اقتصادیمجله کسب و کار

مهم ترین مزیت های فن سانتریفیوژی ضد اسید چیست؟

فن سانتریفیوژی ضد اسید چیست و چه کاربردی دارد؟

فن سانتریفیوژی ضد اسید یکی از مهم ترین تجهیزاتی است که در ازمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از کارآمدترین فن های موجود در بازار امروزی است. در مطالب قبلی شما را با نحوه خرید میز آزمایشگاهی آشنا کردیم. در ادامه همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در این خصوص به دست آورید. اکثر مردم یک سانتریفیوژ را فقط یک فن می دانند.

این راهنمای کامل همه چیزهایی را که باید در مورد فن ضد اسید بدانید را به شما می گوید. ممکن است از خود بپرسید که سانتریفیوژ چیست؟ فن های سانتریفیوژ برای چه مواردی استفاده می شود؟ انواع مختلف فن ها چیست؟ ما به این سوالات و موارد دیگر پاسخ خواهیم داد.

اگزاست فن سانتریفیوژ چیست | فن pvc

فن سانتریفیوژی ضد اسید چیست؟

سانتریفیوژ پمپ یا موتوری است که هوا را به حرکت در می آورد. هوای داخل دمنده را می کشد و سپس آن را با زاویه 90 درجه به بیرون می راند. دو جزء اصلی یک سانتریفیوژ، موتور و پروانه هستند. یک پروانه هوا را می مکد یا می کشد، برخلاف پروانه ای که هوا را هل می دهد.

برخی از فن ها می توانند هوا را با زاویه کمتر از 90 درجه بکشند و فشار دهند. به این فن ها فن های جریان مخلوط می گویند. فنهای سانتریفیوژ یا می ‌توانند فاقد محفظه یا ساختار بیرونی برای ارائه حفاظت باشند یا می‌ توانند با محفظه محافظ ساخته شوند. همانطور که در ویدیوی زیر نشان داده شده است، پنج نوع مختلف سانتریفیوژ وجود دارد که بر اساس نوع و شکل پره های فن متفاوت است.

هر نوع تیغه از نظر کارایی متفاوت است – به عبارت دیگر فن با چه سرعتی هوا را از طریق کانال یا سیستمی که در آن نصب شده است حرکت می دهد. مهم ترین چیزی که باید بدانید این است که تیغه های خمیده به عقب کارآمدترین هستند، در حالی که تیغه های خمیده جلو یکی از کم کارآمدترین انواع فن ها هستند.

فن سانتریفیوژ ضد اسید، از اساسی ترین لوازم و تجهیزاتی است که در محیط آزمایشگاه از آن استفاده می شود. از همین رو به این نوع فن ها، فن آزمایشگاهی نیز می گویند. همچنین یکی از بهترین و کارآمدترین فن هایی است که در بازارهای ایران یافت می شود. اگر احتمال می دهید محیطی که قرار است این فن ها نصب شوند، دارای گازهای اسیدی و خورنده می باشد، بهتر است از فن های ضد اسید استفاده کنید. فن های فلزی و فولادی مقاومت بالایی در برابر گازهای اسیدی و خورنده ندارند و خیلی زود کارایی خود را از دست می دهند.

پاسکال چیست؟

پاسکال یک واحد فشار استاندارد است که معادل یک نیوتن بر متر مربع است.

انواع فن ضد اسید

فن ضد اسید در محیط های صنعتی که میزان خورندگی هوا بالا می باشد مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به میزان خورنده بودن محیط اسیدی، می توان سه مدل از فن های مقاوم در برابر خوردگی را انتخاب نمود.

  • اگر میزان خورندگی محیط کم باشد می توان از فن های با پوشش رنگ اپوکسی استفاده نمود. رنگ الکترواستاتیکی در برابر مواد اسیدی و خورنده تا حدودی مقاوم بوده و نسبت به سای فن ها قیمت پایین تری دارد.
  • از فن های استیل نیز می توان در محیط های ایدی با غلظت خوردندگی متوسط استفاده نمود، در این فن ها جنس بدنه و جنس پروانه از Stainless Steel می باشد. که نسبت به هوای اسیدی مقاوم است .
  • دسته سوم از فن های مناسب محیط های اسیدی، فن ]PVC (هواکش پی وی سی ) می باشد. این فن ها از در برابر بسیاری از الکل ها، روغن ها و مواد نفتی غیرآروماتیک مقاوم هستند.هواکش ضد اسید پی وی سی در برابر اکثر خورنده ها نظیر اسیدهای غیرآلی، بازها و نمک ها مقاوم است.

چه محیط های نیاز به فن های ضد اسید دارند ؟

آزمایشگاه ها، تصفیه خانه ها، کارخانه های رنگرزی، کارخانه های چرم سازی، کارخانه ری ریزی و طلاسازی، معادن و تونل ها و … به علت کیفیت هوای خورنده محیط نیاز به استفاده از انواع فن های ضد اسید دارند.

