اقتصادیمجله کسب و کار

هرس درخت گردو ۷ ساله

هرس درخت گردو و انچه باید بدانید

هرس درخت گردو در رشد و میزان باردهی درخت گردو بسیار مؤثر است. در واقع با هرس مناسب شاخه‌های درخت گردو، به تولید محصول سنگین و حفظ چوب میوه بارده، کمک می‌کنید. زمان هرس درخت گردو و نحوه صحیح انجام آن موضوع مهمی است که باید به آن توجه شود. در این مقاله از نهالستان گلرنگ نوین به بررسی تمام نکات هرس درخت گردو یک ساله و هرس درخت گردو چند ساله (Walnut tree pruning) می‌پردازیم. آیا می‌دانید چگونه می توان با هرس کردن میزان محصولات درخت گردو پیوندی چندلر را افزایش داد؟

بهترین نوع هرس درخت گردو | زمان هرس درخت گردو

زمان هرس درخت گردو

هرس گردو در چه فصلی است؟ هرس درخت گردو موضوع مهم و حیاتی در رشد درخت است و جالب است بدانید که هرس درخت گردو با سایر درختان متفاوت است.

بهترین زمان هرس درخت گردو

یکی از سوال‌های رایجی که باغداران و کاربران عزیزمان از ما می‌پسند این است که هرس گردو در چه فصلی است؟ فصل هرس درخت گردو؛ تابستان است. از ابتدای تیر تا فصل مهرماه می توان به هرس درخت گردو پرداخت.

چرا فصل زمستان زمان مناسبی برای هرس درخت گردو نیست؟

هرس کردن درخت گردو در زمستان معادل با نابودی درخت است. در این فصل هرس درخت گردو باعث می شود تا آب درخت در مناطقی که برش زده شده یخ بزند و آسیب های زیادی را برای درخت به بار می آورد. همچنین در زمستان با توجه به این موضوع که میزان رطوبت هوا بیشتر است، فرصت مناسبی برای رشد آفات و قارچ های درخت فراهم می شود و درخت در معرض انواع بیماری ها قرار خواهد گرفت.

روش هرس درخت گردو

در زیر نکات مهم برای انتخاب شاخه‌ها جهت هرس کردن درخت گردو  را ذکر کرده‌ایم:

  • در زمان هرس درخت گردو توجه کنید که به شاخه‌های اصلی که به‌تنه درخت متصل هستند نباید در زمان عملیات هرس کردن دست بزنید. شاخه های فرعی که به شاخه های اصلی متصل هستند را برای هرس کردن انتخاب کنید.
  • شاخه های فرعی که بالای درخت گردو هستند، مانع از ورود نور و هوای مناسب به شاخه های زیرین درخت گردو می شوند. با این شاخه ها عملیات هرس درخت گردو را شروع کنید تا رشد بهتری برای شاخه های زیرین فراهم شود و مواد مغذی به آن ها برسد.
  • شاخه هایی که برای هرس کردن انتخاب می کنید با زاویه ۴۵ درجه برش بزنید. با این کار شاخه های تازه هرس زده شده می توانند مواد مغذی را دریافت کنند و به رشد خود ادامه دهند تا سالم و قوی شوند.
  • توجه کنید شاخه های قطور بیشترین مواد مغذی را از درخت جذب می کنند و فرصتی برای دریافت مواد مغذی و رشد شاخه های جوان تر باقی نمی گذارند. این شاخه ها در صورتی که شاخه اصلی نیستند برای هرس گزینه خوبی خواهند بود.
  • شاخه هایی که حالت انشعابی پیدا کرده اند، در هم فرو رفته اند و امکان رشد بیشتر را ندارند در اولین فزصت هرس کنید تا مواد مغذی به همه قسمت های درخت برسد.
  • شاخه های ضعیف درخت گردو را نیز هرس کنید. این شاخه ها بخشی از مواد مغذی را دریافت می کنند بدون آنکه رشد قابل توجهی داشته باشند.

هرس گردو یکساله

هرس درخت گردو در بعد از سال اول باید سبک انجام گیرد، در واقع زمانی که تنه اصلی درخت گردو دارای حداقل ۶ الی ۷ عدد شاخه جانبی بود، می‌توان آن را از وسط آن شروع به هرس کرد. به‌شاخه‌های درخت توجه کنید و آن‌هایی که خمیده و ضعیف هستند و مستعد شکنندگی را قطع نمایید. در واقع اگر شاخه‌ای جلو شاخه دیگر را جهت رشد نیز گرفته است را هرس نمایید. این کار منجر به آن می‌شود نهال شما برای باردهی مناسب و رشد عالی آماده شود.

آموزش هرس درخت گردو؛ یکساله

هرس درخت گردو یکساله باید از میانه درخت شروع شود. منظ.ر از میانه جایی‌ست که شاخه‌های فرعی درخت شروع به رشد کرده‌اند. هر شاخه فرعی از درخت گردو بین ۱ الی ۱,۵ متر در زمان هرس باید باشد.

هرس درخت گردو سه ساله

زمانی که می گوییم درخت گردو سه ساله است یعنی سه سال از کاشت نهال گردو گذشته است. برای هرس درخت گردو سه ساله شاخه هایی که به سمت پایین گرایش دارند باید حذف شوند تا تاج درخت بازتر شود. در شاخه هایی که چند شاخه شده اند، شاخه ای که ضعیف تر است باید حذف شود.

شاخه های لیدر را نیز به همان ترتیب که بالاتر توضیح دادیم حذف می کنیم تا شاخه های قوی باقی بمانند و به میزان ۶۰ درصد شاخه ها را می زنیم.

