مجله کسب و کارمجله نشاط

پیش بند آشپزخانه چرا باید از پارچه ضدآب باشد

پیش بند آشپزخانه چیست؟

پیش بند یکی از است که معمولا از زیر گردن یا کمر تا حداقل زانو  و حداکثر مچ پا را میپوشاند. در حقیقت پیش بند نوعی پوشش محافظتی است که قسمت جلوی بدن را میپوشاند.

Why should the kitchen apron be made of waterproof fabric

استفاده از پیش بند چه ضرورتی دارد؟

کاربرد اصلی استفاده از پیش بند جلوگیری از کثیفی،لکه و خیس شدن لباسهای شما هنگام آشپزی یا شستن ظروف است.

در انجام چه کارهایی از پیش بند استفاده میشود؟

۱.انجام امور منزل:

هنگامی که میخواهید در منزلتان پخت و پز و نظافت کنید یا ظرف و لباس بشویید از پیش بند استفاده کنید.بدین صورت لباسهایتان تمیز میمانند و به سبب عدم نیاز به شستشوی مداوم از طول عمر آنها کاسته نمیشود.

۲.نجاری:

در اثر فعالیتهای نجاری همواره مقدار زیادی خاک اره به وجود می آید.بنابراین برای جلوگیری از چسبیدن خاک اره به لباسهایتان یا کثیف شدن آنها با چسب چوب به یک پیش بند نجاری نیاز دارید.در این مدل معمولا چند جیب برای نگهداری ابزار تعبیه شده است.

۳.آهنگری:

در این کار هر لحظه احتمال پرتاب شدن قطعات آهن به سمت لباس فرد آهنگر وجود دارد.بنابراین حتما باید از پیش بند مخصوص و مناسب این کار استفاده شود.

۴.تعمیرات:

اگر هنگام تعمیر وسایلی نظیر کولر،ماشین و آبگرمکن یا تعویض قطعات آنها از این محصول استفاده کنید لباسهایتان تمیز خواهد ماند.

۵.پیشخدمتی یا کار در رستورانها:

استفاده از این محصول در چنین محیط هایی علاوه بر حفظ نظافت و پاکیزگی،جنبه زیبایی داشته و میتواند بیانگر سِمَت افراد باشد.

۶.تبلیغات:

استفاده از پیش بند تبلیغاتی به عنوان یک یونیفرم میتواند معرف یک رستوران،هتل،کافی شاپ یا یک برند بخصوص باشد.

۷.جوشکاری:

جوشکاری یک شغل همراه با خطرات احتمالی است لذا برای حفظ ایمنی باید از پیش بند استفاده شود.با این کار میتوان از ایجاد سوختگی یا خراشیدگی احتمالی جلوگیری کرد.لازم به ذکر است که پیش بند مخصوص جوشکاری از جنس چرم است بنابراین در برابر سوختگی مقاوم بوده و اشتعال ناپذیر است.

۸.قصابی:

این محصول از بالای سینه تا مچ پا را میپوشاند و معمولا به گونه ای طراحی میشود که قابل شستشو باشد.بنابراین از پاشیدن قطرات خون یا ریختن چربی روی لباس قصاب جلوگیری میکند.

۹.ایمنی و مقاومت در برابر مواد شیمیایی:

جنس این محصول معمولا  از pvc با لایه ای پلی اتیلن است که ضد آب است.بنابراین به خوبی مانع از نفوذ مواد سمی،خورنده،روغن ها و مواد شیمیایی میشود.

انواع پیش بندها کدامند؟

۱.چهار لایه:

این مدل همانطور که از نامش پیداست ۴ لایه بوده و کاربرد ویژه آن برای آشپزها و افراد شاغل در آشپزخانه ها میباشد.آشپز میتواند با کثیف شدن هر لایه بدون فوت وقت آن را کنار گذاشته و از لایه بعدی استفاده کند.بدین طریق به دلیل عدم نیاز به تعویض پیش بند،در ساعات شلوغی کار به راحتی در زمان صرفه جویی خواهد شد.

