مجله جامعهمجله کسب و کار

تمیزکردن فیلتر هودهای صنعتی

یکی از اساسی ترین تجهیزات برای تهویه مناسب در آشپزخانه های صنعتی، هود می باشد، تمیز و سالم نگه داشتن این تجهیزات از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، هود به دلیل وظیفه ی اصلی که بر عهده دارد و آن هم تهویه ی فضای آشپزخانه است جزء تجهیزات پر کاربرد و اصلی پخت و پز محسوب می شود، صاحبان آشپزخانه های صنعتی، فست فود ها، رستوران و کترینگ ها همواره سعی میکنند از تجهیزات آشپزخانه به خوبی نگه داری کنند.

یکی از راه های افزایش کارایی و طول عمر تجهیزاتی مانند هود صنعتی تمیز کردن به موقع آن میباشد و ما در این مقاله قصد داریم به بهترین روش ها برای تمیز کردن فیلتر هود های صنعتی بپردازیم پس تا انتهای این مقاله با ما در پویان گسترش همراه باشید.

اهمیت تمیز کردن هود های صنعتی | پاک کردن فیلتر هود

به چه دلیلی باید هود آشپزخانه را تمیز کنیم؟

همان طور که میدانید حجم بالای پخت و پز در آشپزخانه های صنعتی، کترینگ، فست فود و… سبب ایجاد آلودگی، دود و چربی خواهد شد و هود های صنعتی تا حد زیادی از ماندن این ذرات و آلودگی ها در فضای آشپزخانه جلوگیری کرده و باعث تهویه ی هوای آشپزخانه ها می شوند، از طرفی با مکش این ذرات و وجود گرد و غبار کانال هود و فیلتر های آن دچار رسوب خواهند شد که اگر به موقع تمیز نشود منجر به کاهش قدرت مکش و کارایی هود، کاهش قدرت فن و سانتریفیوژ و در نهایت افزایش احتمال آتش سوزی در آشپزخانه می شود، عدم توجه به این موضوع سبب کاهش طول عمر مفید هود شده و شما مجبور به خرید مجدد آن و پرداخت هزینه ی اضافی خواهید شد.

آیا تمیز نکردن هود در آشپزخانه های صنعتی منجر به آتش سوزی می شود؟

در صورت شعله ور شدن اجاق با روشن بودن فن هود و مکش شعله ها به سمت کانال، در صورت کثیف بودن کانال هود چربی های انباشته شده همانند سوخت عمل کرده و باعث گسترش شعله خواهند شد در نهایت حرکت شعله ها به سمت کانال هود باعث آتش گرفتن سانتریفیوژ و جرقه در مدار برق آشپزخانه و خسارت به دیگر تجهیزات برقی متصل به مدار است.

 پس همان طور که میدانید عدم توجه به تمیز کردن کانال و فیلترهای هود میتواند در محیط هایی مانند آشپزخانه های بزرگ منجر به ایجاد خسارت های فراوانی شود، زمان تمیز کردن هود بستگی به محل قرار گیری آن، حجم پخت و پز و… دارد ولی معمولا بهتر است هر ماه برای تمیز کردن آن اقدام کنید، همچنین برای تمیز کردن هود باید تمامی بخش ها شامل بدنه، فیلتر، کانال و موتور به خوبی تمیز شوند.

روش های تمیز کردن هود های صنعتی

معمولا هود را میتوان به دو روش تراشیدن چربی و استفاده از بخار شوی تمیز کرد، شما میتوانید با استفاده از وسیله ای شبیه به کاردک تمامی رسوبات را بتراشید و در روش دوم میتوانید به کمک بخار آب و شست و شوی تحت فشار تمامی قسمت ها را تمیز کنید.

انواع فیلتر هود صنعتی

فیلتر هود های صنعتی معمولا از جنس آلومینیوم یا استیل می باشند، فیلتر های آلومینیومی دارای شبکه های مشبک بوده که تمامی چربی ها و رسوبات بر روی آن جذب میشود اما فیلتر های استیل دارای یک مخزن تخلیه روغن میباشد و چربی ها و رسوبات داخل آن ریخته میشود و چون بر روی سطح فیلتر جمع نمیشود برای همین به سادگی تمیز خواهد شد.

