اقتصادیمجله کسب و کار

روغن سوزی در موتور چیست ؟ علت و نشانه های آن

روغن سوزی در خودرو وقتی اتفاق می افتد که روغن موتور خودرو، همراه با سوختی که در موتور با عمل احتراق می سوزد و به شکل دود از اگزوز خارج می شود.

یکی از علایمی که نشان می دهد ماشین شما روغن سوزی دارد این است که چراغ روغن موتور شما اغلب روی داشبورد و جلوی شما ظاهر شده و چشمک می زند. همچنین ممکن است هنگام بررسی میزان سطح روغن موتور ماشین خود با میله اندازه گیری، متوجه کاهش مداوم آن شوید.

کاهش مداوم سطح روغن بدون این که خودروی شما دارای نشتی باشد، به شما این پیام را می رساند که خودروی شما در حال روغن سوزی است.

روغن سوزی خودرو به مرور زمان در اغلب خودروها با قطعات فرسوده براساس کارکرد آن ها می تواند اتفاق بیافتد، ولی در خودروهایی که جدید هستند هم گاهی اوقات با ایراد در قطعات مختلف دچار این مشکل می شوند.

علائم روغن سوزی خودرو و این که چگونه بفهمیم ماشینی که از آن استفاده می کنیم روغن سوزی دارد یا نه، به همراه آشنایی با انواع روغن موتور و علت های روغن سوزی و… را در این مقاله بررسی کرده و به آن جواب خواهیم داد.

پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا جواب این سوالات را بگیرید.

روغن موتور چیست، انواع آن کدام است و چرا در خودرو استفاده می شود؟

جهت کاهش اصطکاک، سایش، خوردگی، حرارت و… بین قطعات مکانیکی در موتور خودرو از روغن موتور استفاده می شود.

برای این که همه موارد ذکر شده از نظر ویژگی ها را به عنوان مزایای روغن موتور خودرو داشته باشید، باید روغنی مناسب، طبق پیشنهاد سازننده خودرو و متخصصان امر، یعنی مکانیک ها را در خودروی خود استفاده کنید.

انواع روغن موتورهایی که می توانند در خودرو استفاده شوند عبارتند از:

روغن موتور سنتتیک و مزایای آن ها

روغن موتورهایی که سنتتیک هستند، در واقع روغن موتور های با کیفیت بالا خالصی هستند. با توجه به این که خالص هستند، شما می توانید بالاترین توان موتور خودروی خود را با استفاده از این روغن موتور داشته باشید. مهمترین عیب این نوع روغن، گرانی آن نسبت به دو مورد دیگر می باشد.

از دیگر مزایای این روغن ها برای استفاده در خودرو عبارتند از:

 • کم کردن مصرف سوخت ماشین
 • افزایش طول عمر موتور با جلوگیری از فرسودگی قطعات
 • مقاومت به دمای بالا
 • نیاز به تعویض کم به خاطر حفظ کیفیت آن

روغن موتور معمولی خودرو، معایب و مزایای آن

روغن موتور معمولی به عنوان روغن مینرال هم گفته می شود که برای خودرو دارای کمترین درجه کیفیت روغنی است که می توانید از آن استفاده کنید.

این روغن موتورها، دارای ویسکوزیته کمی بوده و برای محافظت از خودروی شما از سرما و گرما مناسب نیست، یعنی در دماهای بالا و پایین زیاد کیفیت خود را خیلی زود از دست می دهد.

قیمت ارزان از مهمترین مزایای این نوع روغن موتور خودرو می باشد. از طرف دیگر تعویض در کوتاه مدت با پیمودن مسافت کم، عدم مقاومت در مقابل حرارت زیاد و… از معایب روغن موتور معمولی یا مینرال می باشد.

روغن موتور نیمه سنتتیک خودرو چیست؟

روغن موتور نیمه سنتتیک در واقع به عنوان روغنی با کیفیت متوسط ما بین روغن سنتتیک و معمولی می باشد که علاوه از کیفیت قابل قبول نسبت به روغن معمولی، قیمت مناسبی هم دارد.

