اقتصادیمجله کسب و کار

کاربرد توری سبز گلخانه یا توری سایبان

گلخانه ای و آن تعادل دمایی که می خواهید

 در پرورش گیاهان گلخانه ای نیاز است تا در همه حال یک تعادل مطلوب میان دما، رطوبت و نور وجود داشته باشد. عدم حضور این تعادل می تواند باعث از بین رفتن محصول نهایی موجود در گلخانه شود. یکی از مهمترین علت ها در به هم خوردن این تعادل حضور تابش مستقیم آفتاب است که در اندک زمانی می تواند دمای سطح محیط گلخانه را به مقدار خطرناکی افزایش دهد. برای مقابله با این مشکل، ایده های متعددی در نظر می گیرند. مانند استفاده از توری سایبان که با خلق یک حایل میان نور خورشید و فضای داخل گلخانه در نظر گرفته شده است.

توری سایبان گلخانه ای و تعادل دمایی

 به این ترتیب می توان عمده کاربرد ها در استفاده از توری سایبان در فضا های گلخانه ‌ای را با هدف کاهش دما، ممانعت از تابش مستقیم خورشید و البته جلوگیری از تبخیر آب در سطح گلخانه در نظر گرفت. در این بین اگر بخواهید برای فضای گلخانه ای که دارید، از این شید گلخانه ای استفاده کنید، لازم است که نگرش مطلوبی از انواع آن و چگونگی فاکتور ها در تعیین قیمت توری گلخانه بدانید.

نکات در تعیین قیمت توری گلخانه

در تعیین نوع و البته کارایی یک توری سایبان، دو فاکتور مشخص تعریف شده است. درصد سایه اندازی در کنار عرض توری شید گلخانه، دو ویژگی قابل توجه در تعیین کارایی و یا نوع این تجهیز می باشد. در این بین هر چه عرض و یا درصد سایه اندازی در توری گلخانه بیشتر باشد، منطقی است که در نهایت از قیمت بالاتری نیز برخوردار شود.

در هنگام خرید انواع توری سایبان، این تجهیزات را به شکل رول هایی خواهید یافت. تمام رول های استاندارد در طراحی این توری سایه انداز ها ۵۰ متر می باشند. در تمام مدل ها نیز از جنس پلی اتیلن در ساخت استفاده شده است. وجه تمایز در عرض و درصد سایه اندازی توری سایبان است. عرض های استاندارد در طراحی توری سبز گلخانه ای در ابعاد ۲، ۴، ۶، ۸ و ۱۰ متر تعریف شده اند. از طرفی سایه اندازی نیز در نمونه های مختلف گاها با اعداد ۳۰ الی ۵۰ درصد مشخص می ‌شوند.

در هنگام استفاده از توری سایبان عموما آن ها را به شکل توپی خریداری کرده و بر سطح فضای گلخانه ‌ای پهن می ‌کنند. در چنین کاربرد هایی عرض توپ اهمیت پیدا می ‌کند. غالباً صاحبان گلخانه ها علاقه دارند تا با کمترین خرید از توپی توری سایه بان همراه باشند. چرا که این نگرش باعث کاهش چشمگیر در قیمت توری سایه بان خواهد شد. به این ترتیب نیاز است تا با در نظر داشتن عرض گلخانه ها اقدام به خرید توری سایه بان نمایند.

اما نکته بعدی از اهمیت بیشتری برخوردار است. نکته ‌ای که متوجه قدرت سایه اندازی می شود. قدرت سایه اندازی بسته به تراکم بافت تعریف شده است. طبعا هر چه تراکم بافت در توری سبز گلخانه بیشتر باشد، قاعدتاً از درصد سایه اندازی بالاتری برخوردار خواهد شد. البته در ساخت انواع توری سایبان، دو درصد سایه اندازی استاندارد با مقیاس ۳۰ و ۵۰ درصد در نظر گرفته شده است. درصد سایه اندازی، مشخصه حذف نور از فضای گلخانه ‌ای می باشد. به این ترتیب همراه با قدرت سایه اندازی ۳۰ درصد، در توری سایبان می توان تا ۳۰ درصد از تابش مستقیم نور خورشید را حذف کرد. این عدد برای درصد سایه اندازی ۵۰، برابر با نیم می باشد.

در تحلیل این فاکتور برای مشخصه های توری سایبان این طور نیست که هر چه عدد مذکور بزرگتر باشد، قاعدتاً توری مورد نظر بهتر می ‌شود. چرا که اهمیت ماجرا در میزان سایه اندازی مورد نظر است. برای گیاهان مختلف درصد های گوناگون از نور خورشید نیاز می شود. از این رو لازم است با توجه به نوع گیاه، درصد سایه اندازی توری سایبان را انتخاب کنید. اطلاعات بیشتر در این زمینه را می توانید در سایت www.cimminotende.it مطالعه نمایید.

