مجله کسب و کارمجله نشاط

کامپوزیت برای فک های جلو

بیشتر افرادی که به کلینیک دندانپزشکی ایرانمهر مراجعه میکنند، قصد دارند با کامپوزیت دندان های جلو، ظاهر دندان های قدامی خود را ترمیم کنند، زیرا از اهمیت دندان های جلو کاملا آگاهند. دو دندان جلویی بیشترین نقش را در زیبایی لبخند دارند، زیرا وقتی که لبخند می زنید، دو دندان جلو حتما دیده میشوند. طبیعی است که زیبایی، درخشانی و یکدست بودن این دندانها ظاهر لبخند و چهره شما را از این روبه آن رو میکنند، بهترین دندانپزشکی اصفهان به بررسی موضوعات مختلفی از جمله نگرانی های دندانپزشکی بزرگسالان، روشهای درمان مشکلات دندانی، نکات مهم در مراقبت از دندان‌ها و دهان بزرگسالان و اهمیت دندانپزشکی پیشگیرانه برای افزایش کیفیت زندگی آنها پرداخته خواهد شد.

 

کامپوزیت دندان جلو چیست؟

کامپوزیت دو دندان جلو همان روش ونیر کامپوزیت است، با این تفاوت که فقط برای دندان های قدامی انجام میشود. با این روش دندانپزشکی زیبایی، بدون هیچ عمل تهاجمی می توان روکش های جدیدی روی دندان های طبیعی قرار داد و زیبایی را به دندان ها بازگرداند. یک پوسته ظریف از جنس رزین و پلیمر است که روی سطح خارجی دندان های طبیعی قرار داده شده و سپس با اشعه لیزر محکم می شود. با قرار دادن این روکش ها تنها در یک جلسه می توان مشکلاتی نظیر شکستگی های دندان جلو، تغییر رنگ، لب پریدگی، ناهماهنگی در اندازه و فاصله های بین دندان های قدامی را برطرف کرد.

از طرفی کامپوزیت دو دندان جلو بهترین راه برای افرادی است که نمی خواهند برای ترمیم کل دندان های خود هزینه کنند و قصد دارند، با کمترین هزینه یک لبخند هالیوودی داشته باشند. با این روش می توانید دندان هایی که بیشترین تاثیر و جلوه را در زیبایی لبخند شما دارند، اصلاح نمایید.

کامپوزیت دو دندان جلو چگونه است؟

مراحل کامپوزیت دندان جلویی با های پشتی تفاوتی ندارد. دندانپزشک دقیقا همان اقدامات را برای دندان های قدامی شما انجام میدهد. در ادامه به توضیح هریک از مراحل کامپوزیت دو دندان جلویی می پردازیم:

 1. مرحله اول (انتخاب رنگ کامپوزیت): ابتدا باید رنگ این روکش ها انتخاب شود. دندانپزشک پالت رنگ های کامپوزیت را به بیمار نشان داده و با توجه به عواملی نظیر رنگ چشم، پوست، دندان های مجاور و … مناسب ترین رنگ برای دو دندان جلویی انتخاب میشود.
 2. مرحله دوم (آماده سازی دندان): با اینکه ونیر کامپوزیت نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد، اما اگر متخصص کامپوزیت تشخیص دهد که باید سطح دندان طبیعی کمی صاف تر شود، باید این کار انجام شود. علاوه بر تراشیدن، باید سطح دندان برای قرار دادن مواد رزین باندینگ، کاملا تمیز شود.
 3. مرحله سوم: در این مرحله دندان پزشک مواد رزین را به صورت لایه ای روی دندان اعمال میکند. سپس با یک نور شدید (معمولا لیزر) برای آب بندی و سفت شدن رزین استفاده می کند. هنگامی که دندانپزشک شکل و رنگ نهایی کامپوزیت دندان جلو را درست کرد، روکش های جدید صیقل داده می شوند تا ظاهری طبیعی داشته باشند.

کامپوزیت دندان جلو فاصله دار و کج

بسیاری از افرادی که دندان های کج دارند به سراغ کامپوزیت دندان های کج، و افرادی که فاصله بین دندانی دارند، به دنبال کامپوزیت دندان جلو فاصله دار هستند. روش ترمیم دندان های کج و شکاف بین دندانها از نظر مراحل انجام کار تفاوتی ندارند. همان مراحلی که برای کامپوزیت دندان های جلو گفته شد برای ترمیم و اصلاح شکل، اندازه و رنگ این دندان ها نیز به کار میروند.

