مجله تندرستیمجله کسب و کار

چه کسانی میتوانند مدرک کاشت مو بگیرند؟

تکنسین کاشت مو کیست و چه تفاوتی با پزشک مو دارد؟

زمانی که فردی تصمیم به کاشت مو می گیرد اولین قدمی که برای نتیجه بهتر برمی دارد انتخاب پزشکی است که در یک کلینیک معتبر مشغول به فعالیت است و تمام تمرکز خود را بر روی انتخاب پزشک می گذارد. درست است که تجربه و تخصص پزشک در انجام صحیح عمل کاشت مو تاثیرگذار است.

اما لازم است بدانید که عمل کاشت و پیوند مو به دست کسانی انجام می شود که ما آن ها را پژوهشگر یا تکنسین کاشت مو می نامیم. کاشت مو در یک مرکز تخصصی و با پزشکان حاذق می تواند نتایج مطلوبی برای شما داشته باشد. شما می توانید با انتخاب بهترین کلینیک کاشت مو در تهران از کاشت مو خود رضایت کافی داشته باشید.

انتخاب یک تکنسین با تجربه و با مهارت به اندازه انتخاب پزشک برای ایجاد نتیجه مطلوب پس از کاشت مو، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. ممکن است حال این سوال در ذهن شما نقش ببندد تکنسین کاشت مو کیست و چه تفاوتی با پزشک مو دارد؟ با الو پزشک تا انتهای این مقاله همراه باشید تا به این سوال شما پاسخ دهیم که تکنسین کاشت مو کیست و چگونه یک تکنسین کاشت موی مناسب برای عمل پیوند موی خود انتخاب کنید.

آنچه در این مقاله بررسی می شود:

 • تکنسین کاشت مو کیست؟
 • ویژگی های یک تکنسین کاشت مو مناسب
 • چگونه متوجه شویم که تکنسین کاشت مو یک کلینیک مناسب برای پیوند مو هستند؟
 • نتیجه گیری تکنسین کاشت مو

به نقل از سایت دکتر گویا وقتی نام دستیار پزشک را می شنوید، تصویری که در ذهن شما نقش می بندد این است که فردی در عمل جراحی کنار پزشک ایستاده و در حالی که ابزار های پزشکی مورد نیاز برای عمل را قبل از آن چیده و با دستور پزشک وسیله های مورد نیاز برای عمل را در اختیار او قرار می دهد. اما تکنسین کاشت مو کسی است که فارغ از داشتن مدرک پزشکی تنها با داشتن علم مربوط به کاشت مو و همچنین بهره مندی از تجربه کافی در این زمینه به صورت مستقل اقدام به کاشت مو می کند. تکنسین ها معمولا عملیات کاشت را تحت نظارت دکتر متخصص مو در کلینیک های معتبر انجام می دهند.

انتخاب تکنسین کاشت مو و تعداد تکنسین ها عواملی هستند که با توجه به نوع عمل پیوند مو تغییر می کند. مثلا برای انجام کاشت به روش FUT نیاز به 2500 الی 3000 پیوند است که برای به پایان رساندن این عمل در زمان مقرر به یک تیم کوپک از تکنسین های متبحر نیاز است. به طور معمول یک سوپر تکنسین می تواند 400 الی 600 پیوند را آماده کند پس برای یک مورد کاشت 2500 پیوندی، 6 تکنسین مورد نیاز است.در اما سوالی که در این میان پیش می آید این است که به طور کل ویژگی های یک تکنسین کاشت مو خوب چیست؟

تکنسین های کاشت مو خانم از جهات زیادی برای کاشت مناسب تر از تکنسین های آقا هستند. آن ها به دلیل توجه بیشتر به جزییات می توانند عملیات کاشت را با دقت و ظرافت بیشتری به پایان برسانند.

ویژگی های یک تکنسین موی مناسب

همانطور که در ابتدا مقاله اشاره کردیم، تکنسین کاشت مو دقیقا مانند پزشک جراح متخصص در اتاق عمل است و سلامت بیمار در کاشت مو وابسته به تکنسین مو انتخابی برای پیوند است. پس برای حاصل شدن نتجیه مطلوب بعد از عمل کاشت مو، افرادی که جزئی از تیم تکنسین هستند باید 3 ویژگی زیر را داشته باشند.

تکنسین خانم یا آقا؟

سوال مهمی که می تواند ذهن هر زیباجویی را قبل از کاشت درگیر کند این است که تکنسین آقا بهتر است یا خانم؟ برای گرفتن پاسخ این سوال به این نکته توجه کنید که عملیات کاشت مو پروسه ای ظریف است. همجنین نیاز به دقت فراوان و توجه شدید به جزییات دارد. پس میتوان به راحتی نتیجه گرفت که خانم ها با توجه به ریز بینی خاص و توجه زیاد آن ها به جزییات و ریزکاری های مختلف, گزینه مناسب تری برای کاشت مو هستند.