اهدافی که می ‌توان با توری سایبان تامین کرد

 همان طور که از نام این تجهیز بر می‌ آید، همراه با توضیحات مفصلی که دادیم، این ایده تداعی خواهد شد که کاربرد نهایی انواع توری سایبان، حذف نور مستقیم خورشید می باشد. البته این یک ایده مقدماتی در استفاده از توری سایبان در فضا های گلخانه ‌ای است. ایده ‌ای که منجر به تامین اهداف و کاربرد های متنوعی از این وسیله شده است. کاربرد هایی که می خواهیم در ادامه به بررسی آن ها بپردازیم.

سایه اندازی:

 اولین ایده در استفاده از توری سایبان به نوعی تقابل با تابش مستقیم آفتاب است. تابشی که می‌ تواند به تخریب سنگین گیاهان بیانجامد. البته سایه اندازی در فضا های گلخانه ‌ای تعریفی متفاوت از سایه اندازی برای مصارف انسانی دارد. در این نوع سایه اندازی قرار نیست تا به طور کامل مانع از تابش خورشید باشیم؛ بلکه قرار است درصدی از قدرت آفتاب را کاهش دهیم.

کاهش دمای گلخانه:

 گلخانه یک فضای محصور است. هر اندازه بخواهید در این سیستم بسته از انواع تهویه استفاده کنید، در نهایت نمی توانید فضای آن را به مانند محیط باز اطراف قرار دهید. این فضای بسته تحت تاثیر تابش آفتاب به سرعت گرم می شود. گرمایی که قطعاً برای رشد گیاهان آسیب پذیر خواهد شد. یک ایده خوب برای کاهش دمای محیط گلخانه و یا خلق یک تعادل پایدار دمایی، استفاده از می ‌باشد. توری سایبان با حذف مقداری از نور خورشید، مقدار انرژی وارد شده به فضای گلخانه را متعادل می کند تا دمایی منطقی حاصل آید.

جلوگیری از تبخیر آب:

 گرمای حاصل از نور خورشید به راحتی می‌ تواند تمام آب موجود در فضای گلخانه را تبخیر کند. این اتفاق می تواند یک عامل مزاحم در رشد گیاهان باشد. برای جبران آن لازم است تا سطح آبیاری گیاهان را افزایش دهیم. در نهایت راندمان مصرف آب فضای گلخانه را زیاد خواهیم کرد؛ اما می توان با استفاده از یک توری سایبان و خلق تعادل دمایی در فضای گلخانه از تبخیر بی اندازه آب کاست و راندمان مصرف آب را افزایش داد.

محافظت در مقابل عوامل مخرب محیطی:

 جدا از خورشید، عوامل متعدد دیگری مانند باد، تگرگ، طوفان و حتی حشرات و پرندگان نیز می توانند به عنوان عوامل مخرب برای گیاهان در فضا های گلخانه ‌ای محسوب شوند. توری سایبان به عنوان یک گارد مستحکم از پلی اتیلن این توانایی را دارد که بتواند در شرایط مطلوب از نگهداری گیاهان، انواع عوامل خطرآفرین را دور سازد.

استفاده در فضاهایی متفاوت از گلخانه ها:

 توانمندی توری سایبان در مهار انرژی خورشید و خلق یک تعادل دمایی، جدا از نیاز های گلخانه ‌ای، مورد توجه دیگر فضا ها قرار گرفته است. مانند استفاده در محیط هایی که به هر ترتیبی از استخر های آب بهره ‌مند هستند. یک استخر پرورش ماهی تا استخر های روباز شنا و… از جمله این فضا ها محسوب می شوند. به این صورت می توان همراه با نصب یک توری سایه انداز، مانع از افزایش دمای آب شد، تبخیر سطحی را کاهش داد و از تابش مستقیم اشعه های مضر خورشید جلوگیری کرد.

استفاده با هدف ایجاد یک فضای سرپوشیده که فضایی سایه مانند را تداعی کند:

 خلق یک فضای سرپوشیده چندان اقدام سختی نیست؛ اما هر فضای سرپوشیده در محافل عمومی در نهایت نیاز به نصب انواع سیستم های تهویه مطبوع خواهد داشت؛ اما اگر بتوان به نوعی سایه درختان را در فضا های سرپوشیده مورد هدف خود شبیه سازی کنیم، آن وقت خیلی نیاز به چنین هزینه ‌های سنگین در تهویه نیستیم. استفاده از توری سایه انداز در فضا هایی مانند ساخت پارکینگ ها، محوطه های عمومی، نمایشگاهی و حتی مجتمع های ورزشی و تجاری باعث ایجاد یک سایه مصنوعی درست شبیه به آنچه در زیر درختان است می شود. فضایی که بسیار دلنشین تر و در عین حال معقول تر خواهد بود.

