اقتصادیمجله کسب و کار

با ضروری ترین لوازم کوهنوردی و کمپینگ بیشتر آشنا شوید

محتوای این مطلب پنهان

لیســــت کامل تجهیزات کـوهنوردی و کمپینگ

در این مقاله قصد داریم شما را با تجهیزات و لوازم کوهنوردی کاملی که در کوهنودری لازم دارید و و پوشش های مناسب کوهپیمایی آشنا کنیم. برای کوهپیمایی‌هایی که شب را نیز در آن منطقه می‌مانید، یک کوله پشتی ۴۰ لیتری کفایت می‌کند. اما برای کوهپیمایی چند روزه به کوله پشتی با حجم بیشتر نیازمند خواهید بود. یک کاور ضدآب برای کوله پشتی خود تهیه کنید تا تجهیزات کوهنوردی شما از نفوذ آب محفوظ بمانند.

چادرهایی به تعداد افراد گروه تهیه کنید. حتما گیره و میخ هایی را تهیه کنید که چادر شمارا در سرجای خود محکم و از سرنگونی آن جلوگیری کند. از کاورهای پارچه ای برای جلوگیری از خیس شدن چادرتان در مقابل باران استفاده کنید. بعضی از چادرها دارای زیرانداز نیز می باشند ولی حتما یک زیرانداز دیگر با خود بیاورید. با تشک های عایق، در حقیقت با یک تیر، دو نشان میزنید. یکی برای طبقه بندی کردن وسایل کوله پشتی تان و دیگری عایقی محکم در شب.

به چند دست لباس نیاز داریم؟

سه (۳) دست لباس : یک دست مخصوص بالا رفتن ، یک دست برای ماندن در کمپ و یک دست مخصوص پایین آمدن . می‌توانید آن را به ۲ دست لباس نیز کاهش دهید ، یک دست لباس برای بالا رفتن و دیگری نیز برای استفاده در محیط و پایین آمدن . اگر هوا در محیط کمپ شما سرد می شود حتما یک ژاکت و شلوار راحتی با خود بیاورید . برای سفرهای چند روزه و صعود های بارانی نیز می توانید ۲ دست لباس داشته باشید، پوشش های مخصوص باران در هنگام کوهپیمایی و پوشش‌های خشک و گرم در هنگام کمپ کردن.

ضد آب بودن تجهیزات کوهنوردی:

اطمینان حاصل کنیدکه تمام تجهیزات کوهنوردی شما ( به ویژه لباس هایتان ) از نفوذ باران در امان هستند. به این منظور شما نیازی به کوله پشتی‌های گران قیمت ضدآب ندارید ، فقط کافی است که لباس هایتان را در داخل یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. با این وجود خرید چادر کوهنوردی ضد آب و استفاده از تجهیزات کوهنوردی ضدآب بسیار کاربردی و جذاب هستند.

از پارچه های تکنولوژی گورتکس برای پوشش های کوهنوردی ، کاپشن و بوت های خود که با نشان ضدآب عرضه می شوند استفاده کنید. در غیر اینصورت یک پانچو و یا یک کت بارانی در این مواقع به کمک شما خواهند آمد . همچنین، لباس هایی انتخاب کنید که خیلی راحت خشک می‌شوند و با نفوذ آب و باران سنگین نمی‌شوند . درست به همین منظور است که از پوشش‌هایی با جنس جین به هیچ وجه نباید استفاده کرد!

محافظت در برابر سرما:

دو انتخاب دارید: پوشش‌های زیاد به تن کنید و یا پوشش‌های کمتر اما با پارچه های ضخیم استاندارد.

پارچه‌هایی که در برابر سرما مقاوم هستند در هنگام باران و برف مناسب نیستند، مثل ژاکت های پر قو و یا کاپشن‌های ضخیم زمستانی. پس برای آب و هوای سرد زمستانی، بهترین کار همراه داشتن یک پوشش گرم داخلی و یک پوشش ضد آب بیرونی برای در امان ماندن از باران است .

