مجله تندرستیمجله کسب و کار

آیا علت درد دست چپ مشکل قلبی است؟

همه ما درمورد درد بازوی چپ مطالب زیادی خوانده‌ایم و از دوستان و خانواده شنیده‌ایم که ممکن است مربوط به قلب باشد. در واقع درد دست چپ می تواند علل مختلفی داشته باشد، از درد عضلانی معمولی گرفته تا حتی شدید. علل دیگر آن شامل بیماری های پوستی، بافت نرم، اعصاب، استخوان ها، مفاصل یا عروق خونی بازو می باشند. جهت آگاهی از علت درد دست چپ همراه ما باشید.

قبل از اینکه به این نتیجه برسیم که درد بازوی چپ به علت مشکل قلبی است یا خیر، باید علل دیگر را بررسی کنیم. عوامل متعددی مانند موارد زیر وجود دارند که باید قبل از محدود کردن درد به قلب در نظر داشته باشید.

Is the cause of left hand pain a heart problem

شدت درد دست چپ چه میزان است؟

اگر درد مربوط به سکته قلبی باشد، اغلب باعث احساس فشار در سمت چپ قفسه سینه و دست چپ می شود. این درد می تواند خفیف باشد یا اصلاً دردناک نباشد (حمله قلبی خاموش). درد همچنین ممکن است شدید و از نظر شدت 10 از 10 باشد. این درد به جای بازوی چپ بیشتر در قفسه سینه خواهد بود و به سمت بازوی چپ، فک یا پشت انتشار پیدا می کند.

به غیر از درد در بازو، فک، گردن و پشت، علائم دیگری مانند تهوع، سرگیجه و عرق سرد و تنگی نفس نیز ممکن است ایجاد شود. اگر هر یک از این علائم همراه با درد بازوی چپ همراه باشد، بهتر است برای بررسی حمله قلبی فورا به پزشک مراجعه کنید.

مدت زمان درد دست چپ به چند صورت است؟

اگر درد بازوی چپ چند ثانیه طول بکشد، بعید است که درد مربوط به قلب باشد. اگر درد برای مدت طولانی (روزها یا حتی هفته ها) طول بکشد، بعید است که درد مربوط به قلب باشد. اگر درد چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد، باید به مشکل قلبی شک کرد. زمان بروز درد را دقیق به پزشک برای تشخیص دقیق اطلاع دهید.

آیا درد شما به علت آنژین صدری است؟

آنژین صدری دردی است که به علت جریان ناکافی خون به قلب ایجاد می شود. هنگامی که آنژین صدری رخ می دهد، احساس فشار همراه با درد در شانه ها، قفسه سینه، بازوها، پشت یا گردن ایجاد می شود.

همچنین ممکن است علائم آن همانند سوء هاضمه باشد. همیشه آنژین صدری، درد در بازوی چپ ایجاد نمی کند اما احتمال آن وجود دارد. آنژین صدری می تواند با استرس جسمی یا روحی بدتر شود. اگر مشکوک به آنژین صدری هستید، بهتر است برای ارزیابی و درمان مناسب به پزشک مراجعه کنید.

علل زیادی برای ایجاد درد دست چپ وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم. اگر با حرکت گردن درد در بازوی چپ ایجاد می شود، ممکن است به علت اسپوندیلوز گردن باشد. اگر درد با حرکت دادن شانه شدت می یابد، ممکن است به علت آرتروز شانه باشد. اگر دست چپ شما درد می‌کند، اولین فکری که به ذهنتان می‌رسد این است که احتمالا ضربه یا آسیبی فیزیکی به دستتان وارد شده‌است. درد دست چپ گاهی اوقات می‌تواند از جای دیگری منشأ بگیرد. می‌تواند به این معنی باشد که استخوان یا مفصل شما آسیب دیده‌است یا اینکه عصب فشرده شده‌است و یا مشکلی در قلب خود دارید.

