چه فلزاتی در جواهرات باعث سبز شدن پوست می شوند؟

آیا تا به حال از پوشیدن انگشتر طلای واقعی خود انگشت سبزی داشته اید؟ بسیاری از مردم بر این باورند که تغییر رنگ تنها با پوشیدن انگشترهای ارزان قیمت رخ می دهد. هدف این مقاله ارائه اطلاعاتی در مورد اینکه آیا طلای واقعی می تواند انگشت شما را سبز کند یا خیر.

یکی از رایج ترین باورهای غلط در صنعت جواهرسازی این است که تنها انگشترهای بی کیفیت می توانند انگشت شما را سبز کنند. اغلب حلقه های ساخته شده از مس انگشت شما را به دلیل اکسید شدن فلز مس یا آلیاژ مس به رنگ سبز در می آورند تا اکسید مس را تشکیل دهند. پوست سبز و تغییر رنگ آن برای سلامتی شما مضر نیست، اما به عنوان یک مزاحم عمل می کند، زیرا هیچ کس دوست ندارد با انگشتی تغییر رنگ داده راه برود. بنابراین، آیا طلای واقعی پوست شما را سبز می کند؟

پوست | هرات

آیا طلای واقعی می تواند پوست شما را سبز کند؟

طلای خالص نمی تواند پوست شما را سبز کند زیرا خود طلا یک فلز ضد حساسیت است. زیست سازگار و بی اثر است و اطمینان حاصل می کند که هیچ واکنش آلرژیکی برای افراد با پوست حساس ایجاد نمی کند. اما طلای عیار کمتر پوست شما را سبز می کند. چرا؟ به خواندن ادامه دهید.

با این حال، طلای خالص، طلای 24 عیار، یک فلز نرم است. در نتیجه، سازندگان جواهرات آن را با سایر فلزات ترکیب می کنند تا استحکام کششی کلی آن را افزایش دهند. اغلب، طلا را با مس، پالادیوم، نیکل یا روی مخلوط می کنند که آن را قوی تر، مقرون به صرفه تر می کند و رنگ طلا را تغییر می دهد.

نسبت ترکیبی این فلزات با طلا رنگ آنها را دیکته می کند. این ترکیب طلا با این فلزات دیگر است که باعث سبز شدن انگشت شما می شود.

چرا جواهرات طلای واقعی پوست شما را سبز می کند؟ دلایل؟

همانطور که در بالا توضیح داده شد، طلای خالص بی اثر و زیست سازگار است، به این معنی که به راحتی با سایر مواد شیمیایی یا حلال ها واکنش نشان نمی دهد. با این حال، جواهرات طلای واقعی ممکن است به دلیل عوامل خاصی انگشت شما را سبز کنند. آنها عبارتند از:

1. درماتیت تماسی

درماتیت تماسی یک بیماری پوستی است که در نتیجه یک واکنش آلرژیک در سطح پوست شما ایجاد می شود. به عبارت دیگر، این یک بیماری پوستی است که در نتیجه ساییدگی فلز ایجاد می شود. وقتی انگشتر طلای خود را استفاده میکنید، ممکن است با مواد شیمیایی آرایش یا لوازم آرایشی که روی پوستتان می زنید واکنش نشان دهد و باعث تغییر رنگ یا بثورات پوستی شود.

در موارد دیگر، ممکن است متوجه شوید که به خود طلا حساسیت دارید. طلا یک آلرژن رایج است که باعث ایجاد درماتیت در پلک ها، صورت یا جایی که پوست با قطعه جواهر تماس پیدا می کند، می شود. واکنش آلرژیک ممکن است باعث سبز شدن انگشت شما از جمله علائم دیگر شود.

2. محتوای مس روی جواهرات طلای شما

طلای خالص اغلب با فلزات دیگر از جمله مس مخلوط می شود تا استحکام و کارایی آن افزایش یابد. گاهی اوقات، ممکن است متوجه شوید که پوست شما به طور طبیعی اسیدی است و باعث می شود که محتوای مس موجود در حلقه شما اکسید شود و اکسید مس را تشکیل دهد. این واکنش اغلب در گرمای زیاد یا در شرایط مرطوب رخ می دهد که باعث تعریق شدید شما می شود.

3. خوردگی فلزات همراه با طلا

همچنین ممکن است انگشت شما از پوشیدن انگشتر طلای شما به دلیل خوردگی فلزات مخلوط با طلا سبز شود. فلز طلا خوردگی نمی کند. با این حال، فلزات مورد استفاده برای افزایش کارایی آن به آسانی خورده می شوند و در شرایط مرطوب و مرطوب، ترکیبات شیمیایی تیره تشکیل می دهند. به طور مشابه، هنگامی که عرق می کنید و چربی ها و اسیدهای چرب را از بدن خود آزاد می کنید، فلزات به راحتی واکنش نشان می دهند و انگشت شما را سبز می کنند.

