اقتصادیمجله کسب و کار

نحوه هرس درخت توت سفید

توت از درختان مثمر با میوه بیضی شکل و شیرین به شمار می رود که داری ارقام مختلفی است که از آن برای تازه خوری، تهیه شربت، مربا، نوشیدنی و … استفاده می کنند که خاصیت دارویی و درمانی زیادی دارد و از جمله درختانی به شمار می رود که در مناطق مختلف رشد و نسبت به سرما و گرما مقاوم است که میوه آن در فصل تابستان می رسد. برای رشد نیاز به آبیاری، نور خورشید، هرس، کود و دمای مناسب نیاز دارد که از طول عمر بالایی برخوردار است و گیاهی خودگرده افشان به شمار می رود که گرده افشانی آن توسط باد و حشرات انجام می شود. ما در این مقاله به مراحل مختلف کاشت، داشت تا برداشت درخت توت و واریته های مختلف آن خواهیم پرداخت پس در ادامه مطلب همراه گردو پالیز نهال باشید. جهت آگاهی از نهال گردو کلیک کنید.

آبیاری درخت توت سفید | ایا درخت توت نر و ماده دارد

مشخصات گیاهی کامل درخت توت:

توت گیاهی از تیره انجیریان به شمار می رود که میوه خوشه ای مانندی با دانه های کوچک گرد و کروی مانند دارد که به هم چسبیده اند که در داخل آن دانه های بسیار ریزی وجود دارد که به هنگام خوردن نمی توانید آن را حس کنید. میوه توت بیشتر شبیه انگور است با این تفاوت که بسیار کوچک و ریز است طوریکه طول آن به 2 تا نهایت 5 سانتیمتر می رسد و دارای ارقام و واریته های مختلفی است به همین دلیل رنگ میوه آن قرمز، زرد، سبز و … است؛ طعم شیرینی دارد که از آن علاوه بر تازه خوری برای و ، مربا، شربت و … استفاده می کنند که از باردهی خوبی برخوردار است و تقریبا در همه مناطق ایران رشد می کند و درختی مقاوم با رشد آسان به شمار می رود که در پارک ها، فضای سبز و کوچه ها به وفور یافت می شود. میوه این گیاه بسیار گوشتی و آبدار است. برگ های سبز رنگ دندانه دار قلبی شکلی دارد که دارای شیارهای عمیقی است و درختی خزان پذیر به شمار می رود به این صورت که برگهای آن با شروع پاییز تغییر رنگ می دهند و به نارنجی و زرد تبدیل می شوند و در نهایت می ریزند که گلدهی آن در اوایل فصل بهار است که میوه آن در اواخر فصل بهار و تابستان می رسد.

مشخصات گیاهی کامل درخت توت

مشخصات ظاهری درخت توت:

درختی بزرگ و تنومند به شمار می رود که ارتفاع آن به 20 متر و بیشتر نیز می رسد؛ گیاهی دو لپه ای است که طول عمر بالایی دارد و تا 200 سال و بیشتر نیز عمر می کند. میوه توت خواص دارویی و درمانی زیادی دارد، درخت توت از رشد سریعی برخوردار است و پس از گذشت 3 تا 5 سال شروع به دادن محصول می کند که پوست شیارداری دارد. درختی تک پایه به شمار می رود به این معنی که گل های نر و ماده آن بر روی یک پایه برای رشد قرار می گیرند بنابراین گیاهی خود گرده افشان به شمار می رود که جاذب حشرات مختلفی همچون زنبورعسل و پروانه است. میوه توت پس از آنکه به نهایت رشد خود را رسید به زمین می افتد بنابراین قبل از آنکه به زمین بیفتد آن را برداشت کنید که از باردهی بالایی برخوردار است.

انواع درخت توت:

درخت توت دارای ارقام و واریته های مختلفی است که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود.

درخت توت سفید:

توت سفید یکی از رایج ترین گونه های توت به شمار می رود که در مناطق مختلف رشد می کند که در اصل بومی مناطقی از چین است که ارتفاع آن به 18 متر نیز می رسد که نسبت به توت سیاه مقاومت بالایی دارد و مقاوم است، بسیار گوشتی، آبدار و شیرین است و به راحتی از طریق بذر، قلمه و پیوند تکثیر می شود که میوه آن در فصل بهار می رسد.

درخت شاه توت:

شاه توت یکی از واریته های پرطرفدار توت به شمار می رود که به رنگ سیاه است و بسیار آبدار است که طعم شیرین و ملسی دارد که دارای رنگدانه طبیعی است طوریکه اگر دستان را به شاه توت بزنید رنگی می شود.

درخت توت هرات:

توت هرات نسبت به توت سفید درشت تر است و از کیفیت میوه بهتری نیز برخوردار است که میوه آن دیر رس است که دارای طعم شیرینی است و از باردهی خوبی نیز برخوردار است که قابلیت رشد در بیشتر مناطق را دارد.

درخت توت قرمز:

توت قرمز همانطور که از نامش پیداست به رنگ قرمز است که بسیار گوشتی است و طعم شیرین و ملسی دارد که در بیشتر مناطق رشد می کند. بسیار گوشتی و آبدار است و برای تازه خوری، تهیه شربت و همچنین مربا مناسب است.

