کولر گازی چرا باد گرم میزند؟

گرم شدن باد کولر گازی یکی از شایع ترین مشکلاتی است که برای این دستگاه در فصل تابستان رخ می دهد. کاربران زیادی هستند که سولاتی نظیر چرا کولر گازی باد گرم می زند؟ چرا باد کولر گازی گرم است؟ را از متخصصین مجموعه آی پی امداد می پرسند و به دنبال یافتن پاسخ سوالات و رفع مشکل دستگاه خود هستند.

خروج باد گرم از کولرگازی مسئله ای است که به هیچ وجه طبیعی نبوده و می تواند نشان دهنده بروز ایراد در قطعات مختلف این دستگاه باشد. علت باد گرم اسپلیت معمولا مربوط به بروز مشکلاتی نظیر خرابی ترموستات، فن، کمپرسور، اورلود یا گرفتگی فیلتر، کویل کندانسور و … است که هریک از این موارد را در این مقاله به طور کامل توضیح داده ایم. در صورتی که کولر گازی باد گرم میزند، برای بررسی ایراد و نحوه رفع مشکل بهتر است به مطالعه این مقاله بپردازید.

کاربران گرامی، سوالات خود را در زمینه نحوه رفع مشکل باد گرم در کولرگازی، در انتهای صفحه پرسش نمایید تا کارشناسان به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان باشند. همچنین می توانید جهت خرید دریچه اسلوت، دریچه کولر و دریچه داکت اسپلیت با ما در شرکت تهویه سان تماس بگیرید.

ابعاد دریچه خطی‬‎ | خرید دریچه هواکش

خلاصه ای از عیب یابی علت باد گرم کولر گازی

بدون شک برای شما نیز پیش آمده است که به هنگام روشن کردن کولر گازی به جای خنک شدن محیط، کولر گازی باد گرم میزند. این مسئله به خصوص در فصول گرم سال می‌ تواند بسیار آزاردهنده باشد. اما دلیل باد گرم کولر گازی چیست؟ دلایل زیادی وجود دارد که کولر گازی شما در وضعیت مناسبی نگرفته و باد گرم می‌ زند. در ادامه با آی پی امداد همراه شوید، بخوانید تا بدانید که چگونه مشکل گرم شدن باد کولر گازی را رفع نمایید.

سوال علت مشکل
علت باد گرم زدن کولر گازی
 1. معیوب شدن اورلود
 2. گرفتگی فیلتر هوا
 3. برفک زدن اواپراتور
 4. کمبود یا نشتی گاز
 5. ایراد در کمپرسور
 6. مسدود شدن کویل کندانسور
 7. کیپ شدن لوله مویی
 8. انسداد مسیر ورودی هوا
 9. خراب شدن فن
 10. عدم سرویس دستگاه
علت گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای
 • خراب شدن ترموستات
 • ایراد در رله اورلود
 • خرابی خازن
 • گرفتگی کندانسور و اواپراتور
 • کمبود و نشت گاز
 • معیوب شدن فن

کولر گازی چگونه کار می‌ کند؟

در سیستم کولرگازی که دارای عملکردی عادی است، هوای از روی کویل های خنک کننده درون دستگاه عبور نموده و این مسئله موجب خنک شدن هوای خروجی می شود. چنانچه این کویل های خنک کننده داغ باشند، هوای خنکی از دستگاه خارج نخواهد شد. در این شرایط هوای گرمی از کولر دریافت می گردد که برای کاربر خوشایند نخواهد بود. در ادامه بیشتر با نحوه کارکرد کولرگازی آشنا خواهیم شد.

 • کمپرسور مبرد کولرگازی را فشرده نموده و آن را از گاز به مایع تبدیل می نماید.
 • طی این فرآیند گرما آزاد شده و به بیرون هدایت می گردد.
 • مبرد مایع از شیر انبساط عبور نموده و به گاز تبدیل می گردد.
 • طی این فرآیند گرما از کویل های حنک کننده جذب می شود و موجب خنک شدن کویل های داخلی می گردد.
 • هوا از روی این کویل ها عبور کرده و باد خنک از درون سیستم کولرگازی ختارج می شود.
 • هنگامی که کولرگازی هوای داغ بیرون می دهد، در طول این فرآیند اشتباهاتی رخ داده است.