استفاده با هدف جلوگیری از رشد جلبک ها در فضا های استخر گونه:

 همان طور که می‌ دانید استخر ها، آب های راکد بزرگی هستند که در دراز مدت مستعد رشد انواع گیاهان آبزی مانند جلبک ها خواهند بود، البته اگر نور آفتاب بتواند تا اعماق آب نفوذ کند. حال اگر بتوانید همراه با نصب یک توری سایه بان مانع از ورود نور خورشید در آب شوید، می توانید مطمئن باشید که هرگز جلبکی نمی تواند در اعماق استخر شما رشد کند.

استفاده در منازل:

 بسیاری از منازل برای پوشش فضا هایی در محیط خانه نیاز به سایبان دارند. در چنین فضا هایی قصد در محصور ساختن کل بنا نمی باشد؛ بلکه قرار است محیطی باز اما دور از آفتاب و یا باد و باران در فضای خانه خلق شود. به‌ طوری‌که مانع از دید شده باشد. یک توری سایبان به خوبی می ‌تواند این فضای مورد نظر را ایجاد کند.

استفاده در دامداری ‌ها و مرغداری ‌ها:

 با هدف رساندن دمای محیط در یک رنج معقول است و همچنین مانع از حضور مداوم دام و طیور در معرض تابش مستقیم آفتاب می شود.

 کاربرد های متعدد از توری سایبان، اهمیت و کارایی این محصول را نشان می دهد. به خصوص که طراحی توری سایبان به نوعی است تا بتواند در برابر اشعه های مضر آفتاب مقاوم باشد. این توری ها وزن پایینی دارند. از این رو برای نصب آن ها نیاز به ساخت پایه های سنگینی نمی باشد. قیمت معقول آن ها نیز باعث می ‌شود تا نصب نهایی بار مالی قابل توجهی نداشته باشد. با این همه وقتی در کشور آفتاب خیزی مانند ایران زندگی می کنید، آشنایی تا استفاده از وسایلی مانند توری سایبان گلخانه ای خالی از لطف نخواهد شد

زمینه های کاربرد شبکه توری (شید گلخانه):

–  پوشش‌دهی گلخانه‎‌ها برای سایه اندازی و کاهش دمای گلخانه

–  محافظت از گیاهان در برابر نور شدید آفتاب و کاهش دما

–  کاهش مصرف آب در آبیاری درختان و گیاهان به علت کاهش تبخیر سطحی آب

–  تنظیم نور برای تولید انواع گلها و صیفی جات

–  پوشش‌دهی و سایه اندازی در دامداری ها و محافظت دام در برابر آفتاب

–  استفاده در اماکن ورزشی و تفریحی جهت محوطه‌ سازی و ایجاد پارکینگ

–  محافظت از آبزیان در مقابل آفتاب ‌سوختگی در استخرهای پرورش ماهی

–  جلوگیری از تشکیل خزه و جلبک درون آب و هم‌چنین ممانعت از تبخیر سطحی در استخرها.

 انواع توری سایبان با توجه به درصد سایه اندازی به شرح زیر می باشد

توری با درصد سایه اندازی 30 درصد.

توری با درصد سایه اندازی 40 درصد.

توری با درصد سایه اندازی 50 درصد.

توری با درصد سایه اندازی 90 درصد.

بطور کلی بستگی به  درصد سایه اندازی آن دارد که با افزایش تراکم  قیمت آن نیز بیشتر می شود.

توری سایه بان گلخانه، توری سبز و یا شید گلخانه چیست؟

توری سبزگلخانه  جهت سایه اندازی و جلوگیری ازتابش زیاد نور خورشید بر روی سقف گلخانه ها، دامداری ها، استخرهای ماهی و…بکار می رود. عمدتا رنگ می باشد. شید گلخانه با فیلتر کردن بخشی از نور و گرمای خورشید منجر به کاهش دمای محیط از 5 تا 8 درجه سانتی گراد می شوند. شید گلخانه یا توری سایبان قادر به سایه اندازی 30 تا 90 درصدی می باشد در حالی که گیاهان برای فتوسنتز و رشد فقط به 1.5 تا 2 درصد نور خورشید نیازمند هستند.

نور مناسب برای گیاهان و محصولات گلخانه ای چیزی در حدود 400 تا 700 نانومتر بوده و تمامی نورهایی که بیشتر از این محدوده هستند برای گیاه مضر می باشند. معمولا شید های گلخانه را بر روی فضای بیرونی گلخانه نصب می کنند اما دیده شده که در فضای داخلی نیز افرادی اقدام به نصب آن ها کرده اند. اما باید بدانید که تاثیر در کم کردن دما و خنک سازی گلخانه در حالت نصب بر روی فضای خارجی گلخانه بیشتر است. لازم به ذکر است که روی طرفین دیوارها هم اثر پوشانندگی ندارند.

