مجله جامعهمجله کسب و کار

نسل Z یعنی چه؟ نسل Z مخفف چیست؟

“از سکوت تا نسل جدید: درک ویژگی های منحصر به فرد هر نسل و چگونگی شکل دادن نسل Z به آینده”

این مقاله یک مروری عالی بر نسل‌های مختلف از جمله نسل Z بود. دیدن اینکه چگونه هر نسل بر اساس وقایع و شرایطی که در طول سال‌های شکل‌گیری خود تجربه کرده‌اند، و همچنین تأثیرات فرهنگی و اجتماعی منحصربه‌فردی که آن‌ها را شکل می‌دهند، شگفت‌انگیز است. همانطور که اشاره کردید، یکی از ویژگی های تعیین کننده نسل Z ارتباط آن ها با تکنولوژی است. آنها بومیان دیجیتالی هستند که در دنیایی بزرگ شده اند که در آن فناوری در تمام جنبه های زندگی آنها بافته شده است که تأثیرات مثبت و منفی بر رشد و رفتار آنها دارد.

نسل z در ایران | نسل z مخفف چیست

همچنین جالب است بدانید که نسل Z به شدت از مسائل عدالت اجتماعی آگاه است و اغلب از نظر سیاسی درگیر است، به ویژه وقتی صحبت از مسائلی مانند تغییرات آب و هوا و برابری نژادی می شود. این احتمالاً تا حدی به دلیل این واقعیت است که آنها در عصر افزایش آگاهی و فعالیت در مورد این موضوعات، و همچنین تنوع و به هم پیوستگی جهانی که مشخصه جهان مدرن است، رشد کرده اند.

به طور کلی، دیدن اینکه نسل Z چگونه به شکل‌دهی جهان در سال‌های آینده ادامه می‌دهد، هم از طریق استفاده از فناوری و هم تعهدشان به عدالت اجتماعی و دلایل محیطی، هیجان‌انگیز خواهد بود.

انواع نسل ها:

روش‌های مختلفی برای دسته‌بندی نسل‌های مختلف وجود دارد، اما یکی از روش‌های رایج به شرح زیر است:

  1. نسل خاموش: این نسل بین سال های 1928 تا 1945 به دنیا آمدند و حوادثی مانند جنگ جهانی دوم، رکود بزرگ و جنگ سرد را تجربه کردند. آنها اغلب به عنوان افرادی سخت کوش و محتاط، با احساس قوی وظیفه و احترام به اقتدار شناخته می شوند.
  2. بیبی بومرها: این نسل که بین سال های 1946 تا 1964 به دنیا آمدند، به دلیل اندازه بزرگ و تأثیر فرهنگی خود شناخته شده اند. آنها در دوران تغییرات اجتماعی بزرگ از جمله جنبش حقوق مدنی و جنگ ویتنام بزرگ شدند. آنها اغلب خوش بین، آرمان گرا و جاه طلب توصیف می شوند.
  3. نسل X: این نسل که بین سال های 1965 تا 1980 به دنیا آمد، در دوران عدم اطمینان اقتصادی و تغییرات سریع تکنولوژیک به بلوغ رسید. آنها اغلب به عنوان مستقل، سازگار و بدبین به اقتدار دیده می شوند.
  4. هزاره ها: این نسل که بین سال های 1981 تا 1996 متولد شد، اولین نسلی است که با دسترسی گسترده به فناوری بزرگ شده است. آنها به خاطر تنوع، بردباری و تمایل به تعادل بین کار و زندگی معروف هستند.
  5. نسل Z: این نسل که بین سال‌های 1997 تا 2012 به دنیا آمده‌اند، هنوز به سن بلوغ می‌رسند، اما در حال حاضر نشان خود را در جهان می‌گذارند. آنها متنوع ترین نسلی هستند که تاکنون وجود دارد و علاقه زیادی به عدالت اجتماعی و مسائل زیست محیطی دارند.

هر نسلی ویژگی ها و تجربیات منحصر به فرد خود را دارد. درک این تفاوت ها می تواند به ما کمک کند تا ارتباط موثرتری در زندگی و سازمان‌ها داشته باشیم و برای این که سازمان‌ها بتوانند  در واحد منابع انسانی ارتباط موثرتری داشته باشند بهتر است از یک مشاوره مدیریت در این حوزه استفاده کنند.

حالا که با انواع نسل‌ها آشنا شدیم یکی از نسل های مهم و آخرین نسل ، یعنی نسل Z  رو با هم آشنا شویم.