۲.بند دار:

این مدل از بالای سینه تا زیر زانو را میپوشاند و معمولا در آشپزخانه رستورانها از آن استفاده میشود.جیب هایی روی این مدل تعبیه شده که بسیار کارآمد هستند.

۳.دو طرفه:

این محصول جلو و پشت بدن را پوشش داده و بندهای آن در قسمت پهلوها بسته میشود.این مدل غالبا مورد استفاده نانواها،بیمارستانها و مشاغل خانه داری است.

برای چه کارهایی از این محصول استفاده میشود؟

معمولا در آرایشگاهها برای رنگ کردن یا کوتاه کردن مو از این محصول استفاده میشود.همچنین میتوان آن را برای تمیز نگه داشتن لباس کودک هنگام غذا دادن به او به کار برد.

از این محصول میتوان برای حفظ بهداشت فردی بیماران هنگام انجام معاینات و دریافت خدمات دندانپزشکی نیز بهره مند شد.

این مدل چه مزایایی دارد؟

۱.وزن سبک   ۲.قیمت مناسب   ۳.عدم نیاز به شستشو در صورت کثیف یا آلوده شدن   ۴.داشتن لایه ضد آب داخلی جهت جذب عالی مواد غذایی و جلوگیری از نفوذ مایعات به لباس کودک

هنگام استفاده از آن توجه به چه نکته ای حائز اهمیت است؟

باید با احتیاط از بسته بندی خارج شده و تای آن به دقت باز شود.زیرا از جنس پلاستیک و نازک بوده و در صورت بی دقتی ممکن است به راحتی پاره شود.

با استفاده از این محصول رنگ لباسهایتان ثابت مانده و تغییری نخواهد کرد.

پیش بند جراحی از چه جنسی است و چه ویژگی هایی دارد؟

این محصول معمولا از جنس پلی اتیلن و پلاستیک بوده و به منظور جلوگیری از ریختن ترشحات جراحی از آن استفاده میشود.معمولا در برابر آب و رطوبت مقاوم است و از مرغوبترین مواد پتروشیمی و نایلون مرغوب و با کیفیت ساخته میشود.همچنین قابل بازیافت و در واقع دوستدار محیط زیست میباشد.

پیش بند لاستیکی چیست؟

افرادی که در آزمایشگاهها کار میکنند با مواد شیمیایی خطرناکی مانند اسیدها در ارتباط هستند.این افراد باید بدانند که برخورد اسید با لباس،آن را به سرعت سوراخ میکند.در نتیجه اسید با پوست تماس پیدا میکند و موجب سوختگی و ایجاد تاول خواهد شد. پلاستیک ضد آب بوده و نیز تنها ماده ای است که اسید از آن عبور نمیکند و در تماس با اسید آسیبی نمیبیند.

پیش بند سربی مناسب چه افرادی است؟

افرادی که در مراکز رادیولوژی و سی تی اسکن کار میکنند حتما باید از این نوع محصول استفاده کنند.زیرا سرب تنها ماده ای است که اشعه ایکس نمیتواند از آن عبور کند. ورود اشعه ایکس به بدن میتواند انواع سرطان را به وجود آورده و متاسفانه منجر به مرگ افراد شود.

یک پیش بند مناسب چه ویژگیهایی باید داشته باشد؟

۱.برای شستشوی آسانتر دارای روکش پلاستیکی باشد.

۲.پوشانندگی مناسبی داشته باشد.هرچه قسمت بیشتری از لباس شما با پیش بند پوشش داده شود،کمتر آلوده و کثیف خواهد شد.

۳.رنگ آن در اثر شستشو ثابت بماند و از بین نرود.

۴.با توجه به کاربرد آن،طرح و رنگی مناسب و ترجیحا شاد داشته باشد.