( کاپشن های گورتکس ) پوشش های گرم کننده مانند کلاه هایی که تمام قسمت های پشتی سر را می پوشانند، دستکش، جوراب و زیرشلواری های جذب انتخاب های خوبی در این آب و هوا هستند. از آنجایی که میزان تحمل سرمای هر فردی متفاوت است، تنها با تجربه این صعودها می‌توان فهمید که به چند لایه پوششی در کوهپیمایی خود نیاز دارید. اگرچه، ۳ یا ۴ دست لباس، میانگین این پوشش‌ها در سرما است .

از پوشش های سبک و آستین بلند و یا “رش گارد” ها برای حفاظت پوستتان در برابر خارها و حشرات استفاده کنید .از رش گارد ها نیز همانطور که از لگینگ ها و تایت ها بر روی لباس زیر خود ( شرت ) استفاده می‌کند، با پیراهن خود استفاده کنید. گرچه این پوشش‌ها در برابر تابش نور خورشید نیز مزیت‌هایی دارند ، توصیه ما استفاده از کرم‌های ضد آفتاب بالایی ۳۰ SPF در محیط‌های آفتابی است.

دیگر تجهیزات کوهنوردی:

تجهیزات کوهنوردی دیگری مانند یک جفت عینک آفتابی برای حفاظت چشمان شما از نورخورشید در ارتفاعات زیاد و باتوم کوهنوردی ( ۲ عدد ) برای مسیر‌هایی ناهموار و شیب دار به شدت کاربردی هستند. باتوم شاید در ابتدای پیمایش زیاد به کار شما نیاید، اما اگر در مسیر دچار گرفتی شدید عضلات شدید و یا پایتان پیچ خورد، تبدیل به یک وسیله ارزشمند خواهد شد.

تجهیزات کوهنوردی مورد نیاز در این قسمت :

 • کوله پشتی / کاور باران
 • چادر / زیرانداز / تشک های عایق
 • کیسه خواب
 • ماگ کمپینگ
 • بوت های کوهپیمایی / سندل و دمپایی‌های راحتی
 • شلوار‌های کوهنوردی / شلوار‌های سبک
 • زیرپیراهنی‌های گرم / کتان / پشمی
 • پیراهن و لباس‌های آستین بلند
 • ژاکت
 • کت‌های بادشکن
 • پانچو / کت‌های بارانی
 • پوشش‌های یدکی
 • دستکش / کلاه / جوراب‌های ضخیم
 • کلاه های آفتاب گیر / لبه دار
 • باتوم کوهنوردی

خوردن و آشامیدن و آشپزی در کوهستان:

آب:

میزان استفاده خود از آب را در کوهنوردی اول مشخص کنید تا در صعود‌های بعدی دچار مشکل نشوید . به طور کل، یک لیتر آب در مسیر‌های معتدل با تابش خفیف نور خورشید تنها ۲ ساعت برای شما دوام می اورد. پس اگر میانگین فاصله آبی در هر مسیر صعود شما ۴ ساعت باشد، بهتر است که حداقل ۲ الی ۳ لیتر آب به همراه خود داشته باشید تا مقداری از آن را نیز در آشپزی خود استفاده کنید .

تجیهزاتی مثل کمل بک ( کیسه آب ) که آب را داخل کوله شما ذخیره می‌کنند بسیار کاربردی هستند. حامل‌های آب بزرگ و در واقع ظرف‌های فشرده شده آبی هستند که می‌توانند به عنوان یک توزیع کننده آب در محیط کمپ استفاده شوند . همچنین می توان از حجم بالای آن ها برای آب گیری از منابع آبی در مسیر استفاده کرد . در این رابطه مقاله ضرورت نوشیدن آب در کوهنوردی های زمستانی را مشاهده کنید.

