مجله تندرستیمجله کسب و کار

عوارض مبلمان غیر استاندارد و فرسوده

بررسی تاثیر مبل بر سلامت زانو ها و درد زانو

اغلب ما روزانه پس از کار و فعالیت، علاقه مند به نشستن و استراحت بر روی یک کاناپه راحت هستیم. به طور کلی ما در طول روز مدت زمان زیادی از کاناپه راحتی استفاده می کنیم. کاناپه دنج و راحت است و نقطه کانونی دکوراسیون اکثر خانه ها است؛ البته این کاناپه های محبوب اگر فرسوده و غیر استاندارد باشند، می توانند باعث به خطر افتادن سلامتی ما شوند. تاثیر مبل بر سلامت زانو ها مسئله ای انکار ناپذیر است که اگر به آن توجه نشود، نتایج غیر قابل جبرانی را برای ما به دنبال خواهد داشت. باور کنید یا نه، کاناپه محبوب شما، همان کاناپه ای که زمان زیادی را روی آن می گذرانید، اگر به درستی از بدن شما حمایت نکند، منجر به بروز درد های عضلانی در شما می شود.

تاثیر مبل بر سلامت زانو ها حاکی از آن است که کاناپه غیر استاندارد می تواند آسیب بسیار بیشتری نسبت به فایده برای شما به همراه داشته باشد. اگرچه یک کاناپه فرسوده ممکن است نرم و راحت باشد؛ اما می تواند منجر به درد زانو، گردن، کمر و… شود. به هر میزان کاناپه شما قدیمی، گود و فرو رفته باشد، احتمال بروز درد و آسیب در شما بیشتر می شود. برای تعمیرات مبل فرسوده با کمترین قیمت بهتر است هر چه سریعتر اقدام کنید. در مورد نحوه نشستن درست روی صندلی، مبل و کاناپه حرف های زیادی برای گفتن وجود دارد. استراحت بر روی مبل  بدون تکیه گاه گردن، با شانه هایی افتاده یا نشستن به صورت کج برای مدت طولانی می تواند به خودی خود به میزان زیادی درد و آسیب به بدن شما وارد کند؛ به همین دلیل مهم است که در زمان نشستن بر روی کاناپه، به وضعیت بدن و مدت زمان نشستن خود توجه کنید. بازسازی مبل های قدیمی | تعمیر مبل استیل قدیمی‬‎

عوارض مبلمان غیر استاندارد و فرسوده

چه در حالت نشستن، چه چرت زدن و چه دراز کشیدن، در صورتی که مبلمان شما فرسوده و غیر استاندارد باشد، عوارض و مشکلات زیادی را برای شما به همراه می آورد. تاثیر مبل بر سلامت زانو ها امری مهم و حیاتی است که باید به آن توجه داشته باشید. اگر به طور منظم یک یا چند علامت را تجربه می کنید، نوبت آن رسیده که به فکر تعویض کاناپه و خرید مبلمان جدید و استاندارد برای خود باشید. در صورتی که در زمان نشستن بر روی مبل، علائم زیر را تجربه می کنید، به احتمال زیاد مبلمان شما فرسوده و غیر استاندارد است.

  • سردرد
  • گردن درد یا کشیدگی
  • درد پشت، گردن و عضلات پا
  • درد در ناحیه لگن یا زانو
  • مشکل صاف نشستن یا بهبود وضعیت بدن
  • بی حسی پشت بدن پس از نشستن بر روی مبل

