آیا چکمه پلاستیکی در برابر برق گرفتگی هم مقاوم است؟

استاندارد و مشخصات کفش ایمنی

کفش کار نوعی کفش ایمنی است که برای استفاده در محیط‌های کار طراحی و ساخته می‌شود. این  کفش ها، مجهز به زرهی فولادی در جلو کفش است. این ویژگی از آسیب دیدگی و قطع احتمالی انگشتان پا در موقع افتادن اجسام سنگین جلوگیری می‌کند. کفش ایمنی خارجی ارزان مهمترین ضرورت برای کار در محیط های کارگاهی است. بر طبق الزامات سيستم مديريت HSE، عمده ترين خطر تهديد كننده پا در محيط هاي صنعتي له شدن پنجه هاي پا در اثر سقوط ناگهاني اجسام سنگين بر روي آنهاست. يا حتی برخورد جلوي كفش با قطعات تيز و برنده و آسيب ديدن پنجه پا نیز از جمله این آسیب ها مي باشد.

بنابراين براي حفاظت پا در برابر اين صدمات كفش های ايمني تولید شده اند كه در قسمت جلويي دارای پنجه هاي محافظ فولادي هستند. و كفه كفش را از يك ماده قابل انعطاف مثل پلي اورتان (PU) مي سازند. قسمت پنجه كفش بر طبق الزامات سيستم مديريت HSE به تناسب شغل افراد مي تواند از جنس چرم (عايق برق) يا PVC (عايق شيميايي) نيز باشد. بر طبق الزامات ایمنی  كفش ايمني كاركناني كه با برق سر و كار دارند يا در محل كارشان احتمال ايجاد جرقه وجود دارد بايد فاقد هر نوع فلز  باشد.

بهترین چکمه پلاستیکی‬‎ | چکمه ایمنی

مشخصات کفش های ایمنی بر اساس استاندارد HSE

طبق این استاندارد در جلو قطعه ای فلزی استفاده می شود تا از انگشتان پا محافظت کنند و مطابق آن تمامی کفش های کارکنانی که با برق کار می کنند و امکان برق گرفتگی در کار آن ها وجود دارد باید بدون میخ باشد تا از برق گرفتگی محافظت کند.

از جمله متریال مورد استفاده در کفش های ایمنی می توان به ماده ای انعطاف پذیر مثل پلی اورتان PU، عایقی از جنس چرم (که عایق برق است) و یا PVC که عایق شیمیایی است، اشاره کرد. در واقع یک کفش ایمنی استاندارد از اجزای مختلفی تشکیل شده است. این اجزاء شامل موارد ذیل است:

رویه کفش، پاشنه کفش، پشتی کفش، بافته کفش، آستری کفش، آستری رویه، زبانه، پاشنه، لاستیک پنجه، سرپنجه فولادی.

ماموریت اداره ایمنی و بهداشت حرفه ای (OHSA) چیست؟

برای تعریف ایمنی در کفش باید به 3 نکته توجه کنیم

مقاومت در برابر لغزش، سایش و راحتی.

مشخصات کفش ایمنی در برابر لغزش و سایش

جنس کفش ایمنی مناسب در برابر لغزش می‌تواند از جنس لاستیک باشد چون لاستیک به عنوان مانعی در برابر لغزش به شمار می‌آید. کفش های ایمنی مقاوم در برابر لغزش معمولاً عاج هایی با طرح‌های هندسی دارند. زیرا اگر زیره کفش های ایمنی لبه های بیشتری در جهت عرض داشته باشند، مقاومت بیشتری در برابر لغزش نیز خواهند داشت.در واقع زیره هایی که به طور کامل با زمین تماس دارند مناسب استفاده در محیط های لغزنده نیستند. بنابراین باید کفشهای ایمنی کانال های بازی در کف خود داشته باشند که روغن یا آب از آن خارج شود و اصطحکاک مورد نیاز برای عدم لغزش فراهم گردد.