درخت توت موزی:

توت موزی یکی از واریته های کمیاب درخت توت به شمار می رود که به رنگ سفید است که در سایز درشت رشد می کند؛ طعم شیرینی دارد که ارتفاع آن به 20 سانتیمتر می رسد که نسبت به سرما و خشکی هوا مقاوم است که میوه آن در اواخر خرداد ماه می رسد.

توت وحشی رزبری:

توت وحشی رزبری درختی برگریز به شمار می رود و گیاهی همیشه سبز و خزان پذیر است که در واقع بومی مناطقی از اروپا و آسیا است که گل های زیبایی را نیز تولید می کند که طعم معطری دارد که در بیشتر مناطق رشد می کند و میوه بسیار آبداری دارد.

درخت توت معجون:

توت معجون بومی شرق آسیا و چین است که در مناطق معتدل و گرم رشد می کند که شاخه های آویزانی دارد که از باردهی بالایی برخوردار است.

توت شیرین

روش های تکثیر درخت توت:

درخت توت از طریق ، قلمه و پیوند تکثیر می شود.

کاشت بذر درخت توت:

در کشت بذری ابتدا بذر گیاه را از میوه گیاه جدا کنید و آن را خوب بشویید و در داخل دستمال کاغذی قرار دهید و آن را بپیچید و مرطوب کنید، یک با زهکشی مناسب تهیه کنید و با استفاده از و غنی آن را پر کنید و آن را آبیاری کنید تا خاک ته نشین و مرطوب شود؛ بذر گیاه را بر روی خاک قرار دهید و روی آن را با مقداری خاک و به صورت سطحی بپوشانید و در نهایت گیاه را آبیاری کنید طوریکه مرطوب شود، روی گلدان را با نایلون روشنی بپوشانید و هر از چند گاهی به گیاه سر بزنید و رطوبت آن را بررسی کنید، پس از گذشت مدتی بذر گیاه جوانه می زند و شروع به رشد می کند، زمانی که گیاه جوانه زند نایلون را بردارید تا گیاه بتواند رشد کند، زمانیکه گیاه رشد کرد و به حد معینی از رشد رسید نهال به دست آمده را به گلدان بزرگتر و در نهایت به زمین اصلی منتقل کنید، برای این منظور در بستر مورد کشت گودالی ایجاد و را در داخل آن بکارید.

کاشت قلمه درخت توت:

قلمه یکی دیگر از روش های تکثیر درخت توت به شمار می رود، در این روش شاخه ای از درخت توت را که باردهی خوبی دارد انتخاب کنید و با استفاده از چاقو یا قلمه ای به اندازه 15 تا 25 سانتیمتر از درخت جدا کنید؛ گودالی در عمق مناسب ایجاد کنید و به قلمه هورمون ریشه زایی برای تسریع در رشد اضافه کنید، قلمه را در داخل گودال بکارید و روی آن را با خاک نرم و مقداری کود بپوشانید و در نهایت گیاه را آبیاری کنید که پس از گذشت مدتی قلمه ریشه دار می شود و شروع به رشد می کند.

پیوند زدن درخت توت:

پیوند زدن روش دیگر ازدیاد درخت توت به شمار می رود که می توانید از آن برای ازدیاد درخت توت استفاده کنید که زمان پیوند فصل بهار و تابستان است.

انواع درخت توت

هرس درخت توت:

هرس درخت توت هر ساله یا هر دو سال یکبار انجام می شود که به هنگام هرس صرفاً باید شاخه های خشک شده و بیمار را از درخت جدا کنید و پس از جدا کردن آن را خشک کرده و بسوزانید، در ضمن به هنگام هرس باید شاخه های درون تاج را هرس کنید که علاوه بر شلوغی بیش از حد مواد غذایی را نیز مصرف می کنند. بهترین زمان هرس درخت توت هنگامی است که درخت در خواب زمستانی است که البته در زمان های مختلفی می توانید کار هرس را انجام دهید. دارای شاخه و برگ گسترده ای است که برای باردهی باید بخش هایی از آن را هرس کنید.

شرایط محیطی رشد درخت توت:

درخت توت برای رشد و باردهی مناسب نیاز به شرایط محیطی مطلوب دارد.

ارتفاع:

ارتفاع درخت توت بسته به شرایط اقلیمی و محیطی رشد بین 10 تا 25 متر است.

نور:

گیاهی آفتاب دوست به شمار می رود که روزانه به 6 تا 8 ساعت نور خورشید نیاز دارد که در برابر سایه نیز مقاوم است و به رشد خود ادامه می دهد.

دما:

دمای مناسب برای رشد این گیاه 15 تا 30 درجه سانتی گراد است.

خاک:

درخت توت در گستره وسیعی از خاک های سبک و شنی، متوسط و لومی، سنگین و رسی رشد می کند که خاک مورد کشت این گیاه باید از زهکشی مناسبی برخوردار باشد تا گیاه بتواند رشد کند که دارای ریشه به نسبت عمیقی است.

