علت خوابیدن باتری پراید

خوابیدن باتری ماشین از مشکلات رایجی به شمار می رود که بسیاری از راننده ها با آن مواجه شده اند و در مواقعی آن ها را دچار نگرانی کرده است. این اتفاق ممکن است در فصل سرد سال، در صبح زود و یا هر زمان دیگری رخ دهد. علت و علائم خوابیدن باتری خودرو متفاوت است که در این مقاله به بررسی هر یک از این عوامل و تست خرابی باتری ماشین می پردازیم. همچنین روش هایی را که لازم است برای رفع آن انجام دهید، عنوان خواهیم کرد. در صورت روبرو شدن با مشکل خالی شدن باطری ماشین تا انتها با ما همراه باشید و این مطلب را مطالعه کنید. اگر از علاقمندان به یادگیری تعمیرات خودرو هستید، به شما توصیه می کنیم تا در دوره آموزشگاه برق گستران ثبت نام و در دوره های تئوری و عملی شرکت نمایید. کسانی که ساکنین مشهد هستند، برای تعویض باتری خودروی خود می توانید به تعویض باتری در محل در مشهد مراجعه کنید.

باتری ماشین خوابیده چطور روشنش کنم | جلوگیری از خالی شدن باتری ماشین در زمان پارک طولانی ماشین

معمولا خوابیدن باتری ماشین خود را با علائم و نشانه هایی نشان می دهد. شناخت این علائم و نشانه ها به شما کمک می کند تا هر چه سریعتر مشکل را شناسایی کرده و آن را رفع کنید. برخی از رایج ترین علائمی که بروز آنها خبر از خوابیدن باتری خودرو می دهد عبارتند از:

1- روشن نشدن صفحه کیلومتر خودرو

اگر با چرخاندن سوئیچ خودرو متوجه شوید که صفحه کیلومتر و یا سایر هشدارهای چک خودرو روشن نمی شود، یعنی باتری خودرو خوابیده است.

2- روشن نشدن ماشین

اصلی ترین علامتی که می تواند به دلیل خوابیدن باتری خودرو باشد، استارت نخوردن ماشین باشد. زمانی که می خواهید خودروی خود را روشن کنید اما با استارت زدن، خودرو روشن نشود، باید به مشکل باتری و خالی شدن آن فکر کنید.

3- دیر روشن شدن ماشین از علائم خوابیدن باتری

گاهی با یک بار استارت زدن خودرو روشن نمی شود؛ بلکه باید چند بار استارت بزنید تا ماشین روشن شود. این مورد بیشتر می تواند در مواقع خاموش بودن خودرو برای زمان طولانی، رخ دهد.

4- خاموش شدن بخش هایی از سیستم خودرو

گاهی در صورتی که خودرو پی از چند دقیقه درجا کار کند، در حین کار کردن خودرو ناگهان موتور خاموش می شود. در این موارد تنها موتور خاموش شده و بقیه قطعات به درستی کار می کنند.

در موارد دیگری نیز ممکن است برخی از افراد در زمان فشار دادن روی پدال گاز خودرو با کم شدن نور چراغ های خودرو، کم شدن قدرت نور صفحه کیلومتر و یا کم شدن نور لوازم روی داشبورد خودرو مواجه شوند.

کم شدن نور هر یک از گیج ها و یا نور چراغ های خودرو در زمان استارت زدن نیز می تواند دلیلی بر خوابیدن باتری ماشین باشد.

یکی دیگر از اتفاقاتی که می تواند به دلیل مشکلات و خوابیدن باتری ماشین ایجاد شود، خاموش شدن مداوم لوازم الکتریکی خودرو از جمله رادیو است.

علت خوابیدن باطری ماشین

اما چرا باتری ماشین خوابیدن است؟ این سوال بسیاری از افرادی است که با این مشکل روبه رو می شوند.  از عواملی که می تواند موجب خوابیدن باتری ماشین شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تمام شدن عمر باتری خودرو

باتری ماشین مانند سایر قطعات خودرو طول عمر مشخصی دارد. باتری ماشین با توجه به نحوه رانندگی شما، نحوه استفاده و مراقبت از باتری، مسافت های رانندگی شما، دمای محیط زندگی شما و … طول عمر متفاوتی می تواند داشته باشد. باتری خودرو بین 3 تا 5 سال عمر خواهد کرد.

راه حل رفع این مشکل عوض کردن باتری ماشین است. در صورتی که باتری خودرو را باید تعویض نمایید، سریعاً نسبت به آن اقدام کنید تا به قطعات دیگر خودرو آسیبی وارد نشود.

حتماً بخوانید:

 1. مشکلات دینام ماشین

شارژ شدن باتری ماشین از طریق دینام خودرو انجام می شود. در واقع دینام در زمان روشن بودن موتور خودرو، باتری را شارژ می کند. در نتیجه هر گونه خرابی و آسیب دیدگی در دینام و اختلال در عملکرد آن به درست شارژ نشدن باتری و خوابیدن آن منجر می شود.

برای رفع مشکل دینام خودرو ممکن است راهی جز عوض کردن آن وجود نداشته باشد.

 1. برق دزدی خودرو می تواند علت خوابیدن باتری ماشین باشد

در صورتی که به دلیل مشکلات مربوط به سیستم الکتریکی خودرو، چراغ ها و رله ها، خودرو دارای برق دزدی باشد، به راحتی و خیلی سریع باتری خودرو می خوابد.

از آن جا که باتری ماشین حتی در زمان های خاموش بودن نیز باید به برق رسانی به دزدگیر خودرو، سیستم قفل ماشین و … ادامه دهد، اگر دچار برق دزدی شده باشد به دلیل مصرف انرژی زیاد و نا به جا از باتری، مشکل خوابیدن باتری ماشین رخ خواهد داد.

راهکار رفع این مشکل تعمیر سیستم برق ماشین است. اگر با این مشکل روبرو شده اید، حتماً خود را به یک مکانیک برق خودرو نشان دهید تا در صورت اطمینان از این موضوع، ایرادات سیستم الکتریکی ماشین را برطرف کند.

 1. دمای خیلی بالا و خیلی پایین محیط

اگر هوای محیط بیش از حد گرم شود و یا در زمستان یک دفعه خیلی دما کاهش بیابد، از مشکلاتی که می تواند برای خودرو ایجاد شود، خوابیدن باتری ماشین است.

برای رفع این مشکل می توانید خودرو را در مکان های سرپوشیده نگهداری کنید و از پارک کردن خودرو در فضاهای باز خودداری نمایید.

همچنین توصیه می شود تا ماشین خود را در روزهای خیلی سرد و خیلی گرم، با یک چادر خودرو بپوشانید.

 1. رانندگی کوتاه مدت و خاموش کردن سریع خودرو

افرادی که به صورت روزانه پس از طی کردن مسافت های کوتاه، خودرو را خاموش می کنند، زمان کافی را برای شارژ مجدد باتری از طریق دینام خودرو نمی دهند. در این صورت باتری سریعتر خالی شده و در فواصل کوتاه با خوابیدن باتری ماشین روبرو خواهند شد.

یکی دیگر از مشکلاتی که رانندگی کوتاه مدت می تواند سبب آن شود، کاهش عمر باتری ماشین است.

راهکار رفع این مشکل این است که در صورتی که خودرو را روشن کردید، در مدت زمان بیشتر از 20 دقیقه رانندگی کنید.

حتماً بخوانید:

 1. روشن ماندن چراغ خودرو، باز بودن درب ماشین، بسته نشدن درب صندوق ماشین و … برای طولانی مدت

اگر ماشین خود را خاموش کرده باشید اما فراموش کرده اید چراغ های خودرو را نیز خاموش کنید، درب های ماشین باز مانده باشند یا درب صندوق عقب را خوب نبسته باشید، ممکن است باتری خودرویتان خالی شده باشد. در برخی از خودروها چراغ ها طوری طراحی شده اند که اگر خودرو خاموش باشد اما چراغ های جلو و یا چراغ داخل ماشین روشن مانده باشند، به صورت خودکار خاموش شوند.

