دستگاه اکسیژن ساز صنعتی برای بیماران ریوی

محتوای این مطلب پنهان

دستگاه اکسیژن‌ ساز چیست؟

نام این دستگاه مانند کارکردش بسیار امید بخش است. خصوصاً حال که کره زمین با مشکلاتی مانند کرونا و انواع بیماری های تنفسی دست و پنجه نرم می‌کند، بیماری های تنفسی به معضل بزرگ شهرنشینان تبدیل شده است.این محصول را می‌توانید با قیمت مناسب از فروشگاه تجهیزات پزشکی توانی نو خرید کنید.

دستگاه اکسیژن‌ ساز یکی از تکنولوژی‌های نوین و کاربردی است که وظیفه غلیظ کردن اکسیژن را بر عهده دارد. هوایی که ما تنفس می‌کنیم دارای بیش از 78 % نیتروژن و 21 % اکسیژن است. این دستگاه یک وسیله برقی است که اکسیژن اطراف ما را گرفته و به اکسیژن غلیظ‌‌‌تر تبدیل می‌کند. اگر با این دستگاه آشنایی داشته باشید به خوبی می‌دانید که نمی‌توان نقش آن را در تسهیل زندگی برخی از افراد نادیده گرفت.

حتماً می‌پرسید که فایده این کار دستگاه اکسیژن ساز صنعتی چیست؟ در واقع این تکنولوژی، یک درمان و پیشگیری است که مورد نیاز برخی بیماران است. مکانیزم کار این دستگاه به این صورت است که هوای موجود در محیط اطراف خود را به داخل خود کمپرس می‌کند و آن را به اکسیژن پزشکی تبدیل می‌کند. اکسیژن حاصل از دستگاه، بیش از 95% خلوص دارد. اکسیژنی با این درصد خلوص، بهاکسیژن پزشکی نیز معروف است.

مکانیزم کاری دستگاههای اکسیژن ساز :

اکسیژن موجود در هوا (در حد 20%) را تحت فشار بالا متراکم میکنند و با فشار متناسب و قابل تنظیم برای کاربر فراهم میکند.

استفاده از اکسیژن ساز برای مقاصد درمانی مانند اکسیژن تراپی و یا درمان بیماری های مزمن و یا حاد تنفسی استفاده می شود.

خلوص بالای اکسیژن خروجی، عدم نیاز به شارژ، راحتی در استفاده، جابجایی راحت، هزینه و صدای پایین و همچنین راندمان عملکردی بالا از ویژگیهای اصلی دستگاههای اکسیژن ساز است.

انواع دستگاه های اکسیژن ساز در ظرفیت های مانند 3، 5، 8 و یا 10 لیتر در دقیقه از معتبرترین مارک ها در فروشگاه اینترنتی ما وجود دارد.

ظرفیتهای 3 تا 5 لیتر معمولا برای ناراحتیهای تنفسی مزمن و ظرفیت های بالاتر برای موارد حاد استفاده میشود.

این دستگاه یک جایگزین بسیار عالی برای کپسول اکسیژن است و تنها محدودیت آن، نیاز به برق است. ناگفته نماند مدل‌های جدیدی از این دستگاه طراحی و ساخته شده‌اند که با باتری کار می‌کنند اما توانایی تولید اکسیژن با غلظت کمتری را دارند. با ما همراه باشید تا خصوصیات کامل این دستگاه و موارد مصرف آن را برای شما شرح دهیم.

دستگاه‌های اکسیژن‌ ساز از نظر کاربرد و نوع استفاده به چند دسته تقسیم می‌شوند. در ادامه با نمونه‌های آن‌ها آشنا می‌شوید.

با انواع دستگاه اکسیژن‌ ساز‌ آشنا شوید

اکسیژن‌ ساز‌ها انواع مختلفی دارند اما به طور کلی به دو دسته ثابت و قابل حمل تقسیم می‌شوند.

1- دستگاه اکسیژن‌ ساز‌ ثابت:

بیشتر اکسیژن ساز‌هایی که در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند از نوع ثابت هستند. این دستگاه‌ها می‌توانند به صورت پالسی و مداوم اکسیژن تولید کنند. منظور از کارکرد پالسی این است که دستگاه طی فاصله‌های زمانی مشخص به صورت مقطعی، مقدار اکسیژن مشخصی را تولید می کند. خوب است بدانید که در حالت اکسیژن‌ سازی مداوم، دستگاه یکسره و بدون توقف، اکسیژن تولید می‌کند. نا‌گفته نماند که اکسیژن‌ ساز‌های ثابت اغلب دارای چرخ‌هایی در قسمت زیرین هستند و قابلیت حمل به قسمت‌های مختلف خانه یا مکان مورد نظر را دارند اما این کار را نمی‌توانید به راحتی نمونه‌های قابل حمل انجام دهید.

2- دستگاه اکسیژن‌ ساز‌ قابل حمل:

اکسیژن‌ ساز‌های قابل حمل که وزن کم‌تر و اندازه کوچک‌تری نسبت به اکسیژن‌ ساز‌های ثابت دارند و برای راحتی در حمل‌و‌نقل طراحی و تولید شده‌اند، معمولا فقط به صورت پالسی اکسیژن تولید می‌کنند.

در این دستگاه‌ها می‌توان اکسیژن خروجی را به صورت دستی مطابق با نیاز بیمار از طریق صفحه کنترلی که روی دستگاه نصب شده است تغییر داد. بهتر است که اکسیژن‌ ساز مورد نیاز خود را با توجه به توصیه‌های پزشک معالج انتخاب کنید تا در استفاده از آن به مشکل نخورید. در بازار اکسیژن‌ ساز‌های مختلفی مطابق با نیاز شما وجود دارد که به راحتی قابل تهیه هستند.

این دستگاه‌ها هیچ‌گونه تفاوتی با دیگردستگاه‌های اکسیژن‌ ساز ندارند و مکانیزم کار آن‌ها مانند یکدیگر است. تنها تفاوت این نوع با دیگر دستگاه‌ها در اندازه، استفاده از باتری در کنار برق مستقیم و همچنین وزن آن‌ها است. دستگاه‌های اکسیژن‌ ساز پرتابل می‌توانند با برق (AC , DC) و باتری‌ها تغذیه شوند.

یکی از موضوعاتی که در این دستگاه‌ها حائز اهمیت است، طول عمر باتری موجود در دستگاه است. بعضی از باتری‌ها می‌توانند 1 ساعت شارژ نگه دارند و بعضی دیگر تا 8 ساعت هم شارژ را نگه می‌دارند. مدت نگه‌داری شارژ در باتری دستگاه‌های اکسیژن‌ ساز به طرز مصرف کاربر بستگی دارد.

بیشتر دستگاه‌های اکسیژن‌ ساز پرتابل از سیستم خروجی IMPLUS استفاده می‌کنند. این سیستم دارای سنسور‌هایی در داخل دستگاه است که دم و بازدم بیمار را تشخیص می‌دهد و در هنگام دم، اکسیژن را به بیمار می‌رساند و در هنگام بازدم، مونوکسید کربن را خارج می‌کند. این سیستم می‌تواند در مصرف انرژی صرفه جویی کند و تنفس بیمار را راحت‌تر کند.

دستگاه‌های پرتابل در اندازه‌ها و ظرفیت‌های متفاوتی تولید و در بازار عرضه می‌شوند که این اندازه‌ها برای بیماری‌ها مختلف، متفاوت است. برای بیمارانی که دارای بیماری‌های تنفسی از قبیل آسم حاد و مزمن و اختلالات غیر حاد تنفسی هستند، دستگاه‌هایی با ظرفیت تولید 3 یا 5 لیتر اکسیژن در دقیقه بسیار مناسب است. برای بیماران سرطانی و یا افرادی که ریه‌هایشان به صورت تقریبا جدی تخریب شده است، دستگاه‌هایی با ظرفیت 7 تا 10 لیتر در دقیقه توصیه می‌شود.

اکسیژن ساز خانگی یا ایستاده

این مدل از اکسیژن ساز به دلیل عملکردی که توسط جریان برق شهری دارد، به اکسیژن ساز خانگی شهرت پیدا کرده است. استفاده از برق شهری باعث می‌شود تا شما نتوانید این دستگاه را جابجا کرده و با خود حمل کنید. البته جابجایی اکسیژن ساز خانگی در مکانی که برق شهری موجود است، توسط چرخی که در بخش زیرین دستگاه تعبیه شده، امکان‌پذیر است. انواع دستگاه‌های اکسیژن ساز خانگی با میزان گنجایش مختلفی همچون 3 لیتری، 5 لیتری، 8 لیتری و 10 لیتری تولید می‌شوند؛ این مقیاس بر مبنای لیتر در دقیقه محاسبه می‌شود.

دستگاه اکسیژن ساز :

اکسیژن به عنوان یک عنصر شیمیایی دارای کاربردهای فراوانی بوده است. از حالت مایع که برای سوخت موشک ها و حالت گاز آن به عنوان اکساینده در ساخت و جوشکاری فلزات استفاده میشود اکسیژن در زمره پدیده های پرمصرف و مهم محیط اطراف ما محسوب می شود ، اما مهمترین و نخستین کاربرد این گاز این است که زندگی بدون آن ممکن نیست. تنفس ما و بیشتر جانداران روی سطح زمین به اکسیژن وابسته است.

