اقتصادیمجله کسب و کار

7 نکته که هنگام خرید لوله مسی باید به آن توجه کرد

نكاتي كه هنگام خريد لوله مسی بايد به آن توجه كرد

لوله‌های مسی بخش مهمی از كولرگازي هستند و گاز اسپيلت از طريق لوله هاي مسی كولرگازي منتقل مي شود. و اين لوله ها وظيفه انتقال حرارت را در يونيت هاي كولرهاي گازي را نيز به عهده دارند كه در ماندگاري و عمر اسپيلت شما بسيار تاثيرگذار است. براي خريد لوله مسی بايد نكاتي را توجه داشته باشيد تا لوله اي با كيفيت و خوب خريداري كنيد و در اين مقاله نكات مهم در مورد خريد، قیمت لوله مسی و نصب آن را به شما مي گوييم.

1. سلامت لوله ها بررسي كنيد

اگر به صورت حضوري خريد داريد اين امكان براي شما فراهم است تا سلامت لوله ها را بررسي كنيد چون ممكن است لوله ها هنگام جا به جايي ضربه ببيند و يا دچار آسيب شوند. سطح لوله بايد يكنواخت بوده و هيچ گونه بلندي در آن نباشد.

2. تمييزي لوله ها را چك كنيد

سطح داخلی لوله ها باید کمترین چربی، گرد و غبار و براده را داشته باشد. در این صورت می توانید مطمئن باشید که انتقال سیال به راحتی در آن صورت می گیرد. سطح خارجی آن نیز باید بدون کوچک ترین خراشی باشد

3. لوله ها را با عايق بپوشانيد

لوله ها چه رو كار باشد و چه توي كار استفاده شوند بهتر است در هنگام لوله كشي لوله ها را با عايق بپوشانيد تا از وارد شدن ضربه يا نشستن گرد و غبار جلوگيري شود. با استفاده از عايق الاستومري ميتوان لوله ها را از آسيب حفظ كرد و طول عمر لوله را بيشتر كرد.

4. سايز و ضخامت لوله ها را در نظر بگيريد

براي استفاده از لوله مسي بايد به سايز و ضخامت آن توجه كرد تا در نصب ايجاد مشكل نكند.

5. انعطاف لوله هاي مسي را بررسي كنيد

در بازار مصرفی لوله‌های مسی وجود دارد که به میزان قابل توجهی خم می‌شوند و انعطاف زیادی دارند. اما شما باید در هنگام خرید و انتخاب لوله مسی به دقت بررسی  کنید که لوله مسی به چه حدی خم می‌شود. اگر لوله مسی به اندازه زیادی خم شود، می‌تواند باعث ترک یا شکستگی شود که می‌تواند باعث نشتي گردد. همچنین اگر انعطاف لوله‌های مسی به حد مطلوب نباشند، در هنگام نصب و در مکان‌های که نیاز به خم شدن لوله مسی است، ممکن است که دچار مشکل و محدودیت ‌شوید.

6. قابليت جوشكاري

برای اتصال لوله مسی به یونیت ها و لوله های دیگر معمولا لوله ها را بازتر می کنند. در صورتی که مجبور بودید برای اتصال از جوشکاری استفاده کنید لوله باید قابلیت تعمیر و رسیدگی را با جوشکاری داشته باشد.

انواع لوله مسی

لوله های مسی به دلیل دوام، مقاومت در برابر خوردگی و هدایت حرارتی معمولاً در لوله کشی و سایر کاربردها استفاده می شوند. انواع لوله مسی که هر کدام کاربرد خاصی دارند. سه نوع اصلی عبارتند از:

نوع M: این نوع لوله مسی نازک ترین دیواره ها را دارد و اغلب در سیستم های لوله کشی مسکونی استفاده می شود. برای کاربردهای کم فشار مانند خطوط تامین آب مناسب است.

نوع L: لوله های مسی نوع L دارای دیواره های ضخیم تری نسبت به نوع M هستند و معمولا در مصارف مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. آنها برای شرایط فشار و دمای بالاتر مناسب هستند و آنها را برای طیف وسیعی از کاربردهای لوله کشی همه کاره می کند.

نوع K: لوله های مسی نوع K دارای ضخیم ترین دیواره ها در بین انواع رایج می باشند. آنها در کاربردهایی که به استحکام و دوام بالا نیاز است، مانند خطوط آب زیرزمینی و کاربردهای تجاری خاص استفاده می شوند.