عکس قبل و بعد کامپوزیت دندان جلویی

حالا که دانستید کامپوزیت دندان جلویی چیست، حتما کنجکاو هستید تا نتیجه افرادی که از این روش برای ترمیم دو دندان های جلو خود استفاده کرده اند را مشاهده کنید. به همین خاطر ما چند عکس برای دندان های جلویی را برای شما آماده کرده ایم.

آیا کامپوزیت دندان های قدامی برای من مناسب است؟

اگر دندان های جلوی شما مشکلات زیر را دارد، بدون شک شما کاندیدای نصب هستید:

 • دو دندان جلویی شما بر اثر ضربه شکسته، لب پریده یا ترک خورده است.
 • دندان هایتان زرد یا قهوه ای شده اند.
 • سایز دندان های قدامی شما با هم یکسان نیست.
 • بین دندان های جلوی شما فاصله افتاده است.
 • ظاهر دندان ها نامنظم است.
 • دندان های خرگوشی دارید.
 • دندان های جلویی شما کج هستند.

توجه داشته باشید که ونیر دندان جلو فقط برای حل مشکلات ظاهری و سطحی دندان ها به کار میرود. نباید توقع داشته باشید که مشکلاتی از قبیل پوسیدگی دندان ها را با کامپوزیت ونیر برطرف نمایید زیرا این موارد، به ریشه و ساختار دندان مربوط هستند و باید با روش هایی از قبیل عصب کشی درمان شوند.

مزایای کامپوزیت دندان جلویی

روش های زیادی برای ترمیم دندان های جلو مانند لمینت، روکش و بلیچینگ وجود دارد، اما کامپوزیت دندان جلویی پرطرفدارتر از سایر تکنیک ها است، در حدی که حتی بازیگران و افراد مشهور نیز از برای اصلاح فرم و اندازه از این روش استفاده میکنند. مهم ترین های جلو عبارتند از:

سرعت بالای کامپوزیت دندان جلو

زمان در ترمیم دندان های جلو از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا این دندان ها کاملا در چشم هستند و کسی که از ظاهر دندان های قدامی خود به هر دلیلی ناراضی است، دلش میخواهد در اسرع زمان فرم دندان های قدامی خود را اصلاح کند. بزرگترین مزیت روش Dental composite جلو نسبت به روش های مشابه، سرعت انجام کار است. در این روش میتوان تنها در یک جلسه، دو دندان جلو را کامپوزیت کرد، در حالی که در روش لمینت دندان، حداقل چندین هفته طول میکشد تا روکش ها حاضر شوند.

قیمت مناسب کامپوزیت ونیر

از دیگر مزایای کامپوزیت دندان های جلو میتوان به هزینه مناسب آن اشاره کرد. ونیر نسبت به لمینیت از مواد ارزان تری ساخته می شود و به همین خاطر هزینه کمتری دارد. در واقع میتوان گفت که قیمت کامپوزیت دندان جلو نسبت به قابلیت های آن مناسب و مقرون به صرفه میباشد.

کم تهاجمی بودن

اکثر روش های ترمیمی، به تراشیدن مینای دندان نیاز دارند، تا ظاهری طبیعی داشته باشند، در حالی که در کامپوزیت دندان جلو اصلا به مینای دندان دست زده نمیشود و مواد رزین روی آنها قرار داده میشود.
قابلیت ترمیم: کامپوزیت ونیر برخلاف لمینیت قابلیت ترمیم دارد، یعنی بعد از نصب، چنانچه از ظاهر دندان های خود راضی نبودید، دندانپزشک میتواند به راحتی این روکش را بردارد و روکش جدیدی را جایگزین نماید، اما لمینیت یک روکش دائمی است و نمیتوان آن را برداشت.

ظاهر طبیعی کامپوزیت دندان های جلو

مهم ترین توقعی که مراجعه کنندگان از ترمیم دندان جلو با کامپوزیت دارند، داشتن ظاهر طبیعی آن است. در واقع کسی دلش نمیخواد بقیه افراد متوجه مصنوعی بودن روکش ها شوند. کامپوزیت ونیر از موادی ساخته میشود که ظاهر و شکل آنها بسیار مشابه دندان طبیعی میباشد.