تنفس جانوران مختلف و انسان در این زمره جای دارد.  تنفسی که علاوه بر عمل دم و باز دم و تبادل اکسیژن و کربن دی اکسید ، خود به تنفس داخلی یا سلولی و همچنین خارجی یا ریوی تقسیم می شود  در این سلسله اقدامات که باعث القای این ماده به خون شده و بدین ترتیب بدن جانوران بخشی از سوخت ضروری خود برای فعالیت را دریافت می کنند ، دهان و بینی با همکاری حلق ، نای و برونش این گاز را وارد بدن می کنند و گاز مصرف شده را از همین طریق خارج می نمایند

هوای با طراوت و تازه را به مجموعه ای از شش ها ،  دهلیز ها ، برونشیول‌های تنفسی ،دیافراگم و کیسه ‌های هوایی می رسانند تا این منابع احتیاجات قسمت های مختلف بدن را با کمک جریان خون به هریک از اعضا منتقل کنند .اکسیژنی که به وفور می تواند برای کسب آرامش و تسکین دردها استفاده شود ، گاهی بخاطر عدم کارایی یا کیفیت بد هوایی که استنشاق می کنیم به خوبی به بدن ما نرسد و سبب می شود تا چرخه تنفس به طرز مطلوب انجام نشود

وجود تغدیه نامطلوب ، حضور در شهر های آلوده ، عدم وجود درخت و گیاهان در اطراف ما ، استعمال دخانیات ، عدم وجود تحرک یا فعالیت های ورزشی و عوامل دیگر از مهمترین مواردی هستند که سبب شده تا تنفسی عادی و بی دردسر ، به دغدغه و مشکل مهم افراد زیادی تبدیل شود . شایان ذکر است که همه افراد توانایی یا امکان کوچ به شهر خوش آب و هوا را ندارند و یا شرایط تنفسی آنان به علل مختلف (از جمله تأثیر مواد شیمیایی ) اجازه نمی دهد تا بتوانند استفاده درست و حداکثر از هوای اطراف خود داشته باشند.

این در حالیست که این افراد نمی توانند در برابر مشکلات مذکور بی تفاوت باشند و منتظر رسیدن مرگ خودشان هستند و از همه مهمتر شاید سطح هوشیاری افراد به حدی پایین برسد که بدون کمک دیگران ، قادر به نفس کشیدن نباشند به همین دلیل نیاز به محصول کمکی داریم تا با تولید این گاز با خلوص بالا ، بار عوامل کاهنده و کیفیت هوارسانی را کاهش دهند . با وجود کپسول های اکسیژن ، وسیله ای وجود دارد که با کمک هوای محیط ، اکسیژن خالص را تولید می کند. آن محصول، دستگاه اکسیژن ساز نام دارد

هوای اطراف ما نزدیک به 99 درصد از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است. ، نسبت نیتروژن به اکسیژن آن تقریباً 4 به 1 است ؛ در نتیجه در حالت عادی در ازای هر باری که نفس می کشیم ، 4 برابر چیزی که بقای ما را تضمین کرده ت(اکسیژن) و سوخت مورد نیاز را به بدن ما می رساند ، نیتروژن جذب خود بدن میشود.

دستگاه اکسیژن ساز با وجود فیلتر و ساز و کار متفاوتی که دارد می تواند نیتروژن را جدا کرده و اکسیژن خالص تولید کند .  دستگاه اکسیژن ساز ، محصول خروجی خود را در دو قالب کلی مستمر و متقاطع انجام میدهد  و علاوه بر آن ، ثابت و قابل حمل بودن آن هم در انتخاب نمونه کارآمد تر بسیار مهم و حیاتی است .همانطور که از نام دستگاه های اکسیژن ساز مشخص است، ابزاری در حوزه پزشکی است که اکسیژن تولید می کند .

دستگاه اکسیژن ساز چگونه عمل می‌کند؟

تمامی دستگا‌ه‌های اکسیژن‌ ساز از یک مکانیزم ساده برای تولید اکسیژن مورد نیاز بیماران استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها دارای یک پمپ‌اند که هوای موجود در محیط اطراف خود را می‌مکد و آن را از یک محفظه که با پودر زئولیت پر شده است، می‌گذراند. وظیفه پودر زئولیت این است که 21 % اکسیژن موجود در هوای مکیده شده را از دیگر گاز‌های موجود در آن جدا کند و به طرفی دیگر هدایت کند.

 دستگاه اکسیژن‌ ساز با کمک کمپرسور، فشار اکسیژن ذخیره شده در محفظه را بالا برده و فشار آن را به 220 میلیمتر جیوه می‌رساند.

در مرحله بعد، اکسیژن فشرده شده درون محفظه به پشت فلومتر، در قسمت جلوی دستگاه، هدایت می‌شود و از نازل مخصوص به سمت بینی و دهان بیمار فرستاده می‌شود.

فیلترهای ورودی دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن ساز دارای دو فیلتر ورودی است که در کیفیت عملکرد دستگاه نقش دارند. یک فیلتر که به عنوان فیلتر اول در دستگاه تعبیه شده است،  جنسی از پلی اورتان داشته و قابلیت شستشو نیز دارد. این فیلتر، وظیفه جذب گرد و غبار در مجرای ورودی را دارد.

فیلتر دوم، فیلتر هِپا HEPA است که از جنس کاغذ بوده و ظاهر آن در هر دستگاه به شکلی متفاوت است. در آخر نیز باید به فیلتر خروجی دستگاه اکسیژن ساز اشاره کنیم که فیلتری با خاصیت آنتی باکتریال است. این فیلتر، باکتری‌ها و ذرات مختلف را از بین می‌برد تا اکسیژنی با درصد خلوص بالا به شخص برسد. توجه داشته باشید که این فیلترها بعد از مدت زمانی مشخص، نیاز به تعویض دارند. به عنوان مثال فیلتر داخلی باید حداقل بعد از هر 2 هزار ساعت، تعویض شود.

سیلندرهای زﺋولیت در دستگاه اکسیژن ساز چه نقشی دارند؟

خالص کردن گاز اکسیژن بر عهده سیلندرهای زﺋولیت است. این سیلندرها شامل گرانول زﺋولیت (ماده‌ای معدنی که شامل آلومینوسیلیکات است) هستند که می‌توانند گاز نیتروژن را جذب کنند و با عبور دادن گاز اکسیژن از ناخالصی‌ها، اکسیژنی خالص خارج کنند. خالص شدن اکسیژن به ترتیب در دو ستون انجام می‌شود. در واقع این عمل در یک ستون متوقف شده و در ستون دیگر انجام می‌شود.

استفاده از دستگاه اکسیژن ساز جهت اکسیژن ‌تراپی

برخی از افراد، اکسیژن کافی را از هوا دریافت نمی‌کنند و میزان اکسیژن بدن آن‌ها کمتر از مقدار نرمال است. اکسیژن ‌تراپی روشی مؤثر در درمان بیماری‌های مختلفی است. با استفاده از دستگاه اکسیژن ساز، شخص تا صد درصد اکسیژن دریافت کرده و تنفس می‌کند. در اکسیژن تراپی تا حدود 15 برابر بیشتر، اکسیژن به بدن شخص منتقل می‌شود.

نکاتی که بهتر است درباره دستگاه اکسیژن‌ ساز بدانید

1- خلوص اکسیژن خروجی از دستگاه اکسیژن‌ ساز بین 90 تا 95 درصد است.

2- اگر این دستگاه روشن باشد و به وسیله مسیر خروجی به بیمار متصل نباشد، اکسیژنی را به فضای داخل اتاق اضافه نمی‌کند.

3- دستگاه‌های اکسیژن‌ ساز خانگی همگی با برق کار می‌کنند و هیچگونه باتری یا سیلندر ذخیره سازی‌ای ندارند و بعد از قطع شدن برق به طور کامل از کار خواهند افتاد.

4- این دستگاه‌ها دارای 2 نوع فیلتر هستند که عبارتند از:

– فیلتر اسفنجی یا ابر صنعتی قابل شستشو که هر هفته یک بار نیاز به شستشو دارد.

– فیلتری از جنس کاغذ مخصوص که هر 6 ماه یک بار نیاز به تعویض دارد.

5- هیچگاه دستگاه اکسیژن ساز را در حالت روشن حمل نکنید و یا به بغل نخوابانید. زیرا موتور این دستگاه به صورت معلق است و احتمال خرابی دارد.

6- یک لیوان مانومتر در قسمت خروجی دستگاه وجود دارد که وظیفه مرطوب کردن اکسیژن را بر عهده دارد. باید یک سوم این لیوان با آب مقطر یا آب جوشیده پر شود و هفته‌ای یک بار سوراخ‌های موجود بر روی نازل شلنگ درون لیوان جرم‌گیری شود. این نکته را به یاد داشته باشید که سوراخ‌ها باید با سوزن یا یک جسم نوک تیز باز شوند.

تأثیر تنفس اکسیژن خلوص بالا روی بدن

استفاده از دستگاه های اکسیژن ساز باعث می شود تا روند پیری زودرس کند شود و در مواقعی جلوی این فرایند گرفته شود. وجود دستگاه تولید اکسیژن ، باعث کاهش استرس و تنش برای بیمار و نزدیکان او خواهد شد برای خانم های باردار استفاده از دستگاه ساخت اکسیژن ، امری مفید است که به سلامت جنین کمک میکند و باعث رشد بهتر آن می شود زیرا هر چه اکسیژن خالص و تمیز تری در خون مادر وجود داشته باشد ، همان اکسیژن در بدن جنین هم وجود خواهد داشت.

از دیگر مزایای استفاده از دستگاه اکسیژن ساز، بهبود عملکرد شش های آسیب دیده افراد و همچنین بالا رفتن طول عمر فرد و همچنین بهبود سیستم حافظه او است استفاده از اکسیژن فشار بالا از قدیمی ترین راه هایی است که برای درمان بیماری های تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد. از رایج ترین علت های استفاده از اکسیژن فشار بالا به وجود آمدن آمبولی هوا در بدن افراد است.

