قطره جنتامایسین برای گل مژه

گل مژه چیز چندان ناآشنایی برای ما نیست. احتمالا خودتان تا به حال به این مشکل دچار شده‌اید یا کسانی را دیده‌اید که دچار گل مژه شده‌اند. اما آیا می‌دانید گل مژه چیست؟ چقدر طول می‌کشد تا گل مژه خوب شود؟ برای درمان گل مژه چه کار باید کرد و از این دست سؤال‌هایی که اگر گل مژه داشته باشید، احتمالا در ذهنتان شکل گرفته‌اند.

گل مژه یا stye برآمدگی های کوچک، قرمز و دردناک که شبیه جوش هستند و در لبه خارجی یا داخلی پلک دیده می‌شوند. گل مژه، عفونت غدد چربی پلک ها محسوب می شوند که در اثر یک باکتری به نام استافیلوکوک ایجاد می شود. این بیماری را با نام بیماری غده میبومین، میبومیتیس، میبومیانتیس یا بلفاریتیس هم می شناسند.

گل‌مژه، یکی از است که می‌تواند افراد را در سنین مختلف گرفتار کند.  تماس دست آلوده با چشم و التهاب لبه پلک از عوامل مهمی هستند که باعث بروز گل‌مژه می‌شوند، همچنین تجربیات نشان می‌دهد که سرمای هوا در ایجاد گل مژه تأثیرگذار است. در این مطلب شما را با گل مژه، علت آن و روش‌های درمان و همچنین ترکیبات ریمل تقویت مژه لاکچری کوین آشنا می‌کنیم. گل مژه معمولا مشکل عجیبی نیست و خودبه‌خود خوب می‌شود،

علت ایجاد گل مژه چیست؟

پلک شما دارای تعداد بسیاری غدد کوچک چربی در اطراف مژه هاست. آسیب به پوست، ذرات گرد و غبار یا چربی می توانند این غدد را مسدود کنند. هنگامی که مجاری این غدد مسدود می شوند باکتری ها در این غدد رشد کرد و باعث ایجاد گل مژه می شوند. گل مژه می تواند یک چشم یا هردو چشم را همزمان درگیر کند. گل مژه معمولا مشکلی جدی نبوده و تاثیری روی بینایی شما نمی گذارد.

علاوه بر عفونت باکتریایی، بعضی عوامل دیگر هم می توانند به عفونت غدد منجر می شود:

 • پاک کردن نامناسب یا ناقص آرایش از چشم
 • استفاده از لوازم آرایشی تاریخ گذشته یا آلوده
 • ضعف در بهداشت پلک ها
 • بیماری های التهابی پلک، مانند بلفاریت
 • استرس
 • تغییرات هورمونی.

علائم گل مژه چیست؟

هنگامی که برای اولین بار دچار گل مژه می شوید، ممکن است قرمزی و احساس درد را در نزدیکی پلک خود احساس کنید. علائم دیگری که ممکن است دیده شوند عبارتند از:

 •  ورم چشم
 • افزایش تولید اشک یا
 • پوسته شدن در اطراف پلک
 • خارش و سوزش
 • حساس شدن چشم به نورهای درخشان و خیره کننده
 • احساس اینکه چیزی در چشم تان وجود دارد.

گل مژه برآمدگی های کوچک، قرمزو دردناکی است که در لبه خارجی یا داخلی پلک دیده می شود، اغلب جدی نبوده و تاثیری بر بینایی شما ندارد.

عوارض گل مژه چیست؟

در صورتی که گل‌مژه به خودی خود بهبود یابد، به ندرت شاهد عوارض خاصی خواهیم بود. اما اگر گل مژه چشم عفونی شود، این عفونت ممکن است به چشم، پوست یا حتی حدقه چشم سرایت کند. در نتیجه برای جلوگیری از عوارض جبران ناپذیر فرد باید سریعاً تحت نظر چشم پزشک درمان آنتی بیوتیکی خود را شروع کند.گاها در موارد نادر نیز بروز مجدد گل مژه، می تواند نشانه ای از سرطان پلک چشم باشد. در صورت بروز چنین احتمالی پزشک از پلک چشم بیمار نمونه برداری صورت می گیرد.

تشخیص گل مژه

پزشکان متخصص و حتی پزشکان عمومی می توانند گل‌مژه را تشخیص داده و آن را درمان کنند. اما برای درمان گل مژه ها و عفونت های چشمی که گاه و بی گاه به سراغتان می آیند، بهتر است به سراغ متخصصان چشمی مثل چشم پزشکان و اپتومتریست ها بروید.