چرا اسپیلت باد گرم میزند؟

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که پس از مدتی استفاده از کولر گازی احساس کنید کولر دیگر آن هوای خنک سابق را ندارد و یا باد گرم می زند. هر چقدر هم با تنظیم ولوم خنک کننده کولر گازی بازی کنید، فایده ای ندارد و باز هم نتیجه مورد نظر شما از کولر دریافت نمی شود و این سوال برای شما پیش می آید که چرا کولر گازی باد گرم میزند؟

این مشکل دلایل متفاوتی دارد و پاسخ های زیادی میتوان برای این سوال آورد و هیچ تفاوتی هم ندارد که از کدامیک از انواع کولر های گازی استفاده می کنید، برای عیب یابی و تعمیر کولر گازی باید به علائم آن توجه شود.  قبل از آن توصیه می کنیم حتما از کارشناسان و متخصصین تعمیر کولر گازی برای تعمیرات این دستگاه ها استفاده کنید تا در صورت نیاز به اصلاحات اساسی بتوانند  خیلی زود مشکل شما را برطرف کنند.

10 علت گرم بودن باد کولر گازی

باد گرم کولر گازی یکی از رایج ترین مشکلاتی است که افراد با کولر گازی دارند، این مشکل در اوج گرمای تابستان که راهی جز باد خنلک کولر ندارید، بیشتر آزار دهنده می‌شود. در واقع باد گرم کولر گازی حتی می‌تواند از کار نکردن آن هم آزاردهنده‌ تر باشد. اما علت باد گرم کولر گازی چیست؟ چرا کولر گازی باد گرم می زند؟ چرا سرمایش و گرمایش کولر گازی در زمان خودش مطلوب نیست؟ این ها سوالاتی است که برای هریک از صاحبان کولرهای گازی پیش می‌آید. اگر شما نیز به‌ دنبال علت گرم شدن باد کولر گازی‌ هستید، با ما همراه باشید تا به بررسی کامل این موارد بپردازیم. در این قسمت به ده علت که کولرگازی باد گرم میزند یا سرد نمی کند، می پردازیم و در ادامه به شرح کامل دلایل آن ها پرداخته ایم:

 1. عدم سرویس به موقع
 2. گرفتگی فیلتر هوا
 3. خرابی
 4. مشکل گاز
 5. مشکل در کمپرسور
 6. برفک زدن اواپراتور
 7. گرفتگی در ورودی هوا
 8. معیوب بودن اورلود
 9. گرفتگی کویل کندانسور
 10. کیپ شدن لوله مویی

در ادامه مقاله با آی پی امداد همراه باشید تا توضیحات کامل و نحوه عیب یابی 10 موارد گرم شدن باد کولر گازی را بدانید.

عدم سرویس به موقع علت باد گرم کولر گازی

یکی از عمده ترین دلایلی که باعث می شود کولر ها خراب شوند و در واقع یک پاسخ برای سوال چرا کولر گازی باد گرم میزند، عدم سرویس به موقع می باشد.

 • برخی از افراد خیال می کنند همین که کولر گازی را نصب کنند، کفایت می کند و باید هر بار به راحتی از آن بدون نگرانی استفاده کنند.
 • این در حالی است که قبلا همه ما به یاد داریم که برای راه اندازی کولر های آبی حتما قبل از شروع کار آنها با استفاده از روغن کاری موتور کولر و شستشو و یک آچار کشی حسابی کولر را برای استفاده در فصل گرما آماده می کردیم.
 • ولی این تفکر برای کولرهای گازی کمتر دیده می شود.
 • در صورتی که نیاز اولیه سلامت و کارکرد مناسب این کولر ها هم داشتن یک برنامه سرویس و نگهداری کولرگازی می باشد.
 • وقتی به موقع کار بازدید و سرویس دوره ای کولر گازی انجام نشود، گرد و غبار بر روی تجهیزات مکانیکی و الکترونیکی کولر می نشیند و باعث می شود دقت عملکرد آنها پایین بیاید.

توجه داشته باشید که سرویس دوره ای و به موقع کولرگازی باعث حفظ کیفیت دستگاه میشود.

گرفتگی فیلتر هوا علت گرم شدن باد کولر گازی

پاسخی دیگر برای اینکه چرا کولر باد گرم میزند و یکی دیگر از دلایل گرم بودن باد کولر گازی، کثیف شدن و گرفتگی فیلتر هوای کولر گازی با انواع گرد و غبار می باشد:

 • اگر فیلترهای کولر گازی کثیف شده باشند، جریان هوا کند و کم می شود.
 • این گرفتگی باعث خواهد شد تا کویل های خنک کننده جریان هوا برفک بزنند.
 • این برفک ها مسیر جریان هوا را بیشتر مسدود کنند.
 • وقتی جریان باد به راحتی در مسیر کویل های خنک کننده حرکن نکند، باد خروجی دستگاه کم و گرم می باشد.
 • در این مواقع برای رفع مشکل باد گرم در کولرگازی باید اقدام به تعویض فیلتر کولر و یا  با برس و کمی سرکه و آب و یا محلول مایع شستشو کنید.