آمبولی که بیشتر در بدن غواصانی اتفاق می افتد که از عمق های زیاد با سرعت بالا به سمت سطح آب می آیند نوعی اختلال است که در آن حباب های کوچکی از هوا در خون به وجود می آید و مانع رسیدن صحیح اکسیژن و خون به اعضای مهم و حیاتی بدن می شود این امر در برخی موارد ، حتی به مرگ افراد خواهد شد

در چنین شرایطی ، استفاده از اکسیژن فشار بالا باعث می شود که حباب های موجود در رگ ها بسیار کوچک شوند ، طوری که نتوانند تاثیری در خون رسانی به اعضای بدن بگذارند و سیستم خون رسانی بدن دوباره به حالت قبل برگردد.

دستگاه اکسیژن ساز از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

توجه کنید که در هنگام تهیه این دستگاه، لوازم جانبی زیر را نیز تهیه کنید. البته بیشتر مدل‌های این دستگاه‌ها، لوازم زیر را به همراه دارند.

– لیوان یا ظرف مرطوب کننده

– فیلتر گرد‌گیر

– محفظه اکسیژن

– سوند نازال (یا دماغی) اکسیژن

– ماسک اکسیژن

– فیلتر اکسیژن ساز

شرایط محیطی دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه باید در دمای 10 تا 40 درجه سانتیگراد باشد.

در هنگام استفاده از دستگاه باید به فاصله 20 سانتیمتر دور دستگاه خالی باشد.

میزان رطوبت موجود در محیط باید بین 30 تا 85 درصد باشد.

راهنمای علائم روی دستگاه

O.P : نمایشگر صحت برق و روشن بودن دستگاه (لامپ سبز)

P.F : مشکل برق ورودی ( لامپ قرمز)

H.P : فشار هوایی بالا ( لامپ قرمز )

L.P : فشار هوایی پایین ( لامپ زرد )

استفاده از اکسیژن‌ ساز چه مزایایی دارد؟

استفاده از دستگاه اکسیژن‌ ساز برای بیمارانی که به آن نیاز دارند، مزایای زیادی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می‌کنیم.

1- خالص بودن اکسیژن حاصل از دستگاه

2- تنظیم و تصفیه گردش خون

3- کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی و جلوگیری از بالا رفتن فشار خون و مقابله با بیماری‌های تنفسی مانند آسم

4- خون رسانی بهتر به بافت‌های بدن

5- شفافیت چهره و زدودن رنگ زرد بیماری از صورت بیمار

6- جلوگیری از پیری زودرس و کند کردن روند آن

7- کاهش استرس و تنش برای بیمار و اطرافیان

8- مفید برای رشد و سلامت جنین در دوران بارداری

9- افزایش طول عمر و بهبود بخشیدن به سیستم حافظه افراد

10- بهبود عملکرد ریه‌های آسیب دیده

11- تصفیه گردش خون در افراد سالخورده و کودکان

12- تنظیم اکسیژن خون

13- بهبود کارکرد ریه در افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند.

14- افزایش کیفیت جریان خون در سلول‌های پوست

مزایا و معایب اکسیژن ساز پرتابل

دستگاه اکسیزن ساز پرتابل (همراه) حملی راحت دارد که از نظر سایز هم کوچک تر از انواع خانگی اکسیژن سازها می باشد. این دستگاه به منظور استفاده ی بیمار در خارج از منزل است دستگاه های خانگی با وجود این همه ویژگی قابل حمل نبودند و این دستگاه بدین منظور ساخته شد. دستگاه اکسیژن ساز پرتابل را می توان با برق و باتری خودرو استفاده کرد و چون سایزو وزن کمتری دارد به راحتی قابل حمل است.

چون دستگاه پرتابل اندازه کوچک تری دارد،به همان مقدار ظرفیت کمتری برای تولید اکسیژن وجود دارد،لذا نمی توان از آن همانند دستگاه های خانگی به طور مداوم استفاده کرد. یعنی دستگاه اکسیژن ساز پرتابل به صورت پالسی کار می کند و پیوسته نیست.

نکات مهم هنگام استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن ساز را در صورت روشن بودن، جابجا نکرده و مکان قرارگیری آن را تغییر ندهید. با روشن شدن دستگاه، کمپرسور به حالت معلق درآمده و جابجا کردن آن امری اشتباه است. هر چند روز یک بار لیوان مانومتر دستگاه اکسیژن ساز را جرم‌گیری کنید. اکسیژن برای خارج شدن، از داخل لیوان مانومتر عبور کرده و مرطوب می‌شود. به همین دلیل جرم‌گیری آن اهمیت پیدا می‌کند. شما می‌توانید با آب مقطر، این لیوان را تمیز کرده و جرم‌گیری کنید.

از مصرف سیگار در اطراف دستگاه اکسیژن ساز خودداری کنید.یعنی دستگاه اکسیژن ساز پرتابل به صورت پالسی کار می کند و پیوسته نیست.

آیا عملکرد این دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل مانند دستگاه های خانگی است یا خیر؟

آیا بیمار می تواند تنها یکی از این 2 را تهیه کند و اکسیژن ساز پرتابل را در منزل هم استفاده کند؟ خیر، نمی توان از دستگاه نیتروژن ساز صنعتی  دستگاه پرتابل به جای دستگاه خانگی و دائمی استفاده کرد.

جریان اکسیژن دهی به دو صورت است. در دستگاه خانگی وقتی دستگاه را روشن می کنیم ، دستگاه به طور پیوسته به بیمار اکسیژن می رساند و در اکسیژن ساز قابل حمل، اکسیژن رسانی به صورت پالسی صورت می گیرد. یعنی با هر دم به بیمار اکسیژن می رسد که بیشتر دستگاه های اکسیژن ساز همراه اینگونه طراحی شده اند.

جریان پالسی ظرفیت تولید 5-1 لیتر در هر دقیقه را دارن که می توان برحسب نیاز آن را تنظیم کرد. برخی از دستگاه های همراه هم قابلیت تولید اکسیژن تا سه لیتر در هر دقیقه را نیز دارند. اغلب اکسیژن سازهای پرتابل به گونه ای طراحی شده اند که وقتی شارژ دستگاه کم شود و یا بیمار این موضوع را تشخیص ندهد، هشدار می دهند و همینطور باتری اضافه، حمل کردن به مشتری عرضه می شود. دستگاه های اکسیژن همراه  قیمت بیشتری نسبت به دستگاه های خانگی دارند.

موارد استفاده از دستگاه اکسیژن ساز کدام است؟

یکی از قدیمی‌ترین را‌ه‌های درمان برخی از بیماری‌‌ها، مخصوصا بیماری‌های تنفسی، استفاده از اکسیژن با فشار بالا است. یکی از رایج‌ترین دلایل استفاده از این دستگاه‌ها، آمبولی هوا است که بیشتر در غواصانی که در اعماق غواصی می‌کنند و با سرعت زیاد به سطح آب باز می‌گردند دیده می‌شود. در آمبولی هوا، به وجود آمدن حباب‌های کوچک هوا در جریان خون باعث نرسیدن مناسب خون به اعضای حیاتی بدن شده و در نتیجه باعث مرگ فرد می‌شود. در این مواقع اکسیژن با فشار بالا می‌تواند حباب‌های موجود در رگ را کوچک کند و سیستم خون رسانی را به حالت عادی برگرداند.

استفاده از دستگاه اکسیژن ساز برای چه کسانی توصیه می شود؟

دستگاه اکسیژن ساز خانگی عموما برای بیماران دارای نارسایی های تنفسی موسوم به COPD توسط پزشک متخصص توصیه می شود. دراین بیماران دستگاه تنفسی فرد،  توانایی لازم برای جذب اکسیژن هوا را ندارد. بنابراین اکسیژن خالص (با خلوص 90 درصد) می تواند جذب اکسیژن را بالا برده و میزان اکسیژن محلول در خون را افزایش دهد تا بیمار به زندگی عادی خود ادامه دهد.

چگونه یک دستگاه می تواند تولید اکسیژن کند؟

این ابزار پر کاربرد پزشکی با استفاده از ساختار شیمیایی خاص،  مولکول های نیتروژن موجود در هوا را ، از مولکول های اکسیژن جدا می کند و در نهایت اکسیژن تقریباً خالص را بیرون می دهد.

مکانیزم کار دستگاه اکسیژن ساز به این شکل است که : ابتدا هوای عادی وارد آن میشود، سپس طی فرایند جذب سطحی و یا دام اندازی ، مولکول های اکسیژن هوا از آن جدا می شوند و سپس باقیمانده هوا که بیشتر آن نیتروژن است از دستگاه خارج میشود و از خروجی اصلی دستگاه اکسیژن خالص بیرون می آید.

این دستگاه در بسیاری از موارد پزشکی به کار می رود.  از اکسیژن ساز به جای کپسول های پر دردسر اکسیژن که هر بار بعد از مصرف بایستی پر شوند ، استفاده می شود تنها محدودیتی آنها ، نیاز به برق است؛  گر چه این دستگاه ها با برق کار می کنند اما مدل هایی از آنها در بازار وجود دارند که با استفاده از باتری ، کار میکنند. البته خلوص اکسیژنی که با دستگاه های باتری دارد تولید می شود از اکسیژن تولید شده توسط دستگاه اکسیژن ساز برقی کمتر است.

اکسیژن ساز ها به طور کلی به دو نوع ثابت و قابل حمل تقسیم می شوند. یکی از اکسیژن ساز ها مدل ثابت آن است که در بیشتر منازل کسانی که به بیماری های تنفسی دچار هستند و در برخی مواقع نیازمند استفاده از اکسیژن خالص هستند وجود دارد.  این دستگاه ها توانایی تولید اکسیژن بصورت پالسی و مداوم را دارند.

منظور از پالسی ، این است که دستگاه می تواند طی فواصل زمانی معین و  به صورت مقطعی مقدار مشخصی از اکسیژن را تولید کند حالت مداوم هم که در آن دستگاه بدون توقف در حال تولید اکسیژن باشد. دستگاه اکسیژن ساز ثابت ، کاملا ثابت نیست و دارای چرخ هایی در زیر آن است که می توان با استفاده از آنها فواصل کوتاهی ( مثلاً از یک اتاق به اتاق دیگر ) را تغییر داد

اما به دلیل سنگینی و حجم بالا، نسبت به دستگاه های پرتابل و قابل حمل ، جابجایی آنها سخت تر از نمونه های قابل حمل است.نوع دیگری از دستگاه های اکسیژن ساز ، قابل حمل یا پرتابل است.دستگاه های اکسیژن ساز قابل حمل دارای وزن های کمتر و اندازه های کوچکتری نسبت به انواع ثابت دارند و همین موضوع باعث شده تا اکثر افرادی که نیاز به استفاده از اکسیژن سازها دارند ، اقدام به خرید اکسیژن سازهای قابل حمل کنند تا بتوانند به سادگی به هر جایی که می خواهند بروند و از آن استفاده کنند.

اکسیژن خروجی این دستگاه های قابل حمل معمولا به صورت پالسی است و اکسیژن دائم در این مدل ها یافت نمی شود.در دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل که به آنها پرتابل هم گفته میشود، این قابلیت وجود دارد که اکسیژن خروجی از آن مطابق با نیاز بیمار تنظیم گردد.این امکان با استفاده از صفحه کنترلی که بر روی دستگاه قرار داده شده  امکان پذیر است.

بهتر است در انتخاب دستگاه اکسیژن ساز با یک پزشک مشورت نکنید تا بتوانید اکسیژن سازمطابق با نیاز بیمار کنید

چه چیزهایی را باید در مورد اکسیژن ساز بدانید

اگر مبتلا به بیماری ریه یا سایر بیماری های تنفسی هستید، ممکن است به اندازه کافی نتوانید از اکسیژن هوا استفاده کنید.  این امر می تواند موجب تنگی نفس شود و باعث ایجاد مشکلاتی در قلب، مغز و سایر قسمت های بدن شما شود. اکسیژن سازمی تواند به درمان این عارضه کمک کند.

آیا من به دستگاه اکسیژن ساز نیاز دارم؟

اکسیژن ساز خانگی برای بیماران زیر مورد استفاده قرار گیرد:

آسم

برونشیت مزمن

نارسایی احتقانی قلب

COPD (بیماری مزمن انسدادی ریه)

فیبروز کیستیک

امفیزم

سرطان ریه

ذات الریه

فیبروز ریوی

آپنه خواب

تا چقدر نیاز به دستگاه اکسیژن ساز دارم؟

پزشک به شما یک نسخه تجویز می کند که نشان می دهد که شما چقدر اکسیژن در هر دقیقه نیاز دارید  و اینکه شما در چه زمان های نیاز به دریافت آن خواهید داشت. بعضی از افراد ممکن است فقط در هنگام ورزش یا خواب به اکسیژن ساز نیاز داشته باشند.  و برخی ممکن است برای تمام روز به اکسیژن ساز خانگی نیاز داشته باشند.

پزشک شما پس از بررسی  یا با آزمایش خون یا از طریق پوست ، متوجه خواهد شد که شما به اکسیژن اضافی نیاز دارید. شما می توانید اکسیژن را به روش های مختلف دریافت کنید. بهترین انتخاب برای شما بستگی به این دارد که شما چقدر به اکسیژن نیاز دارید، و شیوه زندگی شما چگونه است

اکسیژن ساز ، یک موتور دارد و با برق یا گاهی باتری کار می کند.  هوا از طریق فیلتر های موجود به شکل تمیز برای انتقال اکسیژن آماده می شود.  وزن آن حدود 50 پوند است و معمولا دارای چرخ است، بنابراین شما می توانید دستگاه اکسیژن ساز خانگی را حرکت دهید.  اگر نوع برقی آن را دارید، اگر منبع برق از بین برود، به یک منبع برق اضطراری برای اکسیژن ساز نیاز خواهید داشت.

در مخزن گاز اکسیژن فشرده، ، اکسیژن  تحت فشار بالا داخل سیلندر یا از طریق فشار مخزن فلزی، فشرده می شود.  این دستگاه بسیار سنگین است و مخزن نمی تواند منتقل شود.  شما بایستی بعد از گذشت چند روز ، ظرف مخزن خالی را با ظرف پر جایگزین کنید.  گاز فشرده نیز در سیلندر های کوچکتر، قابل حمل هستند .

چه تفاوتی میان ساختار کار دستگاه های اکسیژن ساز ثابت و قابل حمل وجود دارد؟

هیچ گونه تفاوتی در مکانیزم ساخت اکسیژن و ساختار داخلی این دستگاه ها وجود ندارد و تنها فرق این دو مدل در این است که  دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل یا پرتابل می تواند علاوه بر برق مستقیم از باتری نیز استفاده کند و با باتری هم کار کند که این یک گزینه بزرگ برای افرادی است که میخواهند به مکانهایی بروند که در آنها امکان دسترسی به برق مستقیم وجود ندارد  اکسیژن سازهای قابل حمل توانایی کار با برق AC و DC و باتری را دارند.

تفاوت دیگری که دستگاه های قابل حمل و اکسیژن سازهای ثابت ، وزن آنها است ؛  اکسیژن سازهای قابل حمل وزن کمتری به نسبت انواع ثابت و خانگی دارند.از مسائل مهمی دستگاه های اکسیژن ساز قابل حمل یا پرتابل ، طول عمر باتری موجود در دستگاه است.  برخی از باتری هایی که در این دستگاه ها استفاده میشود، توانایی نگهداری شارژ به میزان 1 ساعت را دارند و برخی تا 8 ساعت کار میکنند  البته میزان نگهداری شارژ باتری به نحوه مصرف آن توسط بیمار بستگی دارد و طرز مصرف او می تواند کاملاً در زمان نگهداری شارژ تاثیر داشته باشد

در اکثر دستگاه اکسیژن ساز پرتابل از سیستم خروجی IMPLUS استفاده می شود.  سیستم IMPLUS ، سنسوری است که داخل دستگاه قرار دارد و می تواند عمل دم را از بازدم تشخیص دهد.  به وسیله همین حسگر ، دستگاه می تواند در زمان دم اکسیژن را به بیمار برساند و در زمان بازدم اکسیژن رسانی را قطع کند و راه را برای خروج دی اکسید کربن باز نگه دارد.این سیستم باعث می شود مصرف انرژی ، کمتر شده و در واقع در آن صرفه جویی شود ؛ ضمن اینکه استفاده از این سیستم باعث تنفس راحت تر بیمار شود.دستگاه های اکسیژن پرتابل یا قابل حمل ، در اندازه ها و ظرفیت های مختلفی تولید می شوند.

دلیل آن ، نیاز های مختلف بیماران گوناگون است؛ به عنوان مثال برای افرادی که از بیماری های تنفسی مانند آسم حاد یا مزمن و دیگر اختلالات تنفسی غیر حاد رنج می برند یک دستگاه اکسیژن ساز که میتواند 3 تا 5 لیتر اکسیژن در دقیقه را تولید کنید ، گزینه مناسبی است.  از طرف دیگر برای استفاده برخی مانند بیماری های سرطانی و یا دلایل مختلف دیگر ریه های آن ها به طور جدی آسیب دیده یا  تخریب شده است ، می توانند از اکسیژن ساز هایی که توانایی تولید 7 تا 10 لیتر اکسیژن در دقیقه را دارند استفاده نمایند.

دستگاه اکسیژن ساز چگونه کار می کند و چطور اکسیژن مورد نظر را برای بیماران تهیه می کند ؟

آیا مانند درختان از روش فتوسنتز استفاده می کند ؟!

آیا ملکول گازهای مورد نیاز ما را با هم ترکیب می کند ؟

آیا ماده ای میسوزد و از آن هوا متصاعد می شود ؟

تمام دستگاه های اکسیژن ساز از یک روش ساده و خاص برای تولید اکسیژن استفاده می کنند.  همه این دستگاه ها دارای پمپ هوا هستند که وظیفه مکش هوا به داخل دستگاه را بر عهده دارد.  هوای مکیده شده به داخل دستگاه اکسیژن ساز ، از یک محفظه پر از پودر زئولیت ، عبور می کند. پودر زئولیت باعث می شود اکسیژن موجود در هوا ، از دیگر گازهای موجود در هوا جدا شده و به سمت دیگر هدایت شود.

پس از آن ، اکسیژن جدا شده درون محفظه ای جمع می شود و با استفاده از کمپرسور فشار اکسیژن را بالا برده و به حدود 220 میلیمتر جیوه می رساند.  در نهایت ، اکسیژنی فشرده شده ، به قسمت جلوی دستگاه و از طریق لوله های مخصوص که نازل نام دارند از طریق دهان و بینی وارد بدن بیمار می شود. استفاده از دستگاه اکسیژن ساز نیازمند آگاهی است که توجه به آن ها ضروری است:

گاز خروجی دستگاه به طور 100% اکسیژن نیست ، بلکه درصد ناچیزی از آن (حدود 5 تا 10 درصد) شامل دیگر گازهای تشکیل دهنده هوا است و حداکثر خلوص اکسیژن خروجی از این دستگاه 95 درصد است اگر دستگاه را روشن کنید و لوله های خروج اکسیژن را به حال خود رها کنید طوری که اکسیژن خروجی وارد هوای اتاق شود ، باز مقدار اکسیژن موجود در اتاق تغییری نخواهد کرد.  این بخاطر این است که اکسیژن خروجی از دستگاه در واقع همان مقدار اکسیژنی است که در هوای اتاق وجود دارد .

