مجله جامعهمجله کسب و کار

زمان دقیق آبیاری درخت گردو در بهار

اختلاف نظرهای بسیاری در رابطه با زمان دقیق آبیاری درختان گردو در فصل بهار وجود دارد و عده ای بر این باورند که نباید برای رفع نیاز آبی این نهال در فصل بهار آبیاری گسترده ای کرد و همان آبیاری سطحی برای رفع نیاز آبی درختان گردو در فصل گلدهی کافی است؛ این در حالی است که مهم ترین دوره حیات نهال گردو فصل بهار است که گونه شروع به گلدهی خواهد کرد و همین گل ها هستند که باردهی کل سال را تصمین خواهند نمود، پس کیفیت گل ها لز اهمیت بالایی برخوردار است که با انتخاب زمانی صحیح برای این عملیات می توان به این هدف رسید.

آبیاری درخت گردو در تابستان | آبیاری درخت گردو در زمان گلدهی

اگر تصمیم به احداث باغ گردو گرفته اید و قبل از خرید نهال گردو به دنبال دستور العملی جامع برای آبیاری واریته های مختلف نهال گردو در فصل بهار هستید، انتظار می رود تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

زمان بندی صحیح برای آبیاری درخت گردو در فصل بهار

از آن جایی که واریته های نهال گردو بسیار متنوع هستند و هر یک برای رشد و پرورش و حتی رفع نیاز آبی، دارای سبک و خصوصیات مختص به خود هستند، بهتر است در این زمینه آموزش کافی داشته باشیم تا عملکرد مطلوب تری در حیطه آبیاری نهال گردو در فصل بهار داشته باشیم.

آبیاری درخت گردو در تابستان | آبیاری درخت گردو در زمان گلدهی

فصل بهار برای درختان تنومند و بلند قامت گردو، فصل بسیار حساس و مهمی است که علاوه بر آغاز فرآیند گلدهی، می بایست شاهد ریزش گلبرگ های گل های شکوفا شده، شاهد تبدیل آنها به میوه گردو نیز باشیم، پس این دوره از حیات درخت گردو نوعی مرحله ی اساسی و پایه ای است که برای داشتن میوه هایی درشت و پر مغز با مغزهایی به رنگ روشن باید با صحیح ترین شیوه ها اعم از شیوه ی:

  • آبیاری به روش کرت بندی یا شیاری که یکی از قدیمی ترین روش های آبیاری درخت گردو است اما متاسفانه میزان هدر رفت آب بالایی در این روش وجود دارد.
  • آبیاری به روش سیلابی که روشی موثری است که به صورت عمقی درختان گردو را آبیاری خواهد نمود اما استفاده از این روش در فصل بهار سبب افزایش رشد علف های هرز خواهد شد.
  • آبیاری قطره ای نیز یکی از مطلوب ترین شیوه های آبیاری دقیق درخت گردو است که سیستمی اختصاصی و اندکی پرهزینه دارد اما میزان آب ذخیره شده و به هدر نرفته در این روش به حدی است که به هیچ وجه در شمار روش های آبیاری پرهزینه قرار نخواهد گرفت و به کارگرفتن این شیوه علاوه بر این که آب را به صورت مستمر و آهسته به پای درختان می فرستند، سبب افزایش راندمان برداشت محصول و افزایش سطح کیفی محصولات خواهد شد.

آبیاری درخت گردو در مناطق گرمسیری در فصل بهار

همانگونه که می دانید امروزه خرید و فروش نهال گردو در مناطق گرمسیری نیز بسیار رایج شده است و برای آبیاری این نوع درختان در نواحی گرمسیری و خشک نیز باید چاره ای اندیشید تا درختان دچار خشکی و درگیری با تنش های آبی نشوند. با توجه به زودگل بودن درختان گردو در مناطق گرمسیری می توان آبیاری را از همان اوایل فروردین ماه در راستای افزایش گلدهی درختان آغاز کرد.

از آن جایی که در نواحی گرمسیری در اثر گرمای هوا میزان تبخیر سطحی از سطح خاک افزایش می یابد، مطلوب است تا زمانبندی های مشخصی برای آبیاری درختان در فصل بهار تعیین کنید و از آبیاری در زمان تابش مستقیم خورشید خودداری نمایید و حتی الامکان ساعات اولیه صبح و عصر را برای آبیاری انتخاب کنید، فواصل میان هر دوره آبیاری در این مناطی را نیز هر 7 الی 10 روز می توانید مشخص کنید.

آبیاری درخت گردو در تابستان | آبیاری درخت گردو در زمان گلدهی

آبیاری درخت گردو در مناطق معتدله در فصل بهار

در مناطق معتدله، مناطقی که ارتفاع آنها از از سطح دریا در حدود 1500 تا 2000 متر است و تابستان های خنکی دارد، میزان بارندگی در حد متعادلی است و توصیه می شود که زمان و نحوه آبیاری را بر اساس میزان بارندگی سالانه و درجه حرارت هوا در فصل بهار مشخص کنید.

آبیاری درخت گردو در مناطق سردسیری در فصل بهار

از آن جایی که اکثر درختان گردو سازگار در نواحی سردسیری گونه هایی دیرگل هستند و میزان بارش ها و نزولات جوی در این مناطق بیشتر از سایر نواحی است، علاوه بر این که زمان آبیاری در فصل بهار را می توان دیرتر آغاز کرد، میزان آبیاری را نیز با توجه به میانگین بارش سالیانه در فصل بهار می توان کاهش داد و در فواصل 10 الی 15 روزه تنظیم کرد.

نتیجه گیری

در میان تمامی چالش های آبیاری درختان گردو، زمانبندی صحیح برای آبیاری این ارقام در فصول مختلف، یکی از مهم ترین موارد پیش روی باغداران خواهد بود؛ چرا که اگر نیاز آبی درختان حساس گردو در زمان مناسبی رفع شود، میزان باردهی و کیفیت محصولات تحت الشعاع قرار خواهد گرفت و همانگونه که آموختید این زمانبندی در فصول مختلف با توجه به گرمسیری یا سردسیری بودن ارقام متفاوت خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت نهال گردو می توانید به شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید و با کارشناسان نهالستان برتر نهال ارتباط بگیرید.

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال:  09141832393

دکمه بازگشت به بالا