علاوه بر این سه نوع اصلی، انواع تخصصی لوله های مسی نیز وجود دارد، مانند لوله های مسی DWV (تخلیه، ضایعات و هواکش) که برای سیستم های زهکشی و هواگیری طراحی شده اند و لوله های مسی تبرید که به طور خاص برای کاربردهای تبرید:

  • لوله مسی سخت
  • لوله مسی انعطاف پذیر

دو نوع اصلی انواع لوله مسی وجود دارد:

لوله مسی سخت

این نوع لوله مسی دارای طول های مستقیم است و معمولاً با استفاده از اتصالات لحیم کاری یا لحیم کاری به یکدیگر متصل می شوند. معمولاً برای خطوط آبرسانی اعم از گرم و سرد استفاده می شود.

لوله مسی انعطاف پذیر

این نوع انعطاف پذیرتر است و به صورت سیم پیچی عرضه می شود. اغلب برای اجراهای کوتاهتر استفاده می شود و برای نصب در فضاهای تنگ راحت است. لوله های مسی انعطاف پذیر نیز در سیستم های HVAC (گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع) استفاده می شود.

مزایا لوله مسی چه مواردی است؟

  • نصب آسان و سبک وزن
  • مقاومت در برابر خوردگی
  • بسیار بادوام و مقاوم در برابر آتش
  • مقاومت در برابر دما

دلایل مختلفی وجود دارد که مزایا لوله مسی یک انتخاب محبوب برای لوله کشی است.

·         نصب آسان و سبک وزن

این یکی از بهترین مزایای کلی استفاده از مس برای لوله کشی مخصوصاً برای پیمانکاران است. لوله مسی بسیار انعطاف پذیر است که آن را به یک ماده بسیار ایمن برای استفاده تبدیل می کند و نصب آسان را فراهم می کند. همین دلیل یکی از دلایل این است که قیمت لوله مسی گرانتر از قیمت روز لوله گالوانیزه باشد.

·         مقاومت در برابر خوردگی

یکی دیگر از مزایا لوله مسی نسبت به فلز نسبت به خوردگی بسیار مقاوم تر است زیرا زنگ نمی زند و معمولاً برای سال ها و سال ها تمیز و براق می ماند.جوشکاری اتصالات لوله مسی مطابق با استاندارد ASTM B608-18 برای موارد حساس صورت می پذیرد تا جوشکاری لوله مسی و اتصالات آن از استحکام و دوام کافی برخوردار شود.

·         بسیار بادوام و مقاوم در برابر آتش

لوله کشی مس می تواند فشار نزدیک به 1000 psi را تحمل کند و به راحتی می تواند خواسته های خانواده ها و مشاغل را برای یک عمر برآورده کند. علاوه بر این، در برابر آتش مقاوم است. مس به دلیل دوام آن، نیازی به استفاده از مواد یا تجهیزات پشتیبانی ندارد تا نیازهای خاص شما را برآورده کند.

·         مقاومت در برابر دما

لوله مسی قادر به مقاومت در برابر سرما و گرمای شدید است. علاوه بر این، در مقایسه با تعدادی دیگر از مواد لوله کشی، احتمال یخ زدن آن در ماه های زمستان کمتر است.که این مورد باعث انختاب قردتمند شما در خرید لوله مسی می شود

معایب لوله مسی

  • حساس به محیط های اسیدی
  • حساسیت به فشار بالا

    از معایب لوله مسی که بالا نام برده شده است به صورت جامعه تر در پایین توضیح داده شده است.

·         حساس به محیط های اسیدی

اگرچه مس به طور معمول در برابر خوردگی مقاوم است، اما می تواند از معایب لوله مسی به آب هایی که دارای سطوح بالایی از اسید هستند واکنش نشان دهد. اسید می تواند به مرور زمان باعث خوردگی و خرابی داخلی لوله ها شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، طعم بسیار ناخوشایند مس را در منبع آب خود مشاهده خواهید کرد. علاوه بر این، زمانی که سطح اسید بالا در آب باشد، به مرور زمان می تواند نشت هایی ایجاد کند که در نهایت می تواند منجر به مشکلات جدی تری در لوله کشی شود.

·         حساسیت به فشار بالا

اگر سرعت آب در خانه یا محل کار شما خیلی زیاد باشد، لوله‌های مسی ممکن است در نتیجه فشار کلی آب بسیار بالا از نظر فیزیکی آسیب ببینند.این حساسیت در لوله مانسیمان نیز دیده می شود.

دکمه بازگشت به بالا