۵.رنگ آن چرک تاب باشد تا اگر لکه یا کثیف شد جلوه بدی پیدا نکند.

۶.حتی الامکان با سایر وسایل آشپزخانه هماهنگ باشد.

غالبا پیش بندها از چه جنسی هستند؟

پیش بندها معمولا با پارچه ضد آب دوخته میشوند.البته گاهی نیز پارچه بکار رفته در دوخت آنها معمولی است و لا به لای آن پلاستیک دوخته میشود و آن را ضد آب میکند. از آنجایی که این محصول توسط چند بند روی لباس بسته میشود به آن پیش بند گفته میشود.

هرچه تعداد رشته های نخ بکار رفته در تهیه پیش بند بیشتر باشد دوام آن بیشتر شده و به راحتی پاره نخواهد شد. پیش بند پارچه ای با ترکیب پلی استر دوام بالایی دارد.البته محصولاتی با جنس اسپان باند به مراتب دوام و عمر بیشتری نسبت به مدل پارچه ای دارند.

یک پیش بند آشپزخانه ساده از چه جنسی باید باشد؟

جنس این محصول مستقیما به کاری که قصد دارید با استفاده از پیش بند انجام دهید بستگی دارد.به عنوان مثال پیش بند پارچه ای نخی برای قنادی،پختن کیک و شیرینی و کار با مواد خشک مناسب است. پیش بند آشپزخانه ساده میتواند از جنس نخ و پنبه باشد چون معمولا ساعات زیادی در روز از آن استفاده نخواهد شد.

چگونه از پیش بند آشپزخانه خود به خوبی مراقبت کنیم؟

۱.تا حد امکان مراقب آلوده نشدن این محصول به مواد غذایی چرب باشید.شاید پاک کردن لکه های چربی همیشه کار چندان ساده ای نباشد!

۲.هر از چند گاهی آن را با آب سرد و مایع ظرفشویی بشوئید و اجازه دهید تا در هوای آزاد خشک شود.

۳.پیش بند را به دور از حرارت نگه دارید.زیرا در غیر اینصورت پارچه آن که از مواد پلاستیکی ساخته شده به سرعت از بین خواهد رفت.

۴.بهتر است برای پاک شدن لکه های پیش بند،آن را پس از شستشو در معرض نور خورشید قرار دهید.

مهم‌ترین‌ نکات در خصوص خرید پیش ‌بند آشپزخانه

یکی از مهم‌ترین‌ نکاتی که حین خرید و انتخاب پیش بندهای آشپزخانه باید به آن ‌توجه داشته باشید، کیفیت دوخت آن‌ها می‌باشد‌. اگر پیش بندها از بهترین و گران‌ترین انواع پارچه تولید شده باشند، اما دوخت مناسبی نداشته باشند، قطعاً کیفیت بالایی نخواهند داشت. چرا که با هر فشار کوچکی پیش بند فوراً از محل دوخت‌ پاره خواهد شد و دیگر به کارتان نمی‌آید. پس حتماً به کیفیت دوخت آن هنگام خرید توجه داشته باشید. مخصوصاً هنگام‌ انتخاب پیش بند به ناحیه بندها دقت نمایید که‌ حداقل دو مرتبه دوخت بر روی آن‌ها‌ انجام شده باشد.

دومین نکته مهم هنگام خرید پیش بند آشپزخانه جنس پارچه آن می‌باشد. پیش بندهای آشپزخانه از پارچه‌های مختلفی تولید می‌شوند. در اینکه دوام و مرغوبیت پارچه مصرفی در دوخت‌ آن‌ها، اهمیت زیادی دارد شکی نیست؛ اما بهترین جنس پارچه برای دوخت پیش بند پارچه‌های ضد آب می‌باشند. پارچه‌های ضد آب رطوبت را به خود جذب نمی‌کنند و همین موجب می‌شود که هنگام آشپزی یا ظرف شستن حتی یک قطره آب نیز به لباس‌های اصلی شما نرسد و قطعاً خیس نخواهند شد.