خوراکی های مسیر:

این کاملا به شما بستگی دارد که چه نوع مواد غذایی را با خود می آورید . به شخصه خود من سعی می‌کنم یک ترکیب از میوه‌های خشک ( انبه و یا کشمش خشک ) ، مواد انرژی زا ( شکلات ، اوتمیل ها ) ژله‌های خوراکی (JellyACE ) و آب نبات‌ها را به همراه خود ببرم. حواستان به جیب هایتان هم باشد ! بسیاری از کوهنوردها خواراکی‌های خود را مثل بیسکویت های کرم دار ، شکلات و اسمارتیز ها ( ChocNut ، Oreo و M&MS ) را در جیب‌های مخصوص خود (ZIPLOCK) می ریزند. مواد غذایی با کالری پایین مصرف نکنید زیرا شما به انرژی نیازمند هستید !

وعده‌های غذایی:

آشپزی در کوه دیگر به یک امری طبیعی تبدیل شده است . من خودم گوشت، برنج و دیگر مواد غذایی را برای پخت و پز در کوهستان از فروشگاه های نزدیک خانه میخرم . اگر میزان خورد و خوراک شما به کنسرو‌ها بسنده می‌کند، می‌توانید بجای پخت و پز از آن ها استفاده کنید .

اما نکته مهم باقی نگذاشتن آثار موادغذایی در طبیعت است ، مانند قوطی‌های حلبی . پختن برنج در کوهستان جز اینکه در ارتفاعات آب زودتر به جوش می آید با پخت و پزآن در شهر هیچ فرقی نمی‌کند. پاستا و سوپ ها نیز به عنوان جایگزین‌های آسانتری برای برنج استفاده می شوند . روغن در آشپزی بسیار مهم است و من همیشه سعی میکنم برای مزه دار و تند کردن غذا از فلفل و یا از پودر‌های آن استفاده کنم.

اجاق:

گرچه تعداد زیادی از اجاق‌های چند گانه سوز وجود دارند ،اما بیشتر اجاق‌های کوهنوردی با گاز بوتان کار می‌کنند . مطمئن شوید که به اندازه کافی برای صعود خود سوخت دارید ، یک سیلندر بوتان معمولا برای ۱ الی ۲ وعده غذایی کفایت می‌کند . من معمولا برای هر شب، یک سیلندر می‌اورم و برای اطمینان بیشتر یک عدد سیلندر یدکی نیز با خود همراه دارم. همینطور برای خود اجاق نیز نیاز به یک سیلندر بوتان دارید.

آتش روشن کردن در محیط کمپ برای پخت و پز به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. یک فندک و یا بسته کبریت را حتما با خود داشته باشید تا اگر شمعک اجاق شما از کار افتاد از آن‌ها استفاده کنید . اگر هنوز اجاق ندارید مقاله “چگونه بهترین اجاق گاز کوهنوردی را انتخاب کنیم ؟” را مشاهده کنید.

ظروف آشپزی و خورد و خوراک:

ظروف اشپزی شما می‌توانند همان ظروف خورد و خوراک شما در کوهپیمایی باشد. ظروف با کیفت از جنس تیتانیوم و یا ست‌های Kovea cooker بسیار مقرون به صرفه و ارزشمند هستند. همراه خود قاشق، چنگال و کارد به همراه داشته باشید. توجه داشته باشید که همه این‌ها می‌تواند داخل یک چاقوی سوییسی باشد پس به همراه داشتن یکی از آن ها کمک شایانی به صرفه جویی در فضای کوله پشتی می‌کند.

بعد از غذا:

اگر میزان آب در دسترس محدود است، می‌توانید ظروف غذا را با استفاده از دستمال و حوله های آغشته به الکل تمیز کنید. به هیچ وجه ظروف را به همراه غذا رها نکنید زیرا در شب مهمان‌هایی مثل موش و دیگر موجودات موذی خواهید داشت! اگر منبع آبی در محیط کمپ شما وجود دارد، شست و شوی خود را پایین رود انجام دهید تا آب را نیز کمتر آلوده کنید .