نظافت فیلتر استیل هود

همان طور که اشاره شد این نوع از فیلتر ها دارای مخزن تخلیه روغن بوده و به همین دلیل چربی کمتری بر روی آن قرار میگیرد از طرفی شست و شوی فیلتر استیل بسیار ساده تر بوده و به کمک مایع ظرفشویی و اسفنج به سرعت تمیز خواهد شد.

نظافت فیلتر آلومینیومی

فیلتر این نوع از هود های صنعتی همانند فیلتر هود خانگی بوده و برای شستن آن میتوانید بعد از جدا کردن فیلتر آن را داخل جوش شیرین، آب جوش و مایع ظرفشویی قرار داده و بعد به کمک برس، فیلتر را تمیز کنید.

هود آشپزخانه از جمله مواردی است که تمیز کردن آن مورد غفلت قرار می گیرد در صورتی که بخش مهمی از نظافت آشپزخانه به آن بستگی دارد زیرا به طور مستقیم روی سلامتی افراد خانواده تأثیر می گذارد. تجمع چربی، دود و انواع آلودگی ها در هود آشپزخانه می تواند محل مناسبی برای رشد باکتری ها، کپک ها و قارچ ها باشد. توجه داشته باشید به دلیل اینکه هود آشپزخانه از قطعات متعددی تشکیل شده است، بهتر است هر کدام از قطعات را جداگانه  و با دقت تمیز کرد.

همچنین در نظر داشته باشید که هود عموما در قسمت بالاتری از کابینت ها قرار دارد و نظافت کردن آن نسبتا دشوار است و همچنین لکه های سرسخت روغن نیاز به لوازم و مهارت برای پاک کردن دارند.

بنابراین ممکن است شما به یک تیم حرفه ای برای تمیز کردن هود نیاز داشته باشید تا صفر تا صد کارها را انجام دهند. قصد داریم در این مقاله  شما را با روش تمیز کردن انواع هود آشنا کنیم.

نظافت تخصصی هود بر اساس جنس

هود و هواکش آشپزخانه به دلیل وجود لکه های سخت و چسبنده‌ی چربی از جمله آلوده‌ترین و سخت‌ترین بخش‌های خانه برای نظافت به حساب می‌آیند اما جای نگرانی نیست زیرا تیم ما به طور تخصصی و بر اساس جنس هود، اقدام به نظافت می‌نمایند.

نظافت هود های معمولی فلزی یا استیل

چنانچه فیلتر هود شما از نوع کاغذی یا کربنی باشد، نظافتچی ما فیلتر و سایر قطعات هود را تعویض می نماید. اما برای تمیز کردن فیلتر‌های فلزی یک تا دو قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با نصف فنجان جوش شیرین در آب گرم خیس کرده و چند دقیقه صبر می کند. سپس با استفاده از برس اسکراب ذرات چربی یا غذای روی فیلتر را از پاک می‌کند. پس از آن فیلتر را با آب گرم شسته و خشک می نماید. محصولات شوینده و پاک کننده‌ی آشپزخانه برای سطوح مختلف طراحی شده اند و برای تمیز کردن هود آشپزخانه بسیار عالی عمل می‌کنند.

سپس از یک محلول چربی زدای قوی، یا یک پاک کننده چند منظوره برای نظافت بخش های داخلی و بیرونی هود استفاده می‌کند و سپس با دستمال میکروفایبر همه را تمیز و خشک می‌کند. در صورت لزوم این فرآیند را چند بار تکرار می‌نماید.

بعد از اتمام کار، فیلتر تمیز یا جدید، جای گذاری خواهد شد و هود شما آماده استفاده خواهد بود.

تمیز کردن هود شیشه‌ای آشپزخانه

هودهای شیشه‌ای به دلیل ظاهر صاف و شیکی که دارند و فضای کمی که اشغال می کنند در آشپزخانه های معمولی و خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این هودها را نیز می توان با جوش شیرین تمیز کرد زیرا جوش‌شیرین با وجود پاک‌کنندگی قوی به شیشه آسیب نمی‌زند. نظافتچی ما دو قاشق چایخوری سر پر جوش‌شیرین را در یک کاسه آب جوش ریخته و با استفاده از یک پارچه نرم ابتدا سطوح بالایی هود را تمیز می کند و سپس به نقاط پایین‌تر می رود. بعد از انجام مراحل گفته شده از شیشه پاک کن استفاده می‌کند و تمام سطوح را تمیز می نماید. برخی برای براق شدن و درخشندگی بیشتر هود شیشه ای در این مرحله از کمی روغن بچه نیز استفاده می کنند.