به این نکته دقت داشته باشید که اگر هرس درخت گردو را برای چند سال انجام ندهید دیگر در آن باغ گردو جای سوزن انداختن نخواهد بود و مجبور می شوید تا برای هرس درخت گردو زمان زیادی وقت بگذارید.

هرس درخت گردو ۷ ساله

زمانی که بر روی درخت گردو، تعداد ۴ یا ۶ شاخه جانبی را مشاهده کردید باید عملیات هرس کردن را آغاز کنید. شاخه هایی که آسیب دیده یا از درخت آویزان شده اند را باید هرس کنید تا برای شاخه های جوان مزاحمتی ایجاد نکنند. هرس نهال گردو موقعیت بهتری را برای رشد درختان فراهم می کند. با نگهداری منظم می توانید باغی سالم و شاداب داشته باشید، بنابراین هر ۳ تا ۵ سال درختان گردو را هرس کنید.

قبل از هرس هر شاخه، ابزارهای مورد نیاز هرس را ضدعفونی کنید تا بیماری ها از شاخه ای به شاخه دیگر منتقل نشوند. شاخه های اصلی را به هیچ عنوان نشکنید یا آسیبی نزنید مگر اینکه آسیب دیده یا دچار بیماری شده باشند.

هرس درخت گردوی بزرگ

برای افزایش باردهی درخت گردو نحوه کار به این صورت است که باغدار باید هرسال شاخه هایی که بیشترین انرژی را از درخت می گیرند را حدف کند. برای پربار شدن محصولات بهترین زمان هرس در اواخر فصل زمستان است.

مفاهیم اساسی تربیت درخت گردو

هرس و تربیت درخت گردو دو هدف اصلی دارد. اول ایجاد یک شاخه بندی قوی برای تحمل وزن میوه ها و دومین هدف ایجاد یک بستر مناسب برای دریافت و جذب نور خورشید و انجام عملیات فتوسنتز تمامی شاخه ها.

هرس درختان به منظور تشکیل انشعابات اولیه به تحریک درخت برای رشد عمودی انجام میشود. این انشعابات باید به نحوی باشد که بیشترین نفوذ نور خورشید به شاخه های داخلی نهال انجام شود. براساس نوع رقم درخت گردو و عادت باردهی آن، تربیت و هرس آن نیز متفاوت است. به طور کلی گردوها 4 مدل باردهی دارند:

  • ارقام با باردهی انتهایی (نظیر ارقام هارتلی و فرانکت) : این رقم پر رشد و دیربارده است. به صورت عمودی رشد میکنند و انتهای شاخه های آن باردهی میکنند. این رقم بعد از تکمیل فرم اولیه با هرس حداقل، نگهداری میشود.
  • رقم با باردهی جانبی : ارقام پدرو و چندلر و چیکو از این نوع هستند. رشد این درختان کم است و باردهی آن سریع است. بسیار پربار و با عادت رشد گسترده و نیمه گسترده است. روی شاخه های یک ساله آن جوانه های جانبی قرار میگیرند. گردوهای این درخت زودرس و سنگین است که باعث توقف رشد رویشی آن در سنین 4 الی 5 سالگی میشود. برخی از این ارقام در اثر باردهی بسیار زیادی که دارند خشک میشوند. که در عملیات هرس باید بیشتر از سایر ارقام آنها را هرس کنیم تا کیفیت میوه و باردهی و رشد رویشی آنها بهتر شود. ارقامی که رشد کمتری دارند و باردهی آنها جانبی است، نیاز به فاصله های کاشت کمتری دارند. هرس این ارقام به صورت پرچین است.
  • ارقام با عادت باردهی متوسط : شاخه های یکساله در انتها و زیر انتها بارده هستند و میزان باردهی آنها کمتر از ارقام با باردهی جانبی است.
  • ارقام با باردهی خوشه ای : این رقم نسبت به مدل های قبلی بسیار کمیاب تر است. میوه های این ارقام به صورت تک و خوشه ای در انتهای شاخه تشکیل میشود. این مدل از ارقام احتیاج به هرس بیشتری دارند. در ارقام قبلی تعداد گردو در هر خوشه بین 3 تا 6 عدد بود اما در این مدل بیش از 20 گردو در یک خوشه قرار دارد. این رقم به صورت انحصاری در کشور ایران کشت میشود. اندازه ی میوه ی آن نسبت به ارقام قبلی کوچک تر و ارزش تجاری آن کمتر است. برخی از افراد این مدل را به نام اشتباه گردوی اسرائیلی میشناسند.

نکته : ارقام پربار و خوشه ای را باید بیشتر هرس کنیم. به این دلیل که با حذف شاخه و برگ ها مواد غذایی بین سایر شاخه ها تقسیم میشود.

تربیت درخت یک عملیات ترکیبی از تنک کردن و سربرداری است. با تنک کردن شاخه میتوانیم میزان و نحوه ی گستردگی درخت را کنترل کنیم. با سربرداری در واقع میتوانیم تناسب رشد شاخه ها را تنظیم کنیم. همچنین با سربرداری میتوان جهت رشد شاخه ها را تغییر داد و به سمت دلخواه هدایت کرد.

درخت گردو علاقه ی زیادی به نور دارد. هرچقدر نور دریافتی توسط آن بیشتر باشد محصول دهی آن بهتر میشود. در یک درخت بزرگ هرس نشده حدود 75 درصد از بار درخت در یک سوم بالایی تاج آن است.

دکمه بازگشت به بالا