 • چشم پزشک معالج ابتدا پلک بالا و پایین بیمار را بررسی کرده و به دنبال گرفتگی منافذ غده های چشم در نزدیکی مژه ها خواهد بود. بدین صورت نوع گل مژه را تشخیص خواهد داد.
 • همچنین چشم پزشک ممکن است چشم را برای یافتن اجسام خارجی، بافت زخم یا بروز میبومیتیس مزمن معاینه کند.
 • سپس چشم پزشک به دنبال هر علامتی که نشان دهنده عفونی شدن غده باشد خواهد گشت.
 • نکته مهم بعدی بعد از تشخیص عفونت، معاینه چشم برای کنترل و نظارت، پخش شدن این عفونت ها روی پوست، چشم و حدقه چشم بیمار است.

درمان گل مژه چیست؟

گل مژه معمولا خود به خود بهبود می یابد، اما تمیز کردن آن باعث تخلیه زود تر آن شده و سریع تر بهبود می یابد. از آنجایی که شبیه به جوش است ممکن است بخواهید آن را فشار دهید، اما باید بدانید که انجام این کار شرایط را بدتر می کند. گلمژه اغلب به دنبال یک بیماری چشمی به نام بلفاریت ایجاد می شود. اگر شما مکررا دچار آن می شوید بایستی به پزشک مراجعه کنید.به خاطر داشته باشید که در طول مدت درمان باید صبور باشید. از دست کاری، فشار دادن یا سعی در ترکاندن برآمدگی روی پلک بپرهیزید زیرا اینکار ممکن است جای زخم روی پلک تان باقی بگذارد.گل مژه را فشار ندهید و اگر شما مکررا دچار گل مژه می شوید، بایستی به چشم پزشک مراجعه کنید.

گل‌مژه شالازیون نیز در صورت غیر عفونی بودن تنها با استفاده از آب گرم و به خودی خود بهبود خواهد یافت. هرچند که درمان گل مژه شالازیون نسبت به هوردئولوم طولانی تر است. حتی نیاز به زمان بیشتری دارد. زمان مورد نیاز برای بهبود یافتن شالازیون کوچک حدود چند هفته است. ولی در صورت بزرگ بودن آن، درمان و از بین رفتن علائم آن ممکن است تا یک سال به طول بی انجامد. همزمان با کوچک تر شدن اندازه گل مژه شالازیون، علائم فرد نیز کمتر شده و پلک چشم فرد رو به بهبودی می رود.

درمان های پزشکی و دارویی گل مژه

ورم ناشی از گلمژه حدود سه روز طول می کشد. در نهایت مجرا باز شده و تخلیه می شود. روند بهبودی می تواند حدود ۷ تا ۱۰ روز با درمانهای خانگی ساده باشد. sty به ندرت به دنبال یک مساله جدی ایجاد می شود با این وجود برای فرد آزار دهنده است.در نهایت اگر با هر کدام از روش های فوق گل‌مژه بر طرف نشد، به چشم پزشک مراجعه کنید و درمانی را که چشم پزشک تجویز می کند دنبال کنید. پزشک ممکن است برای عفونت ایجاد شده کرم آنتی بیوتیک و برای التهاب نیز استروئید تزریقی برایتان تجویز کند تا ورم چشم ها را کاهش دهند. گاهی اوقات نیز گلمژه باید توسط چشم پزشک تخلیه شود به خصوص زمانی که از نوع داخلی بوده یا بر روی بینایی شما تاثیر گذاشته است.ورم ناشی از گل مژه، حدود سه روز طول می کشد و روند بهبودی می تواند حدود ۷ تا ۱۰ روز با درمانهای خانگی ساده باشد.

۱- از مسکن ها برای کاهش درد خود استفاده کنید

برای کاهش درد خود می توانید از ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید، همچنین برای اثر بخشی مناسب، از دستور العمل های داروبه درستی پیروی کنید. اگر گلمژه باعث دردی شدید شود و با فعالیت های روزانه شما تداخل ایجاد می کند بهتر است با چشم پزشک خود در این مورد مشورت کنید.

۲- پماد برای گل مژه: از پماد های آنتی بیوتیکی استفاده کنید

شما می توانید پماد های آنتی بیوتیکی را از داوخانه ها تهیه کنید و حدود ۲.۵ سانتی متر از پماد را به داخل پلک بزنید. همچنین از مصرف استروئید های موضعی اجتناب کنید. زیرا ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اطمینان حاصل کنید که پماد برای گل مژه، برای داخل یا خارج چشم قابل استفاده است. شواهد کمی نیز وجود دارد که نشان می دهند استفاده از قطره آنتی بیوتیکی چشم در گل مژه های خارج چشمی ممکن است موثر باشد.