مشخصات کفش ایمنی راحت

کفش ایمنی راحت برای کارهای روزمره و ورزش ها و حتی شغل های سخت مورد استفاده قرار می گیرد و در صورتی که راحت نباشد ممکن است حوادث و اتفاقاتی برای پا پیش بیاید که قابل جبران نیست. در این صورت انجام کارهای روزانه برای افراد سخت می شود و بسیاری از مشکلات دیگر نیز به وجود می‌آید. استفاده از کفش‌های نامناسب غیر اصولی علاوه بر اینکه به پاها آسیب می رسانند و راحتی را سلب می کنند. به زانوها و کمر و استخوان ها و ستون فقرات و همچنین لگن نیز آسیب های بسیار جبران ناپذیر وارد می کنند و عواقب بدی به همراه می‌آورند.

به اعتقاد بسیاری از متخصصان و پزشکان، بسیاری از بیماری های عضلانی اسکلتی به دلیل استفاده نادرست از کفش ها یا استفاده از کفش های نامناسب می باشد. که در اثر فشار و آزارهایی که به کف پا و نواحی دیگر بدن وارد می‌شود به وجود می‌آید. خلاصه اینکه یک کفش ایمنی باید متناسب با استانداردها تولید شود و ایمنی لازم برای سلامتی پا را داشته باشد.

کفش ایمنی نوعی از کفش است که ظاهری مشابه با کفش‌های معمولی و عادی دارد. ولی به دلیل جنس محکم و بادوامی که دارد، موجبات محافظت از پای شما در برابر انواع خطرات را فراهم می‌نماید. شاید اگر بگوییم که  کفش ایمنی برای شخص، مرز بین مرگ و زندگی را تعیین می‌کند سخنی به گزاف گفته نشده است. بررسی حوادث نشان میدهد اغلب صدمات ناشی از سوختگی، قطعی پا، ورود آسیب به آن و بسیاری از موارد دیگر در نتیجه عدم استفاده از کفش ایمنی مناسب است.

انواع کفش ایمنی

کفش ایمنی به انواع و اقسام مختلفی دسته‌بندی می‌شود که بر اساس نیاز و کاربرد هر یک، می‌توانید نوع مناسبی از آن را تهیه کنید. از جمله انواع کفش ایمنی، شامل موارد زیر می‌شود:

 • سرپنجه فولادی
 • کفش ایمنی عایق برق
 • کفه فلزی
 • زیره رابر
 • پلاستیکی
 • بوتیل
 • کانداتیو
 • سرپنجه کامپوزیت
 • پلاستیک سخت

مشخصات فنی کفش ایمنی

یک کفش ایمنی استاندارد، بایستی دربردارنده ویژگی‌های متعددی باشد. از جمله مهمترین مشخصات فنی کفش ایمنی، می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • یکی ازمشخصات کفش ایمنی استاندارد، فراهم نمودن ایمنی و امنیت مصرف‌کننده است. یک کفش استاندارد ، بایستی قابلیت حفاظت از انگشتان پای شما در زمان سقوط یک قطعه فولادی از ارتفاع یک متری را داشته باشد.
 • راحت و بهداشتی بودن از دیگرمشخصات پوتین ایمنی مناسباست. زیرا معمولاً کفش‌های ایمنی در مدت زمان طولانی پوشیده می‌شود‌. پس باید در زمانی که کفش را می‌پوشید، در آن احساس راحتی کنید.
 • طول عمر بالا نیز یکی از مهمترینمشخصات کفش ایمنی استاندارداست. یکی از دلایل محکم بودن کفش کار استفاده از چرم گاو و چرم بوفالو در آن است. همچنین این نوع کفش‌ها دیرتر فرسوده می‌شوند.
 • طراحی استاندارد از ویژگی‌های یک پوتین ایمنی برای کار است. کفش ایمنی بایستی مطابق با استاندارد‌ها و رعایت اصول ارگونومیکی تولید شده باشد. بنابراین علاوه بر رعایت اصول در زیره کفش، بایستی در طول استفاده دراز مدت نیز سبب خستگی پا نشود.