4. کم خونی

گاهی اوقات تغییر رنگ پوست در اثر استفاده از انگشترهای طلا در نتیجه کمبود آهن است. سطح آهن در بدن شما ممکن است بر سطح pH آن تاثیر بگذارد و آن را اسیدی تر کند. در نتیجه، اگر بدن شما به طور طبیعی اسیدی است، یک حلقه طلا با محتوای فلز نیکل یا مس واکنش نشان می دهد و رنگ سبز روی پوست شما ایجاد می کند.

5. محتوای نیکل

اگر انگشتر طلای شما حاوی فلز نیکل باشد، می تواند باعث تغییر رنگ پوست شود. در مورد نیکل، متوجه خواهید شد که انگشت شما به جای سبز مانند مس، سیاه می شود. اغلب می توانید نیکل را در جواهرات طلای کم کیفیت یا به عنوان فلز پایه در جواهرات با روکش طلا پیدا کنید. اگر روکش طلا از بین برود، نیکل زیر آن را آشکار می کند و در نتیجه باعث تغییر رنگ پوست می شود.

6. سایر عوامل خارجی

برخی از عوامل خارجی مانند آنتی بیوتیک ها، باقیمانده های صابون ها، لوسیون ها، مواد شوینده و پاک کننده ها ممکن است روی پوست شما تجمع کنند و باعث ایجاد واکنش شیمیایی یا آلرژیک شوند که منجر به تغییر رنگ پوست شود. محتویات فلزی موجود در جواهرات طلای شما ممکن است روی سطح پوست شما واکنش نشان داده و باعث سبز شدن نقطه تماس شود.

دلیل اصلی چیزی نیست جز مس!

به احتمال زیاد برای شما پیش آمده که درست پس از پوشیدن یک انگشتر مسی متوجه ایجاد ردی آبی یا سبز بر روی پوستتان شوید. این امر در مورد جواهرات مسی امری اجتناب ناپذیر است و به هر حال اتفاق می افتد. در واقع حضور مس در ترکیب آلیاژ طلا باعث وبانی اصلی در ایجاد رد سبز زیورآلات طلا بر روی پوست است. ترکیب اسیدهای موجود در عرق پوستی با مس ترکیب شود تولید نمک های مسی را به دنبال دارد. این نمک های مسی به دو رنگ آبی یا سبز روی پوست دست شما ظاهر می شوند.

بد نیست اضافه کنیم که تغییر رنگ پوست با واکنش های آلرژیک پوست نسبت به طلا یکسان نیست. در حقیقت، رد سبزی که حاصل یک واکنش شیمیایی متداول در بعضی فلزات خاص است به پوست شما آسیب نمی رساند. پس اگر پوست شما خارش دارد یا قرمز شده است، به جای واکنش شیمیایی با یک واکنش آلرژیک نسبت به فلز نیکل روبرو هستید.

هرچند که ما مس را به عنوان عامل اصلی در ایجاد رد سبز رنگ طلا بر روی پوست معرفی کردیم، اما آیا این فلز تنها فلز موجود در آلیاژ طاست که پوست را سبز می کند؟ خیر، فلزات دیگری هم می توانند باعث تغییر رنگ پوست شما شوند، به خصوص هنگامی که در معرض تعریق قرار بگیرند.

نقره استرلینگ و نیکل، فعال در واکنش شیمیایی

نقره استرلینگ و نیکل دو فلز موجود در آلیاژ طلا هستند که قادرند با حضور در واکنش های شیمیایی منجر به ایجاد رد سبز رنگ بر روی پوست شما شوند. به گفته ی کارشناسان ، استفاده از نیکل و نقره ای که به عنوان استرلینگ در صنعت ساخت طلا و جواهر حضور دارند از دیگر علل ایجاد رد سبز رنگ طلا بر روی پوست هستند.

البته واکنش نقره استرلینگ با تعریق پوست بیشتر به واکنش مس شباهت دارد و نیکل معمولاً لکه های سیاه رنگی بر روی پوست به جا می گذارد. ایجاد لکه های سیاه رنگ که حاصل واکنش نیکل با تعریق پوست است بیشتر در استفاده از زیورآلات طلا سفید دیده می شود. البته روکش رودیم بر روی زیورآلات طلا سفید از بروز هرگونه حساسیت یا واکنشی جلوگیری می کند و شما تنها زمانی شاهد چنین واکنش هایی هستید که روکش رودیوم آسیب دیده باشد.

دکمه بازگشت به بالا