این قابلیت در همه خودروها وجود ندارد و در بسیاری از ماشین ها چراغ ها تا زمانی روشن می مانند که باتری خالی شده باشد.

برای جلوگیری از این مشکلات، در زمان خاموش کردن خودرو، حتماً تمام درب های خودرو، درب صندوق عقب و چراغ های ماشین را با دقت بررسی نمایید.

 1. مشکل اتصالات مربوط به باتری از دیگر دلایل خوابیدن باتری

ایجاد فرسودگی و یا شل شدن اتصالات باتری خودرو از دلایل دیگری است که می تواند منجر به خوابیدن باتری ماشین شوند. مشکلاتی که به دلیل ایراد در اتصالات باتری و کابل آن می توانند رخ دهند ابتدا با روشن نشدن ماشین، دیر روشن شدن و یا خاموش شدن ماشین مشخص خواهند شد. در صورت ادامه دار شدن این موضوع و برطرف نکردن آن با اشکالات مهم تری در سیستم الکتریکی خودرو و قطعات مرتبط با آن روبرو خواهید شد.

با سرویس دوره ای و به موقع خودروی خود می توانید از بروز برخی مشکلات مانند شل و یا فرسوده شدن اتصالات باتری جلوگیری شود. بنابراین، توصیه می شود سرویس کردن ماشینتان را در دوره های زمانی مشخص جدی بگیرید تا مشکلات احتمالی آن شناسایی و رفع شوند.

روش تست خرابی و سالم بودن باتری ماشین

حالا که با علائم و دلایل خوابیدن باتری ماشین آشنا شدیم نوبت آن است که روش تست سلامت باتری خودرو را نیز یاد بگیریم برای این کار روش های متفاوتی وجود دارد که در ادامه با آنها آشنا می شویم.

1- اتصالات باتری را چک کنید

از روش هایی که می توانید برای بررسی سالم بودن و اطمینان از مشکل باتری استفاده کنید بررسی اتصالات باتری است. اگر رنگ سفید، سبز و یا آبی در اطراف اتصالات باتری خودرو مشاهده کردید، یعنی در اتصالات مشکلی وجود دارد که باید برطرف شود.

2- نحوه تست خرابی باتری اتمی

برای باتری اتمی باید با ولت متر و یا لود تستر، ولتاژ باتری را بررسی کنید. اگر میزان ولتاژ باتری خیلی زیاد باشد، یعنی باتری اتمی خودروی شما دچار مشکل شده است.

3- بررسی جریان آمپر باتری

این روش تست خرابی باتری ماشین بهتر است توسط یک تعمیرکار برق خودروی ماهر انجام شود. برای این منظور باید کابل باتری از آن جدا شود. با استفاده از یک مولتی متر، آمپر آن بررسی شود. اگر برق دزدی در باتری وجود داشته باشد، از این دو روش قابل تشخیص خواهد بود.

4- بررسی میزان الکترولیت باتری اسیدی

اگر باتری خودروی شما اسیدی است، باید سلول ها را با دقت ببینید. با اسیدسنج و یا هیدرومتر، سلول های باتری اسیدی را بررسی نمایید. در صورتی که میزان الکترولیت درون سلول ها کمتر از صفحات سربی باشد، یعنی باتری خودرو مشکل دارد.

باتری ماشین خوابیده چطور روشنش کنم؟

در زیر به بررسی علت خوابیدن باتری ماشین می پردازیم.

اول: یکی از این روش ها هل دادن خودرو است شما می توانید بعد از هل دادن با برداشتن وایرهای باتری به دینام فرصت شارژ شدن را بدهید اما اگر دینام قادر به شارژ کردن نباشد خودرو خاموش شده و مشخص می شود مشکل از کجاست.

دوم: در مرحله دوم اگر با هل دادن ماشین روشن نشد باید باتری به باتری انجام دهیم، پس برای این کار دو ماشین را در روبروی یکدیگر قرار داده و قطب های مثبت کابل ها را و همچنین قطب های منفی کابل باتری به باتری را به یکدیگر متصل کنید و مجدد استارت بزنید.

سوم: وسیله نقلیه های ضعیف قادر به اعمال فشار اضافی به باتری هستند و می تواند لاستیک هایی را که تحت فشار موتور بیش از حد کار کرده است را به حرکت در آورد.

چهارم: زمانی که یک کلاج را زیاد فشار ندهید فشاری که موتور هنگام استارت زدن بر آن اعمال می شود کاهش یافته و در نتیجه ماشین به استارت زدن کمتری نیاز دارد و برخی فشار ها از روی باتری برداشته می شود.

باتری ماشین بعد از چند روز می خوابد؟

یکی از مشکلات موجود در سیستم برق رسانی خودرو خوابیدن باتری ماشین است این مشکل به معنای این است که باتری توانایی تامین انرژی الکتریکی برای فعالیت های برقی خودرو را ندارد. در صورت کار نکردن خودرو، باتری نیز به دلیل عدم فعالیت ممکن است بخوابد. یعنی اگر شما نتوانید با خودرو خود کار کنید و در صورتی که باتری سالم باشد فقط در صورت عدم فعالیت دو هفته شارژ را در خود حفظ می کند.

خوابیدن باتری ماشین صفر

در حالت عادی یک باتری قادر به حفظ کردن شارژش به مدت دو هفته است اما باتری یک خودرو در طول دو تا سه ماه تخلیه می شود.

همچنین باتری خودرو را زمانی که به طور کامل شارژ کرده اید و ماشین را پارک می کنید اگر به مدت 2 تا 2.5 هفته از خودرو استفاده نکنید احتمالا قادر به روشن کردن خودرو خود نباشید.

در این صورت یا باید باتری را مجدد شارژ کرده و یا در صورت نیاز آن را تعویض کنید، همچنین حفظ شارژ باتری بستگی به تعداد دستگاه های موجود دارد که برای عملکرد مناسب خود نیاز به انرژی دارند.

در اینجا ما صحبتمان از دستگاه هایی است که در هنگام پارک کردن ماشین در حال فعالیت اند. در نتیجه هر چقدر دیرتر به سراغ خودرو رفته و مدت طولانی باتری فعالیت نکند باتری شارژ خود را از دست می دهد و کار نمی کند.

خوابیدن باتری ماشین اتومات

در زمان خالی شدن باتری اتومات ماشین می توانید از روش باتری به باتری و یا تقویت باتری استفاده کنید که برای این کار به کابل باتری به باتری و یک ماشین سالم نیاز دارید.

همچنین خودروهای اتومات سیستم کلاچ باز دارند که تقریبا در تمامی خودروهای اتومات یافت می شود و هدف از از داشتن این سیستم جدا کردن موتور از پیشرانه خودرو است و به خودرو اجازه می دهد هنگام هل دادن آزادانه و بدون مقاومت بچرخند البته از راه اندازی خودرو با هل دادن جلوگیری می کند زیرا موتور قادر به کار کردن نیست.

همچنین ماشین های اتومات را نمی توان مانند خودروهای که دنده دستی دارند با هل دادن روشن کرد و این به دلیل وجود مبدل گشتاور در این خودرو ها است این قطعه وظیفه دارد که نیرو را از موتور به گیربکس منتقل کند.

این وسیله با روغن پر شده و زمانی که ماشین خاموش است این مایع نمی تواند در موتور حرکت کند و موتور روشن نمی شود.

خوابیدن باتری در سرما

در زمانی سردی هوا علاوه بر موتور باتری نیز دچار مشکل می شود و ممکن است باعث از دست دادن عملکرد باتری شود. همچنین باتری از نوع سیلد اسیدی است و دارای صفحاتی از جنس سرب یا سرب کلسیم است که اسید باتری یا آب باتری به عنوان الکترولیت در بین آنها جریان یافته و تولید برق توسط باتری صورت گرفته، همچنین شارژ و دشارژ شدن مبتنی بر یک واکنش شیمیایی در میان الکترولیت و الکترود درون باتری جریان دارد.