علل درد دست چپ

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است در دست چپ خود درد داشته باشید. درد دست چپ می‌تواند از عوارض آرتریت و سایر بیماری‌های مزمن یا یک مشکل قلبی باشد، یا اینکه ممکن است سک فشار یا ضربه ساده عامل این درد باشد. در ادامه به بررسی دلایل اصلی درد دست چپ می‌پردازیم.

۱. آنژین

آنژین یکی از علائم است. این بدان معناست که عضلات قلب شما به‌اندازه‌ی کافی خون غنی از اکسیژن دریافت نمی‌کنند. آنژین علائمی مانند حمله قلبی ایجاد می‌کند، اما معمولا فقط چند دقیقه طول می‌کشد. این درد معمولا زمانی‌که در حال فعالیت هستید بدتر می‌شود و زمانی که استراحت می‌کنید بهتر می‌شود.

۲. بورسیت

بورسا کیسه‌ای پر از مایع بین استخوان و قسمت‌های متحرک مفصل است. هنگامی که بورسا ملتهب می‌شود، بورسیت نامیده می‌شود. بورسیت شانه، اغلب نتیجه‌ی حرکت‌های مکرر است. خطر بورسیت با افزایش سن افزایش می‌یابد. درد دست چپ ناشی از بورسیت با حرکت یا درازکشیدن روی بازو یا شانه بیشتر می‌شود و ممکن است نتوانید به‌طور کامل شانه خود را بچرخانید. از علائم دیگر می‌توان به سوزش و گزگز اشاره کرد.

۳. شکستگی استخوان

گاهی اوقات ممکن است شما به جز درد علاِئم دیگری همچون بیرون‌زدگی استخوان ندارید، اما این بدان معنا نیست که استخوان شما نشکسته است. استخوان شکسته ممکن است بعد از شکستگی در جای خود باقی بماند و فقط درد را در دست چپ شما انعکاس دهد. تورم و بی‌حسی از علائم دیگر نشان‌دهنده‌ی شکستگی استخوان دست چپ است.

۴. حمله قلبی

لخته‌شدن خون یا پارگی در عروق کرونر (سرخرگ‌های اکلیلی) حرکت جریان خون به بخشی از قلب را متوقف می‌کند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، عضله به‌سرعت آسیب می‌ببیند. اگر این عارضه سریعا درمان نشود، عضله‌ی قلب ازبین می‌رود.

علائم دیگر حمله قلبی عبارت‌اند از:

 • درد یا فشار قفسه سینه
 • درد در پشت گردن، شانه یا فک
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • تنگی نفس
 • سبکی سر یا غش
 • عرق سرد
 • خستگی‌

۵. فتق دیسک گردن

دیسک‌ها پدهای بین استخوان‌های ستون فقرات هستند. این پد‌ها به‌عنوان ضربه‌گیر ستون فقرات شما عمل می‌کنند. دیسک فتق در گردن به‌معنی پاره‌شدن یا فشار بر روی اعصاب است. در این حالت درد ممکن است از گردن شما شروع شود، سپس به سمت شانه و پایین دست چپتان حرکت کند. زمانی که فتق دیسک گردن اتفاق می‌افتد عالئمی مانند درد، بی‌حسی، گزگز یا سوزش در دست چپ شایع است. هنگام فعالیت ممکن است درد دست چپ افزایش یابد.

۶. عصب فشرده یا رادیکولوپاتی گردنی

عصب فشرده در نتیجه فتق دیسک، ضربه یا آسیب ناشی از ساییدگی است. علائم عصب فشرده‌شده مشابه علائم فتق دیسک است. علائم عصب فشرده شامل بی‌حسی، گزگز، یا احساس سوزش در دست چپ است.

۷. پارگی روتاتور کاف

بلندکردن یک جسم سنگین یا انجام حرکات تکراری می‌تواند منجر به پارگی تاندون در روتاتور کاف شانه‌‌ی چپ شود. این اتفاق به‌طور قابل‌توجهی شانه را ضعیف می‌کند و انجام کا‌رهای روزانه را دشوار می‌کند.