تجهیزات کوهنوردی مورد نیاز در این قسمت:

    ۲ الی ۳ لیتر آب و یا نوشیدنی / مخزن‌های آب

 • خوراکی‌های مسیر : می‌توانند انرژی زا باشند مانند شکلات و آب نبات‌ها ، میوه‌های خشک
 • برنج / گوشت نیم پخت شده و یا خام
 • نودل‌ها / قهوه‌های فوری
 • روغن / سیر / فلفل و یا پودر آن
 • اجاق‌های کوهنوردی و سوخت آن
 • ظروف پخت و پز و خورد و خوراک
 • قاشق / چنگال / کارد / در باز کن
 • فندک / کبریت
 • کیسه‌های زباله / زیپلاک‌ها (ZIPLOCK)

دستشویی در محیط کوهستان و لوازم بهداشتی:

بدون شک ، رفع نیاز‌های شخصی هر فردی حتی در محیط‌های کوهستانی امری غیر قابل اجتناب است. اولین وسیلۀ مورد نیاز یک بیلچه است ( برای هر گروه یک عدد ). با این بیلچه، حفره ای را در زمین میکنید تا ضایعات خود را دفن کنید. باقی موارد دیگر کاملا بدیهی هستند . استفاده از شامپو‌ها ، صابون‌ها و حوله نیز شاید در آغاز کوهنوردی به کار شما نیاید اما در دوش گرفتن بعد از کوهنوردی حسابی کاربردی و لذت بخش هستند. اگر در این زمینه به اطلاعات بیشتری نیازمند هستید مقاله دستشویی در کوهستان را مطالعه فرمایید.

تجهیزات کوهنوردی مورد نیاز در این قسمت:

 • بیلچه / دستمال کاغذی
 • صابون / شامپو
 • مسواک / خمیر دندان
 • الکل ضدعفونی کننده
 • آینه

گجت ها و تجهیزات ارتباطی کوهنوردی:

درست مانند بازی‌های رایانه ای در واقعیت … شما می توانید همانطور که درحال کوهنوردی هستید از گجت های گوناگونی استفاده کنید . ساده ترین آن‌ها چراغ قوه‌ها و هدلامپ‌ها و دوربین‌ها هستند . تقریبا دیگر همه افراد یک دوربین دیجیتال دارند و صد البته بهترین دوربین‌ها برای عکاسی در طبیعت، دروبین های DSLR هستند. برای جهت یابی و تسریع حرکت با خود جی پی اس / ساعت‌های ارتفاع سنج بیاورید.

این دو مورد یکی از حیاتی ترین تجهیزات کوهنوردی هستند . اگر نمی‌توانید آن‌ها را تهیه کنید، یک قطب نمای ساده نیز از پس کار برخواهد آمد. برای جهت یابی بدون تجهیزات کوهنوردی حتما مقاله ۶ روش جهت یابی در روز را در سایت مطالعه فرمایید. همیشه یک جفت باطری اضافه نیز همراه خود داشه باشید زیرا هوای سرد، باطری‌ها را زودتر خالی می کند.

تجهیزات کوهنوردی مورد نیاز در این قسمت :

 • چراغ قوه / هد لامپ‌ها
 • دوربین دیجیتال / دوربین‌های دوچشمی
 • تلفن همراه / تلفن رادیویی دو طرفه ( واکی تاکی‌ها )
 • جی پی اس / ساعت‌های ارتفاع سنج
 • قطب نما / نقشه‌های توپوگرافی
 • باطری اضافه / حافظه

حفاظت خود در مواقع اوژانسی و چند وسیله دیگر:

من همیشه یک دفترچه یادداشت با یک خودکار همراه خود دارم تا بتوانم تجربه کوهنوردی خود را ثبت کنم. این دفترچه و خودکار در مواقع ضروری نیز، بسیار کارآمد است. می‌توانید در مسیر‌های ناشناخته ، مسیر صعود خود را با یک عدد ریبون نشانه گذاری کنید و با یک عدد سوت نیز صدای خود را به دیگر اعضا و یا افراد منطقه برسانید.

