده و آنها را برای چاپگر ترجمه خواهد کرد. در قدم بعدی درایور میزان آمادگی پرینتر، برای اجرای عملیات چاپ را بررسی کرده و سپس اطلاعات دریافتی را در اختیار آن قرار می‌دهد. پرینتر جوهر افشان بعد از دریافت این اطلاعات، آن‌ها را در یک بافر ذخیره می‌کند.

اگر چاپگر جوهر افشان برای مدت زیادی بدون استفاده مانده باشد، چرخه پاکسازی هد به صورت خودکار انجام می‌گیرد تا آن را برای انجام عملیات‌های جدید آماده کند. سپس غلتک‌های درون پرینتر حرکت کرده و از سینی کاغذ دستگاه، یک کاغذ را به درون پرینتر می‌کشند. پس از قرار دادن کاغذ در مکان مشخص شده، دستگاه هد در طول صفحه حرکت کرده و قطرات میکروسکوپی جوهر را روی کاغذ می‌پاشد. چاپگرهای جوهرافشان hpکیفیت چاپ رنگی بالایی دارند.

ویژگی چاپگر جوهر افشان

اولین ویژگی چاپگر‌ جوهرافشان، استفاده از کارتریج جوهر برای چاپ اسناد و مدارک است. کارتریج جوهری خود به دو دسته، دای و پیگمنت تقسیم می‌شود. چنین دسته بندی به دلیل عنصر تشکیل دهنده و نوع جوهر درون آنها است. کارتریج پیگمنت دارای رنگدانه و کارتریج دای بیشتر از آب تشکیل شده است.

اگر چاپ رنگی مد نظر شماست (مانند چاپ یک عکس رنگی و یا یک نمودار ساده) برای این کار پرینترهای جوهرافشان مناسب‌تر هستند. بعضی از مدل‌های پرینتر جوهری به نسبت سایر پرینتر‌ها سروصدای کمتری در حین کار دارند. اگر محیط خانه و شرکت کوچک است و محدودیت فضا دارید، پس باید به دنبال پرینتری باشید که فضای کمتری بگیرد، ما پرینترهای جوهرافشان را به شما توصیه می‌کنیم.

قیمت چاپگر جوهر افشان

پرینتر‌های جوهرافشان براساس قابلیت‌هایی که دارند، به قیمت‌های متفاوتی به بازار عرضه می‌شوند. قیمت چاپگر‌ جوهرافشان برند‌هایی مانند برادر، اچ پی، اپسون و کانن حدودا از مبلغ ۱۲۰۰۰۰۰ تومان شروع شده و به ۲۰ میلیون تومان می‌رسد. قیمت دستگاه‌ها با توجه به نرخ ارز و هزینه‌های گمرک ثابت نمانده و تغییر می‌کند. بهتر است برای داشتن یک خرید بهتر، از فروشگاه‌های معتبر که جنس اصل پرینتر‌ها را عرضه می‌کنند خرید کنید. می‌توانید برای خرید پرینتر اچ پی اصل با گارانتی معتبر به فروشگاه آوا فرهنگ آریا مراجعه کنید.

در بازار خرید و فروش دستگاه‌های اداری، قیمت چاپگر جوهر افشان بسیار کمتر از چاپگر لیزری بوده و باعث افزایش فروش آن در بازار می‌شود. قیمت چاپگر جوهر افشان بسیار کمتر از چاپگر لیزری است.

معایب پرینترهای جوهر افشان

همانطور که اشاره کردیم، پرینتر‌های جوهرافشان برای چاپ تصاویر و اشکال گرافیکی بسیار مناسب هستند. پرینتر این فرایند را، از طریق ترکیب کارتریج مشکی با سه کارتریج رنگی انجام می‌دهد، ترکیب کارتریج‌ها با یکدیگر، کاری بسیار زمان‌بر است. همین مسئله موجب می‌شود، پرینتر‌های جوهر افشان سرعت چاپ کمتری، به نسبت پرینتر‌های لیزری داشته باشند.

یکی از نکاتی که در هنگام انتخاب پرینتر باید به آن توجه کرد، جدا از قیمت خرید و قابلیت‌های متعدد دستگاه، هزینه‌هایی است که افراد باید بعد از خرید پرینتر برای ملزومات و مواد مصرفی آن پرداخت کنند.

قیمت چاپگر جوهرافشان بسیار کمتر از پرینتر لیزری است. اما این مسئله شامل کارتریج آن نمی‌شود. قیمت هر کارتریج اصل جوهری، حدود یک سوم قیمت خرید پرینتر جوهر افشان خود است. ظرفیت آنها نیز بسیار کمتر از کارتریج تونر است و این بدان معنی است که شرکت‌هایی که حجم کاری بالایی دارند، هر ماه باید برای خرید کارتریج، حدود یک سوم قیمت پرینتر هزینه کنند.