روغن سوزی در خودرو چرا اتفاق می افتد؟

در اغلب موارد، روغن سوزی به علت فرسوده شدن قطعات است. به عنوان مثال، کاسه نمد خراب، خرابی رینگ روغن پیستون، یاتاقان ها و … از جمله قطعاتی هستند که خرابی آن ها می تواند منجر به سوختن روغن خودروی شما شود، که اصطلاحا گفته می شود ماشین روغن سوزی دارد.

همچنین نشتی روغن و برخورد با قطعات داغ خودرو نیز منجر به این مورد می شود. از طرف دیگر واشر سر سیلندر نیز ممکن است خراب شده و باعث شود تا روغن موتور را به جای این که از محفظه احتراق دور نگه دارد، وارد آن شده و با سوخت و احتراق مخلوط شود و مشکل ساز شود. چرا که موتور خودرو طوری طراحی شده است که روغن خارج آن باشد و به داخل محفظه احتراق نباید وارد شود.

در واقع محفظه احتراق جایی است که سوخت با هوا ترکیب شده و با جرقه ای مشتعل می شود تا وسیله نقلیه روشن شود. با قطعات فرسوده ای که ذکر شدند، روغن موتور می تواند نشت کرده و با این مخلوط احتراقی، منجر به سوختن روغن شود.

مهمترین نشانه های روغن سوزی در خودروها

مهمترین نشانه های روغن سوزی در خودروها عبارتند از:

 • بوی سوختن روغن که از خودرو می آید.
 • کاهش مداوم روغن
 • مشاهده دودهای آبی و سفید از اگزوز خودرو
 • وجود روغن در دهانه اگزوز
 • روغنی بودن سر شمع ها
 • کاهش شتاب خودرو

خروج انواع دود های رنگی در روغن سوزی موتور ماشین

دود آبی و خروج آن از اگزوز خودرو، اگر خودروی شما دارای روغن سوزی باشد، می تواند با بالا رفتن دور موتور، مقدار و شدت آن نیز حتی افزایش پیدا کند. البته در بعضی خودروهای جدید نیز ممکن است با توجه به این که دود خروجی از اگزوز را بگیرند، این علامت در آن ها مشاهده نشود.

سطح روغن زیاد و همچنین شکستگی میل سوپاپ و رینگ پیستون نیز می توند باعث روغن سوزی با دود آبی باشد.

در مورد دود سفید نیز به این شکل ات که، دیدن دود سفید در زمستان طبیعی است و جای نگرانی نیست، اما در روزهای گرم سال ممکن است به علت نشت روغن و سوختن آن باشد.

حتی اگر روغن به داخل موتور برود و جلوی احتراق کامل خودرو را بگیرد، دود سیاه ناشی از سوخت ناقص را نیز ممکن است داشته باشید.

کاهش سطح روغن موتور خودرو علامتی برای روغن سوزی ماشین

درست است که روغن موتور با گذشت زمان کم می شود. ولی با توجه به برند و سن ماشین این عدد یا مقدار باید طبیعی باشد که می توانید از مکانیک متخصص ان را بپرسید تا شما را بهتر راهنمایی کنند.

چک کردن روغن موتور خودروی خود با نشانگر روغن موتور و 1 ساعت بعد از خاموشی آن از مواردی می باشد که می توانید جهت چک کردن کاهش سطح روغن موتور خودروی خود انجام دهید.

نشتی روغن نیز از عوامل دیگری است که ممکن است داشته باشید. این مورد را می توانید با دقت به محلی که ماشین خود را پارک می کنید نیز متوجه شوید. یعنی لکه های روغن را بعد از حرکت خودرو ببینید که در زیر آن وجود دارند یا نه. در صورتی که روغنی زیر خودرو نباشد باید به روغن سوزی موتور در قدم بعدی فکر کنید.