آسیب‌های روتاتور کاف اگر به پهلو دراز بکشید بیشتر می‌شود. درد دست چپ، زمانی بدتر می‌شود که بعد از پارگی روتاتور کاف بازوی خود را به‌روش خاصی حرکت دهید. این اتفاق می‌‌تواند دست چپ شما را به‌میزان قابل‌توجهی ضعیف‌تر کند و دامنه حرکتی شانه شما را هم تحت تأثیر قرار دهد.

برای تشخیص و درمان درد دست چپ باید مراجعه کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

۸. رگ‌به‌رگ‌شدن و کشیدگی

رگ‌به‌رگ‌شدن دست چپ زمانی اتفاق می‌افتد که چیزی را به شیوه‌ی اشتباه بلند کنید یا زمین بخورید و به بازویتان فشار وارد شود. اگر این عوامل باعث آسیب تاندون‌ها یا عضله شود، کبودی، تورم و ضعف را تجربه خواهید کرد.

۹. تاندونیت

تاندون‌ها نوا‌رهای بافتی انعطاف‌پذیری هستند که استخوان‌ها و ماهیچه‌ها را به هم متصل می‌کنند. هنگامی که تاندون‌ها‌ی دست چپ ملتهب می‌شوند، تاندونیت نامیده می‌شود. تاندونیت شانه یا آرنج می‌تواند باعث درد بازوی چپ شود. خطر تاندونیت با بالارفتن سن افزایش می‌یابد. علائم تاندونیت مشابه علائم بورسیت است.

درد دست چپ می‌تواند علل مختلفی داشته باشد، مانند حمله قلبی یا گرفتگی عروق قلب، یا یک کشیدگی عضلانی ساده یا اینکه از فتق دیسک گردن ناشی شود.

در صورت درد دست چپ چه باید کرد؟

در ادامه برخی راهنمای‌های کلی در مورد درد دست چپ و اقدامات لازم را ارائه کرده‌ایم.

 • حملات قلبی می‌تواند به‌طور ناگهانی یا به‌آرامی شروع شود. شایع‌ترین علامت آن ناراحتی یا درد در قفسه سینه است. اگر فکر می‌کنید دچار حمله قلبی شده‌اید، فورا با اورژانس تماس بگیرید.
 • اگر قبلا بیماری قلبی برای شما تشخیص داده شده‌است، درد بازوی چپ باید به‌طور مداوم بررسی شود.
 • استخوانی که به‌درستی ترمیم نشود در درازمدت برای شما دردسرهای بیشتری ایجاد می‌کند. اگر احتمال شکستگی استخوان  دست چپ‌تان را می‌دهید، فورا به پزشک مراجعه کنید.
 • عدم درمان بورسیت، تاندونیت و پارگی روتاتور کاف می‌تواند منجر به عوارضی مانند شانه یخ‌زده شود که درمان آن بسیار سخت‌تر است. اگر نمی‌توانید شانه، آرنج یا مچ دست چپ خود را به‌طورکامل بچرخانید، به پزشک مراجعه کنید. درمان زودهنگام می‌تواند از بدترشدن آن جلوگیری کند.
 • برای کشیدگی و رگ‌به‌رگ شدن، سعی کنید به بازوی خود استراحت دهید و در صورت امکان آن را بالا نگه دارید. چند بار در روز به‌مدت ۲۰ دقیقه از یخ استفاده کنید. می‌توانید داروهای مسکن بدون‌نسخه مصرف کنید. درحالی‌که برخی از کشیدگی‌ها جدی نیستند، اما اگر مراقبت مناسب انجام نشود، می‌‌توانند جدی شوند. اگر درمان‌های خانگی کمکی نکرد و درد دست چپ زندگی روزمره‌ شما را مختل کرده‌است، با پزشک‌تان تماس بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا