کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال یا به اصطلاح ولت

کیف پول ارز دیجیتال یا والت چیست؟

والت Wallet یا کیف پول ارز دیجیتال cryptocurrency wallet برای نگهداری ارزهای دیجیتال استفاده می شود. کریپتو ولت را برای تراکنش های ارز دیجیتال ذخیره می کند. این کلیدها امکان دریافت یا ارسال ارز دیجیتال مانند توکن های غیر مثلی را برای کاربران فراهم می کنند. کلید خصوصی مانند رمز کارت بانکی است که امنیت کاربر را تامین می کند و کلید عمومی مانند شماره حساب است که امکان دریافت رمزارز از سایر کاربران را می دهد.

کیف پول ارز دیجیتال انواع مختلفی دارد که در حالت کلی به سه دسته نرم افزاری، سخت افزاری و کاغذی تقسیم می شود.

در واقع کیف پول ارز دیجیتال مانند یک کیف پول واقعی برای نگهداری، پرداخت و دریافت دارایی ها استفاده می شود. البته کیف پول رمز ارز علاوه بر ذخیره سازی کلیدها، اغلب قابلیت رمزگذاری یا امضای اطلاعات را نیز به کاربران خود ارائه می دهد.

انواع کیف پول رمز ارز

بلاگ ولت سنتر کیف پول ارز دیجیتال انواع مختلفی دارند که می توانند حضانتی یا غیر حضانتی باشند. در کیف پول حضانتی سرویس دهنده کلید خصوصی کیف پول را در اختیار دارد، به عنوان مثال کیف پول صرافی یک کیف پول حضانتی است زیرا دارایی های کاربر را به صورت امانی نگه می دارد. اما در کیف پول های غیرحضانتی کنترل کامل دارایی در اختیار خود کاربران است و هر زمان که بخواهند می توانند به آن دسترسی داشته باشند. در حالت کلی هر یک از کاربران بنابر نیازهای خود یکی از آن ها را انتخاب می کنند.

کیف پول ها هریک ویژگی ها و قابلیت های متعددی دارند. رابط کاربری، میزان امنیت، نحوه و شرایط دسترسی، پشتیبانی از ارزهای مختلف، قابلیت های مربوط به مبادلات درون سیستمی و ویژگی های متعدد دیگر، نکاتی هستند که کیف پول ها را از یکدیگر متمایز می کنند. در حالت کلی کیف پول های ارز دیجیتال را می توان به دسته های زیر تقسیم کرد:

کیف پول گرم یا نرم افزاری

کیف پول ارز دیجیتال گرم Hot Wallet بر روی سیستم های رایانه ای شخصی و تلفن همراه نصب می شوند. این والت ها تمامی اطلاعات کاربران را به صورت آنلاین ذخیره می کنند. به دلیل ذخیره سازی آنلاین اطلاعات و دارایی ها این سیستم ها عاری از خطر حمله نیستند. هنگام انتخاب ، در مورد شرکت سازنده ی آن تحقیقات لازم را انجام دهید. مدل های مختلف کیف پول های گرم عبارت است از:

کیف پول دسکتاپ

این کیف پول ارز دیجیتال در سیستم های رایانه ی شخصی نصب می شوند و فقط از این دستگاه ها قابل دسترسی هستند. البته به تازگی برخی از این والت ها امکان دسترسی از تلفن همراه را نیز برای کاربران فراهم کرده اند. به طور کلی، کیف پول دسکتاپ ترکیب خوبی از امنیت و راحتی را ارائه می دهد. اما یادآوری این نکته حائز اهمیت است که اگر یک هکر بتواند از راه دور به دستگاه شما نفوذ کند، می تواند به کیف پول شما نیز دسترسی پیدا کند.