آن ها به دلیل توجه بیشتر به جزییات می توانند عملیات کاشت را با دقت و ظرافت بیشتری به پایان برسانند. البته این مورد دلیل بر ان نمی شود که کل تکنسین های اقا را در زمینه کاشت غیر مستعد بخوانیم. در هر جنسیتی ممکن است تکنسین هایی پیدا شوند که کار خود را به خوبی بلدند و تکنسین هایی که متاسفانه مهارت کافی را در انجام عملیات کاشت ندارند.

تجربه یا مدرک پزشکی؟

جدا از مسئله جنسیت، مورد دیگری که اهمیت زیادی در نتیحه کاشت دارد مسئله تجربه است. تجربه کاشت مو با داشتن مدرک پزشکی اتفاق نمی افتد و تجربه حاکی از سابقه کاری مهمترین ویژگی یک تکنسین کاشت مو مناسب است. تکنسین بی تجربه نمی تواند عملیات کاشت را که نیاز به ظرافت های زیادی دارد به زیبایی به پایان برساند.

سعی کنید قبل از کاشت حتما درباره تکنسینی که قصد دارید خود را به او بسپارید تحقیق کنید. میزان تجربه او را بسنجید. و از همه مهمتر نمونه کاشت هایی که او تا کنون انجام داده است را به صورت دقیق بررسی کنید. هر چه نمونه کاشت ها پر تراکم تر و استاندارد تر باشند بهتر است. این ها نشان از این است که تکنسین کاشت مو، کار خود را به خوبی بلد است.

لوازم و تجهیزات یا تکنیک کاشت مو؟

مورد دیگری که اهمیت زیادی در عملیات کاشت مو دارد، لوازم و تجهزیاتی است که تکنسین از آن استفاده می کند. تکنیک کاشت مو برای زیبا جو توسط پزشک متخصص تجویز می شود و هر تکنیک دارای تجهیزات پزشکی خاص خودش است. بهترین تکنسین ها آن هایی هستند که از بهترین، با کیفیت ترین و مدرن ترین لوازم و تجهیزات پزشکی برای کاشت مو سر مشتریان خود استفاده می کنند. سعی کنید که قبل از مراجعه و انتخاب تکنسین این مورد را مد نظر داشته باشید.

تصویری از مشخص کردن خط رویش مو قبل از شروع عملیات کاشت مو توسط تکنسین خانم. در تمامی روش های کاشت این روند انجام می شود.

چگونه متوجه شویم که تکنسین های کاشت مو یک کلینیک مناسب برای پیوند مو هستند؟

از آنجایی که معمولا در کلینیک های کاشت مو، تکنسین کاشت توسط خود کلینیک برای زیبا جو انتخاب می شود و شخص متقاضی نقشی در انتخاب تکنسین کاشت خود ندارد. از این جهت پیشنهاد می کنیم، با پرسیدن چند سوال از پزشک خود در جلسه مشاوره مطمئن شوید که تکنسین کاشت موی کلینیک انتخابی شما مناسب هستند.

1.      گروه تکنسین های کاشت مو متشکل از چند نفر هستند؟

با توجه به تکنیک عمل کاشت و تعداد پیوند مورد نیاز برای کاشت مو، به این سوال می توان پاسخ داد. اما به طور معمول هر تکنسین بین 400 الی 600 پیوند را می تواند آماده کند. پس حدودا یک تیم کاشت مو متشکل از 5 الی 6 نفر است و کمتر از این تعداد معقول نیست.

2.      اعضای این گروه خانم یا آقا هستند؟

از آنجایی که تجربه در یک تکنسین پیوند مو، مهمتر از جنسیت اوست، اما اگر ظرافت و دقت در حین عمل جزو الویت های شماست، می توانید از پزشک خود بخواهید تیم کاشت موی شما متشکل از تکنسین های خانم باتجربه باشد.

3.      تکنسین های کلینیک شما چند سال است که مشغول به کار هستند؟

قطعا پاسخ به این سوال به شما کمک می کند میزان تجربه تیم کاشت مو این کلینیک را متوجه شوید. با پاسخ به این سوال نیز درمیابید که آیا کلینیکی که قصد پیوند مو در آن را دارید آیا از تکنسین های فریلنسر استفاده می کند یا تکنسین هایی را به صورت قراردادی در اختیار دارد. قطعا میزان سابقه کاری و حضور تکنسین ها به صورت دائمی در یک کلینیک نشان دهنده تجربه و مهارت بالای آن تکنسین است.