کارتریج‌های جوهری قابلیت شارژ دارند. اما چون آسیب سخت افزاری به پرینتر می‌زنند و از عمر آن کم می‌کنند، شارژ آن توصیه نمی‌شود. کارتریج جوهری باید بعد از باز کردن پلمپ به سرعت استفاده شود، زیرا در صورت عدم استفاده در مدت زمان کوتاه، خشک شده و دیگر کارایی ندارد.

چاپگر لیزری چیست و چگونه کار می‌کند؟

پروسه چاپ در به وسیله درام و تونر انجام می‌گیرد. کارتریج درام را می‌چرخاند و آن را تمیز کرده و داغ می‌کند، همزمان با این پروسه لیزر نیز روی این قطعه می‌تابد و قسمت‌هایی از این قطعه دارای بار الکتریکی می‌شود، ذرات تونر نیز که خود دارای بار بودند، با چرخش درام جذب نقاط مخالف شده و سپس متون را روی کاغذ منتقل می‌کنند.

کارتریج‌های لیزری به صورت پودری فشرده شده از جنس پلی استر هستند. پلاستیکی که در پلی استر وجود دارد، الکتریسیته را در خود نگه داشته و باعث جذب بار منفی می‌شود. درام یکی از بخش‌های کارتریج تونر است و نقشی اساسی را در کارکرد پرینتر لیزری ایفا می‌کند. این قطعه به شکل میله استوانه‌ای آبی رنگ بوده و وظیفه آن انتقال متون و تصویر روی کاغذ است.

ویژگی چاپگر لیزری

پرینتر‌های لیزری خود به دو دسته، پرینتر‌های لیزری تک رنگ (مشکی) و پرینتر‌های لیزری رنگی تقسیم می‌شوند.

کارتریج پرینتر‌های لیزری رنگی، شامل چهار رنگ مشکی، آبی، زرد و قرمز است، پرینتر لیزری تک رنگ تنها کارتریج مشکی را دارا است.

وقتی صحبت از چاپ سیاه و سفید صفحات متنی است، پرینترهای لیزری بهترین هستند. این پرینترها سرعت چاپ حداقل ۲۰ برگ در دقیقه را دارند. برای ابعاد چاپ نرمال، کیفیت متن چاپ شده در هر دو پرینتر لیزری و جوهرافشان مشابه است. در هر صورت اگر نیاز به چاپ فونت در سایز کوچکتر دارید، پرینتر لیزری بهتر از جوهرافشان عمل می‌کند.

معایب چاپگر لیزری

چاپگر‌های لیزری رنگی، می‌توانند تصاویر و اشکال گرافیکی را چاپ کنند، اما تصاویر چاپی آنها، قابل مقایسه با پرینتر‌های جوهرافشان نیستند و کیفیت آن را ندارند.

بیشتر مدل‌های پرینتر‌های لیزری از نظر ابعاد و اندازه، بسیار بزرگ‌تر از پرینتر‌های جوهرافشان هستند و فضای زیادی را اشغال می‌کنند. همچنین قیمت خرید چاپگر لیزری، بسیار بیشتر از پرینتر جوهر افشان است.

پرینتر‌های لیزری با ابعاد و اندازه‌های بزرگی که دارند، فضای زیادی را اشغال می‌کنند

مصرف کارتریج در پرینترهای لیزری و جوهری

کارتریج تونر پرینترهای لیزری قابل شارژ بوده و ظرفیت و طول عمر بیشتری نسبت به کارتریج جوهری دارد. برای اینکه آسیبی به قطعات داخلی پرینتر نرسد، باید توسط افراد ماهر و متخصص صورت بگیرد. این در حالیست که سرعت چاپ نیز در پرینتر‌های لیزری بیشتر از پرینتر‌های جوهرافشان است. این دو ویژگی برای افرادی که حجم کاری بالایی دارند، موضوع بسیار مهمی است. زیرا پرینترهای لیزری، هم سرعت بالایی دارند و هم برای حجم کاری بالا، هزینه مواد مصرفی کمی دارند.

کارتریج‌های تونر یا لیزری برای استفاده بلند مدت مناسب هستند و با گذشت زمان خشک نمی‌شوند.

چاپگر لیزری به صرفه تر است یا جوهرافشان؟

اگر بر مبنای قیمت خرید می‌کنید، انتخاب بین پرینتر لیزری و جوهرافشان ساده است. با بودجه خیلی کم می‌توانید پرینتر جوهری مخصوص متون سیاه و سفید را خریداری کنید. پرینترهای جوهرافشان هم برای کاربران خانگی مناسب است اما باید هزینه‌های بیشتر آن را هم در نظر بگیرید.