۳- جراحی چشم

گاهی به علت عفونت باقی مانده و یا درد شدید حاصل از گل‌مژه پزشک ناچار می‌شود به کمک جراحی گلمژه‌های بزرگ را برداشته و به این ترتیب از پخش شدن عفونت هم جلوگیری کند.اگر گل‌مژه با روش‌های خانگی درمان نشد یا خیلی دردناک و اذیت‌کننده بود بهتر است به چشم پزشک یا پزشک عمومی مراجعه کنید.

پیشگیری از گل مژه

ابتلا به گلمژه خطر ابتلای مجدد را افزایش می دهد. گل مژه می تواند در داخل چشم هم بزند. تعداد زیاد باکتری در محل می تواند باعث ایجاد مورد دیگر، درگیری دیگر چشم یا حتی ایجاد گل‌مژه در فرد دیگر شود. با این وجود رعایت هر کدام از نکات زیر برای پیشگیری از ابتلا به آن می تواند کمک کننده باشد:

 • قبل از دست زدن به چشم خود، دست ها را با آب و صابون بشویید.
 • پلک هایتان را با صابون ملایم و شامپو بشویید.
 • آرایش چشم را هر شب قبل از خواب پاک کنید.
 • هرگز از حوله کسی استفاده نکنید (مخصوصا افراد دارای گل مژه).

چه موقع برای درمان گل مژه به پزشک مراجعه کنیم؟

لزومی ندارد که برای درمان به پزشک مراجعه کنیم اما درصورت مشاهده هر کدام از موارد زیر بهتر است به چشم پزشک مراجعه کنید:

 • اگر پس از چند روز بهبود نیابد یا بدتر شود.
 • علاوه بر پلک چشم شما نیز دچار آسیب شود.
 • اگر روی بینایی شما تاثیر گذاشته است.
 • پلک شما متورم و قرمز شود و نتوانید چشم تان را به طور کامل باز کنید.
 • زمانی که در حال زدن گل‌مژه هستید.
 • زمانی که گل‌مژه بزرگتر و دردناک تر می شود.

هشدارها:

 • در صورتی که مکررا دچار گل مژه می شوید حتما به پزشک مراجعه کنید. زیرا ممکن است ناشی از یک بیماری زمینه ای مانند ملتحمه، بلفاریت یا سلولیت باشد.
 • اگر گل‌مژه به خودی خود بهبود نیابد یا در دید خود دچار مشکل شوید، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک به صورت پماد برای شما تجویز کند یا اینکه با بی حسی آن را تخلیه می کند.
 • هر چند روز یکبار پلک های خود را با شامپو بچه یا اسکراب بشویید.
 • در صورتی که به بیماری کرونا دچار شده اید و علائم درد چشم دارید، برای اطلاع از ارتباط گل مژه و کرونا حتما به پزشک مراجعه کنید.

برای اینکه کمتر دچار گل مژه شوید به شما پیشنهاد میکنیم بهداشت را رعایت کنید و از وسایل آرایشی معتبر استفاده کنید .پیشنهاد ما برای شما سایه چشم و ریمل کوین است .

سایه چشم لاکچری کوین «Luxury Coin»

همانطور که مطلع هستید استفاده از لوازم آرایشی‌های مرغوب تاثیر بسیاری در بالا رفتن مدت زمان ماندگاری آرایش شما دارد.سایه‌ چشم کریستالی لاکچری کوین بیز با توجه به اینکه در ترکیبات آن از مواد اولیه درجه یک استفاده شده است و فاقد مواد مضر می‌باشد می تواند نتیجه‌ای عالی را به زیبایی هرچه بیشتر چشم‌های شما ببخشد.

از آنجایی که تناژ رنگی در انتخاب سایه چشم بسیار حایز اهمیت می‌باشد؛ این محصولات دارای 4 شماره با رنگ‌های مات و بدون شاین بوده و هر کدام از شماره‌های آن از چهار رنگ متنوع و زیبا با توجه به سلیقه‌های مختلف تولید شده است.شماره‌بندی این محصول شامل 601، 602، 603، 604 می‌باشد و برای انواع پوست شما عزیزان قابل استفاده است.همچنین شما می‌توانید برای اینکه شاهد نتیجه‌ای بهتر باشید؛ در استفاده از این محصول از برس‌های آرایشی استفاده نمایید

قیمت سایه چشم لاکچری کوین

خرید لوازم آرایشی با کیفیت و مرغوب برای خانم‌های باسلیقه از اهمیت بالایی برخوردار است. در عین حال قیمت این محصولات در تهیه آنها نیز تاثیر زیادی می‌گذارند. با توجه به نوساناتی که در بازار وجود دارد قیمت سایه چشم متغیر هستند. شما عزیزان با نوع محصول و تعدادی که انتخاب می‌کنید، قیمت آن را مشخص و تعیین می‌نمایید

 

دکمه بازگشت به بالا