4.      تیم کاشت مو از چه لوازمی برای پیوند استفاده می کنند؟

برای پیدا کردن پاسخ صحیح این سوال حتما باید درباره انواع روش های کاشت مو و تجهیزات بروزی که در حال حاضر از آن استفاده می شود اطلاعات داشته باشید. تیم کاشت فولیمو در حال حاضر از بروزترین دستگاه ها و روش های کاشت مو استفاده می کند، پس شما می توانید برای کسب اطلاعات دقیق تر در این باره با کلینیک فولیمو تماس بگیرید و دانسته های خود را تکمیل کنید. لازم است این نکته را خاطر نشان کنیم تکنسین های با مهارت بالا از لوازم به روز کاشت استفاده می کنند.

5.      تکنسین ها توسط چه کسی آموزش دیده اند؟

درست است که فعالیت کاشت مو توسط تکنسین ها بدون داشتن مدرک پزشکی صورت می گیرد اما حتما آموزش ها باید توسط متخصص مو به تیم پیوند مو داده شده باشد.

تکنسینی که تجربه لازم را نداشته باشد نمی تواند عملیات سخت و طاقت فرسای کاشت را به بهترین شکل به پایان برساند و قطعا شما را نا امید خواهد کرد.

مزایای کاشت موی سر

در حالی‌که ممکن است برخی از افراد نگران عوارض جانبی جراحی  باشند، مزایای این روش باورنکردنی هستند. مزایای بالقوه جراحی کاشت مو به شرح زیر است:

 1. روند طبیعی:در حقیقت، کاشت مو طبیعی‌ترین راه برای کم‌پشتی و ریزش مو در جهان است. آنها امکان رشد طبیعی موهای شما را از فولیکول‌های موهای خودتان فراهم می‌کنند. هنگامی‌که نتیجه نهایی به دست می‌آید، اکثر مردم حتی نمی‌توانند بگویند که شما کاشت مو انجام داده‌اید.
 2. رفع طاسی:طاسی آندروژنتیک تقریبا 95 درصد از ریزش مو در مردان را تشکیل می‌دهد، و می‌تواند منجر به طاسی زودهنگام شود. با این حال، اگر شما به هر دلیلی از طاسی رنج می‌برید، یک متخصص ریزش مو می‌تواند شما را به سمت روش‌های ترمیم مو که به شما در مبارزه با طاسی کمک می‌کنند، هدایت کند.
 3. مقرون به صرفه بودن:همانند هر روش جراحی، جراحی کاشت مو با یک برچسب قیمتی می‌آید. با این حال، این روش به صرفه‌تر از بسیاری دیگر از روش‌های درمانی ریزش مو است و نتایج قابل ملاحظه‌ای را در هر کاشت ایجاد می‌کند. سایر محصولات می‌توانند سال‌ها طول بکشند و نتایج کمتری تولید می‌کنند، اما جراحی کاشت مو بارها و بارها ثابت کرده است که یک راه حل قابل اعتماد برای ریزش مو است.

چگونه بهترین پزشک کاشت مو را برای خود انتخاب کنید؟

موی پرپشت به صورت طبیعی به سراغ برخی رفته و برای سایرین، ژنتیک اجازه داشتن سری پرمو را نمی‌دهد. بهبود ظاهر شما می‌تواند اعتماد به نفس شما را بالا ببرد و پس از انجام یک روش کاشت مو توسط یک پزشک خوب، حتی احساس بهتری نیز خواهید داشت، اما چگونه بهترین جراح کاشت مو را انتخاب می‌کنید و به چه چیزی برای این انتخاب نیاز دارید؟ در اینجا چند نکته برای شروع در راه ترمیم موی شما ارائه می‌دهیم.

آموزش پزشک را در نظر بگیرید

آموزش پزشک و سابقه در کاشت مو، تصویری از انتظارات احتمالی را نشان می‌دهد. آموزش صحیح و مدرک معتبر در کاشت مو یک ضرورت است. پزشکان دارای مدرک و مجوز مانند دکتر جمیلی، فعالیت‌های آموزشی و حرفه‌ای بسیار دقیق و سختی را برای کسب مهارت در حرفه خود پشت سر گذاشته‌اند.

سایر عوامل مهم شامل این است که تحصیلات خود را در کجا گذرانده‌اند؟ آیا آنها نسبت به تخصصشان شور و احساس دارند؟ چرا آنها تصمیم گرفتند که در کاشت مو متخصص باشند و آیا تنها این جراحی را انجام می‌دهند؟ آیا آنها دارای سابقه هنری و استعداد مورد نیاز در کاشت مو هستند؟ سطح تخصص و آموزش سایر اعضای تیم کاشت مو چیست؟ اینها همه سوالاتی هستند که اگر پاسخ آنها را از قبل نمی‌دانید، باید در طول مشاوره از جراح خود بپرسید.

تجربیات، نتایج و نظرات بیماران

هنگامی‌که صحبت از  می‌شود، بیشتر بیماران متقاعد می‌شوند. عکس‌های قبل و بعد از کاشت مو (عکس قبل و بعد کاشت) می‌تواند واقعا سخن بگوید، اما شما باید کیفیت و کمیت قبل و بعد از عکس‌های گرفته شده با همان زاویه، با همان پس زمینه و همان روشنایی را در نظر بگیرید. حداقل ده عکس که با این مشخصات مطابقت دارند، اطمینان حاصل می‌کند که هیچ‌گونه اختلاف، تغییرات فتوشاپی و یا دستکاری‌هایی برای بهتر شدن عکس‌ها وجود ندارد.

یکی از بهترین استفاده‌ها از اینترنت، کشف تجارب و نتایج دیگر افراد است. هر پزشک کاشت مو می‌تواند خود را به عنوان بهترین معرفی کند، اما ارزیابی واقعی از بیمارانی که قبلا با چنین پزشکی تجربه داشته‌اند، به‌دست می‌آید. آیا واقعا می‌توانید به کسب نتایج خوب با پزشکی اطمینان حاصل کنید که تنها چند نظر آنلاین یا حتی بدتر از آن، تعداد بسیاری نظر بد راجع به او وجود دارد؟ بعضی از پزشکان حتی تا آنجایی جلو رفته‌اند که شرکت‌هایی را استخدام می‌کنند تا نظرات منفی آنها را از سایت‌های نظرات بیماران پاک کنند.

ارزیابی مطبوعات و سایر متخصصان در مورد جراحی کاشت مو

احتمالا اگر شما وب سایت هر پزشک جراح کاشت مو را مشاهده ‌کنید، خود را به‌عنوان یکی از “بهترین متخصصین کاشت مو” در این زمینه معرفی کرده است. برای هر پزشک کاشت مو بسیار ساده است که خود را به عنوان “بهترین” پزشک به رخ بکشد، اما ارزیابی واقعی از نمایش زنده حاصل شده و متخصصین صادق بدون پرداخت پول، اغلب به‌طور برجسته تحت عنوان متخصص مرجع در مقالات و رسانه‌های خبری نشان داده می‌شوند.

کنجکاو باشید

هنگامی‌که شما در مشاوره خود با این سؤالات مسلح می‌شوید، باید همیشه با پزشک کاشت موی خود صحبت کرده و توسط خود او ارزیابی شوید و اگر او در دسترس نیست، مجددا برنامه ریزی کنید، گزینه‌های دیگر را بررسی کرده یا آنها را رد کنید. شما نیاز به ارزیابی و پاسخ مناسب از شخصی دارید که قرار است جراحی را انجام دهد!

پرسیدن سوالات درست و گوش دادن صحیح به پاسخ پزشکان، بینش‌های زیادی را در مورد علاقه، تجربه و تعهد او نسبت به ارائه بهترین نتایج و بهترین مراقبت‌ها به شما ارائه خواهد داد. پرسیدن این سؤالات را در نظر بگیرید:

 1. پزشک و تیم او برای چه مدتی این روش‌ها را انجام داده اند؟
 2. آیا فعالیت او فقط شامل ترمیم مو می‌شود؟
 3. تیم عملیاتی از چه تکنیک‌هایی استفاده می‌کند؟
 4. چه راه حل‌ها، ابزار و ماشین آلاتی در جراحی کاشت مو استفاده می‌شود؟
 5. آیا خود جراح در کل فرآیند جراحی کاشت مو حضور دارد؟

در دوره ی کاشت مو FIT متقاضیان چه مطالبی را می آموزند؟

افرادی که به منظور هزینه دوره آموزشی کاشت مو مبلغی را پرداخت می کنند و در دوره های کاشت مو FIT آشنا شده و مهارت های مورد نظر این روش را می آموزند.

یکی از روش های نوین کاشت مو شیوه ی FIT می باشد. دراین دوره فولیکول های مو تک به تک کاشته می شوند. در این شیوه موها را به صورت تکی از نقاط دیگر سر مانند پشت سر بر می دارند و در نواحی مورد نظر قرار می دهند. موهایی را که از ناحیه ی پشت سر برداشته اند ضمن حفظ شرایط بقای آن ها در بخش های جلو سر می کارند. لازم به ذکر است موهای کاشته شده پس از گذشت یک دوره ریزش پیدا می کنند و این یک امر طبیعی است.

دکمه بازگشت به بالا