دیگر دلایل نشتی روغن خودرو و روغن سوزی خودرو را در ادامه به علت فرسودگی قطعات می آوریم.

دلایل اصلی روغن سوزی موتور خودرو

دلایل اصلی روغن سوزی موتور خودرو عبارتند از:

 • مشکل در کاسه نمد
 • خرابی یاتاقان ها
 • مشکل در واشر سر سیلندر
 • استفاده از روغن نامناسب و بی کیفیت
 • مشکل در رینگ پیستون
 • خرابی لاستیگ گیت
 • خرابی شاتون ها
 • وارد شدن روغن گیربکس و هیدورلیک در موتور خودرو
 • خرابی شیر PVC

خرابی رینگ پیستون و روغن سوزی به این دلیل

کنترل میزان روغن در کنار روغن کاری و روان کاری دیواره های سیلندر پیستون از وظایف رینگ پیستون می باشد.

خرابی رینگ پیستون می تواند علت نشتی و روغن سوزی در خودرو باشد که به علت خرابی و  فرسوده شدن آن اتفاق می افتد که باید توسط مکانیک خودرو تعویض شود.

خرابی واشر سرسیلندر و روغن سوزی ماشین به این دلیل

واشر سرسیلندر بین سرسیلندر و بلوک موتور خودرو قرار دارد که از جنس های مختلفی چون فولاد، مس، کامپوزیت و… برای عایق بندی جهت جلوگیری از وارد شدن آب و روغن داخل محفظه احتراق و خروج گازهای حاصل از احتراق استفاده می شود و در صورت خرابی باید بررسی شود و در صورت نیاز تعویض شود.

آیا روغن سوزی برای موتور خودرو ضرر دارد؟

جواب به این سوال در یک کلمه قطعا بله خواهد بود. چرا که همانطوری که قبلا هم ذکر شد، روغن موتور جهت کاهش اصطکاک، سایش، خوردگی و حرارت بین قطعات مکانیکی استفاده می شود، اگر روغن موتور کاهش محسوسی داشته باشد، در این حالت مطمئنا موتور ماشین دچار فشار زیاد، کاهش توان موتور، حرکت سخت سیلندر پیستون و… خواهد شد.

یکی از دلایل رایج یاتاقان زدن موتور کاهش روغن و فشار روغن موتور می باشد که اگر این علایم ذکر شده را نادیده بگیرید باید موتور خودروی خود را عوض کنید.

راه های جلوگیری از روغن سوزی خودرو قبل و بعد از تعمیر آن

اگر بعد از تعمیر موتور ماشین خود به مشکل و روغن سوزی مجدد خودرو اتفاق بیافتد، این اتفاق ناشی از تعمیر ناقص به دلیل سپردن کار به افراد غیر متخصص و همچنین استفاده نامناسب از ماشین بعد از تعمیر و رانندگی با سرعت زیاد، ممکن است اتفاق بیافتد.

راه های جلوگیری از روغن سوزی خودرو نیز عبارتند از:

 • تعویض به موقع روغن خودرو
 • آب بندی صحیح موتور توسط مکانیک
 • استفاده کردن از روغن مناسب موتور خودرو بنا به پیشنهاد سازننده آن
 • بررسی نکردن سطح روغن و کم شدن آن
 • شستن موتور خودرو به صورت مداوم با گازوئیل، مخصوصا در دفعات زیاد در طول سال
 • باز نکردن ترموستات (چرا که باعث به هم ریختن تنظیمات دمای موتور به این دلیل می شود.)

اگر ماشین روغن سوزی دارد، چه کار باید انجام داد؟

اگر ماشین شما روغن سوزی دارد از مراجعه ماشین خود به مکانیک تردید نکنید. آنها با استفاده از مهارت و تخصص خود می توانند دلیل و محل دقیق نشتی روغن را به سرعت تشخیص داده و سپس اقدامات لازم را برای رفع این مشکل انجام دهند.