سرما هوا روی واکنش شیمیایی تاثیر منفی گذاشته و سرعت این واکنش را کاهش می دهد و همین عملکرد باعث ضعیف شدن باتری در روزهای سرد سال می شود و باعث می شود باتری نتواند انرژی لازم را برای استارت زدن خودرو فراهم کند.

جلوگیری از خالی شدن باتری ماشین در زمان پارک طولانی

باتری یکی از قسمت های مهم یک ماشین به شمار می رود که به وسیله دینام شارژ می شود اما در صورتی که مدتی از ماشین استفاده نشود باتری خودرو آسیب دیده و مشکلاتی برای شما به وجود می آورد.

البته راه های برای جلوگیری از خالی شدن باتری وجود دارد که در زیر به بررسی این موارد می پردازیم.

جدا کردن سیستم امنیتی از خودرو

روشن نگه داشتن سیستم هشدار در ماشین باعث سریعتر تخلیه شدن باتری شده پس اگر خودرو را در پارکینگ پارک کرده می توانید این سیستم را خاموش کنید.

همچنین اگر مجبور به پارک کردن در بیرون هستید و نمی توانید این سیستم را قطع کنید پس حداقل در هفته ۳۰ دقیقه با آن رانندگی کنید.

روشن کردن ماشین

در هفته حداقل ۳۰ دقیقه با ماشین رانندگی کنید تا شارژ شود و اگر در یک بزرگراه با سرعت کنترل شده بروید می تواند باعث تقویت موتور شود و از خوابیدن باتری نیز جلوگیری می شود.

جدا کردن ترمینال منفی باتری برای حفظ آن

همانطور که میدانید یک خودرو از قسمت های مختلفی مانند ساعت، رایانه، هشدار های امنیتی و … تشکیل شده که تمامی آنها با باتری کار می کنند و این تخلیه شدن باتری را تخلیه انگلی می گویند و باعث می شود پس از مدتی رانندگی نکردن با یک باتری مرده مواجه شوید پس شما می توانید با جدا کردن کابل منفی باتری، آن را جدا کنید.

مواظب باشید که کابل مثبت را جدا نکنید زیرا ممکن است به دیگر قطعات آسیب وارد کنید.

جمع بندی

در این مقاله به روش هایی که برای تشخیص مشکلات باتری و خالی شدن آن کمک می کنند، پرداخته ایم. اگر هر یک از نشانه های خوابیدن باتری ماشین را مشاهده کردید، هر چه سریع تر برای انجام تست خرابی باتری ماشین و بررسی دقیق آن، خودرو را چک کنید. به شما توصیه می کنیم تا خودروی خود را به یک برقکار خودروی ماهر برای تست باتری بسپارید. باتری خودرو می تواند با یک اشتباه منفجر شود و یا صدمات بیشتری به خودرو وارد کند. به همین دلیل بدون داشتن تخصص اصلاً برای بررسی و رفع مشکل باتری ماشین اقدام نکنید.
اگر قصد دارید تعمیرات خودرو را به صورت حرفه ای یاد بگیرید و در این زمینه درآمدزایی داشته باشید در دوره های تعمیرات خودرو برق گستران از جمله ، آموزش برق خودرو، آموزش مکانیخوابیدن باتری ماشین، اتفاقی رایج و شناخته شده برای رانندگان است. اما شاید برخی شما هنوز با علائم آشنا نشده باشید و نمی دانید علت آن چیست؟ بعد از خوابیدن باطری خودرو چه کاری انجام دهید؟ چطوری می تونیم از خوابیدن باطری ماشین جلوگیری کنیم؟ وقتی باتری ماشین خالی میشود چکار کنیم؟

نگران نباشید پاسخ تمام سوالات شما همراه با فیلم آموزشی در این مقاله آمده است، فقط کافیه با دقت به مطالعه ادامه بدید!

هنگامی که شما برای اولین بار با خوابیدن باطری ماشین مواجه می‌شوید، این مشکل را چندان جدی تلقی نمی‌کنید. اما اگر بارها و بارها هنگام استارت زدن، متوجه شدید که باطری خودرو خوابیده، باید به فکر راه چاره‌ای باشید چرا که احتمالا مشکل جدی‌تر از آن است که بتوانید آن را نادیده بگیرید.

با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا با علت خوابیدن باتری ماشین آشنا شوید. همچنین در ادامه از علت خالی شدن باتری خودرو اطلاع می‌یابید و می‌توانید جلوگیری از خوابیدن باطری ماشین را در اقدامات خود قرار دهید.

خوابیدن باتری ماشین چیست؟

منظور از خوابیدن باتری ماشین چیست؟

خوابیدن باتری ماشین به عنوان یکی از مشکلات رایج مرتبط با سیستم برق رسانی خودرو شناخته می‌شود. که به نام‌های دیگری نظیر مردن باتری، خالی شدن باتری یا دشارژ شدن باتری هم معروف است. دلیل اصلی به وجود آمدن این مشکل خالی شدن شارژ باتری خودرو است. به این معنی که باتری خودرو بنا به دلایل مختلف دیگر توانی به منظور تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز الکتریکی برای فعالیت سیستم برق‌رسانی خودرو را ندارد.

فرض کنید به مسافرت خارج از کشور رفته این بعد از یک هفته برمی گردین به منزل و فردا صبح می خواهید به سرکار بروید، داخل ماشین نشسته و استارت می زنید اما ماشین روشن نمی شود و این یعنی همان خوابیدن باتری اتمی ماشین رخ داده است.

گاهی اوقات عمر باتری ماشین شما تمام شده است و نیاز به تعویض دارد لذا برای با مجموعه 24 ساعته کیان باتری تماس بگیرید!

علائم خوابیدن باتری ماشین

علائم خوابیدن باتری ماشین

مشکل خوابیدن باتری ماشین بیش از هر چیزی، خود را در روشن نشدن موتور خودرو یا استارت نخوردن آن نمایان می‌سازد. البته این موضوع می‌تواند به دلایل دیگری نظیر خرابی سیستم استارت خودرو یا وجود عیب و ایراد در دینام آن هم به وجود آمده باشد.

در هر حال مشکل روشن نشدن موتور خودرو به هنگام استارت زدن آن از وجود عیب و ایراد در سیستم برق‌رسانی خودرو ناشی می‌شود. اما چگونه و از کجا بفهمیم که دلیل اصلی به کار نیفتادن موتور خودرو پس از استارت زدن، خوابیدن باتری ماشین است؟ و این مشکل به سایر قطعات موجود در سیستم برق‌رسانی اتومبیل مربوط نمی‌شود؟

صداهایی مانند کلیک کردن هنگام روشن کردن ماشین، خاموش شدن چراغ های داشبورد، کند شدن موتور همه نشانه هایی از خوابیدن باتری ماشن است که باید بدان ها توجه داشته باشید.

نکته:توجه داشته باشید که اغلب افراد خالی شدن باتری خودرو را به این گونه تعریف می‌کنند که نمی‌توانند اتومبیل پارک شده خود را روشن کنند. به همین دلیل اگر شما حین رانندگی شاهد اتمام باتری هستید، احتمالا سیستم شما در شارژ رسانی دچار مشکل شده باشد.

می توانید را در این مقاله جویا شوید.

چگونه مطمئن شویم باطری ماشین خوابیده؟

اگر از سالم بودن دینام خودروی خود به صورت صد در صد اطمینان دارید اما موتور آن پس از استارت خوردن روشن نمی‌شود، عیب و ایراد اصلی خودروی شما به احتمال فراوان از سیستم استارت آن است. حال این مشکل می‌تواند به باتری خودرو و عیب و ایرادهای رایج وابسته به آن مربوط باشد.