کیف پول های دسکتاپ به سرعت به یک کیف پول بیت کوین پر طرفدار و سایر رمز ارزها تبدیل شدند. یکی از دلایل محبوبیت کیف پول های دسکتاپ ارز دیجیتال، دسترسی آسان و سریع به آن هاست. اغلب کیف پول های دسکتاپ محیطی ساده و کاربر پسند دارند و حتی کاربران مبتدی می توانند به راحتی از آن ها استفاده کنند. همچنین والت های دسکتاپ، این امکان را برای کاربران فراهم می کنند تا کنترل کاملی بر ارزهای دیجیتال خود از طریق کلید های عمومی یا خصوصی داشته باشند.

مزایا: استفاده آسان ـ دسترسی سریع ـ نسبتاً امن

معایب: زمانی که دستگاه شما به اینترنت متصل می شود، ممکن است کیف پول شما هک شود.

امن ترین کیف پول ارز دیجیتال | بهترین کیف پول سخت افزاری

کیف پول موبایل

کیف پول موبایل بسیار شبیه به کیف پول دسکتاپ است، زیرا این کیف پول ارز دیجیتال مستقیماً روی دستگاه تلفن همراه فرد نصب می شود. با نصب برنامه کیف پول روی تلفن همراه، می توانید به این کیف پول دسترسی پیدا کنید. همان طور که از نام آن نیز آشکار است، کیف پول های موبایل این امکان را برای کاربران فراهم می کنند تا ارزهای دیجیتال را در تلفن های همراه خود ذخیره کنند. این پویایی به این معناست که کاربران علاوه بر ذخیره آسان ارزهای دیجیتال، می توانند از این ارزها برای پرداخت خریدهای روزانه در مکان هایی که از رمز ارزها پشتیبانی می کنند نیز استفاده کنند.

مزایا: استفاده و دسترسی بسیار آسان و سریع ـ انجام خریدهای روزانه با بیت کوین به آسانی

معایب: به دلیل آنلاین بودن ایمنی پایینی دارند و ممکن است نتوانید کلید های خصوصی را کنترل کنید. نقطه ضعف بالقوه کیف پول موبایل نسبت به سایر انواع کیف پول ها، متکی بودن به روزرسانی های مداوم توسط سازنده برنامه است. در صورت گم یا ربوده شدن تلفن همراه کیف پول شما در معرض خطر قرار می گیرد.

  کیف پول تحت وب

کیف پول تحت وب یا آنلاین دارای کمترین سطح امنیت است ولی برای ارسال ارز دیجیتال به شخص دیگر بالاترین سطح راحتی را دارد. شما به راحتی می توانید از هر دستگاه یا مرور گر اینترنتی، به کیف پول های آنلاین دسترسی پیدا کنید. نکته قابل توجه در مورد کیف پول تحت وب این است که ارائه دهنده این نوع کیف پول ارز دیجیتال، کنترل کاملی بر روی آن دارد و ارزهای دیجیتال مبادله شده در سرور مرکزی این مجموعه ها ذخیره می شوند؛ در صورتی که یک هکر بتواند به این سرورها دسترسی پیدا کند به کیف پول کاربران و دارایی و اطلاعات آن ها هم دسترسی خواهد داشت. در نظر داشته باشید کیف پول صرافی نیز نوعی از این دسته از ولت ها محسوب می شوند.

مزایا: دسترسی آسان ـ رابط کاربری با طراحی بصری خوب و ساده

معایب: داشتن حداقل سطح امنیتی ـ حتی ممکن است نتوانید کلیدهای خصوصی خودتان را کنترل کنید.

کیف پول سرد یا سخت افزاری

برخلاف کیف پول های گرم، دارایی و اطلاعات کاربران را به صورت آفلاین ذخیره می کند و برای ذخیره سازی نیازی به اینترنت ندارد. این دستگاه تنها در صورتی که نیاز به انتقال وجه داشته باشید به اینترنت متصل می شود. کیف پول های سخت افزاری، ابزاری فیزیکی و به شکل فلش مموری هستند که مطمئن ترین و امن ترین روش ذخیره سازی رمز ارزها به حساب می آیند. این کیف پول های غیرامانی، دستگاه هایی محسوب می شوند که به طور ویژه و اختصاصی برای نگهداری آفلاین و ایمن ارزهای دیجیتال طراحی می شوند. البته باید تمام موارد امنیتی برای رعایت شود. نکتۀ قابل توجه در مورد کیف پول سخت افزاری این است که این نوع از کیف پول ارز دیجیتال رایگان نیست و برای استفاده از آن ها نیاز است که هزینه ای را پرداخت کنید.