بروز مشکل در فن علت باد گرم زدن کولر گازی

مشکل فن یکی از علت های باد گرم اسپیلت است:

 • در این حالت اگر فن کار نکند، اصلا بادی در کار نیست و یا قطعی سیم دارد.
 • با بررسی کارشناس تعمیر کولر گازی اگر عیب از فن بود، در صورتی که مشکل برقی باشد، مرتفع و در غیر این صورت باید فن تعویض شود.

عدم وجود گاز یا نشتی آن دلیل اینکه کولر گازی باد گرم میزند

عدم گاز یا نشتی یکی از دلیل های گرم شدن باد کولر گازی است:

 • معمولا پس از مدتی کار کردن کمپرسور کولر گازی نیاز به شارژ گاز دارد.
 • اگر این اتفاق نیفتد، طبیعی است که خنک کنندگی دستگاه کم می شود؛ زیرا کولر های گازی با استفاده از این گاز خنک می شوند.
 • البته همیشه دلیل خالی شدن گاز کارکرد طولانی مدت آن نیست، گاهی مسیر گاز دچار نشتی شده که باید به دقت بررسی و نشتی در ابتدا تعمیر شود و سپس اقدام به شارژ گار کولر گردد.

برای  حتما از گاز مناسب و توسط کارشناسان مطمئن و با تجربه این کار را انجام دهید.

مشکل در کمپرسور علت باد گرم دادن کولر گازی

مشکل در کمپرسور علت باد گرم در کولر گازی است:

 • کمپرسور به دلایل مختلفی می تواند خراب شود و این خرابی انواع مختلفی دارد.
 • مثلا پیچ پروانه خنک کننده هرز شده باشد، رله خراب شده باشد، جریان برقی که دریافت می کند کم باشد و …
 • ولی هر آنچه که هست، تاثیر این خرابی در گرم شدن باد کولر خود را نشان می دهد.
 • بررسی دقیق مشکل کمپرسور یک موضوع بسیار حرفه ای است.

از آنجایی که تعمیر و عموما امکان کمی دارد، اگر عیب از خود کمپرسور بود باید تعویض شود و هزینه زیادی دارد، بنابراین توصیه می شود این کار را کارشناسان انجام دهند تا حتی المقدور بتوانید آن را تعمیر کنید.

برفک زدن اواپراتور علت باد گرم اسپلیت

یکی از دلایل گرم بودن باد کولر گازی برفک زدن اواپراتور می باشد:

 • خراب بودن فن، هرز شدن پروانه اواپراتور، بسته بودن ورودی هوا و … همه می تواند دلیل یخ زدن اواپراتور و خنک نکردن کولر باشد.
 • برای رفع مشکل برفک زدن اواپراتور به بررسی فن و گرفتگی فاضلاب بپردازید.
 • زمانی که آب در قسمت فاضلاب تجمع شود، اواپراتور برفک می زند.
 • همیشه کویل های اواپراتور را با آبپاش تمیز نمایید.

خراب بودن پروانه اواپراتور یک نشانه کلیدی دیگر هم دارد، اگر باد خروجی کولر گرم بود و صدای کولر هم زیاد شده باشد نشان از خرابی پروانه دارد.

گرفتگی در ورودی هوا دلیل باد گرم کولر گازی

گرفتگی در ورودی هوای کولر باعث باد گرم در کولر گازی می شود:

 • معمولا ضربه و یا فشاری باعث له شدن لوله مسی تامین هوا می شود.
 • این له شدگی گاهی هم با سوراخ شدن و یا شکستن لوله همراه است.
 • وقتی لوله ها سوراخ شوند و یا بشکنند، ذرات ساختمانی و خاک لوله را مسدود می کنند و عدم ورود و تامین هوا باعث می شود باد خروجی از کولر کیفیت لازم را نداشته باشد.

خراب شدن اورلود علت گرم بودن باد کولر گازی

اورلود خراب باشد، کمپرسور روشن نمی شود و کولرگازی باد گرم میزند. بررسی اورلود به خصوص به دلیل اینکه اغلب در داخل کمپرسور است، کاری تخصصی است و باید تعمیر  را حتما به متخصص بسپارید؛ زیرا باید پوسته کمپرسور پاره شود و اورلود خارج شود و تعمیر شود. البته همه مدل ها هم اینگونه نیستند و برخی از آنها اورلود را در دسترس قرار می دهند.