اگر پرینتر را برای مصرف خانگی خود می‌خواهید و قرار نیست به طور مداوم از آن استفاده کنید یک چاپگر لیزری با قیمت مناسب تهیه کنید. کارتریج پرینتر از مواد مصرفی آن است و پس از تمام شدن، باید آن را شارژ یا تعویض کنید. پرینترهای جوهرافشان قیمت خرید پایینی دارند، اما هزینه تعویض و شارژ کارتریج آنها بالا بوده و این هزینه می‌تواند در سال از قیمت پرینتر خریداری شده جلو بزند.

کارتریج پرینترهای جوهرافشان ظرفیت کمی دارد و تعداد صفحات کمتری را به نسبت کارتریج تونر یا کارتریج پرینترهای لیزری چاپ می‌کند. تعویض کارتریج تونر بسیار آسان است و ماندگاری بالایی دارد، اما اگر مرطوب و خیس شود دیگر نمی‌توان از آن استفاده کرد. تمام نکات گفته شده را، در هنگام در نظر بگیرید.

بررسی تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان از چند منظر مختلف

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری را میتوان در حوزه های مختلفی بررسی کرد. فناوری چاپ، هزینه ها، عملکرد و پشتیبانی از انواع کاغذ مواردی هستند که کاربری این دو نوع از پرینتر را مشخص می کنند. تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان در یکی از این حوزه ها بخصوص در هزینه های ثانویه به معنی برتری یکی بر دیگری نیست، زیرا این پرینترها اساساً برای اهدافی متفاوت در چاپ تولید شده اند.

پیشرفت های اخیر در سال های گذشته تاثیر بسزایی در افزایش کیفیت ، بهره وری و حوزه چاپی تحت پوشش این محصولات داشته است؛ اما هنوز تفاوت چاپگر لیزری و جوهر افشان در کاربری خاص خودشان غیر قابل انکار است. در این مقاله این دو دسته از پرینتر را با معیارهای بیان شده در بالا مقایسه کرده ایم.

تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان در فناوری چاپ

اصلی ترین تفاوت و جوهر افشان کانن، تکنولوژی بکار رفته در این چاپگرها برای پرینت اسناد است.  در پرینترهای جوهر افشان، از اسپری رنگ بر روی برگه کاغذ و در پرینترهای لیزری، از ذوب پودر تونر بر روی برگه کاغذ برای چاپ استفاده می شود. همین تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان منشاء بسیاری از تفاوت های دیگر بین این دو نوع از پرینتر است.

حرارت نقش مهمی در پرینترهای لیزری دارد و به همین دلیل مصرف برق در این پرینترها نسبت به پرینترهای جوهرافشان با فناوری مبتنی بر آب، بیشتر است. از طرف دیگر، ماندگاری تونر بیشتر از کارتریج های رنگ جوهر افشان است که نقش موثری در هزینه های شما خواهد داشت. این اختلاف در فناوری بر نتیجه نهایی و کیفیت پرینت در موضوعات مختلف نیز موثر است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تفاوت در ابعاد و فضای مورد نیاز

ابعاد پرینترهای جوهرافشان عموماً کوچکتر از پرینترهای لیزری است که آنها را به لحاظ اندازه به گزینه ای مناسب برای مصارف خانگی و یا دفاتر کار خانگی تبدیل می کند. پرینترهای لیزری، مخصوصا نوع چندکاره عموماً برای فضاهای کوچک، بیش از حد بزرگ هستند. وزن سبک پرینترهای جوهر افشان نسبت به چاپگرهای لیزری موردی مهم از تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان است که حمل و نقل آنها را بسیار آسانتر می کند.

هزینه، یکی دیگر از عوامل تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان

هزینه یکی از بزرگترین موارد تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان است. در رابطه با چاپگرها، هزینه تنها در میزان مبلغی که برای خرید دستگاه پرداخت می کنید خلاصه نمی شود و می بایست هزینه تعمیر و نگهداری، شارژ کارتریج و یا خرید کارتریج را در نظر بگیرد.

هزینه های چاپگرهای لیزری و جوهرافشان اختلاف زیادی با هم دارند. در هنگام خرید، پرینترهای جوهرافشان ارزان تر هستند. اختلاف قیمت خرید پرینتر جوهرافشان و لیزری بسیار بالاست، اما در ادامه هزینه های نگهداری پرینترهای جوهر افشان به قدری بالاست که قیمت نهایی آن از پرینترهای لیزی بیشتر می شود.