آبیاری:

به آبیاری متوسط و کمی نیاز دارد.

فاصله کاشت:

فاصله کاشت درخت توت از یکدیگر 5 تا 7 متر و فاصله بین ردیف ها 5 متر است.

زمان و مقدار کوددهی به درخت توت:

درخت توت نیاز به کود آنچنانی ندارد و درختی کم توقع به شمار می رود که شما می توانید برای رشد بهتر از کود حیوانی در اطراف درخت به صورت چالکود استفاده کنید.

کاشت بذر درخت توت

آفات و بیماری های درخت توت:

از آفات و بیماری های درخت توت می توان به موارد زیر اشاره نمود که عبارت اند از:

شپشک های سپردار:

شپشک های سپردار در واقع نام نوعی حشره است که به بخش مختلف درخت خسارت وارد می کند که تنها راه مبارزه با آن استفاده از سموم شیمیایی است.

شپشک های آردآلود ساحلی:

شپشک های آردآلود ساحلی در واقع نام نوعی حشره است که به درخت توت آسیب وارد می کند که برای مبارزه با آن می توانید از سموم شیمیایی استفاده کنید.

مورچه:

مورچه نام حشره ای کوچک است که به میوه درخت توت خسارت وارد می کند که برای مبارزه می توانید از سموم شیمیایی استفاده کنید.

پوسیدگی سفید ریشه:

عامل اصلی این بیماری نوعی قارچ است که از علایم آن می توان به ضعف رشد جوانه های برگی، پژمردگی برگها، ضعف درخت و در نتیجه مرگ درخت اشاره نمود.

پوسیدگی بنفش:

پوسیدگی بنفش نوعی بیماری قارچی است که از علایم ناشی از آن می توان به پژمردگی ناگهانی برگه، ضعف کلی درخت و نهایتاً مرگ آن اشاره نمود.

پوسیدگی تنه:

از علایم این بیماری می توان به خشک شدن شاخه ها، پوسیدگی شاخه، ایجاد زخم و .. اشاره نمود.

پوسیدگی سیاه ریشه و طوقه:

این بیماری باعث پوسیدگی ریشه و طوقه می شود که عامل آن نوعی بیماری قارچی است.

بیماری لکه برگی:

این بیماری توسط قارچ متعددی ایجاد می شود که بر روی برگ گیاه لکه هایی را ایجاد می کند.

بیماری سفیدک پودری:

بیماری سفیدک پودری لکه های سفید رنگی را بر روی برگ گیاه ایجاد می کند که در واقع عامل آن نوعی بیماری قارچی است.

خشکیدگی سرشاخه ها و جوانه ها:

این بیماری قارچی سبب پژمردگی و زردی و در نهایت به خشکیدگی سرشاخه ها و جوانه ها می انجامد.

پوسیدگی سفید ریشه

نحوه برداشت توت:

برداشت میوه توت کار سختی نیست، کافی است میوه توت را با دست خود بگیرید و از شاخه گیاه جدا کنید که به راحتی از شاخه جدا می شود، توجه داشته باشید که افتادن میوه توت باعث له شدن آن می شود بنابراین پس از چیدن آن را به آرامی در داخل جعبه یا سبد بگذارید.

خواص توت:

از مهمترین خواص توت می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • پوست را جوان نگه می دارد.
 • در درمان دیابت و قند خون موثر است.
 • باعث لاغری و کاهش وزن می شود.
 • اضطراب و استرس را بهبود می بخشد.
 • در درمان سرماخوردگی موثر است.
 • یبوست را درمان می کند.
 • باعث سلامت کبد می شود.

خواص توت

کاربرد توت:

از توت استفاده های مختلفی می کنند.

 • از برگ درخت برای تغذیه کرم ابریشم استفاده می کنند.
 • میوه این گیاه برای تازه خوری مناسب است.
 • از خشک شده توت به جای قند استفاده می کنند.
 • از خشک شده آن برای تهیه آجیل شیرین استفاده می کنند.
 • برای تهیه آبمیوه کاربرد دارد.
 • برای تهیه مربا توت نیز قابل استفاده است.
 • برای تهیه شربت از آن استفاده می کنند.

سخن پایانی

سخن پایانی:

توت نام گونه ای درخت مثمر در مناطق مختلف ایران به شمار می رود که ارقام و واریته های مختلفی دارد که از آن استفاده های مختلفی می کنند طوریکه برای تازه خوری، تهیه شربت، مربا و از آن استفاده می کنند که خواص دارویی و درمانی زیادی دارد که گلدهی آن در فصل بهار به صورت خوشه ای اتفاق می افتد، گرده افشانی آن نیز توسط باد انجام می شود و از باردهی خوبی نیز برخوردار است، طعم شیرینی دارد که در درمان و بهبود دیابت موثر است. اگر چنانچه شما نیز تجربه کاشت، داشت تا برداشت درخت توت را دارید نظرات و دیدگاه های خود را با ما و دیگر مخاطبان به اشتراک بگذارید.

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، شما را به خواندن مقاله های زیر دعوت می نماییم.

 

دکمه بازگشت به بالا