چگونه تشخیص دهیم که مبل شما بیش از حد فرسوده است؟

برای تشخیص تاثیر مبل بر سلامت زانو ها و بررسی این نکته که مبلمان شما فرسوده و غیر استاندارد است یا خیر، راه های زیادی وجود دارد. زمانی که مبل خود را بررسی می کنید، با توجه به چند نکته ساده می توانید متوجه فرسوده یا غیر استاندارد بودن آن شوید. ابتدا پشت مبل را بررسی کنید و ببینید آیا کاناپه در وسط، فرو رفتگی دارد یا خیر؛ البته افتادگی یا فرورفتگی جزئی به طور طبیعی در طول زمان اتفاق می ‌افتد، اما در صورتی که فرورفتگی مبل شما بیش از حد باشد بهتر است دیگر از آن استفاده نکنید. در این میان به طول عمر کاناپه نیز توجه داشته باشید. اگر کاناپه جدید شما دچار فرو رفتگی شده باشد، به احتمال زیاد نامرغوب و غیراستاندارد است. کاناپه‌ های قدیمی ‌تر احتمال افتادگی بیشتری دارند. در مرحله بعد، وجود توده و ناهمواری را بر روی سطح مبل بررسی کنید. مبل استاندارد و مرغوب سطح هموار و یکدستی دارد و بر آمدگی و توده ندارد؛ البته تاثیر مبل بر سلامت زانو ها تا حدی به ارتفاع استاندارد مبل نیز بستگی دارد. و همچنین در هنگام خرید توجه داشته باشید که مبل شما از بهترین نوع چوب تهیه شده باشد.

چگونه درد های ناشی از مبلمان غیراستاندارد را کاهش دهیم؟

اکنون که نسبت به تاثیر مبل بر سلامت زانو ها آگاه شدید، زمان آن رسیده است که برای کاهش این دردها اقداماتی انجام دهید. اگر خرید مبلمان جدید برای شما در اولویت نیست یا بودجه لازم برای تعویض آن را ندارید یا تعویض آن به یک دست بودن دکوراسیون منزل شما آسیب می زند، به دنبال تعمیرات کم هزینه و خانگی باشید. به عنوان مثال، کاهش تعداد ساعات صرف شده روی مبل یا صاف نشستن در هنگام انجام این کار و استفاده از بالشتک های پشتیبان یا نظافت اصولی مبل، نیز می تواند تا حد زیادی مشکلات پزشکی مرتبط با وضعیت بدن شما را کاهش دهد. برای ایجاد وضعیت نشستن راحت و بدون درد، به بالشتک های عقب، تکیه گاه پا، پشتی های صندلی و موارد دیگر توجه ویژه داشته باشید. در صورتی که نشستن طولانی‌ مدت یا وضعیت نامناسب بدن شما، باعث بروز درد های آزار دهنده برای شما شده است، کار های زیادی می ‌توانید برای حل این مشکل انجام دهید؛ البته توجه داشته باشید، در هنگام مشاهده علائم بیماری و درد حتما تحت نظر یک پزشک متخصص قرار بگیرید و در کنار آن مبلمان خود را از نوع استاندارد و مرغوب انتخاب کنید.

سلامتی و مبلمان

استفاده از انواع مبلمان و کاناپه برای استراحت و نشستن جزء جدایی ناپذیر خانه ها شده و افراد در طول روز حتی برای دقایقی روی مبل به استراحت و چرت زدن می پردازند. اگر مبلمان و کاناپه فرسوده و غیر استاندارد باشد قطعا موجب به خطر افتادن سلامتی و یا حتی تشدید زانودرد و کمر درد می شود. همه ما می دانیم که مبلمان تاثیر مستقیمی بر سلامت ستون فقرات و زانو دارد. و صدمات ناشی از استفاده از کاناپه و مبل غیر استاندراد صدمات جبران ناپذیری را به بدن وارد می کند. کاناپه هایی که محبوب شما هستند و ساعت ها روی آن استراحت می کنید اگر به خوبی از بدن شما حمایت نکنند، موجب گردن درد، زانو درد، کمر درد و گرفتگی عضلات می شود. نحوه نشستن صحیح روی مبل و کاناپه برای خودش کتابی قطور حرف دارد، استراحت روی مبل بدون تکیه گاه استاندارد  و یا به صورت کج و افتاده نشستن روی مبل صدمات جبران ناپذیری را روی سلامتی شما دارد. به همین دلیل بیشتر متخصصان ارتوپد توصیه می کنند در زمان نشستن روی مبلمان و صندلی به نحوه نشستن صحیح دقت زیادی داشته باشید.