به طور حتم یکی از ایرادهای مذکور خوابیدن باتری ماشین خودرو است. از جمله نشانه‌های ظاهری رایجی که می‌تواند بر این مشکل دلالت داشته باشد بلند شدن صدایی شبیه به تلق تلق کردن هنگام استارت خوردن خودرو است. در چنین شرایطی معمولا موتور خودرو روشن نمی‌شود و پس از چند بار استارت زدن ممکن است سر و صدای مذکور نیز دیگر به گوش نرسد.

برای اطمینان یافتن از این موضوع که آیا به عنوان راننده‌ای که خودروی او استارت نمی‌خورد با مشکل خوابیدن باتری ماشین روبرو هستید یا خیر می‌توانید موتور خودرو را با هل دادن آن روشن کنید. پس از انجام این کار تمام سیم‌های متصل به باتری را جدا کرده و اندکی صبر کنید. اگر دینام خودرو توانایی شارژ کردن سیستم برق‌رسانی خودرو را نداشته باشد موتور آن تنها پس از سپری شدن لحظه‌ای کوتاه خاموش می‌شود.

بنابراین در چنین شرایطی احتمالا مشکل استارت نخوردن از باتری خودرو نیست و به سایر اجزای سیستم برق‌رسانی آن مانند دینام مربوط می شود. اما اگر موتور خودرو روشن بماند و به کار کردن ادامه دهد، به احتمال فراوان مشکل عدم روشن شدن موتور از باتری خودرو است. البته باید به این نکته توجه داشت که به طور کل خوابیدن باتری ماشین با خرابی باتری کاملا متفاوت است و نباید این دو موضوع را یکی دانست.

دلایل خوابیدن باطری ماشین

دلایل خوابیدن باتری ماشین

علت خوابیدن باتری ماشین را لیستی گسترده تشکیل می‌دهد که با ورود به آن راه بی پایانی را در پیش خواهیم داشت. اما به طور کلی می‌توانیم دلیل خوابیدن باتری خودرو را به سه دسته عمده از قبیل: 1- مشکلات اساسی باتری، 2- مشکلات سیستم الکتریکی و 3- خطاهای ساده‌ای که افراد انجام می‌دهند، تقسیم نماییم. گاهی اوقات می‌توان در خانه علت خالی شدن باتری خودرو را پیدا کرد، اما در بسیاری از مواقع شما می‌بایست به یک تعمیرگاه مراجعه نمایید.

برخی از رایج ترین دلایلی که یک باتری اتومبیل را خالی می‌کند شامل اتصالات شل یا فاسد شده باطری، تخلیه الکتریکی مداوم، مشکلات شارژ، تقاضای مصرف برق زیاد از طریق امکانات موجود در خودرو و حتی تغییرات آب و هوایی بسیار می‌شود.

یکی دیگر از علت های خوابیدن باطری ماشین رانندگی های کوتاه مدت است. رانندگی های کوتاه مدت با تعداد زیادی توقف و شروع مجدد به طور کلی باتری شما را از بین می برد. شما بعد از اینکه ماشین را روشن کردید باید زمان کافی و مورد نیاز برای شارژ مجدد باتری را فراهم کنید.

در ادامه به برررسی این دلایل می پردازیم:

نارسایی دینام علت خوابیدن باطری خودرو

مشکل دینام علت خوابیدن باطری خودرو

یکی از مهمترین دلایل خوابیدن باتری ماشین، نارسایی دینام خودرو است. به این معنی که اگر دینام خودرو نتواند وظایف خود را به خوبی انجام دهد بخشی از این وظایف به ناچار بر گردن باتری خودرو خواهد افتاد. اگر دینام خودرو دچار مشکل باشد و به درستی کار نکند، باتری خودرو دیگر به عنوان یک منبع ذخیره‌ی انرژی که عمده وظیفه‌اش تامین انرژی مورد نیاز برای استارت زدن خودرو است عمل نمی‌کند. در چنین شرایطی باتری خودرو ناگزیر از بر عهده گرفتن وظایف دینام خودرو خواهد بود و فشار بیشتری بر آن وارد می‌شود. در نتیجه انرژی ذخیره شده در باتری نیز زودتر از حالت عادی تخلیه خواهد شد.

مهم‌تر از این موضوع آن که این انرژی تخلیه شده قادر به بازیابی یا جایگزینی هم نخواهد بود. پس مسلم است که در چنین شرایطی خوابیدن باتری ماشین به امری گریز ناپذیر و محتمل تبدیل می‌شود.

دلیل اصلی این امر آن است که باتری خودروها بیش از هر چیز به عنوان یک منبع ذخیره‌ی انرژی برای تامین نیروی استارت خودرو به کار می‌روند و به منظور کارکرد مداوم و طولانی مدت ساخته نشده‌اند. از همین رو کار کردن طولانی مدت و مداوم یک باتری می‌تواند به خالی شدن شارژ آن و از کار افتادن باتری منجر شود.

در مجموع اگر سیستم شارژ باتری یک خودرو دچار مشکل شود، انرژی مورد نیاز برای فعالیت باتری خودرو تامین نخواهد گردید و در نتیجه دیر یا زود مشکل خالی شدن باتری گریبان خودرو و مالک آن را خواهد گرفت.

خوردگی و پوسیدگی کابل های متصل به باتری

از دیگر دلایل رایجی که منجر به از کار افتادن باتری خودرو و خالی شدن شارژ موجود در آن می‌شود پوسیدگی کابل‌های اتصال باتری به موتور و سایر بخش‌های خودرو یا قطع شدن آنها است. بر این اساس اگر با مشکل استارت نخوردن خودرو روبرو هستید بهتر است پیش از انجام هر اقدامی کابل‌ها و راه‌های ارتباطی باتری خودرو با سایر بخش‌های سیستم استارت را مورد بررسی قرار دهید و از سلامت آنها اطمینان حاصل کنید.

چراغ‌های روشن

چراغ های روشن علت دشارژ شدن باتری خودرو

از دیگر دلایل رایجی که در بسیاری از اوقات موجبات خالی شدن شارژ باتری خودرو را فراهم می‌آورد روشن ماندن چراغ‌های داخلی یا خارجی خودرو به مدت طولانی است. در واقع برخی از رانندگان کم حواس شب‌ها پس از پارک کردن خودروی خود فراموش می‌کنند که چراغ‌های داخلی یا خارجی آن را خاموش نمایند و خودرو را در همان وضعیت به حال خود رها می‌کنند.

این دسته از رانندگان هنگامی که صبح روز بعد برای استفاده از خودرو پشت فرمان آن می‌نشینند معمولا با این حقیقت تلخ روبرو می‌شوند که اتومبیل آنها دیگر استارت نمی‌خورد. در چنین شرایطی مسلم است که عمده شارژ باتری خودرو در طول شب گذشته برای روشن نگه داشتن چراغ‌های آن هدر رفته است و باتری خالی شده دیگر توانی برای تامین انرژی مورد نیاز برای استارت زدن خودرو ندارد.

شاید هم این مورد به بی‌دقتی راننده مربوط نشود و دلیل اصلی آن وجود عیب و ایراد در سوییچ چراغ‌های داخلی و بیرونی خودرو باشد. در صورت وجود این مشکل چراغ‌های داخلی یا خارجی خودرو بدون اطلاع راننده به شکل خود به خود روشن می‌ماند و در طولانی مدت تمام انرژی موجود در باری را مصرف می‌کند. از همین رو بهتر است وضعیت چراغ‌ها و سیم‌ها

روشن ماندن چراغ‌های جلو و حتی چراغ‌های درونی خودرو را می‌توانیم از مهم‌ترین علت خوابیدن باتری ماشین معرفی نماییم. هنگامی که قصد خروج از اتومبیل را دارید، حتما از خاموش بودن چراغ‌ها اطمینان حاصل نمایید. البته برخی از چراغ‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که پس از مدتی، خاموش خواهند شد. اما گاه به دلیل وجود نقص فنی، ممکن است چراغ‌ها روشن باقی مانده و به یک علت خالی شدن باتری خودرو تبدیل شود.

