مجله جامعهمجله کسب و کار

انواع اسفنج برای تولید مبل

انواع اسفنج مبل در تولید مبلمان

همانطور که مستحضر هستید اسفنج مبل یا فوم یکی از مواد های لازم برای تولید یک مبلمان است و هر شرکت یا کارخانه بسته به نیاز مشتری، بودجه و سیاستی که در مجموعه ی خود دارد از انواع اسفنج و ابر مبل استفاده می کند که  مکس فوم نیز از این قاعده مستثنی نیست! اما قبل از اینکه در مورد انواع اسفنج مبل صحبت کنیم بهتر است به این سوال پاسخ دهیم، مبل  مکس فوم از اسفنج استفاده می کند یا فوم سرد؟ این سوال بسیاری از عزیزان است که کاربران و خریداران از فروشندگان ما می پرسند! شرکت  مکس فوم از بهترین و مرغوب ترین اسفنج در تولیدی مبل خود استفاده می کند و تاکنون فوم را در مبل های خود به کار نبرده است.

حال که با یکی از متریال های مصرفی در تولید مبل  مکس فوم آشنا شدیم بهتر است که به ادامه ی بحث در خصوص انواع اسفنج بپردازیم، همه ی ما می دانیم که برای ایجاد و ساخت مبل نیاز به گردهمایی متریال های درجه یک است تا در نهایت یک محصول با کیفیت را در انتها مشاهده کنید، اما بهتر است با نوع های مختلف آن آشنا شوید، به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص انواع اسفنج مبلمان با ما همراه باشید.

اسفنج مبل | انواع ابر مبل

انواع اسفنج مبل

شاید بسیاری از افراد از این موضوع بی اطلاع باشند که فوم معمولا از ترکیب مواد شیمیایی به دست می آیند اسفنج همان ابر است که در برخی از جاهای مورد نیاز مبل به کار می رود که هر چقدر چگالی آن بیشتر باشد اسفنج به کار رفته در مبل از کیفیت بهتری برخوردار است و دوام بسیار بالایی در مدت زمان طولانی از خود نشان می دهد، معمولا در  مکس فوم از اسفنج های 35 کیلویی استفاده می شوند و شرکت ها با توجه به مدل هایی که ارائه می دهند ممکن است از اسفنج های 15،17،20،25،30،35 استفاده می کنند.

به طور معمول از اسفنج های 30 و 35 کیلویی برای نشیمن محصول استفاده می شود چرا که متحمل فشار بیشتری نسبت به سایر جاهای مبل هستند، بنابراین از میان انواع اسفنج مبل از ابر یا اسفنجی برای نشیمن استفاده می شود که بیشترین چگالی را داشته باشد و مابقی را برای سایر اجزای مبل مورد استفاده قرار می دهند، تا در هر قسمت از مبل های راحتی جدید احساس متفاوتی داشته باشید.

نوع های مختلف فوم در تولید مبلمان

فوم گرم:

به طور کلی فوم گرم از نظر مواد اولیه و تولید با فوم سرد متفاوت است اما شاید از خود بپرسید که از فوم گرم برای چه منظوری استفاده می شود؟ بیشتر شرکت و کارخانه ها از این نوع فوم برای مبل های اداری استفاده می کنند، لازم به ذکر است که این فوم نسبت به فوم سرد ارزان تر بوده و اگر مجموعه ای مبل ارزان به شما پیشنهاد می کند معمولا از این دسته از فوم برای مبلمان شما استفاده کرده است که معمولا با نام فوم سفت آن را می شناسند و در متریال مبل آن را به کار می برند، گرچه سفت بودن آن به مرور از بین می رود.

فوم سرد:

شاید از خود بپرسید که دلیل نامگذاری فوم سرد چیست؟ در مراحل ساخت و تولید فوم سرد از حرارت پایین استفاده می شود، این موضوع باعث می شود که فوم وقت بیشتری برای شکل گیری داشته باشند به همین دلیل این نوع فرم نسبت به فوم گرم ارتجاعی تر بوده و راحتی بیشتری به همراه دارند، بنابراین متوجه شدیم که تولید این دو نوع فوم با هم متفاوت است چرا که برای تولید فوم سرد از حرارت غیر مستقیم استفاده می شود که در فوم گرم کاملا برعکس آن ملاحظه می شود.

ممکن است برای بازدید محصولات مختلف به بازارهای مبل تهران و همچنین شرکت بیایید تا از محصولات این مجموعه دیدن کنید، در آن زمان می توانید از تمام محصولات در حال تولید دیدن کرده و از کیفیت محصول تولیدی در این مجموعه دیدن کنید، همانطور که در متن های بالا خدمت شما عرض کردیم مبل  مکس فوم از اسفنج برای تولید مبل استفاده می کند که در زمان خرید مستقیم مبل های راحتی می توانید به این نکته توجه داشته باشید.

اسفنج یا فوم؟

با توجه به موارد ذکر شده بالا در خصوص انواع اسفنج مبل و فوم ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که اسفنج بهتر است یا فوم؟ شاید بهتر باشد که نتیجه گیری را به شما بسپاریم اما در کل فوم ها با حرارت به وجود می آیند اما اسفنج تنها در ضخامت های مختلف تولید می شوند، اینکه که ترجیح کدام باشد بسته به تولید کننده و خریدار است چرا که از هر کدام از آن ها در تولید مبل استفاده می شود، شرکت  مکس فوم به عنوان یکی از تولیدکنندگان برتر مبلمان در کشور از اسفنج برای تمام مبل های خود استفاده می کند.

آشنایی بیشتر با انواع فوم و اسفنج مبلمان

حتما برای شماهم پیش آمده است که برای خرید مبل به بازار مبلمان سر بزنید و در هنگام خرید مبل از فروشندگان مبل در مورد این موضوع سوال کنید که آیا تشک مبل دوام کافی دارد و در اثر نشستن مداوم از فرم خارج نمی شود؟ قطعا بعد از مطرح کردن این سوال پاسخ هایی می شنوید که در آن فروشنده مبل اصطلاحاتی از قبیل فوم گرم ,فوم سرد, اسفنج یورتان, تسمه کشی, فنرلول, فنر زیگزاگ و… در آن بکار می برد. هر فروشنده یکسری اطلاعات درباره نوع مبل,تشک مبل و فوم مبل برای شما بیان می کند. اطلاعاتی که فروشندگان در اختیار شما قرار می دهند با توجه به دانش فروشنده ممکن است صحیح یا غلط باشد و ذهن شما را در گیر کند.

انواع فوم ها و اسفنج ها و کاربرد آنها در مبل

بد نیست قبل از خرید مبلمان اطلاعاتی راجع به این که مبل با چه نوع اسفنجی بخرید, یا مبل تشک دوبل بهتر است یا مبل تشک ساده ,جمع آوری کنید و با آگاهی کافی اقدام به خرید نمایید. در زیر انواع فوم ها و اسفنج ها و کاربرد آنها در مبل را توضیح داده ایم.

اسفنج:

همان ابر معمولی هست که همه می شناسند,در ضخامت های مختلف برای اکثر نقاط مبلمان استفاده می شود.مثلا برای دسته های مبل و پشت مبل اسفنج های نازک قرار داده می شود.در کف مبلمان هم در بسیاری از موارد اسفنج هایی موسوم به اسفنج ۳۰ کیلویی یا اسفنج یورتان مبل استفاده می شود که منظور از ۳۰کیلویی چگالی اسفنج می باشد.که هر چقدر بالاتر باشد طول عمر اسفنج مبل بیشتر است. اسفنج یورتان مبل هم نوعی اسفنج هست که در حال حاضر جزء برندهای معتبر در زمینه کف مبلمان می باشد.

فوم:

از ترکیب مواد شیمیایی مخصوصی با نسبت مشخص در کوره ساخته می شود,انواع مختلفی دارد و در انواع مبلمان و صندلی های اتومبیل استفاده می شود.به دلیل ساخت متنوع دارای کیفیت های مختلف ومتفاوتی هستند.از لحاظ ماندگاری نسبت به اسفنج های معمولی طول عمر بیشتری دارند.فوم هایی که برای مبلمان استفاده می شوند فوم گرم,فوم سرد و فوم ویژه.ضخامت فوم هم جدای از جنس آن می تواند ۱۰یا ۱۳ویا۱۵سانتی متر باشد.