مزایا: مطمئن ترین گزینه برای نگهداری ارزهای دیجیتال

معایب: گران بودن، پویایی پایین

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی نسبت به سایر انواع کیف پول ارز دیجیتال از ارزش کم تری برخوردار است. در این نوع از کیف پول کد خصوصی هر کوین را می توان روی کاغذ چاپ و نگه داری کرد زیرا در این روش، کلیدها به هیچ سروری متصل نیستند. این فرآیند توسط نرم افزار مدیریت می شود. زمانی هم که نیاز به انتقال وجه دارید، می توانید به سادگی کلیدها را وارد یک نرم افزار یا کیف پول تحت وب کنید، یا حتی ساده تر از آن، فقط کد QR چاپ شده را اسکن کنید. به دلیل خطراتی که این روش دارد، ذخیره ارز دیجیتال در تقریباً منسوخ شده تلقی می شود. اما این کیف پول نیز به طور صد در صدری بی نقص نیست. کاغذهای حاوی کلیدهای خصوصی و عمومی به دلیل فیزیکی بودن در اثر مخرب ها فیزیکی ممکن آسیب ببینند و از دسترس خارج شوند. همچنین میزان دسترسی و کارکردن با این والت ها به نسبت نسخه های دیجیتالی دشوارتر است و بسیاری از کاربران ترجیح می دهند برای دسترسی و کارایی آسان تر از کیف پول های دیجیتالی استفاده کنند.

مزایا: غیر قابل هک بودن کاغذ

معایب: گم شدن، احتمال سرقت و تخریب فیزیکی ـ دسترسی و کارایی دشوار

کیف پول چند امضایی

به طور کلی «چندامضایی» یک طرح دیجیتال است که به گروهی از کاربران این امکان را می دهد که بتوانند یک سند را امضا کنند. معمولاً، یک الگوریتم چند امضایی، یک امضای مشترک را به وجود می آورد. این امضای مشترک، بسیار متراکم تر از مجموعه ای از امضاهای جداگانه از طرف تمام کاربران است. «چندامضایی» امنیت مضاعفی به روند نقل و انتقال رمزارزها می دهد. از این رو طرح دیجیتال چند امضایی عموماً برای کیف پول های ارزهای دیجیتال به کار می رود.

سازوکار جالبی دارند. آن ها از تمام کاربرانی که در شکل گرفتن این کیف پول ارز دیجیتال دخیل بوده اند، می خواهند تا پیش از اینکه هرگونه نقل و انتقالی اتفاق بیفتد، با آن تراکنش موافقت کنند. به بیان دیگر، کیف پول چند امضایی نوعی از کیف پول های رمزارزها هستند که برای ورود به آن ها و ارسال یک معامله به دو یا بیش از دو کلید خصوصی نیاز است. در روش ذخیره سازی «storage method» چندین امضای رمزنگاری شده برای دسترسی به کیف پول لازم است.

کیف پول غیرمتمرکز

برای شناخت باید ابتدا کیف پول متمرکز را بشناسیم. در کیف پول های متمرکز، کلید خصوصی علاوه بر اینکه در اختیار فرد است، در اختیار شخص ثالثی هم قرار دارد! یعنی به جز مالک حساب، شخص دیگری هم به عنوان واسطه به حساب دسترسی دارد. این نوع کیف پول بیشتر در صرافی ها استفاده می شود. صرافی هایی مثل بایننس کیف پول های متمرکزی دارند که به کاربران اجازه می دهد سرمایه شان را مدیریت کنند. علاوه بر دسترسی شخص ثالث به کیف، او به تمام فرمان هایی که به سیستم می دهید، مثل انتقال یا دریافت دارایی نیز نظارت دارد

دکمه بازگشت به بالا