باتری ضعیف شده

نشتی باتری دلیل خوابیدن باتری خودرو

باتری ضعیف یا با وضعیت ضعیف ممکن است شارژ رسانی درستی را صورت ندهد و باعث خوابیدن باتری خودرو شود. در این حالت ممکن است کوچک‌ترین مصرف باتری آن را تخلیه کند.

تخلیه‌های بار الکتریکی

یافتن سیستم‌های سیم‌کشی شده‌ای که به خوبی کار نمی‌کنند، می‌تواند بسیار دشوار باشد، اما همین سیستم‌ها می‌توانند به علت خوابیدن باتری ماشین تبدیل شوند. این سیستم‌های معیوب می‌توانند به صورت خودکار و زمان‌هایی که لازم نیست، رادیو و یا چراغ‌ها را روشن کنند و سبب تخلیه باتری اتومبیل شوند.

برای شناسایی مکان نشت باتری یا ، با یک باتری کاملا شارژ شده شروع کنید. مطمئن شوید چراغ ها و رادیو خاموش هستند. شارژر تلفن، GPS یا لپ تاپ را جدا کنید. درب ها را ببندید و خلاصه هر ابزاری که باتری مصرف می کند را جدا یا خاموش کنید.

هوای بسیار گرم و یا سرد

هوای بسیار گرم یا بسیار سرد روی عملکرد باتری نو تاثیری ندارد، اما همین تغییرات آب و هوایی می‌تواند سبب تخلیه شدن یک باتری ضعیف شود. در واقع هوای گرم و سرد می‌تواند وضعیت‌های مخرب را تشدید نماید.

باتری ها در ماه های زمستان بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند همین علت خوابیدن باتری ماشین در سرما می باشد. معمولاً وقتی دمای هوا به زیر صفر می رسد باتری ها علائم کهنگی و ازکارافتادگی را نشان می هند.

علت خوابیدن باتری ماشین صفر

پارک طولانی مدت علت خالی شدن باتری ماشین

یک باتری جدید با شارژ باتری در حالت نرمال معمولا  باید در طول دو هفته و بدون شارژ از طریق دینام ، شارژش را کامل حفظ کند. اما باتری خودرو در طول مدت 2 تا 3 ماه به طور کامل تخلیه می شود. اگر ماشین خود را با یک باتری کاملا شارژ شده پارک کرده و از ماشین خود به مدت 2.5 ماه استفاده نکنید، احتمالا  نمی توانید ماشین را روشن کنید.

شما باید باتری ماشین را مجددا شارژ کرده و یا در صورت لزوم آن را تعویض کنید. باید توجه داشته باشیم که  حفظ شارژ  باتری خودرو، بستگی به تعداد دستگاه هایی دارد که برای عملکرد مناسب خود، نیاز به انرژی دارند. ما در مورد دستگاه هایی صحبت می کنیم که  هنگام پارک ماشین در حال فعالیت هستند مانند سیستم تهویه مطبوع، چراغ جلو، سیستم زنگ خطر خودرو و غیره.

هرچقدر دیرتر به سراغ خودرو خود رفته و مدت زمان طولانی تری از باتری استفاده ننمایید، نمی توانید به سلامت باتری و حفظ شارژ آن امیدی داشته باشید. برخی از صاحبان خودرو انتظار دارند که باتری ماشین تا مدت دو هفته عدم استفاده از ماشین،  شارژ داشته باشد. اگر باتری ماشین شما قادر به انتقال انرژی برای روشن کردن موتور نباشد، شما باید یک باتری جدید خریداری کنید.

راه های جلوگیری از خوابیدن باتری ماشین

جلوگیری از خوابیدن باطری ماشین

1- جدا کردن سر باتری در پارک های طولانی

باطری ماشین بعد از چند روز میخوابد؟ اگر باتری ماشین شما کاملا سالم بوده و مشکلی نداشته باشد تقریبا تا دو هفته شارژ حفظ می کند. اما با این حال، لازم است ، از خاموش بودن تمام دستگاه هایی که انرژی مصرف می کنند، مطمئن شوید. اگر مجبور هستید خودرو خود را به مدت طولانی پارک کرده و استفاده نکنید، بهتر است باتری ماشین را از ماشین جدا  کرده و خارج کنید، یا کابل برق را از ترمینال باتری جدا کنید. برداشتن سر باطری ماشین هم از خوابیدن باتری جلوگیری می کند.

2- تمام چراغ ها و لوازم الکتریکی را خاموش کنید!

باتری‌های اتومبیل به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هر وقت موتور خاموش باشد، بتوانند چراغ‌های جلو، چراغ‌های داخلی و لوازم جانبی دیگر را روشن کند، اما باتری‌ها ظرفیت بسیار کمی برای این کار دارند. به عنوان مثال شما می‌توانید برای یک لحظه خرید از سوپر مارکت چراغ‌های جلو خودرو را روشن نگه دارید، اما روشن ماندن چراغ‌های داخل آن هم از شب تا صبح می‌تواند سبب تخلیه شدن باتری خودرو شود.

یا کابل‌های متصل به آنها هر ازگاه مورد بررسی و بازبینی قرار گیرد تا در صورت وجود مشکل در آنها، ایرادهای موجود رفع گردد

3- تست و نگهداری باتری اسیدی

اگر مورد واضحی مانند روشن ماندن چراغ‌های جلو یا چراغ داخلی نمی‌بینید، نکته بعدی که می‌بایست مورد بررسی قرار دهید، خود باتری اتومبیل است. بسیاری از باتری‌های اتومبیل را می‌توان با یک تعمیر ساده و جزئی دوباره احیا نمود.

اگر باتری شما پلمپ نشده است، بنابراین مهم است که اطمینان حاصل کنید که هر سلول به درستی با الکترولیت پر شده است. اگر به داخل سلول نگاه کنید و ببینید که سطح الکترولیت از بالای صفحات سرب پایین آمده، به این معنی است که مشکلی در شرف وقوع خواهد بود.

شما می‌توانید باتری خود را با یک ابزار ارزان قیمت به نام هیدرومتر تست و بررسی کنید، که به شما امکان می‌دهد وزن مخصوص الکترولیت را در هر سلول بررسی نمایید. اگر بعد از شارژ کامل باتری یک یا چند سطح سلول بسیار کم باشد، به این معنی است که باتری نیاز به تعویض دارد.

4- بررسی اتصالات باتری اتومبیل گشاد یا فاسد شده

اتصالات باتری را چک کنید

هنگام انجام بازرسی بصری از باتری خود، ممکن است متوجه خوردگی اطراف پایانه‌های باتری، کابل‌ها یا اتصالات شوید. گاهی ممکن است این خوردگی‌ها جزئی و یا حتی بسیار بزرگ باشند. در صورت وجود هرگونه خوردگی در پایانه‌های باتری و اتصال دهنده‌های کابل، در توانایی موتور استارت در ایجاد جریان از باتری و توانایی سیستم شارژ در خاموش کردن باتری تداخل ایجاد می‌شود.

5- رفع پوسیدگی و خوردگی کابل اتصالات

روشن کردن ماشین با باطری ضعیف

خوردگی باتری را می‌توان با جوش شیرین، آب و یک برس سخت و محکم تمیز کرد. در عین حال باید از ورود جوش شیرین به داخل باتری جلوگیری نمایید. همچنین می‌توان خوردگی را از پایان‌های باتری و اتصالات کابل با کاغذ سنباده یا یک ابزار طراحی شده جدا کرد.

این ابزارها معمولاً به صورت برس‌های سیمی استفاده می‌شوند که استفاده از آن‌ها بسیار آسان است. پس از استفاده از یکی از این ابزارها، پایانه‌های باتری روشن و تمیز به نظر می‌رسند و اتصال الکتریکی بهتری خواهید داشت.