شارژ کارتریج ها در پرینترهای جوهر افشان محدود است و احتمالاً شما مجبور به خرید مجدد کارتریج خواهید بود که به شدت پر هزینه است. نکته دیگر، خشک شدن و ماندگاری پرینترهای جوهر افشان است. در صورتی که برای مدتی با پرینتر جوهرافشان پرینت نگیرید، جوهر در نازل ها و کارتریج خشک می شود و ممکن است شما را مجبور به تعویض کارتریج کند.

البته در مدل های مجهز به تانک رنگ این مشکل تا حدی برطرف شده، اما احتمال خشک شدن رنگ در نازل از بین نرفته است. برخلاف این موارد در چاپگرهای لیزری، تونر تا مدت طولانی پایدار است و امکان استفاده از آن وجود دارد. به همین دلیل در کل، پرینترهای لیزری کم هزینه تر هستند.

تفاوت عملکرد چاپگرهای لیزری و جوهرافشان

رابطه عمیقی بین عملکرد این دو نوع از پرینتر و نوع کاربری شما وجود دارد. اگر بیشتر به دنبال پرینت رنگی عکس هستید، به خصوص در پرینت با رزولوشن بالای عکس، گزینه بهتری برای شما خواهد بود، و در مقابل پرینتر لیزری برای چاپ متون سیاه و سفید انتخاب بهتری است. البته عملکرد و کیفیت پرینترهای لیزری رنگی در طول سال های گذشته پیشرفت زیادی داشته است ، اما هنوز برتری با پرینتر جوهرافشان است.

نکته دیگر در رابطه با تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان، تعداد پرینت و سرعت پرینت است. پرینترهای لیزری قابلیت پرینت تعداد بیشتری برگه را با یک شارژ کارتریج دارند. این در حالی است در پرینترهای جوهرافشان رایج، شما خیلی زود مجبور به شارژ مجدد کارتریج (یا در عمل تعویض) آن خواهید شد. سرعت پرینت در پرینتر لیزری نیز بسیار بالاتر از چاپگرهای جوهرافشان است، اگرچه برای پرینت اول در پرینتر لیزری، تا گرم شدن پرینتر منتظر خواهید ماند. از همین رو پرینتر های لیزری برای مصارف محیط کاری محبوبیت بیشتری دارند.

پشتیبانی از انواع کاغذ در مقایسه تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان

پشتیبانی از انواع کاغذ، یک مورد دیگر از تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان است. در پرینترهای جوهرافشان امکان استفاده از انواع مختلفی کاغذ مانند گلاسه، کاغذ عکس، کاغذ معمولی و … وجود دارد. کیفیت چاپ عکس در کاغذهای فتوگلاسه و عکس می تواند تا حد چشمگیری افزایش پیدا کند. این در حالی است که در پرینترهای لیزری محدودیت زیادی به خصوص در رابطه با کاغذ، چاپ محتوی گرافیکی و  دقت در پیش پای شما قرار می گیرد.

جمع بندی

به طور کلی، کاربری و نوع نیاز شما تعیین خواهد کرد که کدام نوع از این دو پرینتر، انتخاب بهتری برای شما خواهد بود. اگر بیشتر به دنبال چاپ محتوی گرافیکی با کیفیت بالا هستید، و در فواصل زمانی کوتاه نیاز به چاپ پیدا می کنید، چاپگر جوهرافشان انتخاب شما خواهد بود. البته در صورتی که سرعت پرینت برای شما مهم باشد یا ممکن باشد که برای مدت طولانی به سراغ پرینتر خود نروید، خرید پرینتر جوهر افشان انتخاب خوبی نیست.

برای پرینت متن، گرافیک محدود و تعداد بالای پرینت، مانند آنچه که در محیط های اداری و دفاتر کاری اتفاق می افتد، پرینترهای لیزری گزینه بهتری هستند، زیرا سرعت چاپ و تعداد بالاتری چاپ را با یک شارژ کارتریج انجام می دهند و در کل هزینه چاپ در آنها کمتر است. پس پیش از خرید پرینتر به خوبی تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان را بررسی و گزینه ایده آل را انتخاب کنید.

  پرینتر جوهر افشان پرینتر لیزری
هزینه خرید کمتر *  
هزینه شارژ کمتر   *
هزینه نگهداری کمتر   *
هزینه پرینت کمتر بابت هر برگ   *
سرعت چاپ بیشتر   *
عدم نیاز به گرم کردن *  
مصرف برق کمتر *  
تعداد بیشتر چاپ با یک شارژ کارتریج   *
کیفیت بالای چاپ عکس *  
کیفیت بالای چاپ متن   *
وزن کمتر *  
ابعاد کوچکتر *  

دکمه بازگشت به بالا