مجله جامعهمجله کسب و کار

معرفی انواع صفحه برش فرز و کاربرد آنها

معرفی انواع صفحه های برش

یکی از بهترین روش ها برای برش انواع آهن، استیل، سنگ، سرامیک، چوب و … به صورت کارگاهی و خانگی استفاده از صفحه های برش مانند صفحه گرانیت بر می باشد. صفحه های برش دارای تنوع بسیار زیادی هستند، در ادامه این مقاله از سری مقالات تخصصی صنعت برش تیغ اره دات کام ما شما را با نحوه عملکرد، انواع جنس ها و انواع صفحه های برشی آشنا خواهیم کرد.

نحوه عملکرد انواع صفحه گرانیت بر

صفحه های برشی از دانه های ریز سایشی تشکیل شده اند که هنگام چرخش صفحه با قطعه کار برخورد کرده و با ایجاد سایش و اصطکاک عملیات برشکاری را انجام می دهند، دانه های سایشی پس از کند شدن از صفحه جدا شده و با دانه های تیز جدید جایگزین خواهند شد. صفحه های برش قابلیت نصب بر روی انواع دستگاه فرز، مینی فرز، دستگاه های پروفیل بر و … را دارا می باشند.

بهترین صفحه گرانیت بر | صفحه گرانیت بر بزرگ

جنس صفحه های برش

بطور معمول صفحه های برشی از ترکیب چسب و رزین و دانه های سایشی تولید می شوند، نوع و اندازه دانه های سایشی، نوع چسب و رزین استفاده شده در صفحه های برشی تعیین کننده کاربرد اصلی آنها می باشد، بطور معمول دانه های صفحه های برشی از اکسید آلومینیوم، اکسید آلومینیوم و زیرکونیوم، سرامیک اکسید آلومینیوم، کاربید سیلیکون و … می باشد.

دانه اکسید آلومینیوم: مناسب برای برش و لایه برداری از آهن و فولاد

 دانه اکسید آلومنیوم و زیرکونیوم: مناسب برای برش و لایه برداری از فولاد های سخت

دانه کاربید سیلیکون: مناسب برای لایه برداری از انواع فولاد سخت و برش انواع لاستیک، پلاستیک، سنگ و انواع مواد غیر آهنی

 سرامیک اکسید آلومنیوم: قویترین دانه سایشی بوده و مناسب برای لایه برداری و برش فلزات خیلی سختمی باشد.

اندازه دانه های سایشی

شماره های حک شده بر روی صفحه های برش، نشان دهنده سایز دانه های سایشی می باشد، هر چه دانه های سایشی ابعاد بزرگتری داشته باشد زبرتر و برای لایه برداری و برش هایی که نیاز به ظرافت و سطح برش صاف ندارند مناسب می باشد و هر چه سایز دانه های سایشی کوچک تر باشد صفحه برش نرم تر و مناسب برای لایه برداری ها ظریف و برشکاری هایی که نیاز به کیفیت سطح برش عالی دارند مورد استفاده قرار میگیرند.

⚫ هرچه شماره های 10درج شده بزرگتر باشد نظیر 10 – 16 – 24 به معنی درشت و زبر بودن دانه ها و هرچه شماره های بزرگتر باشد نظیر 70 – 100 – 180 – 200 دانه های ریز تر و نرم تر می باشند.

سایز های استاندارد صفحه های برشی

از پرکاربردترین قطر های استاندارد صفحه های برش می توان به قطر های 115 – 125 – 150 – 180 – 210 – 230 – 250 – 300 – 350 اشاره نمود، ضخامت صفحه های برشی با توجه به متریال برشی متفاوت می باشد.

⚫ بطور معمول صفحه های استیل بر دارای ضخامت 1 میلیمتر و یا کمتر، صفحه های فلز بر بین 2 تا 3 میلیمتر، صفحه سایش ها و مینی فلاپ ها ضخامت 4 تا 5 میلیمتر را دارا می باشند.

انواع صفحه های برشی از لحاظ کاربرد

صفحه های استیل بر

صفحه های استیل بر دارای کمترین ضخامت بین صفحه های برش می باشند نهایت ضخامت صفحه های استیل بر در مدل های خاص 2 میلیمتر می باشد، از صفحه برش استیل می توان برای برش و لایه برداری از انواع فولاد سخت نظیر استیل (ضخامت کم) استفاده نمود، یکی از نشانه های مهم در صفحه های استیل بر صاف بودن کل صفحه برش می باشد. (دیگر صفحه های برش در مرکز دارای برآمدگی می باشند)

صفحه آهن بر

مناسب برای برش انواع لوله و پروفیل آهنی با ضخامت کم هستند و بطور معمول در قطر های 115، 180، 210 و 230 تولید می شوند، ضخامت صفحه های برش آهن بطور معمول بین 1 تا 2 میلیمتر می باشد.

صفحه های ساب و سایش

یکی از بهترین روش های برای گرفتن پلیسه و صاف کردن محل برش استفاده از صفحه های ساب و سایش می باشد، قطرهای پرکاربرد صفحه های ساب و سایش 115 – 180 و 230 می باشد.

صفحه های پروفیل بر

یکی از پرکاربردترین صفحه های برشی صفحه پروفیل بر می باشد، صفحه های پروفیل بر بر روی دستگاه های مخصوص برش پروفیل نصب می شوند و از انها میتوان برای برش انواع لول, قوطی و پروفیل های ساختمانی استفاده نمود، سایز های پرکاربرد صفحه های پروفیل بر 300 و 355 میلیمتر می باشد.

صفحه های سنگ بر

صفحه های سنگ بر همانند صفحه های آهن بر در قطر های 115، 180، 210 و 230 میلیمتر تولید می شوند، ضخامت صفحه های سنگ بر هم بین 1.5 تا 2.5 میلیمتر می باشد.

صفحه های سرامیک بر

صفحه های سرامیک بر هم همانند صفحه های برشی فیبری از طریق سایش عملیات برشکاری را انجام می دهند، اما برخلاف صفحه های برش فیبری فقط جنس لبه های صفحه های سرامیک بر دانه های سایشی بوده و از طریق جوش دادن در لبه های صفحه برش قرار گرفته اند، پرکابردترین قطر صفحه های سرامیک بر 115 – 180 و 230 میلیمتر می باشد.

صفحه های بتن بر

صفحه های برشی بتن هم همانند صفحه های سرامیک بر دارای لبه الماسه هستند اما به صورت یکپارچه نبود و به صورت دندانه دار سگمنت می باشند، قطر های پرکاربرد صفحه های بتن بر از 300 تا 750 میلیمتر می باشد.

صفحه های آسفالت بر

همانند صفحه های بتن بر دارای سگمنت بوده و برای برش انواع آسفالت مناسب می باشند، صفحه های آسفالت بر بطور معمول در سایز های 350 – 400 – 450 – 500 -550 -600 – 650 و 700 تولید می شوند. (صفحه های آسفالت بر در سایز های بسیار بزرگ نظیر 1200 میلیمتر هم برای کارهای صنعتی تولید می شوند)

صفحه های سنباده

صفحه های سنباده قابل نصب بر روی انواع فرز و مینی فرز هستند و مناسب برای لایه برداری و سنباده کاری بر روی انواع سطوح می باشند، زبری و نرمی صفحه های برش نوع سنباده کاری آن را مشخص می نماید.

صفحه های مینی فلاپ

مینی فلاپ ها هم مانند صفحه های سنباده قابلیت نصب بر روی انواع فرز و مینی فرز را دارا می باشند، مینی فلاپ ها از پندین سنباده که به صورت مورب بر روی یکدیگر قرار گرفته شده اند تشکیل شده است، تفاوت مینی فلاپ ها با صفحه های سنباده عملکرد سایشی و راحتی کاربر می باشد.

نکات ایمنی کار با صفحه های برشی

نکات و تجهیزات ایمنی کار با تیغ اره های دیسکی و صفحه های برشی

⚠ حتماً قبل از شروع به کار از تجهیزات ایمنی نظیر دستکش ایمنی، محافظ گوش، عینک و کفش ایمنی استفاده نمایید.

⚠ به هیچ عنوان از داروهایی که باعث کاهش سطح هوشیاری شما می شود استفاده نکنید.

⚠ هنگام استفاده از صفحه های برشی حتماً حداکثر میزان دور صفحه برشی را با حداکثر دور دستگاه خود مقایسه نمایید.

⚠ هنگام برش حتماً فشار یکنواخت به قطعه کار وارد نمایید. و از ضربه زدن ناگهانی خودداری نمایید.

⚠ به هیچ عنوان تجهیزات ایمنی نصب شده بر روی دستگاه را بر ندارید.

⚠ به جهت چرخش صفحه برش دقت داشته باشید تا جرقه های ایجاد شده به سمت شما پرتاب نشود.

⚠ به هیچ عنوان از صفحه برشی بزرگتر از سایز استاندارد دستگاه خود استفاده نکنید.

⚠ از صفحه های برشی ترک خورده به هیچ عنوان استفاده نکنید.

⚠ پیچ نصب را بیش از اندازه سفت نکنید.

⚠ برای هر برشی از صفحه مخصوص همان برش استفاده کنید.

منبع: ebay.com

دکمه بازگشت به بالا