اگر ماشین خود را جهت رفع مشکل روغن سوزی موتور پیش مکانیک ماهر ببرید، علاوه از نشانه های رایجی که ما در این مقاله شمردیم، این متخصصان با تست های مختلف مثل کمپر سنج، تست های آسیب دیدن سیلندر و … را انجام می دهند که میزان خرابی و هزینه و … را برآورد می کنند و به شما نیز می گویند تا تعمیر آن را شروع کنند.

حتی در خرید خودرو هم با توجه به این که این تست هزینه زیادی ندارد، متخصصین امر پیشنهاد می کنند هنگام خرید خودرو تست کمپرس سنج را برای خودرو انجام دهید تا آسیب موتور را از این نظر بررسی کنید و سپس خودروی دست دوم و کارکرده را خریداری نمائید.

آموزشگاه فن آموزان مرکز تخصصی اموزشهای مکانیک و اتو مکانیک در تهران دوره های تخصصی ویژه کار از جمله مکانیک و برق خودرو ، ، ، ، ، و … را با مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای کشور برگزار می کند..

اگر صاحب خودرو هستید و می‌خواهید که امورات مرتبط با آن، همیشه زیر نظر و کنترل‌تان باشد، باید با مشکلات رایج آن آشنا باشید. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای خودروی‌تان پیش بیاید، روغن سوزی است. البته این مشکل بیشتر برای خودروهایی پیش می‌آید که کارکرده حساب می‌شوند و فرسوده هستند. قبل از اینکه وارد جزئیات شویم، برای‌تان از مفهوم روغن سوزی ماشین می‌گوییم و بعد ابعاد این مشکل و راه‌های رفع و پیشگیری‌اش را هم مطرح می‌کنیم. زمانی می‌گوییم، خودرو دچار روغن سوزی شده است که موتور همراه با سوخت، مقداری از را هم بسوزاند. اینجا همان زمانی است که سوختن روغن موتور باعث خروج دودی آبی‌رنگ از دهانه می‌شود. البته این تنها نشانه روغن سوزی ماشین نیست و علائم دیگری هم وجود دارد که از همه اینها در ادامه مقاله برای‌تان خواهیم گفت.

روغن سوزی چیست؟

روغن سوزی بیشتر برای خودروهای فرسوده‌ای رخ می‌دهد که مدت‌هاست در حال کارکردن هستند و مسافت‌های زیادی را طی کرده‌اند. روغن‌سوزی همان سوختن روغن ‌موتور خودروست. زمانی که روغن موتور به همراه سوخت می‌سوزد و سطح آن مرتب پایین و پایین‌تر می‌آید، روغن‌سوزی رخ می‌دهد. این اتفاق بیشتر در خودروهای قدیمی رخ می‌دهد اما این‌طور نیست که سوختن روغن موتور را در خودروهای جدید و تازه نبینیم. به‌طور کلی، روغن موتور در مسیرهایی مشخص در خودرو به حرکت و جریان درمی‌آید تا نگذارد که قطعات موتور دچار اصطکاک با یکدیگر شوند. به دلایلی امکان دارد که چنین چیزی رخ ندهد و روغن موتور هم همراه با سوخت بسوزد. در این صورت، چه خودروی‌تان جدید باشد و چه قدیمی، دچار روغن‌سوزی خواهید شد. پس اگر روغن موتور به محفظه احتراق راه پیدا کند، در مجاورت حرارت زیاد می‌سوزد و روغن‌سوزی را شاهد خواهید بود.