کثیفی کویل های کندانسور علت باد گرم دادن کولر گازی

کثیف شدن کویل های کندانسور یکی دیگر از پاسخ ها به پرسش چرا اسپیلت باد گرم میزند، می باشد؛ زیرا بروز هرگونه گرفتگی در کویل ها با انواع گرد و غبار می تواند موجب ایجاد باد گرم توسط کولرگازی شود. به طور کلی با گذشت زمان ممکن است انواع ذرات گرد و خاک موجود در هوا درون کویل ها جمع شود که در نهایت منجر به کند شدن جریان هوا درون کولرگازی می شود. همین مسئله موجب بروز برفک در کویل های خنک کننده و انسداد بیشتر هوا در مسیر دستگاه می شوند. در نتیجه زمانی که هوا نتواند به راحتی در کویل های خنک کننده حرکت نماید، باد خروجی به مرور گرم خواهد شد.

کیپ شدن لوله مویی علت باد گرم اسپلیت

لوله مویی یکی از بخش های مهم است که در تمامی مدل های کولرگازی تعبیه شده است. این قطعه در عملیات خنک کنندگی دستگاه نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. به علت اینکه لوله مویی از اندازه کوچکی برخوردار است، ممکن است به دلایل مختلفی دچار گرفتگی کیپ شدن گردد. گرفتگی لوله مویی می تواند موجب وارد شدن فشار زیادی به کمپرسور و در نهایت آسیب دیدگی آن شود که ازخنک کردن دستگاه جلوگیری می نماید. برای اطمینان پیدا کردن از اینکه مسیر لوله مویی باز است. باید شستشوی سیکل کولرگازی انجام شود. چنانچه شستشوی مسیر به درستی انجام نگیرد، ممکن است چیزی درون آن گیر کرده باشد که باید سریعا رفع گردد.

6 علت گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای

کولرگازی های پنجره ای نیز در برخی مواقع ممکن است با مشکل گرم شدن باد کولر گازی مواجه شوند که می تواند به دلایل مختلفی باشد. در ادامه عواملی که در بروز این مشکل تاثیرگذار هستند را برای شما شرح خواهیم داد:

 1. خراب شدن ترموستات: تنظیمات نادرست ترموستات و خرابی آن که وظیفه کنترل دمای محیط را برعهده دارد، می تواند منجر به عمل نکردن صحیح این قطعه برای تنظیمات دما و در نهایت ایجاد باد گرم شود.
 2. ایراد در رله اورلود: در صورتی که رله اورلود دستگاه با مشکل مواجه شود، کمپرسور نمی تواند کارکرد درستی داشته باشد و در نهایت باد خنک ایجاد نخواهد شد.
 3. خرابی خازن: خازن ها از دیگر قطعات موثر در کارکرد صحیح کولرگازی و ایجاد باد خنک هستند. در صورت خرابی ، دستگاه باد گرم زده و نیاز به تعویض این قطعه می باشد.
 4. گرفتگی کندانسور و اواپراتور: چنانچه در قسمت کویل های کندانسور و اواپراتور داخلی گرد و غبار زیادی جمع شود، مانع از عبور صحیح هوا شده و در نهایت منجر به گرم شدن باد خواهد شد.
 5. کمبود و نشت گاز: با گذشت زمان و استفاده مکرر از کلرگازی ممکن است گاز دستگاه تمام شده یا نشت پیدا کند. از آنجاییکه کولرگازی پنجره ای توسط گاز خنک می شود، در صورت کمبود گاز باد گرم خواهد زد.
 6. معیوب شدن فن: فن کولرگازی پنجره ای وظیفه تولید و انتقال هوا را برعهده دارد و چنانچه فن یا موتور آن دچار خرابی و سوختگی شود، باد گرم توسط دستگاه تولید خواهد شد.

راهکارهای رفع مشکل باد گرم زدن کولر گازی

در صورتی که کولر گازی باد گرم میزند و احساس می کنید که دمای آن به اندازه کافی خنک نیست، باید هریک از عوامل موثر در علت باد گرم دادن کولر گازی را به دقت مورد عیب یابی قرار دهید. در ادامه نکاتی را جهت رفع مشکل باد گرم اسپلیت برای شما ذکر کرده ایم:

 • فیلترهای اواپراتور و مسیر ورودی هوا را تمیز نمایید.
 • کویل کندانسور را به طور کامل شستشوی دهید.
 • برای رفع مشکل به بررسی گاز، کمپرسور، رله اورلود، کیپ نبودن مدار و سالم بودن فن بپردازید.
 • سرویس دوره ای کولرگازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 • توجه نمایید که در اوج مصرف از کولرگازی، به صورت ماهیانه به سرویس آن بپردازید.
 • برای جلوگیری از بروز این مشکل باید از فشار بیش از حد به دستگاه و قراردادن کمپرسور آن زیر نور آفتاب خودداری کنید.
دکمه بازگشت به بالا