در چه زمانی باید از اکسیژن ساز استفاده نمود؟

اکسیژن ساز ها زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که بیمار طبق تجویز پزشک متخصص در شرایطی خاص ، نیازمند اکسیژن باشد.  تعداد ساعتی که پزشک برای اکسیژن درمانی تجویز می کند می توانید از 1 تا 24 ساعت در روز (بسته به شرایط بیمار ) متفاوت است  درصورتی که بیمار نیاز به استفاده از اکسیژن ساز داشته باشد ، حتما باید نسبت به خرید آن اقدام نماید.

مزیت های اکسیژن ساز

اکسیژن ساز که گاها «اکسیژن فشرده» هم گفته می شود، یک وسیله ی پزشکی است که برای اکسیژن رسانی به کسانی که به آن نیاز دارند استفاده می شود.  افرادی که به دلایل مختلف سطح اکسیژن خون‎ آنها پایین است به آن نیاز خواهند داشت.  اکسیژن سازها معمولا توسط پزشک تجویز میشوند.  اکسیژن سازها با اتصال به یک منبع برق یا به وسیله ی باتری کار می کنند.  برخی اکسیژن سازها با یک باتری الکتریکی کار می کنند که با اتصال به منبع برق شارژ میشود.  تعدادی از قطعات یک اکسیژن ساز عبارت‎اند از : کمپرسور، مخازن پودر زئولیت ، شیر برقی، بـُرد الکترونیکی و فیلتر هوا .

اکسیژن ساز چگونه کار می کند؟

هوایی که در اطراف خود تنفس میکنیم به طور عمده از نیتروژن (78٪) و اکسیژن (21٪) تشکیل شده است.  همچنین عناصری چون نئون، زنون، آرگون، هلیم، کریپتون و مقادیری از ترکیباتی چون کربن دی اکسید، کربن مونوکسید، متان و برخی هیدروکربن‌ها و اکسیدهای نیتروژن و گوگرد که نقش آلاینده هوا را دارد، در هوا وجود دارند .  همچنین مقادیر متفاوتی از بخار آب و رطوبت در هوا وجود دارد

اکسیژن ساز ، هوا را از اطراف خود می گیرد و تقریباً غیر از اکسیژن تمامی گازها و ترکیبات دیگر را از آن جدا میکند و تنها به اکسیژن اجازه عبور میدهد و هوا را برای استفاده‎ کسانی که نیازمند اکسیژن هستند، تصفیه می کند.

مزیت های اکسیژن ساز

اکسیژن ساز قابل حمل و خانگی مزایای فراوانی برای بیمارانی که نیاز به اکسیژن درمانی دارند، دارد.

اکسیژن ساز خانگی بسیار کم خطر تر از کپسول های اکسیژن سنتی است که در صورت نشت ، باعث آتش سوزی می شود،

اکسیژن سازها‎ی خانگی و قابل حملی که می توانند اکسیژن خود را بسازند ، نسبت به مخزن های قدیمی اکسیژن بیشتر مشهور شده اند و به طور گسترده تری استفاده می شوند.

فایده ی دیگر اکسیژن سازها ، سهولت و افزایش قابلیت به همراه داشتن آن است.

اکسیژن سازها‎ی قابل حمل ، اکسیژن ضروری را هرجایی که فرد نیاز داشته باشد و در هر مکانی فراهم می کنند.

نکات مهم در استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

ابتدا باید آن را به برق شهری متصل نماید و به وسیله کلید I/O دستگاه را روشن کنید به محض روشن شدن دستگاه یک چراغ سبز رنگ که با حروف O.P روی دستگاه اکسیژن ساز علامت گذاری شده روشن خواهد شد. جریان هوایی که دستگاه اکسیژن ساز می تواند خارج کند بین 0.5 تا 5 لیتر بر دقیقه قابل تنظیم است و می توان این جریان را ، بر حسب نیاز تغییر داد. دو دکمه مثبت و منفی روی دستگاه اکسیژن ساز وجود دارد که به کمک آن می توانید زمان فعالیت دستگاه را افزایش یا کاهش دهید.

مرطوب ساز وسیله ای است که جهت مرطوب کردن اکسیژن مورد استفاده  که از مشکلات گلو و بینی توسط اکسیژن خشک ، جلوگیری می کند. اگر از مرطوب ساز استفاده می کنید حتما از از آب جوشیده استفاده کنید.  بالای مرطوب ساز و لوله بینی اکسیژن را به خروجی مرطوب ساز وصل کنید.

نحوه نگهداری از دستگاه های اکسیژن ساز

دستگاه های اکسیژن ساز خانگی ، با برق کار می کنند . در ساختار آنها هیچ جایی برای تعبیه باتری و یا سیلندر ذخیره در نظر گرفته نشده است.  این موضوع یکی از ضعف های دستگاه های اکسیژن ساز خانگی است زیرا به محض قطع برق ، دستگاه بطور کامل از کار خواهد افتاد. اکسیژن ساز ها دارای دو نوع فیلتر هستند؛ اولین فیلتر ، فیلتر اسفنجی است. این فیلتر که به ابر صنعتی نیز معروف است  قابل شستشو است و باید هر هفته یک بار ، شسته شود.  همچنین یک فیلتر کاغذی مخصوص هم درون دستگاه وجود دارد که باید  هر 6 ماه یک بار عوض شود و فیلتر جدیدی جایگزین شود.

مورد دیگر اینکه: دستگاه اکسیژن ساز را هرگز در حالت روشن جابجا نکنید. حتی سفارش شده که دستگاه را به بغل نخوابانید ، زیرا موتور این تجهیزات به شکل معلق درون آن قرار دارد و احتمال خراب شدن و ضربه دیدن آن وجود دارد.

راهنمای تمیز کردن دستگاه اکسیژن ساز

برای تمیز کردن دستگاه اکسیژن ساز ابتدا باید دستگاه را خاموش کنید و به وسیله یک حوله خشک و اسپری های تمیز کننده، بدنه آن را پاک کنید

جهت تمیز کردن فیلترهای جانبی که در دو طرف دستگاه وجود دارند، ابتدا آنها را خارج کرده سپس به وسیله شوینده خانگی و آب ، آنها را بشویید.

سپس آب آنهارا گرفته  و اجازه دهید بطور طبیعی خشک شود.

برای تمیز کردن مرطوب ساز ، ابتدا آب مخزن را به صورت کامل تخلیه کنید ، سپس با مواد ضد عفونی کننده فاقد مواد شیمیایی ، آن را شسته و خشک نمایید.

فیلترهای هوا قسمت مهم دستگاه هستند و لازم است که ماهی دوبار تمیز شوند

موارد مهمی که باید در هنگام خرید دستگاه‌های اکسیژن‌ ساز در نظر داشته باشید

1- ظرفیت بر حسب تولید اکسیژن

یکی از مهم‌ترین فاکتور‌هایی که باید در انتخاب اکسیژن‌ ساز به آن توجه داشت، ظرفیت اکسیژن تولیدی دستگاه است. این مورد می‌تواند مشخص کند که آیا دستگاه توانایی تامین نیاز درمانی شما را دارد یا نه. تمامی دستگاه‌های اکسیژن‌ ساز بر حسب لیتر بر دقیقه (lmp) اکسیژن تولید می‌کنند. یکی از رایج‌ترین ظرفیت‌‌های دستگاه‌های اکسیژن‌ ساز 2 لیتر بر دقیقه است که اکثر کاربران از این سطح تولید اکسیژن استفاده می‌کنند. دستگاه‌های جدیدی که طراحی و تولید شده‌اند می‌توانند با تنظیم از طرف کاربر میزان تولید اکسیژن را تغییر دهند.

2- اندازه و سایز دستگاه اکسیژن‌ ساز

یکی دیگر از نکات بسیار مهم، انتخاب سایز دستگاه است. دستگاه‌های پرتابل موجود در بازار از 900 گرم تا 9 کیلوگرم وزن دارند. دستگاه‌های سبک‌تر برای مصارف بیرون از محیط بیمارستان و خانه استفاده می‌شوند و قدرت کمتری نیز نسبت به دستگاه‌هایی با وزن و اندازه بیشتر دارند. دستگاه‌های بزرگ‌تر و سنگین‌تر دارای قدرت بیشتر هستند و برای بیمارانی که نیاز به اکسیژن بیشتری دارند استفاده می‌شوند. این نوع دستگاه‌ها معمولا برای مصارف داخل خانه و مراکز درمانی استفاده می‌شوند.

جوانب احتیاطی که بهتر است در استفاده از دستگاه اکسیژن‌ ساز رعایت کنید با وجود تمامی نکات مثبتی که در استفاده از این دستگاه‌ها وجود دارد، خوب است که نکات منفی آن را نیز بدانید. در ادامه به چند نمونه از این خطرات اشاره می‌کنیم:

– خشکی و ایجاد عفونت را از یاد نبرید

این نکته را به یاد داشته باشید که در هنگام استفاده از دستگاه‌ اکسیژن‌ ساز ممکن است در سیستم گوارشی و تنفسی خود احساس خشکی کنید. دستگاه اکسیژن‌ ساز دارای یک سیستم مرطوب کننده است و رطوبت در اکسیژن تولیدی خود را از طریق یک لیوان آب مقطر تامین می‌کند. این لیوان آب باید حتما توسط خود شما پر شود. همانطور که پیشتر گفتیم، آب مورد استفاده در این لیوان آب مقطر یا جوشانده شده است. استفاده از آب مقطر یا جوشانده از ایجاد باکتری و قارچ در مخزن جلوگیری می‌کند. باکتری‌ها و قارچ‌ها باعث ایجاد عفونت در اکسیژن تولیدی و عفونت دستگاه تنفسی فرد می‌شود.

– امکان اشتعال اکسیژن وجود دارد

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در استفاده از دستگاه اکسیژن‌ ساز به آن توجه کنید، خطر اشتعال اکسیژن است. اکسیژن به تنهایی قابل اشتعال نیست و به خودی خود مشتعل نمی‌شود. هنگامی که اکسیژن با یک جرقه کوچک یا شعله بسیار کم تماس داشته باشد، باعث آتش‌سوزی می‌شود و به عنوان سوخت عمل می‌کند. در هنگام استفاده از دستگاه اکسیژن‌ ساز باید حداقل 3 متر از وسایلی که باعث آتش‌سوزی می‌شوند فاصله داشته باشد. برای مثال می‌توان به سیگار روشن یا اجاق گاز اشاره کرد.

– تهویه مناسب را فراموش نکنید

این دستگاه را باید در اتاقی که تهویه مناسب دارد استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که در مواقعی که از دستگاه استفاده نمی‌کنید، آن را خاموش کرده‌اید.

– وسایل سنگین ممنوع است

هرگز بر روی دستگاه اکسیژن ساز وسایل سنگین قرار ندهید. این کار باعث آسیب‌های جدی به دستگاه می‌شود.

نکات ایمنی استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

در هنگام نصب و راه اندازی دستگاه اکسیژن باید به موارد ایمنی زیر  توجه کنید:

به هیچ وجه دستگاه را روی سطوح نرم قرار ندهید

از قرار دادن مواد آتش زا در کنار دستگاه اکسیژن ساز خودداری کنید

 هنگام بروز هشدار یا خطا، حتما با بخش خدمات پس از فروش شرکت، تماس بگیرید

به هنگام راه اندازی ، فقط تکنسین متخصص اجازه باز کردن روکش بدنه را دارد، زیرا خطر شوک الکتریکی و برق گرفتگی وجود خواهد داشت

به هنگام جدا سازی لوله اکسیژن، دستگاه را خاموش کنید. زیرا در صورت نزدیکی با مواد مشتعل ، امکان ایجاد آتش سوزی وجود دارد.

دستگاه اکسیژن ساز نباید در یک محیط بدون وجود جریان هوایی قرار داشته باشد

هرگز اکسیژن را بدون فیلتر یا زمانی که فیلتر ها خیس است، راه اندازی نکنید. اینکار دستگاه اکسیژن ساز را خراب میکند

از تمیز کردن دستگاه ، هنگام اتصال به برق ، خودداری کنید.

از استعمال دخانیات در کنار اکسیژن ساز دوری کنید

بعد از 6 ساعت کارکرد ، برای افزایش طول عمر دستگاه ، نیم ساعت به بیمار و دستگاه استراحت دهید

مشخصات و قیمت دستگاه اکسیژن ساز

اکسیژن ساز یک ابزار پزشکی است که از طریق تصفیه هوای محیط تولید اکسیژن میکند.

این دستگاه در دو نوع ثابت و پرتابل (متحرک) در منازل و مراکز درمانی وجود دارند.

اکسیژن سازها از تجهیزات ضروری پزشکی هستند که برای بیمارانی که از آمفیزم، بیماری انسداد ریه و دیگر بیماریهای تنفسی رنج میبرند، قابل استفاده است

همچنین بیماران ریوی، پونومی، آسمی، قلبی و حتی افراد سالم هم برای رفع خستگی میتوانند از این دستگاه استفاده کنند.

در هنگام خرید دستگاه اکسیژن ساز ، برند های دارای صلاحیت، اطمینان از سالم بودن دستگاه و انتخاب دستگاههایی که دارای خدمات پس از فروش هستند، مهم میباشد.

دقت لازم را داشته باشید که که بالا بودن قیمت کالا، تضمینی برای مرغوبیت آن دستگاه نیست.

خرید اکسیژن ساز خانگی

طراحی و تولید تجهیزات پزشکی در داخل کشور پیشرفت زیادی داشته است.  تکنولوژی ساخت دستگاه اکسیژن ساز هم اکنون در داخل کشور وجود دارد.  خرید اکسیژن ساز خانگی داخلی به عنوان یکی از موثرترین دستگاه های تنفسی موجود و بیشترین درخواست کننده را دارد.  با توجه به اینکه کیفیت و توان تولید اکسیژن دستگاه های ایرانی بسیار بالاست.

دستگاه اکسیژن ساز خانگی پرکاربردترین وسیله برای بیماران مبتلا به مشکلات تنفسی است.  این وسیله ، با دستگاه های تهویه مطبوع خانگی تفاوت دارد.  اکسیژن ساز دستگاهی برای تامین اکسیژن مورد نیاز بدن انسان است.  چنانچه به هر دلیلی تنفس طبیعی دچار اختلال شود ، پزشک استفاده از دستگاه اکسیژن ساز را توصیه می کند.  خرید اکسیژن ساز خانگی یک چالش جدی برای خریداران است.  در بسیاری از مواقع تشخیص دستگاه مناسب با نیاز بیمار ، دشوار است

نحوه خرید اکسیژن ساز خانگی

اکسیژن ساز خانگی باید دارای مشخصاتی باشد تا هنگام استفاده ، کاربری راحتی داشته باشد.  اکسیژن پلاس یک دستگاه با وزن کم است که به صورت ثابت در اتاق بیمار قرار می گیرد.  امکان حمل و نقل دستگاه در فضای داخل منزل به سادگی وجود دارد.  به طور معمول ، دستگاه در گوشه اتاق قرار می گیرد و انتقال اکسیژن از طریق لوله های هوا و ماسک تنفسی انجام خواهد شد.

برای خرید دستگاه اکسیژن ساز خانگی به این موارد دقت کنید:

ویژگی های ظاهری دستگاه و طراحی آن

 مصرف برق

طریقه انتقال اکسیژن

میزان تولید صدا

و توان تولید اکسیژن

باید دقت کنید که دستگاه اکسیژن ساز ، سرو صدای اضافی تولید نکند.

اکسیژن ساز خانگی بدون نیاز به استفاده از کپسول اکسیژن بوده و اکسیژن مورد نیاز بیمار را از هوای محیط دریافت می کند.

انتخاب دستگاه اکسیژن ساز متناسب با هر فرد

اگر به دنبال خرید دستگاه اکسیژن ساز باشید متوجه خواهید شد که مدل های بسیاری با قابلیت های متفاوت و در اندازه های گوناگون در بازار ارائه می شود. بیماران می توانند از دستگاه اکسیژن ساز پرتابل نیز استفاده کنند که قابل حمل هستند. در هنگام خرید دستگاه باید به نیازهایتان رجوع کنید. آیا می خواهید دستگاه قابل حمل باشد؟ انرژی کارآمدی داشته باشد؟ دارای خروجی مناسبی باشد؟

بدین ترتیب می توانید دستگاه اکسیژن ساز مورد نظر را خریداری کنید. شما باید طبق نیازی که به اکسیژن دارید دستگاه اکسیژن ساز انتخاب کنید. مهم آن است که تفاوت های اکسیژن ساز را بدانید و خروجی اکسیژن به نحوی باشد که بتواند جوابگوی نیاز شما باشد. درواقع پزشک میزان نیاز شما به اکسیژن را تعیین خواهد کرد و براساس آن دستگاه مورد نیاز نیز مشخص خواهد شد.

پس از آن که پزشک بررسی های لازم را انجام داد، میزان اکسیژن مورد نیاز بیمار بر اساس لیتر بر دقیقه محاسبه خواهد شد. پزشک میزان مصرف و زمان آن را تعیین خواهد کرد. بعضی بیماران که شدت عارضه در آن ها بیش تر است باید به طور مداوم از دستگاه اکسیژن ساز استفاده کنند. این افراد باید هم در منزل و هم خارج از منزل از دستگاه اکسیژن ساز استفاده کنند. لذا این افراد باید هم اکسیژن ساز خانگی و هم پرتابل را تهیه کنند.

بعضی از بیماران که مشکلات کم تری دارند تنها باید چند ساعت در روز از دستگاه اکسیژن ساز استفاده کنند. دستگاه اکسیژن ساز صرفا برای بیماران تنفسی نیست. در مواقعی ورزشکاران نیز به دلیل فعالیت بیش از حد به تنفس گاز اکسیژن نیاز پیدا می کنند. گاهی هم برای موارد مربوط به استراحت پوست و زیبایی مورد استفاده قرار می گردد. همچنین در سایت cpap اطلاعات کاملی است .

دستگاه اکسیژن ساز (Oxygen Concentrator) چیست؟

دستگاه اکسیژن ساز یا همان تغلیظ کننده (غلیظ کننده) اکسیژن یکی از مهمترین و ضروری ترین وسایل پزشکی خانگی می باشد که اکسیژن مورد نیاز بیماران را (بیمارانی که سطح اکسیژن یا SPO2 خون شان پایین است) با تغلیظ کردن هوای محیط به اکسیژن خالص به طور مستمر تامین می کند. توجه به این نکته حایز اهمیت می باشد که استفاده از دستگاه اکسیژن ساز بسیار ساده بوده و نیاز به تخصص ویژه ندارد.

امروزه با توجه به پیشرفت روزافزون فن‌آور ها، تکنولوژی های جدیدی گوی سبقت را در اختیار دارند که دارای ویژگی‌های خاصی همچون نداشتن اثرات تخریبی زیست محیطی و انواع آلودگی ها باشند همچنین از نظر اقتصادی دارای ارزش افزوده بالاتر باشند. یکی از فن‌آوری های جدید در سیستم اکسیژن‌سازی روش (PSA(Pressure swing adsorption  می باشد نقش اصلی را در این سیستم ، ترکیبی به نام زئولیت بازی می‌کند که دارای هزاران ویژگی منحصر به فرد می‌باشد.