علائم و نشانه‌های روغن‌سوزی ماشین چیست؟

یکی از شایع‌ترین نشانه‌های روغن سوزی خروج دودی آبی‌رنگ از اگزوز است. هرچقدر که دور موتور بالاتر برود، نمود این دود آبی هم بیشتر می‌شود. پس سوختن روغن موتور در همراهی با سوخت منجر به خروج دود آبی از اگزوز می‌شود و به شما هشدار می‌دهد که عیب و ایرادی در کار است. البته برخی از خودروهای بازار می‌توانند دود ناشی از سوختن روغن موتور را به خود جذب کنند. پس گاهی باوجود اینکه روغن سوزی در خودرو رخ می‌دهد، خبری از دود آبی اگزوز نیست. در نتیجه، برای بررسی وضعیت روغن‌سوزی فقط نباید به رنگ اکتفا کنید. با بررسی میزان روغن موتور می‌توانید سرنخی از وضعیت سوخت روغن به‌دست بیاورید. اگر سطح روغن مدام در حال کاهش باشد، یعنی اوضاع نامناسب است و احتمالا روغن‌سوزی دارید.

به‌جز بررسی دود و سطح روغن موتور، نشانه‌های دیگری هم برای روغن سوزی وجود دارند. برای مثال، وجود بویی ناخوشایند از سمت موتور می‌تواند علامتی باشد که به شما درباره سوختن روغن موتور هشدار می‌دهد. البته این موضوع را همه متوجه نمی‌شوند؛‌ یعنی تشخیص روغن‌سوزی از روی این بو مخصوص حرفه‌ای‌هاست و شاید همه از آن سر درنیاورند.

خودرویی که دچار روغن‌سوزی می‌شود، شتاب کمتری پیدا و قدرت موتورش هم اُفت می‌کند. ضمن اینکه سر شمع‌های آن هم چرب می‌شوند. اگر شمع‌ها را در هنگام خاموشی خودرو بررسی کنید، متوجه خواهید شد که حالت چرب پیدا کرده‌اند. چربی دهانه اگزوز هم از نشانه‌های روغن سوزی است. پس نشانه‌های روغن سوزی به شرح زیر هستند:

 •       خروج دود آبی از اگزوز
 •       چرب‌شدن شمع‌های خودرو
 •       کاهش مداوم سطح روغن موتور
 •       وجود چربی در دهانه اگزوز خودرو
 •       وجود بویی ناخوشایند از سمت موتور
 •       کاهش شتاب و افت قدرت موتور خودرو

علت و دلایل روغن‌ سوزی ماشین چیست؟

دلایل مختلفی برای روغن سوزی خودرو وجود دارد. به‌طور کلی، روغن موتور در خودرو حضور دارد تا قطعات موتور را خنک کند و اصطکاک میان آنها را کاهش بدهد. با ورود این روغن به موتور، حرارت آن را تجزیه و کیفیتش را مخدوش می‌کند. اگر روغن به چنین سرنوشتی دچار شود، دیگر خاصیت روانکاری قطعات، پاک‌سازی و پاک‌کنندگی و جذب ناخالصی‌ها را از دست می‌دهد. ایراد کار چیست؟‌ چه چیزی باعث می‌شود که روغن موتور به محفظه احتراق راه پیدا کند و این قضایا به وقوع بپیوندد؟

این اتفاقات با ورود روغن موتور به محفظه احتراقی بالای خودرو شروع می‌شود. روغن با سوخت و هوا ترکیب می‌شود و با جرقه می‌سوزد. این ورود ناخوشایند روغن به محفظه سوخت دلایل مختلفی دارد:

– خوردگی کاسه نمد خودرو

– ساییدگی لاستیک گیت

– خرابی یاتاقان‌ها و شاتون‌ها

– اصطکاک زیاد گیت

– نشتی روغن از واشر خودرو

– استفاده از روغن موتوری نامناسب و بی‌کیفیت

– خراب‌شدن یا شکستگی رینگ‌ یا رینگ‌های پیستون

– خوردگی و ساییده‌شدن جداره سیلندر که به آن بوش سیلندر می‌گویند

– کم‌شدن روغن موتور در دور بالای برخی از خودروها (دور بالاتر از ۳هزار در دقیقه)