6- باطری خودرو را خنک نگه دارید.

از آنجا گرما دلیل خوابیدن باتری ماشین است و این گرماست که باتری ماشین را تخلیه می کند ماشین خود را در یک نقطه خنک از پارکینگ و یا یک محل سایه دار پارک کنید. این کار علاوه بر اینکه به شما کمک می کند تا از خوابیدن باتری ماشین خود جلوگیری کنید، به شما کمک می کند که با باز کردن ماشین با صندلی های داغ و هوای دم کرده روبرو نشوید.

7- باتری را تمیز کنید.

تجمع خاک و گریس روی باتری ماشین باعث گرم شدن باتری و در نتیجه خوابیدن باتری ماشین شما می شود. با استفاده از پارچه به طور مرتب باتری را پاک کنید تا با تخلیه باتری مواجه نشوید. شما همچنین باید از درست نصب بودن باتری ماشین اطمینان حاصل کنید.

دلایل و جلوگیری از خوابیدن باتری اتمی ماشین

خوابیدن باتری اتمی ماشین

بعضی از راههای جلوگیری از خوابیدن باتری اتمی ماشین عبارتند از  :

 • بعد از پارک کردن خودرو چراغهای جلو را خاموش نکنید.
 • چراغ داخل کابین را روشن کنید و بعد از پارک کردن خاموش نکرده باشید.
 • این اشتباه بسیار رایج است زیرا اکثر خودروها خاموش شدن چراغ داخل کابین را بعد از ترک خودرو کمی به تعویق می اندازند، بنابراین راننده ها متوجه نمی شوند که چراغ را روشن گذاشته اند.
 • پوسیدگی قطب های باتری اتمی ماشین و یا عدم اتصال کابل به باتری ماشین
 • باز ماندن سوئیچ خودرو با اینکه سوئیچ را جدا کرده اید.
 • اشکال در سیستم شارژ خودرو ( دینام یا دیود دینام ماشین ) که باعث می شود سیستم شارژ نتواند شارژ باتری را مجدداً پر کند.
 • کهنه بودن باتری اتمی ماشین که باعث می شود باتری نتواند شارژ کامل را نگه دارد.
 • عمر باتری های ایرانی معمولاً 1.5 تا 3 سال و باتری کره ای بین 3 تا 5 سال است و بعد از این مدت حتی اگر بخوبی کار کنند هم باید تعویض شوند.

در صورت خرابی باتری خودرو باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به تعویض آن اقدام کرد. اما راه حل خوابیدن باتری ماشین می تواند شارژ مجدد ان باشد.

با باتری ماشین خوابیده چه کنیم؟

ابتدا توصیه می شود ویدئوی زیر را برای درک بهتر ادامه ی مطلب مشاهده نمایید! در این فیلم مشاهده می کنید که چگونه یک خودروی باتری خوابیده را روشن می کند.

برای حل موقت مشکل پیش آمده و روشن شدن خودرو، دو راه حل وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

۱. محکم کردن اتصالات شل

اگر با مشکل استارت نخوردن خودرو یا روشن نشدن موتور آن روبرو هستید بهتر است پیش از انجام هر کاری به بررسی اتصالات باتری بپردازید. به این معنی که سعی کنید از این موضوع خاطرجمع شوید که آیا محل اتصال سیم‌های باتری با ورودی‌های آن شل شده است یا این که مشکل خاصی ندارد.

در صورت شل بودن محل اتصال سیم‌ها با باتری خودرو سعی کنید آنها را کاملا محکم کنید و خودرو را روشن کنید. در هنگام انجام این کار بهتر است از دستکش لاستیکی که یک عایق در برابر جریان الکتریکی محسوب می‌شود استفاده نمایید. در صورتی که محل اتصال سیم‌ها به باتری خودرو مشکلی نداشته و کاملا محکم باشد اما خودرو همچنان استارت نخورد و موتور آن به کار نیافتد، چاره‌ای جز رفتن به سراغ راه حل بعدی نیست.

راه حل دوم که یکی از رایج‌ترین راه‌های مقابله با مشکل خوابیدن باتری ماشین به شمار می‌رود استفاده از روش جامپ استارت کردن است. در این روش که با نام باتری به باتری کردن نیز در میان رانندگان شناخته می‌شود از باتری یک خودروی دیگر برای روشن کردن موتور خودروی معیوب استفاده می‌شود. در واقع می‌توان از طریق اتصال باتری سالم به باتری مُرده از طریق کابل جامپر اقدام به احیای آن نمود.

در صورت به کار بردن این روش بهتر است از کابل‌های مناسب و باکیفیت برای روشن کردن خودروی معیوب استفاده کرد. چرا که ممکن است نوسانات جریان الکتریکی منجر به بروز آسیب‌های جدی در باتری خودروی معیوب شود. در این میان حتی تفاوت آمپراژ ایجاد شده می‌تواند منجر به آتش سوزی در خودرو گردد و مشکلاتی کاملا جدی را برای مالک آن ایجاد نماید. بنابراین همواره سعی کنید هنگام باتری به باتری کردن خودرو کابل‌های باکیفیت را مورد استفاده قرار دهید.

روشن كردن ماشين باطري خوابيده

خیلی از شما می پرسید: ماشین باتری خالی را چگونه روشن کنیم؟ اینجا چند راه حل ساده داریم. مراحل روشن كردن ماشين با باطري ضعيف به صورت زیر است.

باتری ماشین خوابیده چطور روشنش کنم؟

 1. روش اول مطمئنا هل دادن ماشین است. خودرو را با هل دادن روشن کنید، سپس وایرهای باتری را بردارید کمی صبر کنید, اگر دینام نتواند سیستم را شارژ کند، خودرو خیلی زود خاموش خواهد شد و مشخص خواهد شد مشکل از کجاست.
 2. همیشه با هل دادن روشن نخواهد شد و دلیل آن هم عدم انتقال نیروی محرکه کافی به دینام ماشین است که قدرت شارژ باتری را ندارد. در این صورت باید باتری به باتری انجام بدهید.
 3. هر دو ماشین را روبروی یکدیگر قرار داده و سپس کابل باتری به باتری را در دست گرفته و قطب مثبت را به قطب مثبت و همچنین قطب منفی را به قطب منفی متصل کنید و سپس استارت بزنید.
 4. یک وسیله نقلیه ضعیف می تواند فشار اضافی روی باتری اعمال کند که می تواند از لاستیک های تحت فشار تا یک موتور که بیش از حد کار کرده باشد. برای همین شما باید ماشین خود را سرویس کنید.
 5. فشار ندادن کلاج هنگام استارت زدن موتور می تواند فشاری که به ماشین شما وارد می شود را کاهش دهد و در نتیجه استارت زدن کمتری نیاز دارد و برخی بارها را از روی باتری ماشین بردارد.

وقتی باتری ماشین خوابیده چیکار کنیم؟

باتری ماشین خوابیده چه کنیم؟

خب حالا باتری ماشین خوابیده چیکار کنم؟ اولین کاری که باید کرد، بررسی اتصالات باتری است. قبل از اینکه به باتری و اجزای اطراف آن دست بزنید، یک جفت دستکش قدیمی پیدا کنید. البته لمس سر باتری با دست شما را دچار شوک نمی کند زیرا جریان باتری تنها 12 تا 14 ولت است. با این حال اگر سر باتری را با یک شی فلزی لمس کنید و آن شی با هرکدام از قسمت های فلزی خودرو تماس پیدا کند، یک جرقه شدید ایجاد می شود که می تواند موجب آسیب دیدن خودتان یا مشتعل کردن گاز هیدروژن و انفجار شود.

به همین خاطر اگر قصد دارید اینکار را خودتان انجام دهید باید توانایی اینکار را داشته باشید و تمام نکات ایمنی را رعایت کنید. درغیراین صورت بهتر است از یک متخصص کمک بخواهید.