نسل z در ایران | نسل z مخفف چیست

نسل Z  چیست:

نسل Z، به گروهی از افرادی اطلاق می‌شود که تقریباً بین سال‌های 1997 تا 2012 به دنیا آمده‌اند. این نسل در حال حاضر به سن بلوغ رسیده است و بخش قابل توجهی از جمعیت جهان را نشان می‌دهد.

یکی از مشخصه های تعیین کننده نسل Z ارتباط آنها با فناوری است. آن‌ها اولین نسلی هستند که در دنیایی رشد می‌کنند که در آن گوشی‌های هوشمند، رسانه‌های اجتماعی و سایر دستگاه‌ها و پلتفرم‌های دیجیتال در همه جا حضور دارند. در نتیجه، آنها با استفاده از فناوری برای برقراری ارتباط، یادگیری و مصرف رسانه ها بسیار راحت هستند.

یکی دیگر از ویژگی های تعیین کننده نسل Z، تنوع آنهاست. این نسل از نظر نژادی و قومی متنوع ترین نسل است و تفاوت ها را بسیار بیشتر از نسل های قبلی می پذیرند. آنها همچنین از مسائل عدالت اجتماعی بسیار آگاه هستند و اغلب از نظر سیاسی درگیر هستند، به ویژه هنگامی که صحبت از مسائلی مانند تغییرات آب و هوا و برابری نژادی می شود.

از نظر شغلی و شغلی، نسل Z بر یافتن هدف و معنا در شغل خود متمرکز است و برای تعادل بین کار و زندگی ارزش زیادی قائل است. آنها همچنین کارآفرین و خودانگیخته هستند و علاقه مند به راه اندازی کسب و کار خود و دنبال کردن کارهای خلاقانه هستند.

به طور کلی، نسل Z یک گروه پویا و پیچیده از افراد است که در سال‌های آینده تأثیر قابل توجهی بر جهان خواهند داشت.

در بخش بعد به این سوال پاسخ می‌دهیم که نسل Z  مخفف چیست و با چه عبارت هایی آن  را می شناسند.

نسل z در ایران | نسل z مخفف چیست

نسل Z  مخفف چیست؟

نسل Z که به نام Gen Z، zoomers، iGeneration، centennials شناخته می شود، اصطلاحی است که برای توصیف آمریکایی هایی که در اواخر دهه 1990 و اوایل دهه 2000 متولد شده اند، استفاده می شود. برخی منابع محدوده سال خاصی را بین 1997 تا 2012 ارائه می‌کنند، اگرچه سال‌های طی شده گاهی مورد بحث یا مناقشه قرار می‌گیرند، زیرا ترسیم نسل‌ها و ویژگی‌های آنها دشوار است. نسل Z از نسل هزاره پیروی می کند که گاهی اوقات به آن نسل Y می گویند.

نتیجه گیری:

در نتیجه، درک تفاوت‌های نسلی برای ارتباط مؤثر و ایجاد روابط قوی در بین گروه‌های سنی مختلف بسیار مهم است. هر نسل تجربیات منحصر به فردی دارد که جهان بینی، ارزش ها و سبک های ارتباطی آنها را شکل می دهد.

نسل خاموش، بیبی بومرها، نسل X، هزاره‌ها و نسل Z هر کدام دارای ویژگی‌های متمایزی هستند که تحت تأثیر رویدادهای فرهنگی و پیشرفت‌های فناوری زمان خود قرار گرفته‌اند.

نسل Z، اولین کسانی هستند که در دنیایی رشد می کنند که فناوری در آن همه جا وجود دارد و تنوع آنها از هر نسل قبلی بیشتر است. آنها علاقه زیادی به مسائل عدالت اجتماعی دارند و از نظر سیاسی مشارکت دارند. از نظر شغلی، آنها یافتن هدف و معنا در کار خود را در اولویت قرار می دهند و برای تعادل کار و زندگی ارزش زیادی قائل هستند.

به طور کلی، درک تفاوت های نسلی برای موفقیت در دنیای به سرعت در حال تغییر امروز ضروری است. با شناخت و قدردانی از تنوع دیدگاه‌ها و تجربیات در گروه‌های سنی مختلف، می‌توانیم روابط قوی‌تری ایجاد کنیم، ارتباطات را بهبود بخشیم، و راه‌حل‌های تاثیرگذارتری برای چالش‌های پیچیده‌ای که جامعه ما با آن مواجه است ایجاد کنیم.

منبع

دکمه بازگشت به بالا