یک طناب انفرادی در مسیر های شیب دار و برای گذر از رودخانه ها بسیار کاربردی است. کیف کمک‌های اولیه مهم ترین آن‌ها است . اگر بیماری مانند آسم دارید، یادتان نرود حتما داروها و تجهیزات پزشکی خود را همراه خود بیاورید! حتما بر یک تکه کاغذ یک شماره تماس و نوع گروه خونی خود را یادداشت کنید تا اگر کسی شما را بیهوش پیدا کرد، سریعا به شما کمک کند.

یک چاقوی سوییسی می‌تواند به دلایل زیادی در صعود ما مفید واقع شود. دیگر پیشنهاد‌های ما همراه داشتن نوارچسب‌های ضخیم ( برای مهر و موم کردن چادر و کیسه ها ) ، یک عدد ریسمان چند لا (این ریسمان ها بسیار باریک هستند و می توان برای ساخت جارختی، برای اعضا استفاده کرد).

تجهیزات کوهنوردی مورد نیاز در این قسمت:

 • خودکار / کاغذ / ریبون / سوت
 • اسپری‌های حشره کش / کرم های ضد افتاب با اس پی اف بالای ۳۰
 • کیف کمک‌های اولیه / دارو‌های شخصی
 • طناب‌های چندکاره / طناب‌های باریک
 • نوار برچسب‌های ضخیم
 • چاقوی سوییسی
 • کارت شناسایی به همراه یک شماره تماس نزدیکان / درج گروه خونی برروی کاغذ

لوازمی که برای کوهنوردی نیاز دارید

وسایل مورد نیاز کوهنوردی جز ضروریات یک کوهنوردی ایمن و مطلوب می‌باشد، ولی اینکه چه وسایلی باید همراه داشته باشید را باید با توجه مسیری که می‌خواهید بروید و مدت زمانی که قصد کمپ در کوهستان دارید انتخاب نمایید. اگر علاقمند به کوهنوردی و صعود به قله های کوچک و بزرگ هستید، خوب می‌دانید که باید در زمان صعود، وسایل ضروری کوهنوردی را همراه داشته باشید تا بتوانید در زمان بالا رفتن ، رسیدن به قله و برگشت با خیال راحت مسیر را طی کنید.

اگر وسایل غیر ضروری به همراه داشته باشید یا متناسب با مسیر خود وسایل را تهیه نکرده باشید، احتمال زیاد از کوهنوردی خاطره خوبی نخواهید داشت و حتی ممکن است به سلامتی خود آسیب برسانید. اگر علاقه به کوهنوردی دارید و یا می‌خواهید با این ورزش جذاب بیشتر آشنا شوید به شما پیشنهاد میکنیم این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

لیست وسایل مورد نیاز کوهنوردی برای اولین صعود

انتخاب وسایل مورد نیاز برای رفتن به کوه و تهیه یک لیست قبل از گذاشتن وسایل داخل کوله می‌تواند به داشتن یک صعود آسان و ایمن کمک کند. شما باید وسایل مورد نیاز خود را برای رفتن به کوه براساس فصل صعود، مدت زمان صعود و اقامت در قله، میزان سختی مسیر صعود و همچنین تعداد افرادی که می‌خواهید با آنها به قله بروید مشخص نمایید. تجهیزات کوهنوردی را می توان در قالب جدول زیر تقسیم بندی کرد.

۱. چه لباسی هایی را باید در کوله پشتی خود در زمان کوهنوردی داشته باشیم؟

وقتی کوله پشتی خود را برای رفتن به کوه آماده می‌کنیم باید سه دست لباس مناسب را حتما به همراه داشته باشیم، یک دست لباس برای صعود، یک دست لباس برای کمپ در کوه و یک دست هم مخصوص پایین آمدن، البته اگر در کوله پشتی‌تان فضا کم است و نمی‌خواهید کوله‌تان سنگین شود ۲ دست لباس هم کار شما را راه میاندازد. اگر در فصول بارانی صعود می‌کنید، باید حتما یک بارانی مناسب به همراه داشته باشید.

۲ . کفش مخصوص کوهنوردی باید چه ویژگی های داشته باشد؟

انتخاب کفش کوهنوردی مناسب جز ضرورت های این ورزش می‌باشد. شما باید با توجه به فصلی که صعود میکنید، کفش مناسب انتخاب نمایید تا در طول مسیر بتوانید با ایمنی کامل و در عین حال بدون وارد شدن فشار و احساس خستگی به بدنتان صعود کنید.  کفش های کوهنوردی کفی سخت‌تری نسبت به کفش های معمولی و روزمره دارند، زیرا باید در مقابل اصطکاک و سختی مسیر از پای شما محافظت کنند.

اگر در فصل تابستان قصد صعود به قله را دارید باید کفش شما راحت ، خنک، سبک و انعطاف پذیر باشد و نوک آن از جنس پلاستیک باشد. برای صعود در فصل زمستان کفش شما با توجه به سرمای هوا و یخ و برف در مسیر، باید حتما ضد آب و مجهز به یخ شکن باشد، همچنین سبک و گرم باشد.

 ۳. داشتن کوله پشتی  مناسب، یک ضرورت برای رفتن به کوه

کوله پشتی های کوهنوردی در مقایسه با کوله های متداول که استفاده می کنیم، باریک‌تر هستند تا دست ها در زمان حرکت به روی سنگ ها آزادی عمل بیشتری داشته باشد. کوله پشتی مخصوص کوهنوردی باید حتما ضد آب، سبک ، با دوخت باکیفیت و جادار باشد. اگر کوله پشتی شما استاندارد و مناسب کوهنوردی نباشد، علاوه‌بر اینکه در طول مسیر باعث پایین آمدن کیفیت صعود شما می‌شود، در طولانی مدت به ستون فقرات هم آسیب می‌رساند، پس در زمان خرید کوله پشتی به مواردی که بیان شد دقت نمایید.

۴. لباس مناسب کوهنوردی

از وسایل مورد نیاز کوهنوردی که ارتباط مستقیم با سلامتی شما در کوه دارد، انتخاب لباس مناسب است. بر طبق تجربه کوهنوردان حرفه ای، به کسانی که می خواهند این ورزش را تازه شروع کنند، گفته می شود که چندین لایه لباس برای کوهنوردی و کوهپیمایی خود بردارند. در مجموع به ۳ لایه لباس نیاز دارید. جنس لباس ها بسیار اهمیت داشته و بسته به کاربرد آن، متفاوت خواهد بود. لیستی از لباس های مورد نیاز کوهنوردی را در ادامه خواهید خواند.

لایه اول لباس ها

لباس هایی که در تماس مستقیم با بدن شما هستند و حکم عرقگیر را هم دارند. این لباس ها را از جنس نرم و ترجیحا عرقگیر انتخاب کنید. همچنین این لباس ها از اذیت نمودن لایه بعدی لباس ها جلوگیری می کند. وسایل مورد نیاز کوهنوردی در لایه اول زیرشلواری نخی، پیراهن، دستکشی راحت و نازک، کلاه و جورابی مناسب خواهند بود.

    نکته: از هر نوع جوراب و لباس زیر، حداقل یک دست اضافه درون کوله پشتی به همراه داشته باشید.

لایه دوم لباس ها

برای دسته دوم لباس، به سراغ لباس هایی باید بروید که شما را گرم نگه می دارند. لباس هایی از جنس پلار یا پشم مصنوعی یا در کل لباس های پشمی جزو این دسته از لباس ها هستند. یک پیراهن پلار، یک شلوار پشمی (می تواند جایگزین لایه اول باشد) و جورابی گرم تر از جوراب اول (می تواند تنها یک جوراب که تمام این خصوصیات را با هم دارد بپوشید) مورد نیاز است. شاید یک سوشرت و گرمکن هم لازم باشد.

نکته: در مناطق گرمسیری و جنگل نوردی یا تورهای یک روزه کوهنوردی در هوای آفتابی، گاهی لایه پشمی حذف می شود و از لایه سوم با جنس بهتر و سبک تر استفاده می شود.

لایه سوم لباس ها برای کوهنوردی

این لایه از شما در مقابل باد، باران، سرما، رطوبت هوا و در مجموع هوای طوفانی محافظت می کند. بنابراین یک کاپشن از جنس کورتکس و شلواری از همین جنس، بادگیری سبک مناسب است. پانچو برای جنگل نوردان و کوهنوردانی که به مناطق بارانی می روند، لباسی کارآمد است. دستکش های گرم کورتکس را فراموش نکنید.

    نکته: در روزهای آفتابی و تورهای یک روزه، یک دست لباس خنک، یک بادگیر و یک گرمکن کافیست.

اگر برای تورهای چند روزه و قله های سخت تر لباس برمی دارید، به کاپشن ها و شلوارهای گرم کورتکس نیاز خواهید داشت.

گردشگری کوهستان

۵. باتوم و عصای کوهنوردی وسایلی که حتما باید به همراه داشته باشید

باتوم یکی از تجهیزات کوهنوردی می‌باشد که هم در زمستان و هم در تابستان باید برای کوهنوردی همراه داشته باشید. باتـوم کوهنوردی باعث حفظ تعادل در زمان صعود می‌شود و در زمان فرود نیز فشاری که به کمر وارد می شود را کاهش می‌دهد. باتوم ها به دو صورت تک و جفت به‌فروش می‌رسند که شما با توجه به نیاز خود و سختی مسیری که می‌خواهید طی کنید، می‌توانید از آنها به صورت تکی و یا جفتی استفاده نمایید. در زمان خرید باتوم به جنس آن ، جنس دسته، وزن باتوم، و قابلیت تنظیم ارتفاع  آن حتما توجه کنید.

۶.  عینک کوهنوردی برای محافظت از چشم ها در هنگام کوهنوردی

از آنجا که چشم عضوی حساس می‌باشد، باید از آن به خوبی مراقبت شود. عینک کوهنوردی نیز جزو اصلی‌ترین وسایل کوهنوردی می‌باشد که تمام کوهنوردان حرفه‌ای در زمان کوهنوردی از آن استفاده می‌کنند. این عینک ها از چشم در مقابل گرد و غبار، سرما، اشعه های مضر خورشید و آفتاب سوختگی محافظت می‌کنند. برای کوهنوردی حرفه‌ای نیاز است که حتما یک عینک مناسب تهیه نمایید و از آن در زمان کوهنوردی به درستی استفاده کنید.

۷.   به چه مواد و وسایلی برای غذاخوردن در کوه نیاز داریم؟

·         آب

در زمان صعود نوشیدن آب یک ضرورت است و با توجه به مسیری که می‌روید این میزان می‌تواند متغیر باشد، بنابراین باید در اولین صعود خود مشخص کنید که چه میزان آب مصرف کرده‌اید تا در صعودهای بعدی متناسب با آن آب به همراه داشته باشید. هر لیتر آب در مسیر‌های معتدل با تابش خفیف نور خورشید تنها ۲ ساعت برای شما دوام می‌آورد.

 بنابراین اگر مسیر صعود شما ۵ ساعت طول بکشد باید حداقل ۳ الی ۴ لیتر آب به همراه خود داشته باشید که بتوانید برای پخت و پز هم از آن استفاده کنید. وزن آبی که به همراه دارید‌، می‌تواند صعود را برای شما سخت کند، به همین دلیل پیشنهاد می شود از کیسه آب (کمل بک) استفاده کنید که با فضایی مناسب آب را در کوله شما ذخیره می کند.

·         خوراکی های برای زمان طی کردن مسیر

خوراکی هایی  که در طول مسیر بهتر است با خود داشته  باشیم، مواد غذایی است که می‌تواند انرژی و قند خون ما را در طول مسیر بالا نگه دارد. خوراکی هایی مثل میوه های خشک، پاستیل ، شکلات، و آبنبات ها می تواند گزینه مناسبی  برای مسیر کوهنوردی باشد.