نظافت هود های صنعتی کافه و رستوران

در صورتی که فیلترها از نوع بافل، مش یا کربن باشند، ابتدا آن ها را جدا و تمیز می کنیم. سپس استیل اطراف چربی گیر را جدا می کنیم. تیم ما از پدها و برس های نرم که سایندگی ندارند برای  تمیز کردن عمقی فیلترها استفاده می کنند. در صورتی که فیلتر ها ابعاد بزرگی نداشته باشند و خیلی کثیف نباشند می‌توان از ماشین ظرفشویی رستوران برای شستن آنها استفاده کرد.

در صورتی که فیلتر ها زیاد از حد کثیف باشند باید سینک را از آب و محلول چربی زدا پر کرد و فیلتر ها را درون آن قرار داد تا به مدت حداقل 3 ساعت خیس بخورند. برای تمیز کردن بخش داخلی و خارجی هود نیز از پد و برس نرم استفاده می کنیم. نظافتچی ما پس از چربی زدایی و تمیز کردن هود و بخش دودکش، قطعات هود را مجدداً نصب می نماید.

نظافت فیلتر هود

تمیز کردن فیلتر هود تنها برای فیلتر های استیل و آلومینیومی امکان پذیر است. برای نظافت و شستشوی این نوع فیلتر ها ابتدا سینک را از محلول جوش شیرین، مایع ظرفشویی و آب گرم پر نموده و سپس فیلتر ها را درون آن قرار می‌دهیم. پس از مدتی صبر کردن با یک برس نرم تمامی چربی ها را از روی آن پاک خواهیم کرد. فیلتر های استیل را می‌توان در ماشین ظرفشویی نیز قرار داد تا نظافت شوند اما هود های آلومینیومی را نمی‌توان در ماشین ظرفشویی گذاشت.

تعویض فیلتر هود

توصیه می کنیم برای تعیین زمان دقیق تعویض فیلتر هود، دفترچه راهنما را بخوانید. هر چند تیم ما می تواند این کار را به راحتی برای شما انجام دهد و فیلتر را تمیز نماید. بعد از باز کردن پنل هود، فیلتر پشم شیشه به راحتی جایگزین خواهد شد و برای تعویض فیلتر کربنی نیز بایستی نوع و مدل آن را بدانیم تا با دسترسی به قسمت داخلی هود آن را نیز تعویض نماییم. بعد از پایان کار پنل هود را دوباره خواهیم بست.

نکاتی برای نگهداری از هود و افزایش طول عمر آن

یکی از مهم ترین علت های وجود لکه های سخت و چسبنده روی هود، سرخ کردن غذا است. کاهش غذای سرخ شده علاوه بر اینکه تمیز کردن هود را آسان‌تر می کند بلکه رژیم غذایی سالم تری را نیز موجب می شود. تمیز کردن مرتب و پیوسته ی هود مانع تجمع آلودگی ها و ذرات چسبنده ی بیشتر می شود و نظافت را راحت تر می نماید.

  • از نظافتچی بخواهید تا هر بار که برای نظافت دوره ای ب منزلتان می‌آید فیلتر هود را نیز نظافت نماید. تا از سخت شدن چربی ها خودداری شود.
  • از کارگر خانم بخواهید تا هنگام نظافت آشپزخانه نیز، بخش بیرونی هود را نیز با شوینده های ملایم نظافت نماید.
  • بعد از شستشو و نظافت هود از نظافتچی بخواهید تا آن را با پارچه مایکروفایبر خشک کند تا لکه های آب و مواد شوینده بر روی آن نماند.
  • از نظافتچی بخواهید ماهی یکبار فیلتر را بیرون بیاورد و در سینک بشوید. اگر به طور منظم هر ماه این کار را انجام دهید دیگر نظافت اساسی هود چندان ضروری نیست و می توان آن را به راحتی تمیز کرد.

هزینه تمیز کردن هود آشپزخانه

هزینه نظافت هود به نوع هود شما و جنس فیلتر آن بستگی دارد. در نظر داشته باشید که نظافت هود های رستوران ها و تهویه های صنعتی هزینه بیشتری در برخواهد داشت. از این رو برای هماهنگی های بیشتر و دریافت پاسخ سوالاتتان با همکاران ما در تماس باشید.

دکمه بازگشت به بالا