هوایی که ما تنفس می کنیم شامل ۷۸% نیتروژن و ۲۱% اکسیژن و ۱% گازهای دیگر می باشد. دستگاه اکسیژن ساز با کمپرس کردن هوای داخل اتاق به مخازن زﺋولیت، نیتروژن موجود در آن را تحت شرایطی خاص (بر اساس اصل جذب سطحی نوسانی در فشار مشخص) جدا کرده و اکسیژن خالص مدیکال (پزشکی) بالای ۹۵% را در اختیار بیمار قرار می دهد. اغلب پزشکان مقدار اکسیژن مورد نیاز بیماران را با واحد لیتر در دقیقه (L/m (Liter Per Minute  در نسخه بیماران تجویز می کنند.

انواع دستگاه های اکسیژن ساز خانگی:

دستگا های اکسیژن ساز به دو صورت اکسیژن ساز ثابت و اکسیژن ساز قابل حمل (پرتابل) برای کاربردهای مختلف موجود می باشند.

  • اکسیژن ساز ثابت یا به اصطلاح اکسیژن ساز خانگی در ظرفیت های ۳ و ۵ و ۸ و ۱۰ لیتر در دقیقه تولید و عرضه می گردند (منظور از ۳ یا ۵ لیتر در دقیقه، ماکزیمم حجم و فلوی تولیدی دستگاه اکسیژن ساز می باشد.) که اکسیژن مورد نیاز بیماران را به صورت سیستم پیوسته یا Continuous تولید می کنند. با توجه به اینکه اکثر اکسیژن سازهای خانگی چرخ دارند جابجایی آنها از اتاقی به اتاق دیگر به راحتی امکان پذیر می باشد. همچنین بیماران می توانند با استفاده از سوند اکسیژن های بلند به راحتی در منزل تحرک داشته باشند.
  • نوع دیگر اکسیژن ساز قابل حمل یا به اصطلاح اکسیژن ساز پرتابل می باشند که جهت استفاده بیماران در بیرون از منزل در ظرفیت های ۲ و ۳و ۵ لیتر در دقیقه تولید و عرضه می گردند که اکثراً اکسیژن مورد نیاز بیماران را به صورت سیستم Impuls تولید می کنند. در این سیستم از سنسورهای فشار بسیار حساس داخل دستگاه استفاده شده است که دم و بازدم بیمار را تشخیص داده و در هنگام دم اکسیژن را خارج و در هنگام بازدم آن را قطع می نماید این تکنیک موجب صرفه جویی در مصرف انرژی دستگاه می گردد.

تفاوت این نوع اکسیژن ساز با نوع خانگی آن در اندازه و وزن دستگاه و نیز مجهز بودن به باتری شارژی داخلی می باشد در صورت متصل بودن به برق ۲۲۰ ولت شهری و یا ۱۲ ولت فندکی اتومبیل باتری شارژی داخل دستگاه شارژ می شود تا در مواقع مورد نیاز ، برق دستگاه را تامین نماید.

دستگاه اکسیژن ساز چه زمانی مورد نیاز می باشد؟

امروزه بسیاری از مردم از انواع بیماری های قلبی، ریوی و یا دیگر بیماری های تنفسی رنج می برند. تعداد قابل توجهی از این بیماران می توانند از درمان به کمک اکسیژن مکمل برای مراقبت های تنفسی در خانه، بیمارستان و یا در یکی از مراکز پزشکی بهره مند شوند. اکسیژن گازی است که ۲۱% هوای محیط پیرامون ما را فرا گرفته است. عملکرد درست بدن ما به این منبع ثابت هوا وابسته است. پزشک معالج شما، به دلیل آنکه بدن، خود قادر به دریافت اکسیژن کافی از محیط نیست، درمان با اکسیژن مکمل را تجویز می نماید.

بیمارانی که دارای نارسایی های ریوی از جمله بیماران COPD و پنومونی و ادم ریوی و … می باشند و به طور کلی می توان گفت بیمارانی که سطح اکسیژن خونشان SPO2)) از حالت عادی پایین تر است برای بالا بردن اکسیژن خون خود نیاز مبرم به اکسیژن تراپی دارند. ساعات استفاده از دستگاه را تنها پزشک مشخص می¬کند و این ساعات بین ۱ الی ۲۴ ساعت در روز می¬تواند باشد. به عنوان یک توصیه جدی این مهم را باید توجه کرد که پس از تجویز پزشک به سرعت باید از دستگاه اکسیژن ساز استفاده کرد.

دستگاه اکسیژن ساز از چه اجزایی تشکیل شده است؟

۱- فیلترها

فیلترهای ورودی دستگاه اکسیژن ساز ۲ نوع می باشد:

۱-۱ فیلتر اول از جنس پلی اورتان یا همان ابر صنعتی می باشد که وظیفه جذب گرد و غبار موجود در هوای ورودی را بر عهده داشته و قابل شستشو بوده و می باید هر هفته یکبار با آب معمولی بدون شوینده شسته و خشک شود .

۱-۲ فیلتر دوم یا همان فیلتر هپا (HEPA) از جنس کاغذی می باشد که اندازه و شکل های متفاوتی دارد که بستگی به مارک دستگاه اکسیژن ساز زمان تعویض متفاوتی دارند.

۱-۳ فیلتر خروجی از یک فیلتر آنتی باکتریال بوده که وظیفه حذف باکتری ها و ذرات میکرونی را دارد تا اکسیژن خروجی یک اکسیژن سالم و مدیکال جهت تنفس بیمار باشد.

۲- کمپرسور هوا

وظیفه کمپرسور مکش هوای محیط اطراف به درون دستگاه و کمپکت یا فشرده سازی آن می باشد.کمپرسور اکسیژن سازها اغلب پیستونی از نوع خشک یا Oil Free می باشند. هوا ی مکیده شده به درون دستگاه بعد از عبور از فیلترهای ورودی وارد کمپرسور شده و سپس تحت فشار مشخصی به درون سیلندرهای زئولیت هدایت می شود.

بیشترین میزان صدا و ارتعاش دستگاه های اکسیژن ساز به دلیل کارکرد کمپرسور می باشد به همین دلیل در ساخت دستگاه ها اغلب سعی می شود تا صدای کمپرسور کنترل شود و با روش هایی مثل درون باکس قرار دادن کمپرسور و یا سوار کردن آن بر روی فنر این کار را انجام می دهند. که روش دوم نسبت به روش اول برتر است زیرا قرار دادن کمپرسور درون جعبه به مرور زمان منجر به کاهش طول عمر آن می شود.

۳- شیر برقی یا دریچه متحرک:

این دریچه یک دریچه چهار مسیره است. از یک طرف رابط بین کمپرسور و سیلندرهای زﺋولیت بوده از طرف دیگر خروجی اکسیژن می باشد. هوای ورودی را به سیلندر های زﺋولیت رسانده از طرف دیگر کار خارج کردن نیتروژن از سیلندرها و خارج نمودن آن از دستگاه را انجام می دهد. به دلیل اینکه مرتب بین دو سیلندر زﺋولیت در حال سوئیچ کردن است به آن دریچه متحرک می گوییم.

۴- سیلندرهای زﺋولیت:

در دستگاه اکسیژن ساز دو سیلندر که از گرانول های زﺋولیت پر شده اند که وظیفه تخلیص گاز اکسیژن را بر اساس روش نوسانات جذب سطحی بر عهده دارند و عملکرد آن بدین گونه است که گاز نیتروژن را جذب کرده و گاز اکسیژن را از بین تخلخل های خود عبور می دهد. بعد از اینکه گرانول ها از گاز نیتروژن اشباع شدند تخلیص اکسیژن در این ستون متوقف و در ستون دیگر آغاز می شود و دستگاه شروع به خارج نمودن گاز نیتروژن از ستون می کند و مجددا فرایند تخلیص از نو آغاز می شود.

زئولیت( Zeolite ) یک ماده معدنی است که عمدتاً از آلومینوسیلیکات تشکیل شده و کاربرد تجاری عمده آن در صنایع به عنوان جاذب سطحی است. واژه زئولیت در اصل در سال ۱۷۵۶ توسط کانی شناس سوئدی اکسل فردریک کرونستد (Axel Fredrik Cronstedt) ابداع شد. نام زئولیت از ترکیب دو واژه یونانی ζέω (zéo) ، به معنی «جوش» وλίθος (lithos)، به معنای «سنگ» تشکیل شده‌است.

۵- مخزن اکسیژن:

بعد از تخلیص گاز اکسیژن و خارج شدن آن از سیلندرها گاز اکسیژن در یک مخزنی به نام مخزن اکسیژن ذخیره می شود و در اینجا میزان فشار اکسیژن توسط یک رگلاتور تنظیم و به سمت خروجی دستگاه هدایت می شود.

۶- فلومتر:

فلومتر شبیه به یک خط کش مدرج است که بر حسب لیتر بر دقیقه درجه بندی شده و وظیفه تنظیم گاز اکسیژن خروجی را بر حسب لیتر بر دقیقه (LPM) بر عهده دارد. فلومتر در قسمت خارجی دستگاه قرار دارد و کاربر می تواند با چرخاندن یک شیر آن را به راحتی تنظیم کند نکته بسیار مهم که قابل توجه هست اینکه در موقع کار دستگاه اکسیژن ساز شیر چرخان فلومتر را نباید آنقدر باز کرد که توپک داخل آن از خط قرمز بالای درجه بندی عبور کند.

۷- لیوان مرطوب کننده :

در قسمت خروجی دستگاه اکسیژن ساز، لیوان مرطوب کننده می باشد که اکسیژن خروجی از داخل آن عبور کرده و مرطوب می گردد . مقدار آب مورد نیاز لیوان مرطوب کننده اکسیژن ساز بر روی آن مشخص شده و نباید کمتر یا بیشتر از این مقدار آب در لیوان ریخت. آب مورد استفاده داخل لیوان مرطوب ساز بایستی فقط آب مقطر (یا آبی که از دستگاه تصفیه آب خانگی بدست می آید) ریخته شود و هر هفته یکبار سوراخهای نازل شلنگ داخل لیوان ،جرم زدایی شده (سرکه سفید) و یا توسط سوزن ، سوراخهای آن باز گردد.

نکته: برای استفاده بهینه از لیوان مرطوب کننده اکسیژن ساز و حفظ بهداشت باید آب لیوان هر روز و یا دو روز یکبار به صورت کامل تعویض شود.

دستگاه اکسیژن ساز چگونه کار می کند ؟

۱- هوای اطراف (هوای اتاق) در ورودی دستگاه ابتدا از فیلتر گرد و غبار و سپس فیلتر هپا عبور کرده و وارد کمپرسور پیستونی می شود. کمپرسور هوای ورودی را فشرده ساخته و به سمت سیلندر های زئولیت هدایت می کند.

۲- هوای وارد شده به ستون های زئولیت توسط گرانول های زئولیت به ترتیبی که گفته شد تجزیه می شود. مولکول های کوچک گاز اکسیژن از تخلخل ها عبور کرده و مولکول های بزرگتر نیتروژن جذب گرانول ها می شود. گاز اکسیژن خالص شده به سمت خروجی ستون هدایت می شود و گاز نیتروژن از طریق ورودی ستون برگشته و تخلیه می شود. کمپرسور ابتدا هوا را وارد یک ستون می کند تا کار تخلیص اکسیژن را انجام دهد. کمپرسور تا زمانی این کار را انجام می دهد که دانه های زئولیت این ستون از گاز نیتروزن اشباع شوند.

در این مرحله کمپرسور به سمت ستون دیگر سوئیچ کرده و هوا را وارد ستون بعدی می کند. در طی این فاصله که کمپرسور هوا را به ستون دوم می فرستد نیتروژن ستون اول از قسمت ورودی ستون تخلیه می شود تا ستون مجددا آماده دریافت هوا و خالص سازی اکسیژن شود و به این ترتیب این سیکل در دستگاه ادامه می یابد.

۳- گاز اکسیژن از خروجی ستون زئولیت خارج شده و از طریق دریچه های یک طرفه به سمت تانک اکسیژن که ذخیره کننده گاز اکسیژن است هدایت می شود در این تانک میزان فشار اکسیژن از طریق رگلاتورهای فشار تنظیم شده و مجددا از میان یک فیلتر عبور می کند و به سمت سنسور خلوص اکسیژن و فلومتر تنظیم جریان هدایت می شود.

۴- گاز اکسیژن رسیده به فلومتر تنظیم جریان پس از تنظیم جریان توسط کاربر به سمت خروجی دستگاه و لیوان مرطوب کننده و سپس نازل اکسیژن هدایت شده و توسط بیمار تنفس می شود.

راهنمای روشن کردن و استفاده از دستگاه اکسیژن ساز :

۱- ابتدا سیم برق دستگاه را به پریز برق شهری وصل نمایید. نکته: حتما از محافظ برق (مخصوص یخچال) جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به دستگاه به دلیل نوسانات برقی استفاده شود.

۲- مخزن آب مرطوب کننده (لیوان) را از آب مقطر پر کنید. میزان آب باید بین دو شاخص مشخص شده قرار گیرد. سپس مرطوب کننده را توسط مهره ای که روی آن قرار دارد به دستگاه اکسیژن ساز وصل نمایید و سوند تنفسی را به مرطوب کننده متصل نمایید.

۳- کلید خاموش/ روشن (ON/OFF) را در حالت روشن قرار دهید تا دستگاه روشن شود. در اکثر دستگاه ها برای مدت پنج ثانیه صدای بوقی شنیده می شود که نشان دهنده سلامت دستگاه می باشد.

۴- میزان خروجی اکسیژن را با توجه به تجویز پزشک بوسیله فلومتر دستگاه تنظیم نمایید. هرگز توپک داخل فلومتر از خط قرمز بالایی نباید عبور کند. اکنون دستگاه آماده کار می باشد.

۵- برای خاموش کردن دستگاه کلید خاموش/ روشن را در وضیعت خاموش قرار دهید.

شرایط نگهداری دستگاه اکسیژن ساز :

هر دستگاهی نیاز به نگهداری دارد و دستگاه اکسیژن ساز نیز از این قاعده مستثنی نیست با این تفاوت که این دستگاه نیازمند نگهداری کمتری می¬باشد. نکات مهم به شرح ذیل می باشد:

۱- از قرار دادن دستگاه در محیط های پر گرد و غبار، کنار پنجره ها، روی فرش و موکت که ایجاد پرز می کنند خودداری فرمایید.

۲- از قرار دادن دستگاه نزدیک پرده، رادیاتور، بخاری، شومیآموزش نصب و راه اندازی دستگاه سی پپ و اتو سی پپ (Auto Cpap , Cpap)

نه و غیره خودداری فرمایید. (حداقل فاصله ۳ متر)

۳- از قرار دادن دستگاه در محیط خارج از محیط اتاق (حیاط، تراس) خودداری فرمایید.

۴- دستگاه را از تابش مستقیم نور خورشید دور نگهدارید. (جلوی پنجره گذاشته نشود)

۵- اطراف دستگاه بایستی حداقل ۲۵ سانتیمتر نسبت به دیوار و اثاث دیگر فاصله داشته باشند.

۶- این دستگاه برای تولید اکسیژن نیاز به هوا دارد پس از قرار دادن آن در محیط های بسته مانند کمد و غیره که از نظر مکش هوا دستگاه را دچار مشکل می کند خودداری فرمایید.

۷- همیشه دستگاه اکسیژن ساز را در حالت ایستاده قرار دهید.

۸- برای تمیز کردن کابینت دستگاه ابتدا آن را از پریز برق بیرون آورده و از پارچه یا ابر مرطوب آغشته به مواد پاک کننده رقیق استفاده نمایید و از ر

یختن آب و حلال های نفتی بر روی دستگاه خودداری نمایید.

۹- برای استفاده بهینه از لیوان مرطوب کننده اکسیژن ساز و حفظ بهداشت باید آب لیوان هر روز و یا دو روز یکبار به صورت کامل تعویض شود.

۱۰- لطفا لیوان مرطوب کننده را هر هفته با آب و سرکه سفید شستشو دهید.

۱۱- در بعضی مدل های اکسیژن ساز فیلترهای خارجی برای ورودی هوای کمپرسور تعبیه شده است باید توجه کرد که این فیلترها حداقل هفته¬ای یک بار با آب شسته شده و کاملا خشک در سر جای خود قرار گیرند. فیلترهای داخلی دستگاه حتما باید توسط سرویسکار مجاز تعویض کردند.

۱۲- سوند اکسیژن باید از هرگونه گره خوردگی و پارگی دور بماند.

۱۳- دستگاه های اکسیژن ساز به گونه¬ای طراحی شده اند که بتوانند در ۷ روز هفته ۲۴ ساعت روشن باشند اما برای بیشتر استفاده کردن از دستگاه بهتر است پس از گذشت ۷-۸ ساعت دستگاه به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه خاموش شود. پس از ۲۰ الی ۳۰ دقیقه بیمار می¬تواند دوباره برای بازه زمانی ۷-۸ ساعته از دستگاه استفاده نماید. برای بیمارانی که دچار مشکل حاد ریوی هستند پیشنهاد می¬شود تا در زمان استراحت دستگاه از کپسول اکسیژن استفاده نمایند.

نظافت اکسیژن ساز خانگی:

۱- برای تمیز کردن کابینت دستگاه ابتدا آن را از پریز برق بیرون آورده و از پارچه یا ابر مرطوب آغشته به مواد پاک کننده رقیق استفاده نمایید و از ریختن آب و حلال های نفتی بر روی دستگاه خودداری نمایید. بهتر است هر ۲ هفته یکبار بدنه دستگاه را تمیز کنید.

۲- کانولای بینی یا سوند اکسیژن را روزانه با یک دستمال مرطوب کاملا تمیز کنید. این وسیله به شدت در معرض آلودگی محیط قرار دارد و می تواند مشکل ساز باشد. لازم است تا نسبت به تعویض کانولای بینی به صورت هفتگی اقدام شود.

۳- فیلتر ورودی دستگاه اکسیژن ساز وظیفه جذب گرد و غبار موجود در هوای ورودی را بر عهده داشته و قابل شستشو بوده و می بایستی هر هفته یکبار با آب معمولی بدون شوینده شسته و خشک شود.

۴- لیوان مرطوب کننده اکسیژن یکی از ضروری ترین بخش های دستگاه اکسیژن ساز است که حتما باید به صورت مرتب تمیز شود. آلودگی لیوان رطوبت ساز مستقیما با هوای دمیده شده در ارتباط است. لیوان مرطوب کننده را هر هفته با آب و سرکه سفید شستشو دهید.

مزایای استفاده از دستگاه اکسیژن ساز نسبت به روش سنتی:

۱- اطمینان از خلوص بالای اکسیژن در دستگاه اکسیژن ساز (حدود ۹۵% )

۲- تولید اکسیژن مدیکال (بهداشتی) و بدون بو به روش فیلترینگ ضد باکتری در دستگاه اکسیژن ساز

۳- تولید اکسیژن به صورت سیستم Continuous یا پیوسته

۴- تولید اکسیژن مرطوب و خشک

۵- کسر هزینه های خرید کپسول ، مانومتر ، نگهداری ، تعمیرات ، حمل و نقل ، شارژ کپسول

۶- جلوگیری از بروز احتمالی خطر انفجار در کپسولها

۷- احساس آرامش روحی و روانی بیماران

۸- قابلیت حمل آسان دستگاه اکسیژن ساز

دکمه بازگشت به بالا