انواع فن ضد اسید

فن ضد اسید سانتریفیوژ بکوارد و فن سانتریفیوژ فوروارد ( در سه مدل : با رنگ اپوکسی، استیل و فن سانتریفیوژ pvc)

فن آکسیال ضد اسید دیواری ( در دو مدل : استیل و فن سانتریفیوژ pvc)

فن آکسیال ضد اسید تونلی ( در سه مدل : با رنگ اپوسکی، استیل و فن سانتریفیوژ pvc)

فن فشار ضد اسید( در سه مدل : با رنگ اپوسکی، استیل و فن سانتریفیوژ pvc)

فن سانتریفیوژ چگونه کار می کند؟

فن سانتریفیوژ به صورت استوانه ای ساخته می شود. در این فن ها تعدادی تیغه وجود دارد که بر روی پروانه تعبیه شده اند. طراحی این فن ها به گونه ای است که هوا می تواند با زاویه نود درجه از این دستگاه وارد یا خارج شود. به بیانی دیگر، هوا از قسمت پروانه به سمت پره ها جریان پیدا می کند و این موضوع باعث افزایش انرژی جنبشی در فن می شود. این انرژی، زمانی که از فن خارج می شود تبدیل به انرژی فشاری می گردد.

هر چند که میزان هوای خروجی از فن های سانتریفیوژ در مقایسه با فن های آکسیال ( نوعی هواکش محوری است که بسیار در صنایع، محبوب و پرطرفدار است.) کمتر می باشد ولی از فشار بیشتری برخوردار بوده و باعث ایجاد جریان هوا در یک وضعیت با ثبات می شود. همانطور که می دانید، فن سانتریفیوژ جهت گردش و انتقال هوا در محیط، نصب و راه اندازی می شوند. این فن ها که نیاز مبرمی به نیروی گریز از مرکز دارند، بسیار مورد توجه صاحبان صنایع کوچک و بزرگ قرار می گیرند. این فن ها در اندازه های مختلف تولید می شوند که به صورت جداگانه در همین متن به آن اشاره خواهیم کرد.

فن سانتریفیوژ چه کاربردهایی دارد؟

فن سانتریفیوژ در صنایع مختلف مورد استقبال وسیع کاربران قرار گرفته است. این فن ها با اینکه طراحی ساده ای دارند اما کارایی مطلوب آنها باعث می شود تا هزینه های تولید به طرز چشمگیری کاهش یابد. نحوه ساخت این فن ها به گونه ای است که می توان آنها را در سوله هایی که دمای هوا بالا است یا حجم آلاینده ها بسیار می باشد، نصب و تعبیه کرد. از همین رو، در تمامی کارخانه ها چه کوچک و چه بزرگ ردپای این فن ها را می توان دید. همانطور که گفته شد، این فن ها تقریبا در سراسر زندگی انسان پیوندی ناگسستنی دارد. در خانه، اتومبیل، صنایع پزشکی، بیمارستان ها و … می توان فن های سانتریفیوژ را دید. در ادامه به برخی از کاربردهای اساسی این نوع فن ها، اشاره می کنیم.

  • فن های سانتریفیوژ در صنایع برق، الکترونیک و نفت و گاز حضور دارند. از این فن ها برای خنک سازی لوازم برقی، انواع پمپ ها و تاسیسات صنعتی کمک می گیرند
  • فن های سانتریفیوژ در سیستم های تهویه مطبوع نیز حضور دارند و در جابجایی هوا نقش مهمی داشته و باعث خنک سازی هوا می شوند
  • در خودرو، فن های سانتریفیوژ جهت خنک کردن موتور نصب می شود. برای تهویه داخلی نیز استفاده می شوند و روی سیستم ترمز نیز قابل نصب هستند
  • فن های سانتریفیوژ در طب و برای جراحی هایی که روی دستگاه تنفس صورت می گیرد، کارایی دارند. این فن ها، برای خنک کردن دمای بدن بیماران و در دستگاه های انعقاد خون نیز کارایی دارند
  • در بخش کشاورزی با کمک این فن ها می توان به آبیاری محصولات پرداخت
  • و …

انواع فن ضد اسید کدام ها هستند؟

فن سانتریفیوژ ضد اسید را می‌توان در سه مدل و با رنگ‌های اپوکسی و جنس پی وی سی و استیل تهیه کرد. فن‌های آکسیال نیز در دو نوع ضد اسیدی و دیواری و با جنس پی وی سی و استیل در بازارهای داخلی قابل خریداری می‌باشند. فن ضد اسید تونلی نیز از دیگر انواع فن های ضد اسید می باشد که با رنگ اپوکسی و با جنس استیل و فن پی وی سی قابل خریداری هستند. با توجه به اینکه محیط مورد نظر تا چه میزان دارای آلاینده های اسیدی است، می توان یکی از این سه مدل فن ضد اسیدی را انتخاب و تهیه کرد.

چنانچه میزان اسیدیته محیط ناچیز باشد، می توان از فن هایی استفاده کرد که با رنگ اپوکسی پوشش داده شده اند. از فن هایی که با رنگ الکترواستاتیکی پوشش داده شده اند نیز می توان در محیط هایی که مواد اسیدی و خورنده دارند، استفاده کرد. این فن ها در مقایسه با دیگر سانتریفیوژها از قیمت کمتری برخوردار هستند.

دکمه بازگشت به بالا