رفع مشکل روغن سوزی چگونه است؟

روغن سوزی از مشکلات رایج و البته مهم و حساس خودروهاست. پس نباید آن را دست‌کم بگیرید یا فکر کنید که خودتان به‌تنهایی از عهده انجامش برمی‌آیید. ماجرا از این قرار است که شناسایی مشکل روغن سوزی نیاز به تجهیزاتی خاص دارد. مکانیک‌ها با ابزارهایی خاص مانند کمپرس‌سنج اقدام به تشخیص محل بروز مشکل روغن‌سوزی می‌کنند و بعد از برآوردهای لازم دست به تعمیرات می‌زنند. بنابراین، در صورتی که احساس کردید، مشکل روغن‌ سوزی در خودروی‌تان وجود دارد، سریع به کارشناس مراجعه کنید.

از آنجا که مشکل روغن‌سوزی معمولا برای خودروهای کارکرده رخ می‌دهد، برای خرید خودروی دست‌دوم هوشیار باشید. یعنی چه کنید؟ حتما قبل از واردشدن به فرایند خرید، تست کمپرس‌سنج را برای خودرو انجام بدهید و مطمئن شوید که دچار روغن‌ سوزی نیست. این تست نه هزینه چندانی دارد و نه دردسر خاصی.

چگونه.بفهمیم.ماشین.روغن سوزی دارد | رفع روغن سوزی بدون تعمیر

پیشگیری از روغن ‌سوزی ماشین چگونه است؟

اگر اطلاعات کافی درباره قطعات و کارکرد بخش‌های مخلتف خودرو داشته باشید، به‌ندرت به دردسر خواهید افتاد. پس بهتر است که حواس‌تان به اموری مانند تنظیم و بررسی روغن موتور و پیشگیری از روغن‌سوزی هم باشد. روش‌هایی وجود دارد و نکته‌هایی در میان است که به شما کمک می‌کند از روغن سوزی خودروی‌تان جلوگیری کنید. مثلا:

۱. همیشه حواس‌تان به سطح روغن موتور باشد و در صورت مشاهده کاهش سطح، روغن‌سوزی را بررسی کنید.

۲. از روغن موتورهایی باکیفیت استفاده کنید که با نوع خودروی‌تان سازگاری کافی دارند. در این صورت، احتمال روغن سوزی هم کاهش پیدا می‌کند.

۳. موتور خودرو را با موادی مانند گازوئیل شست‌وشو ندهید. این کار اصلا توصیه نمی‌شود و می‌تواند مشکلات متعددی برای‌تان به وجود بیاورد. برای موتورشویی به سراغ اسپری‌های تمیزکننده بروید.

۴. به‌جای استفاده از روغن موتور، امکان استفاده از افزودنی‌های شیمیایی دیگری هم وجود دارد. این افزودنی‌ها سبک‌اند و قیمت بالایی هم ندارند.

۵. ترموستات را باز نکنید. این وسیله به‌طور خودکار دمای موتور را تنظیم می‌کند. اگر آن را باز کنید، تنظیمات دما به‌هم می‌خورد و سطح روغن موتور هم دست‌کاری می‌شود.

۶. فیلتر روغن موتور را به‌موقع تعویض و قبل از بستن، آن را با روغن پُر کنید. فیلتر کثیف باید تعویض شود.

۷. مکمل‌های جلوگیری از روغن‌سوزی در بازار هم می‌توانند به پیشگیری از این مشکل کمک شایانی کنند.

جهت لیست بهترین نمایشگاه ماشین در تهران اینجا کلیک کنید

در آخر

روغن سوزی موتور را جدی بگیرید. اگر نشانه‌هایی از بروز مشکل در آن را شناسایی کردید، سریع به مکانیک مراجعه کنید. برخی از مشکلات خودرو به نظر و اقدامات کارشناسی و حرفه‌ای نیاز دارند. هرچقدر بیشتر درباره خودروی‌تان بدانید، سریع‌تر از مشکلات موجود در آن جلوگیری می‌کنید و هزینه‌های کمتری هم به شما تحمیل می‌شود.

 

دکمه بازگشت به بالا