اگر قصد دارید خودتان اینکار را انجام دهید می توانید از روش های زیر استفاده کنید. بعد از رعایت نکات ایمنی، دو سر باتری را بکشید تا مطمئن شوید اتصالات باتری ایراد ندارد. اینکار را با فشار زیاد انجام ندهید تا باتری آسیب نبیند. اگر متوجه شدید که سر باتری شل شده است با کمی جابجا کردن آن می توانید اتصال کافی برای استارت خوردن ماشین را فراهم کنید.

اگر باز هم نتوانستید استارت بزنید یا باید جامپ استارت (روشن کردن ماشینی که باطری آن خراب است از راه وصل کردن باطری ماشین دیگر به آن) کنید یا باتری را با استفاده از یک منبع خارجی دوباره شارژ کنید.

خوابیدن باتری ماشین یا خالی شدن باتری ماشین به چه معناست؟

باتری خودرو وظیفه برق‌رسانی به سیستم الکتریکی ماشین را بر عهده دارد. بنابراین وقتی باتری می‌خوابد یا خالی می‌شود، نمی‌تواند انرژی الکتریکی را به این سیستم انتقال دهد و در نتیجه، ماشین روشن نمی‌شود.

علت خالی شدن باتری ماشین چیست؟

هفت علت خالی شدن باتری ماشین عبارت‌اند از:

۱. چراغ جلوی ماشین را روشن گذاشته‌اید

یکی از مهم‌ترین دلایل خالی شدن باتری ماشین این است که شب خودرو را خاموش کرده‌اید، اما یادتان رفته است چراغ‌ها را خاموش کنید. مخصوصا اگر ماشینتان صفر است و باتری نو دارد، بیشتر از همه باید به همین مورد شک کنید. در بسیاری از خودروهای جدید چراغ‌های جلو را طوری طراحی می‌کنند که بعد از مدت‌زمان مشخصی خودبه‌خود خاموش شوند. اگر خودروی شما این ویژگی را ندارد، چراغ‌های جلو تا زمانی که باتری ماشین را به‌طور کامل تخلیه کنند روشن می‌مانند و بعد از آن خاموش می‌شوند.

به جز روشن‌گذاشتن چراغ‌های جلو، بازماندن در صندوق عقب، خوب بسته‌نشدن درهای ماشین و روشن‌ماندن چراغ‌های داخلی هم ممکن است دلیل تخلیه‌شدن باتری باشند.

۲. ماشینتان برق دزدی دارد

باتری حتی زمانی که خودرو خاموش است، انرژی موردنیاز ساعت، رادیو، سیستم قفل مرکزی، دزدگیر و سایر قطعات الکتریکی را تأمین می‌کند. در حالت عادی با اینکه موتور خاموش است و نمی‌تواند باتری را شارژ کند، این اجزا آن‌قدرها برق مصرف نمی‌کنند که باتری تخلیه شود. اما اگر مشکل وجود داشته باشد، یعنی مشکلی در رله‌ها، مدارها، چراغ‌های داخلی یا سیستم الکتریکی ماشین وجود داشته باشد، یک شب تا صبح کافی است تا باتری به‌طور کامل تخلیه شود.

۳. اتصالات باتری شل یا پوسیده است

پایانه‌های مثبت و منفی متصل به باتری ماشین گاهی اوقات ممکن است به‌مرور زمان شل شوند یا خوردگی پیدا کنند. در این صورت باتری نمی‌تواند به‌درستی انرژی لازم را منتقل کند و به همین دلیل ممکن است به‌خوبی عمل نکند یا اینکه حین رانندگی خودرو خاموش شود. اگر این مشکل را رفع نکنید به‌زودی به قطعات الکترونیکی خودرو آسیب خواهد رسید.

۴. هوای بیرون به‌شدت گرم یا سرد است

هوای یخبندان زمستان و روزهای بسیار گرم تابستان ممکن است باعث خوابیدن باتری شوند. باتری‌های جدیدتر مقاومت بیشتری دربرابر گرما یا سرمای شدید دارند. بنابراین اگر باتری شما قدیمی است، هوای بیرون خیلی سریع‌تر بر آن تأثیر خواهد گذاشت.

۵. دینام ماشین مشکل دارد

وقتی موتور خودرو دارد کار می‌کند، این دینام است که باتری را شارژ می‌کند. هنگام ، باتری به‌خوبی شارژ نمی‌شود و بنابراین وقتی باتری تخلیه شد، حتی اگر همین چند لحظه پیش رانندگی کرده باشید، دیگر خودرو روشن نمی‌شود.

۶. زیاد در مسافت‌های کوتاه رانندگی می‌کنید

روشن‌کردن موتور مقدار زیادی انرژی از باتری می‌گیرد. اگر مدام در مسافت‌های کوتاه رانندگی کنید، یعنی ده دقیقه بعد از روشن‌کردن ماشین به مقصد برسید و ماشین را خاموش کنید، دینام زمان کافی برای شارژ مجدد باتری پیدا نمی‌کند. مخصوصا اگر باتری خودروتان از نوع قدیمی است. در درازمدت این کار نه‌تنها باعث خوابیدن باتری می‌شود، بلکه عمر آن را کوتاه می‌کند.

۷. عمر باتری به پایان رسیده است

باتری ماشین در بهترین حالت تا ۵ سال دوام می‌آورد. اما این به محل زندگی و نحوه رانندگی شما هم بستگی دارد. گرمای زیاد، مسافت‌های کوتاه مکرر و نگهداری نادرست از باتری، عمر آن را دو تا سه سال کاهش می‌دهد. اگر مدام باتری ماشینتان تخلیه می‌شود، حتی پس از اینکه تازه آن را شارژ کرده‌اید، احتمالا باید به‌فکر باتری جدیدی باشید.

نکته مهم: خیلی‌ها حتی فکرش را هم نمی‌کنند که باتری ماشین صفر بخوابد. این در حالی است که اگر ماشین صفر را به‌مدت بیشتر از ۲ تا ۳ ماه روشن نکرده باشید احتمال خوابیدن باتری‌اش وجود دارد.

علائم خالی شدن باتری ماشین چیست؟

در اصل فقط روشن‌نشدن ماشین است که نشان می‌دهد باتری خوابیده است. با این حال نشانه‌هایی وجود دارند که می‌توانید بفهمید دقیقا مشکل از باتری است.

۱. قبل از استارت‌زدن

 • سوییچ را می‌چرخانید چراغ‌ها و صفحه کیلومترشمار و سایر مصرف‌سنج‌ها (گیج‌ها) روشن نمی‌شوند.
 • بعد از ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در جا کار کردن، موتور خاموش می‌شود در حالی که سایر لوازم جانبی دارند کار می‌کنند.

۲. در طول استارت‌زدن

 • دو یا سه بار باید استارت بزنید تا روشن شود.
 • نور چراغ‌ها و گیج‌ها قبل از استارت‌زدن کم شده است.
 • وقتی ساعت‌های طولانی خودرو خاموش بوده است، مخصوصا در هوای سرد، به‌سختی روشن می‌شود.

۳. در حین رانندگی

 • توقف آن در ترافیک کمی ناهنجار است.
 • متناوبا رادیو یا سایر لوازم جانبی الکتریکی خاموش می‌شوند.
 • نور چراغ‌ها یا لوازم داشبورد زمانی که پدال گاز را فشار می‌دهید کم می‌شود.

بررسی وضعیت سلامت باتری را چطور انجام دهیم؟

بسیاری از مشکلات باتری را می‌توان با تعمیر و نگهداری ابتدایی برطرف کرد، بنابراین همیشه سعی کنید سلامت باتری را به‌طور منظم بررسی کنید.

بررسی الکترولیت در باتری اسیدی

به داخل سلول‌ها نگاه کنید و ببینید که به‌درستی با الکترولیت پر شده‌اند یا نه. اگر سطح الکترولیت به زیر صفحات سربی کاهش یافته است مشکل دارد.