عوارض استفاده از مبلمان فرسوده و غیر استاندارد

در صورتی که مبلمان ما غیر استاندارد و فرسوده باشد، چه در حالت نشستن و چرت زدن عوارض زیادی برای گردن و ستون فقرات شما پیش می آید. البته تاثیر مبل بر سلامت زانوها انکار ناپذیر است و باید در زمان خرید مبلمان به غیر از زیبایی دکوراسیون به فکر سلامت بدن و البته ستون فقرات باشید.  در صورتی که چند علامت خاص و اساسی را در بدن خود به مرو تجربه می کنید، قطعا مبلمان شما فرسوده و غیر استاندارد است و باید به فکر خرید مبلمان جدید باشید. این علائم عبارتند از؛ سردرد، گردن درد، کشیدگی عضلات گردن، احساس درد در ناحیه لگن و زانو، درد در پشت گردن و عضلات پا،  بی حسی در پشت بدن بعد از نشستن روی مبل و کاناپه، مشکل در بهبود وضعیت بدن و صاف نشستن

چگونگی تشخیص مبل فرسوده

برای تشخیص مبلمان فرسوده و غیر استاندارد و  تاثیر آن بر سلامت زانوها روش های متنوعی وجود دارد که می توانید با این چند روش متوجه فرسوده و غیر استاندارد بودن مبلمان شوید. این روش ها عبارتند از؛ در مرحله اول پشت مبل را بررسی کرده و با دقت نگاه کنید تا در وسط کاناپه و مبل فرورفتگی وجود دارد یاخیر؟ در صورتی که فرورفتگی کم و جزئی بود، این موضوع کاملا طبیعی ست، اما اگر فرو رفتگی بیش از حد باشد، به شدت توصیه می کنیم از این مبلمان و کاناپه استفاده نکنید و برای گرفتن قیمت رویه کوبی سریعتر اقدام کنید.

حتما به طول عمر مبلمان و کاناپه دقت داشته باشید، در صورتی که کاناپه شما جدیدا دچار فرورفتگی شده احتمالا از مواد نامرغوب و بی کیفیت در آن استفاده شده و اگر بعد از چند سال استفاده دچار فرورفتگی شده قطعا عمر فوم و مواد آن به سر آمده و باید به فکر تعویض و یا تعمیر آن باشید. بررسی توده و ناهمواری روی سطح مبل را به خوبی مورد بررسی قرار دهید، معمولا مبل های استاندارد و با کیفیت سطحی صاف و یکدست داشته و دارای برآمدگی و توده نیستند.

در زمان خرید مبل حتما به ارتفاع مبل و پایه ها دقت کنید، پایه های مبل باید به گونه ای باشد که در زمان نشستن زانوهای شما بدون هیچ فشاری دارای زاویه 90 درجه باشد. فاصله تکیه گاه و کمر باید به گونه ای باشد که ستون فقرات در حالت راستا و قائم قرار بگیرد. در زمان نشستن روی مبل و کاناپه نباید احساس خستگی و کرختی به بدن دست بدهد و یا مدام در حال جابجا شدن باشید. در زمان برخواستن از روی مبل فوم باید به سرعت به حالت اولیه بازگردد، اما اگر بعد از برخواستن از روی مبل فوم به حالت اولیه بازنگشت، در صورتی که مبل را به تازگی خریداری کرده اید، قطعا فوم مبل نامرغوب و بی کیفیت است و اگر مدت زیادی ست که از مبل استفاده می کنید، حتما باید به فکر تعویض و یا ترمیم فوم مبل باشید.

منبع: مبل کوثر

دکمه بازگشت به بالا