·         وعده‌های غذایی

برای وعده های اصلی غذایی اگر مسیر شما طولانی است و یا حوصله طبخ غذا را ندارید، می‌توانید از کنسروها استفاده کنید. ولی می‌توانید با همراه داشتن برخی مواد اولیه مثل گوشت و برنج غذای گرم برای خود آماده کنید. حتما پس از خوردن غذا باقی مانده های آن  را جمع آوری کنید و زباله های فلزی و پلاستیکی را در طبیعت رها نکنید. می توانید برای راحتی در طبخ غذا از پاستا و سوپ استفاده کنید. برای بهتر شدن مزه غذاها، نمک و فلفل همیشه به همراه داشته باشید.

·         اجاق

در زمان صعود می توانید از اجاق هایی که با گاز بوتان کار می‌کنند یا اجاق های چندگانه سوز استفاده نمایید. معمولا یک سیلندر بوتان برای پخت و پز در دو وعده غذایی کافی است. همواره سیلندر یدک به همراه داشته باشید تا با مشکل کمبود سوخت مواجه نشوید. برای پخت و پز در محیط کمپ آتش روشن کردن به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. حتما یک فندک و یا یک بسته کبریت همراه خود داشته باشید.

·         ظروف آشپزی از وسایل مورد نیاز کوهنوردی

نیاز به  ظرف و ظروف زیاد و جداگانه برای آشپزی و خوردن غذا نیست و شما می‌توانید از ظروفی که کاربردهای چندگانه دارد و جنس آن از تیتانیوم می‌باشد برای پخت و پز در کوهستان استفاده نمایید . استفاده از ست های Kovea cooker بسیار مقرون‌به‌صرفه و کاربردی می‌باشد. حتما قاشق ، کارد و چنگال در کوله پشتی خود داشته باشید و یا از چاقوهای سوئیسی که مخصوص کمپ می‌باشد، می‌توانید استفاده کنید تا فضای کوله پشتی شما خلوت‌تر باشد.

۸. نیازهای بهداشتی در محیط کوهستان

حتی اگر در کوهستان هم باشید نیازهای شخصی و ضروری بحثی اجتناب ناپذیر است که باید حتما قبل از شروع کوهنوردی به آن توجه کنید. برای رفع نیازهای شخصی باید چند وسیله را حتما همراه داشته باشید، این وسایل شامل: یک بیلچه برای حفر یک چاله تا بتوانید ضایعات خود را در آن دفن کنید، شامپو‌ ، صابون‌، دستمال مرطوب و حوله جز ضروریات می باشد. تجهیزات کوهنوردی مورد نیاز در این بخش شامل:

    بیلچه / دستمال کاغذی یا مرطوب

    صابون / شامپو

    مسواک / خمیر دندان

    الکل ضدعفونی کننده

    آینه

۹. لیست وسایل کوهنوردی مورد نیاز در فصل زمستان

برای صعود به قله هایی مانند توچال در فصل زمستان به وسایل زیر نیاز می باشد:

 • کفش تک پوش نیمه سنگین
 • کاپشن و شلوار بادگیر
 • لایه گرمایی مناسب منفی بیست درجه
 • لایه عایق گرمایی ذخیره (مانند کت پر سبک یا کت الیاف)
 • عینک کولاک
 • کلاه کولاک یا کلاه مناسب صعود
 • دستکش پلار یا پشمی
 • روکش دستکش(ضد باد، ضد آب)
 • کرم ضد آفتاب
 • فلاسک
 • ظرف آب
 • مواد غذایی (با طبع گرم )
 • بیس لایر
 • باتوم کوهنوردی
 • گتر

نتیجه گیری

کوهنوردی ورزش بسیار مفرح و جذابی است به شرطی که اصول آن را به درستی رعایت کنید تا  فواید این ورزش  را بر روح و جسم  خود ببیند. داشتن وسایل کوهنوردی مناسب می‌تواند برای شما یک خاطره خوب از این ورزش جذاب به همراه داشته باشد. اگر از علاقمندان کوهنوردی هستید و دوست دارید با مسیرهای کوهستانی بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید.

دکمه بازگشت به بالا