پس حتماً پیش بندی را انتخاب کنید که پارچه ضد آب داشته باشد. البته هنگام خرید پیش بند آشپزخانه، برخی از انواع پیش بندها‌ نیز به چشمتان می‌خورند که پارچه ضد آب ندارند، اما در ناحیه جلوی آن‌ها یک روکش پلاستیکی وجود دارد. همان روکش پلاستیکی می‌تواند این نوع پیش بند را کاملاً ضد آب کند. این مدل پیش بندها نیز می‌توانند گزینه مناسبی باشند.

داشتن جیب برای پیش بند، می‌تواند برای شما برخی مزایای مهم را به همراه داشته باشد. با استفاده از جیب پیش بند می‌توانید برخی وسایل مورد نیاز خود را هنگام حضور در آشپزخانه به همراه داشته باشید. برای مثال می‌توانید گوشی تلفن همراه‌ خود را در جیب پیش بند قرار دهید تا برای استفاده از آن نیاز نباشد از آشپزخانه خارج شوید.

با وجود رعایت تمامی نکات بالا بازهم ممکن است برای خرید پیش بند آشپزخانه در انتخاب مشکل داشته باشید. اگر اینطور است توصیه می‌کنیم پیش بند را با توجه به برند آن‌ خریداری نماید. بهتر است به سمت برندهای معروف و معتبر تولیدکننده منسوجات آشپزخانه بروید. چون این برندها قبلاً امتحان خود را پس داده‌اند و محصولات فوق‌العاده باکیفیت‌تری تولید می‌کنند.

البته برخی از برندهای کمتر شناخته شده نیز، معمولاً محصولات مرغوب را تولید می‌نمایند. اما اگر هزینه بالایی را برای خرید پیش بند آشپزخانه در نظر گرفته‌اید، خرید از برندهای معروف مانند بیشتر توصیه می‌شود.

مزایای خرید پیش بند آشپزخانه چیست؟

خرید پیش بندهای آشپزخانه می‌تواند مزایای فراوانی برای شما به همراه داشته باشد. به همین دلیل اگر در سرویس منسوجات خود هنوز پیش بند مناسبی ندارید، حتماً برای خرید اقدام کنید. در زیر برخی از فاکتورهای مثبت و‌ مزایای این وسیله کاربردی را نام برده‌ایم:

پیش بند حتی اگر از بهترین و مرغوب‌ترین جنس پارچه نیز تولید شده باشد، چون دوخت ساده و سریعی دارد، بسیار ارزان قیمت می‌باشد؛ یعنی برای خرید این وسیله به هیچ عنوان نیاز نیست هزینه گزافی پرداخت کنید و این از مهم‌ترین مزایای این محصول می‌باشد.

دیگر مزیت خرید پیش بند آشپزخانه استفاده آسان از آن می‌باشد. شما در کمتر از یک دقیقه می‌توانید پیش بند خود را به تن کنید و برای این‌ کار حتی نیاز نیست که لباس‌های اصلی اتان را تعویض کنید با گره زدن دو بند محکم پیش بند به دور کمر، کاملاً بر روی بدن شما فیکس شده و به همین راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید.

دیگر مزیت خرید مراقبت از شما می‌باشد. کاربرد این وسیله کاربردی تنها به جلوگیری از کثیف شدن‌ لباس‌های شما ختم نمی‌شود. گاهی در هنگام آشپزی روغن یا آب جوش به سمت پوست شما پرتاب می‌شود که می‌تواند پوستتان را دچار سوختگی و آسیب‌دیدگی کند‌. به همین دلیل با استفاده از پیش بند، این وسیله مانند یک‌ محافظ عمل کرده و‌ از پوستتان مراقبت می‌کند. البته پیش بندی می‌تواند‌ این کارایی را داشته باشد که از جنس پارچه نسوز و مقاوم تولید شده باشد.

دکمه بازگشت به بالا