 با طول 50 متر یکی از انواع توری های سایبان است که دارای عرض های استاندارد 10، 8، 6، 4 و 2 متر است که هر کدام از این موارد نیز دارای ضریب سایه اندازی مختلفی می باشند. این ضریب ها معمولا 30، 50، 65، 80 و 90 درصد به صورت رول شده می باشند. تمام این ویژگی هایی که گفته شده باعث شده که علاوه بر کشاورزان افراد مختلفی در صنعت های دیگری هم از شید گلخانه یا توری سایبان استفاده کنند. عمده دلیل این موضوع قیمت خوب و منعطف بودن شید گلخانه می باشد. توری های سایبان یا همان شید گلخانه مقاومت خوبی از خود در برابر گرما و باران و غیره نشان داده است. به طوری که این توری های در دمای 25 الی 60 درجه سانتی گراد کارکرد مطبوع و مناسب خود را دارند.

درصد سایه اندازی توری سایبان چیست؟

توری های سبزگلخانه ای با درصد های سایه اندازی متفاوت و پوشش دهی مختلف ساخته می شوند. سایه اندازی شید گلخانه با توجه به بافت توری آن تعیین می شود و با درصد های  30-50-65-90  در بازار موجود است. این درصد ها نشان دهنده ی میزان سایه ای است که توری گلخانه ایجاد می کند. به طور مثال، توری گلخانه 80 درصد، تنها 20 درصد نور خورشید را به داخل گلخانه هدایت کرده و تا 90 درصد، سایه ایجاد می کند. قیمت یا توری سبزگلخانه براساس یکی از سه روش مختلف زیرمحاسبه گردیده  و فروش توری گلخانه نیز بر همین اساس است.

عوامل تأثیر گذار در قیمت توری سبز گلخانه

– براساس وزن توری سایه بان و به صورت کیلوگرم.

– براساس هرمتر مربع توری  گلخانه ای.

– به صورت رول کامل 50 متری توری سایه انداز.

– درصد سایه اندازی توری ها.

همانطور که می دانید، تنظیم  میزان نور درگلخانه ها اثر مهمی برمیزان رشد، شادابی وعملکرد مناسب گیاهان دارد، امری که با انتخاب صحیح توری سبز گلخانه ممکن می شود.

درصد مورد نیاز توری سبز یا شید گلخانه

به طور معمول توری سایبان با درصد 30 تا 50 برای سبزیجات مناسب است و توری با درصدهای 70 تا 90 بیشتر برای افراد حاضر در سالن مناسب می باشد. اگر برای گیاهان درصد سایه ای بین 40 تا 60 درصد ایجاد کنیم، باعث بهبود عملکرد گیاهان می شویم. البته برای گیاهانی مانند، ارکیده و سرخس ها ممکن است این میزان، به 75 درصد نیز برسد. دو مثال از نمونه توری های که برای گیاهان شما مناسب هستند:

توری سایبان 50 درصد به رنگ سبز مناسب برای:

کلم

فلفل

کاهو

برخی از ارکیده ها

شمعدانی ها

کالادیوم ها

گیاهان گلدانی

درکل، برای آن دسته از گیاهان که نیاز به سایه کمی دارند مناسب است.

توری سایبان 75 تا 90 درصد رنگ سبز مناسب برای:

ارکیده ها

برخی سرخس ها

درختان زیتون

موانع حفاظتی ساختمان ها

سایه انداز دام

سایبان خانگی

به طور کلی برای گیاهانی که به سایه متراکم نیاز دارند مناسب است.

برای خنک نگه داشتن محیط گلخانه توری سایبان یکی از بهترین گزینه ها محسوب می شوند. مکانیزم این توری ها به این صورت است که با کاهش دادن مقدار تابش خورشید، در خنک کردن گلخانه کمک شایانی می کنند.

 توری سایبان با توجه به گستره بالای کاربردش دارای مدل های استاندارد متنوعی است اما نکته حائز اهمیتی که این توری را متمایز می کند، قابلیت سفارشی سازی عرض، طول، رنگ و تراکم بافت یا درصد سایه اندازی آن بسته به نیاز مشتری می باشد.

شید گلخانه در قالب بافت های مختلفی همچون نخ تخت، نخ گرد و ترکیب این دو، در سایز های مختلفی همچون عرض های 2، 4، 6، 8، 10 و 12 (سفارشی) متر و طول استاندارد 50 متر که بسته به نیاز مشتری قابل تغییر است، در خط تولید توری سایبان قابل عرضه می باشند.

میزان UV به کار رفته: 6 درصد (مقاومت در برابر تابش نور آفتاب)

برگرفته از : گروه صنعتی اکسیرساز شمال

دکمه بازگشت به بالا