ویژگی کفش ایمنی استاندارد

بسیاری از آسیب‌هایی که در هنگام کار رخ می‌دهد، در نتیجه عدم استفاده از کفش کار  استاندارد و مناسب است. ویژگی کفش ایمنی استاندارد، این امکان را به افراد می‌دهد که نگران آسیب دیدگی پای خود در زمان کار نباشند. از جمله ویژگی کفش کار استاندارد، شامل موارد ذیل می‌شود:

 • از آسیب دیدن در زمان بروز اتفاقات و حوادث در محل کار، جلوگیری می‌کند. در هر یک از کار‌ها، امکان سقوط اجسام مختلف، لغزش پا و… وجود دارد. ازمشخصات کفش ایمنی استاندارد، داشتن عاج‌های مناسب و برجستگی‌های درست است که از لیزخوردن افراد جلوگیری می‌کند.
 • پیشگیری از سوختگی با استفاده از کفش کار استاندارد از دیگر مزایای این محصول است. این نوع کفش از مواد اولیه بادوامی ساخته می‌شود که از بروز آسیب به پای افراد در اثر آتش سوزی جلوگیری می‌کند.
 • در مناطق سرد آب و هوایی، پا را گرم نگه می‌دارد. سردی آب و هوا، سبب بروز مشکلاتی مانند هیپوترمی و نیش‌های یخ‌زده می‌شود. با پوشیدن کفش ایمنی مناسب، می‌توانید از بروز این آسیب‌ها پیشگیری کنید‌.
 • بسیاری از کارگرانی که مشغول کار بر روی سطوح سخت مانند بتن هستند، دچار خستگی در عضلات پا و بسیاری از اعضای بدن می‌شوند‌. با استفاده از پوتین کار مناسب، خستگی کمتری را تجربه می‌کنند.
 • از دیگرمشخصات کفش ایمنی استاندارد، کاهش خطر برق گرفتگی است. افرادی که در محیط‌هایی که احتمال وجود برق گرفتگی بالا می‌باشد، کار می‌کنند؛ با پوشیدن کفش کار استاندارد می‌توانند خود را از خطر برق گرفتگی محفوظ نگه دارند.

وزن استاندارد کفش ایمنی

معمولاً کفش‌های ایمنی دارای وزن بیشتری در مقایسه با کفش‌های عادی هستند. ولی در زمان خرید به راحتی کفش مورد نظر خود توجه کنید و از خرید کفش‌های ایمنی با وزن بیش از حد که سبب خستگی پای شما می‌شوند، اجتناب نمایید. در واقع، یکی از مشخصات کفش ایمنی استاندارد، داشتن وزنی مناسب است که علاوه بر ایمنی؛ سبب تأمین راحتی برای فرد مصرف‌کننده می‌شود.

از آنجایی که شما قرار است در طول روز و در مدت زمان طولانی، کفش ایمنی را به پا داشته باشید؛ کفشی را انتخاب کنید که سبب خستگی پای شما نشود. پس یکی از نکات مهم در زمان خرید پوتین کار ایمنی و استاندارد، مد نظر قرار دادن وزن آن است. یکی از ابزارآلات اساسی و مهم در هنگام کار، کفش ایمنی استاندارد است. با اینکه ظاهر کفش ایمنی مانند سایر کفش‌ها بوده ولی به دلیل این که از مواد مقاوم و باکیفیتی ساخته شده است، امنیت پای افراد را تضمین می‌کند. مقاومت و استحکام پوتین کار، موجب محافطت از انگشتان پای افراد در برابر خطرات و آسیب‌های مختلف می‌شود.

علاوه بر موارد مذکور، از کفش ایمنی می‌توان در محیط‌ های مختلف مانند محیط‌های نفتی، روغنی، اسیدی، مکان‌هایی که احتمال برق گرفتگی وجود دارد، استفاده نمود. همچنین در مکان‌های صنعتی، کارخانجات، در فعالیت‌های عمرانی و ساختمانی و بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارد. به طور کلی، مشخصات کفش ایمنی استاندارد و مزایایی که به همراه دارد، سبب تأکید بر پوشیدن آن در زمان کار است. در بسیاری از مواقع، فرد با پوشیدن پوتین استاندارد مناسب خود را از بسیاری خطرات و آسیب‌ها محفوظ نگه داشته است. پس به شما نیز توصیه می‌کنیم که پوشیدن کفش ایمنی را در زمان کار، از یاد نبرید.

دسته بندی طراحی پایپوش های ایمنی

A- کفش

 B-پوتین

C- نیم چکم

 D- چکمه کار

 E- چکمه ساق بلند

 

منبع : mistersafetyshoes

دکمه بازگشت به بالا