برای این کار می‌توانید از ابزار ارزان‌قیمتی به نام هیدرومتر یا اسیدسنج استفاده کنید. این دستگاه غلظت اسید را در آب یا الکترولیت موجود در هر سلول بررسی می‌کند. اگر تازه باتری را به‌طور کامل شارژ کرده‌اید و هیدرومتر در یک یا چند سلول عدد بسیار پایینی را نمایش داد، باتری باید تعویض شود.

ابزار دیگر لودتستر باتری است که گران‌تر است و باری را روی باتری وارد می‌کند. با این دستگاه می‌توانید ولتاژ باتری را هم با بار وارد شده و هم بدون بار بررسی کنید. مراقب اتصال کوتاه باتری باشید، ممکن است باعث شود. هنگام کار با باتری نکات ایمنی را فراموش نکنید. اگر این دستگاه را ندارید، خودرو را نزد مکانیک ببرید.

بررسی باتری اتمی

در باتری‌های اتمی می‌توانید با ولت‌متر میزان ولتاژ باتری را تست کنید و اگر لود تستر دارید، از آن برای سلامت باتری استفاده کنید. در صورتی که کار با این دستگاه‌ها را بلد نیستید، از مکانیک کمک بخواهید.

بررسی اتصالات

پایانه‌ها، کابل‌ها یا کانکتورها به مرور زمان شل می‌شوند یا خوردگی پیدا می‌کنند. اگر در اطراف این قسمت‌ها تکه‌های بزرگ سفید، آبی یا سبز مشاهده می‌کنید، خوردگی دارند. برای از بین‌بردن آنها می‌توانید از آب و جوش‌شیرین و یک برس سفت و زبر استفاده کنید. در صورتی که باتری اسیدی دارید، حواستان باشد جوش شیرین به هیچ‌وجه نباید وارد سلول‌های باتری شود.

کاغذ سنباده یا برس‌های سیمی مخصوص هم برای پاک‌کردن خوردگی از پایانه‌های باتری و اتصالات کابل مفید هستند.

کشف برق دزدی

باتری را از نظر برق دزدی بررسی کنید. ساده‌ترین راه این است که کابل باتری را جدا کنید و جریان آمپر را بررسی کنید. مولتی‌متر بهترین ابزار برای این کار است. فقط حواستان باشد کار با آن را بلد باشید، وگرنه ممکن است فیوز گران‌قیمت درون مولتی‌متر را منفجر کنید. برخی از آنها دارای یک گیره القایی هستند که می‌تواند جریان را بدون قطع‌کردن چیزی بررسی کند.

روش دیگر استفاده از چراغ تست است. کابل منفی باتری را جدا کنید و یک مدار بین پایانه منفی باتری و زمین درست کنید. اگر چراغ تست روشن شد، باتری برق دزدی دارد. البته این روش کارآمد نیست؛ زیرا نمی‌توان دقیقا فهمید که میزان تخلیه باتری چقدر است.

راه‌های پیشگیری از خالی شدن باتری ماشین کدامند؟

درست است که هر باتری بعد از مدتی باید تعویض شود، اما می‌توان با پیشگیری از این مشکل عمر باتری را طولانی‌تر کرد. از سوی دیگر وقتی باتری زودبه‌زود تخلیه می‌شود، هم دردسر دارد (مخصوصا روزهایی که دیرتان شده است و ماشین روشن نمی‌شود) و هم ممکن است به موتور خودرو آسیب برسد. با نگهداری صحیح می‌توان تا مدت‌ها باتری را در وضعیت مناسب نگه داشت.

۱. مدام در مسافت‌های کوتاه رانندگی نکنید

هروقت ماشین را روشن می‌کنید، حداقل ۲۰ دقیقه با آن رانندگی کنید. البته اگر از خودروتان خیلی کم استفاده می‌کنید، فکر نکنید هر روز روشن‌کردن آن به‌مدت چند دقیقه فایده خاصی دارد. در واقع ضرر آن بیشتر از فایده آن است.

اگر چند ماشین در خانه دارید، هر از گاهی با یکی از آنها رانندگی کنید.

۲. خودروی الکتریکی را در حالت شارژ رها نکنید

درباره باتری‌های ماشین‌های الکتریکی یا هیبریدی، همیشه شارژ آنها را در حد ۵۰ درصد نگه دارید و اجازه ندهید به کمتر از ۳۰ درصد برسد. از سوی دیگر هرگز خودرو را در حالت شارژ رها نکنید.

۳. خودرو را بعد از خاموش‌کردن چک کنید

بعد از اینکه خودرو را خاموش کردید، هر چیزی را که ممکن است باتری خودرو را تخلیه کند بررسی کنید و بعد بروید. درها را چک کنید که کامل بسته باشند، چراغ‌ها مخصوصا چراغ‌های جلو باید خاموش باشند، در صندوق عقب را بررسی کنید که باز نمانده باشد.

روشن کردن ماشین باطری خوابیده چطور انجام می‌شود؟

با همه چیزهایی که گفتیم، بازهم بهتر است روش‌های روشن کردن ماشین باطری خوابیده را بلد باشید. گاهی صبح‌ها دیرتان شده است و باید به مقصد برسید، گاهی در جایی دورافتاده هستید و تا کیلومترها جایی نیست که کمک بیاورید. بنابراین این روش‌ها را یاد بگیرید:

روش اول: استفاده از جامپ استارتر قابل‌حمل

اگر ماشین روشن نمی‌شود و احتمال می‌دهید باتری ماشین خوابیده است، می‌توانید با کمک یک منبع الکتریکی مانند یک جامپ استارتر قابل‌حمل آن را روشن کنید.

برای این کار، ابتدا گیره مثبت جامپ استارتر را به پایانه مثبت باتریِ تخلیه شده وصل کنید بعد سراغ پایانه منفی بروید. جامپ استارتر را روشن کنید و بعد از یکی دو دقیقه خودرو را روشن کنید.

روش دوم: استفاده از باتری سالم ماشین دیگر

اگر می‌خواهید از باتری ماشین دیگری استفاده کنید، باید کابل جامپر داشته باشید. ابتدا موتور ماشینی را که باتری‌اش سالم است خاموش کنید. سپس گیره مثبت کابل را به سر مثبت باتری تخلیه شده و از آن طرف به باتری سالم وصل کنید. در مرحله بعد گیره منفی را به پایانه منفی باتری سالم وصل کنید و سر دیگر آن را به قطعه‌ای فلزی در ماشین خودتان که باتری آن تخلیه شده است وصل کنید. این فلز نباید رنگ‌شده باشد.

حالا ماشینی را که باتری‌اش سالم است روشن کنید تا باتری تخلیه‌شده را شارژ کند. پس از حداقل یک دقیقه می‌توانید ماشین را روشن کنید و باید کار کند.

نکته: خالی شدن باتری ماشین اتومات با ماشین عادی تقریبا فرقی ندارد. برای روشن کردن آن هم می‌توانید از همین روش استفاده کنید.

جمع بندی

خالی شدن باطری ماشین می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. گاهی اوقات زمانی که حتی انتظارش را ندارید، ماشین روشن نمی‌شود و برایتان دردسر درست می‌کند. بنابراین همیشه بهتر است سلامت باتری خودرو را بررسی کنید و با روش‌هایی که گفتیم از بروز این مشکل پیشگیری کنید. اگر هم در نهایت این اتفاق افتاد و راهی نداشتید، به دو روشی که آموزش دادیم، ماشین را موقتا روشن کنید و بعد از آن دنبال علت اصلی مشکل باشید.

آیا تا حالا خالی کردن باتری ماشین برایتان اتفاق افتاده است؟ چطور مشکل را حل کردید؟ لطفا در دیدگاه‌ها تجربیاتی را که در این باره داشته‌اید با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

ترس کیان باتری، سوالات خود را مطرح نمایید.

ک خودرو ثبت نام کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا