مجله جامعهمجله کسب و کار

رایج ترین مشکلات مگنترون ماکروفر

مگنترون

مگنترون سوخته رایج ترین دلیلی است که باعث می شود ماکروفر شما کار کند اما غذای شما را گرم نکند. مگنترون جزء ضروری ماکروفر است که وظیفه ایجاد امواج مایکروویو مورد نیاز برای گرم کردن غذا را بر عهده دارد. نکته مهم در تعمیر ماکروفر این است که تکنسین های ما در ابتدا سراغ  تست اولیه دستگاه میروند و قطعات مهم از جمله مگنترون، درب دستگاه، صفحه لمسی و….مورد ارزیابی قرار میدهند.در تعمیر ماکروفر سامسونگ ،ماکروفر توشبا و تمامی مدل های موجود باید حتما با تکنسین این کار مشورت کنید.

 اگر دستگاه بدون مواد غذایی و در حالت خالی کار کند یا اگر شکستگی آهنرباها و شل شدن اتصالات رخ دهد، مگنترون ممکن است آسیب ببیند.

اموزش رایگان تعمیر ماکروفر | تعمیر ماکروفر pdf

اگر یک مگنترون خراب باشد، نمی توان آن را تعمیر کرد و باید تعویض شود. اغلب این تعمیر پرهزینه است و در برخی از موارد، خریدن یک ماکروفر جدید ارزان تر خواهد بود.

با این حال، اگر قطعات ماکروفر یدکی دارید، جایگزینی مگنترون گزینه مناسبی است که بهتر است قبل از جدا شدن از ماکروفر فعلی خود آن را هم در نظر بگیرید.

نشانه هایی که نشان می دهد یک مگنترون شکسته دارید:

  • ماکروفر شما کار می کند اما غذا را گرم نمی کند.
  • ماکروفر شما صداهای غیرعادی از جمله صدای زمزمه یا لرزش بلند یا صدای کلیک تولید می کند.

هنگام بررسی مگنترون، یکی از دو آهنربا شکسته به نظر می رسد، یا استوانه فلزی که وارد مایکروویو می شود تغییر رنگ داده است، یعنی دیگر نقره ای نیست.

چگونه یک مگنترون شکسته را جایگزین کنیم:

  • ماکروفر را از برق بکشید و پیچ های طرفین ماکروفر را باز کنید تا اجزا از جمله مگنترون نمایان شود. مگنترون یک قطعه ی کوچک، فلزی و جعبه ای شکل است که در ماکروفر پیچ می شود.
  • خازن را با چسباندن نوک یک پیچ گوشتی بزرگ یا انبردست دسته عایق به فلز تخلیه کنید.
  • سیم های متصل به مگنترون را جدا کنید و مطمئن شوید که پیچ ها ایمن هستند.
  • مگنترون جدید را در جای خود قرار دهید، آن را قلاب کرده و با همان پیچ ها محکم کنید. (مگنترون جدید باید از همان مدل باشد).
  • مگنترون جدید را با سیم کشی اصلی وصل کنید و کناره های ماکروفر را دوباره وصل کنید.

اموزش رایگان تعمیر ماکروفر | تعمیر ماکروفر pdf

پیدا کردن یک مگنترون جایگزین:

بسته به نوع ماکروفر شما مگنترون ها در اشکال، اندازه ها و پیکربندی های مختلف وجود دارند. مدل های مختلف شامل ال جی، پاناسونیک و سامسونگ می شوند.

 هر مگنترون یک برچسب با نام تجاری و یک شماره مدل روی آن خواهد داشت. یک مگنترون جایگزین باید شماره مدل یکسانی داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که با ماکروفر شما سازگار است.

سوئیچ درب شکسته

وقتی درب ماکروفر باز است سوئیچ درب ماکروفر معمولاً از تولید امواج مایکروویو جلوگیری می کند. کلید درب داخل درب ماکروفر قرار دارد و معمولاً حدود یک اینچ طول دارد و شاخک های فلزی به آن متصل است.

 اگر سوئیچ خراب باشد، ممکن است به نظر برسد که ماکروفر کار می کند اما در این حالت امواج مایکروویو تولید نمی شود و غذا را گرم نمی کند.

درواقع اگر درب دستگاه درست بسته نشود فرمان گرم کردن غذا صادر نمی شود. تعویض سوئیچ درب معمولاً بسیار ارزان است زیرا معمولاً در سایر لوازم برقی هم مورد استفاده قرار می گیرند.

اموزش رایگان تعمیر ماکروفر | تعمیر ماکروفر pdf

سایر مشکلات رایج

دلایل دیگری هم می تواند باعث شود که ماکروفر شما کار کند اما غذای شما گرم نشود. هرچند این دلایل رایج نیستند اما احتمال آن ها را باید بررسی کرد. این دلایل شامل موارد زیر است:

  • سوختگی فیوز حرارتی/ محافظ حرارتی
  • سوختگی خازن/ ترانسفورمر ولتاژ بالا
  • خرابی برد کنترل

درصورتی که برد کنترل ایراد داشته باشد ممکن است برخی از دکمه ها از کار بیفتند و یا هیچ دکمه ای کار نکند. در این صورت فرمان گرم کردن غذا صادر نمی شود و در نتیجه ماکروفر غذا را گرم نمی کند. برای تعمیر برد کنترل ماکروفر باید با نقشه خوانی و سیم کشی دستگاه آشنایی پیدا کنید و سپس اقدام به تعمیر این قطعه کنید.

منبع: خبرفوری

دکمه بازگشت به بالا