فوم گرم:

علت نامگذاری فوم گرم نوع ساخت آن هست که در دمای بالای کوره پخته می شود,فوم گرم نسبت به اسفنج برای استفاده در کف مبلمان بهتر است.خاصیت بارز فوم گرم سفت بودن آن است که البته این خاصیت به مرور بر اثر استفاده کم می شود و فوم نرم تر می شود.خاصیت ارتجاعی فوم گرم به مرور کمتر می شود.

فوم سرد:

نامگذاری فوم سرد هم به دلیل استفاده از حرارت غیر مستقیم یا دمای کم در مراحل ساخت می باشد.دمای کم فرصت بیشتری برای شکل گیری مولکول های این فوم می دهد و به همین دلیل حالت ارتجاعی این فوم نسبت به فوم گرم بیشتر بوده و نرم تر از فوم می باشد.معمولا برای مبلمان راحتی در قسمت کف از فوم سرد استفاده می کنند,به دلیل نرم بودن و راحتی بیشتر.ولی طول عمر آن کمتر از فوم گرم است.معمولا تولید کنندگان مبل که در مبل خود از فوم سرد استفاده می کنند تنها ۱۸ ماه کارشان را ضمانت می کنند.

فوم ویژه:

خواص فوم گرم و سرد را همزمان داشته و از لحاظ نرمی و سفتی بین سرد و گرم می باشد.جدیدا برای مبلمان راحتی ومبل استیل از این نوع فوم استفاده می شود.

قالب فوم(عدسی یا تخت):

منظور شکل ظاهری فوم هست که می تواندبه صورت دو طرف تخت یا یک طرف تخت و یک طرف به حالت محدب باشد. برای مبلمان با مدل های خاص کاربرد دارد به این شکل فوم عدسی می گویند.

الیاف و ویسکوز:

 رشته های نازکی از مواد پلی استری که به شکل ساده و یا حلقه و گردی تولید شده و در داخل کوسن مبل و تشک ها و بالشتک های مبلمان استفاده می شود.از نکات مثبت ویسکوز نرمی و راحتی فوق العاده آن می باشد.ولی برای کف مبل کمتر توصیه می شود,به دلیل اینکه حالت ارتجاعی کمتری نسبت به فوم و اسفنج داشته و به راحتی بر روی تشک جای نشیمن باقی می ماند.

فنر لول:

فنرهای فلزی به شکل لوله ای هست که در داخل تشک های خواب هم استفاده می شود.بیشتر برای مبلمان استیل و مبل کلاسیک استفاده می شود این فنر در زیر فوم و بین تسمه ها و گونی قرار داده می شود.طول عمر مبلمانی که از فنر لول استفاده می شود نسبتا بیشتر هست.

فنر زیگزاگ:

 فنر زیگزاگ فنرهای فلزی به حالت زیگزاگ و سطحی کاملا مسطح دارند که این موضوع باعث می شود از این نوع فنر بتوان برای انواع مبلمان راحتی استفاده نمود,البته استفاده از این نوع فنر فلزی هم نسبت به قبل کمتر شده  است.

تسمه کشی:

تسمه کشی از کش های نازک موازی هم با روکش پارچه و یا نایلونی به صورت پیوسته ساخته شده است و در حال حاضر در اغلب انواع مبل راحتی و مبل استیل استفاده می شود.به دلیل تغییر نوع رویه کوبی از خرده پارچه و اسفنج به رویه کوبی با فوم,استفاده از تسمه کشی نسبت به قبل بیشتر شده است.قبلا به جای تسمه های کشی از تسمه های نخی غیر کشی استفاده می شد.

لایکو:

ورق های نازکی از پنبه و پلی استر می باشند که برای دسته ها و تکیه گاه ودر بعضی موارد در کف مبل بر روی فوم (برای طول عمر بیشتر)استفاده می شود.لایکو هم بر اساس جرم حجمی مثل اسفنج دسته بندی می شود و هرچه دانسیته اش بالاتر باشد توان تحمل فشار بیشتر و طول عمر کار هم بیشتر می شود. در مجموع در رویه کوبی انواع مبل استیل و مبل راحتی از اسفنج و فوم و الیاف ویسکوز استفاده می شود (در بعضی موارد برای دسته و پشت مبل هم فوم و ویسکوز قابل استفاده هست) کف مبلمان استیل در حال حاضر از فوم گرم,فوم سرد و یا فوم ویژه تولید می شود.

دکمه بازگشت به بالا