معایب و عوارض کامپوزیت دندان های جلو

با وجود تمام مزایای کامپوزیت دندان جلویی، نباید از معایب آن غافل شد. به هر حال یک روش درمانی کاملا بی عیب و نقص در علم پزشکی وجود ندارد و برای انتخاب اینکه آیا کامپوزیت دو دندان جلو برای شما روش مناسبی هست یا نه باید مزایا و معایب این تکنیک درمانی را با سایر تکنیک ها مقایسه کرده و سپس تصمیم گیری کنید. مهم ترین معایب کامپوزیت دندان های جلو عبارتند از:

 • طول عمر نسبتا پایین: هیچ یک از روش های ترمیم ظاهری دندان، دائمی نیستند و بعد از چند سال طول عمر مفید آنها کم میشود. کامپوزیت دندان جلو نیز از این قاعده مستثنی نیست. کامپوزیت های قدامی به مرور زمان رنگ خود را از دست میدهند و حتی ممکن است کیفیت روکش افت کند، البته با پالیش کامپوزیت ونیر می توان تا حدی طول عمر این روکش را افزایش داد. ماندگاری کامپوزیت دندان به عوامل زیادی از جمله برند، جنس و مواد سازنده بستگی دارد، اما در بهترین حالت، طول عمر آن بین 5 تا 7 سال است.
 • حساسیت دندان ها: یکی از های جلو، حساسیت دندان ها به گرما و سرما است. قبل از انجام این روش، باید اقداماتی مانند صاف کردن دندان انجام شود که باعث می شود دندان ها نسبت به دمای بسیار پایین و بالا حساس شوند و بیمار کمی احساس درد داشته باشد. البته حساسیت دندان ها کوتاه مدت است و بعد از چند روز از بین میرود.
 • عدم تطابق رنگ با سایر دندان ها: در کامپوزیت دو دندان جلو، احتمال عدم تطابق رنگ این دو با سایر دندانها بیشتر است، زیرا اگر کل دندان ها روکش شوند، همه به یک رنگ هستند، اما در این روش، این تفاوت رنگ بیشتر به چشم میخورد. برای جلوگیری از این مشکل، باید از یک متخصص کامپوزیت دندان حرفه ای و با تجربه کمک بگیرید. رنگ کامپوزیت دندان جلویی باید با توجه به رنگ سایر دندان ها و فاکتورهایی نظیر رنگ چشم، رنگ پوست صورت و … انتخاب شوند.

طول عمر کامپوزیت دندان جلو چقدر است؟

ماندگاری ونیر دندان جلو به موارد زیادی وابسته است از جمله برند سازنده، جنس و نحوه . چنانچه از بهترین برندهای کامپوزیت دندان استفاده کنید و به خوبی از این روکش نگهداری کنید، می توان امیدوار بود که کامپوزیت دو دندان جلو 7 سال برای شما عمر کند. همانطور که پیشتر اشاره کردیم، کامپوزیت دندان در برابر تغییر رنگ، انعطاف پذیری پایینی دارد و بعد از مصرف مواد غذایی رنگ زا مانند نوشابه، نوشمک و … رنگش عوض می شود. برای اینکه عمر کامپوزیت دندان های جلویی خود را تا حد ممکن افزایش دهید، باید مراقبت های بعد از این روش را به درستی اجرا کنید.

قیمت کامپوزیت دندان جلو

معمولا اولین سوالی که از متخصصان کلینیک دندانپزشکی ایرانمهر درباره کامپوزیت دندان جلو میشود، هزینه آن است. اگر به مطب های مختلف برای انجام این درمان مراجعه کرده باشید، حتما با قیمت های متفاوتی رو به رو شده اید. دندان های جلویی در بین برندها و کلینیک های دندانپزشکی مختلف با هم متفاوت میباشد. هزینه کامپوزیت دندان جلویی به موارد زیر بستگی دارد:

برند کامپوزیت دندان:

، جنس و کیفیت متریال سازنده آن را تعیین میکند. امروزه برندهای گوناگونی از کامپوزیت ونیر در ایران موجود است که از نظر مواد سازنده با هم فرق میکند. از جمله این برندها میتوان به کامپوزیت سوئیسی، کره ای، آلمانی، چینی، ژاپنی، برزیلی و آمریکایی اشاره کرد. کامپوزیت دندان آمریکایی، سوئیسی برخی از برندهای ژاپنی از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند و طبیعتا هزینه بیشتری نسبت به برندهای ارزان و بی کیفیت دارند، اما وقتی به کیفیت و ماندگاری بالای آن ها فکر کنید، متوجه خواهید شد که قطعا ارزشش را دارد.

دستمزد دندانپزشک:

از دیگر مواردی که بر روی هزینه کامپوزیت دندان جلو تاثیرگذار است، دستمزد متخصص کامپوزیت میباشد. هر چه میزان تجربه و تخصص دندانپزشک بیشتر باشد، این دستمزد بالاتر میرود. درواقع میتوان گفت که تبحر، تخصص و تجربه متخصص کامپوزیت ونیر، به نوعی تضمین کننده نتیجه کار است.  مراحل اجرای کامپوزیت دندان اصفهان چند مرحله است مرحله بهداشت دهان است و در مرحله دوم انتخاب فرم نهایی خند است

دکمه بازگشت به بالا