اقتصادیمجله کسب و کار

شرایط احراز شغل آتش نشانی

پیش از هرگونه اقدامی جهت استخدام آتش نشان باید با شرایط و ضوابط این شغل آشنا شوید و اطلاعات را بدست آورید. برای خرید لباس اتش نشانی به وبلاگ فروشگاه تدبیر پاسارگاد نواور سر بزنید.

آتش نشان کیست | حقوق آتش نشانی سال ۱۴۰۰ نی نی سایت

سازمان آتش نشانی در ایران به عنوان یک سازمان دولتی، زیر نظر مستقیم شهرداری هر شهر با هدف حفاظت از جان و مال هموطنان فعالیت می‌کند. به طور کلی این سازمان مسئولیت مقابله با کنترل حریق، آتش و سوانح را برعهده دارد. با توجه به حوادث جبران ناپذیر حوادث طبیعی و غیرطبیعی و آتش سوزی‌های ویران کننده به منظور به حداقل رسیدن خسارات جانی و مالی، بر اساس موقعیت جغرافیایی و تراکم جمعیت و املاک مسکونی و اداری در تمامی شهرهای کشور چندین ایستگاه آتش نشانی ساخته و فعالیت می‌کنند.

در صورتی ایستگاه‌های آتش نشانی می‌توانند در عملیات مختلف میزان خسارت‌های مالی و جانی را در اثر حوادث گوناگون به حداقل برسانند که از آتش نشانان خبره و کاربلد بهره‌مند باشند. ما در این مقاله از به طور کامل با استخدام آتش نشان آشنا خواهید شد.

وظایف آتش نشان

افرادی که قصد دارند شغل آتش نشانی را برای فعالیت انتخاب کنند باید با یکسری از وظایف و مسئولیت‌های این شغل آشنایی داشته باشند. در ادامه به برخی از وظایف آتش نشان می‌پردازیم:

 1. حمل ابزارهای لازم برای خاموش کردن آتش تا محل حادثه
 2. نجات مصدومان و آسیب دیدگان در حوادث مختلف از جمله گیر کردن زیر آوار، آتش سوزی، آسیب دیدگی با دستگاه هایی مانند دستگاه برش، چرخ گوشت، حلقه های فلزی، سقوط در چاه و…
 3. تهیه گزارش روزانه از نحوه عملکرد
 4. برگزاری دوره‌های آموزشی برای ارگان‌ها و مدارس
 5. بازرسی ساختمان‌های در حال ساخت و چک کردن رعایت مسائل ایمنی در پروژه در حال انجام
 6. مقابله با حوادث مواد شیمیایی خطرناک

روش‌های استخدام آتش نشان

افراد علاقمند به آتش نشانی از دو طریق می‌توانند وارد این شغل شوند. اولین روش برای استخدام در آتش نشانی، تحصیل در مقطع دبیرستان در رشته‌های ایمنی و شاخه کار و دانش، دوره کاردانی و یا کارشناسی در گرایش‌های مدیریت عملیات و پیشگیری و دوره کارشناسی ارشد در گرایش مدیریت عملیات و پیشگیری است.

این دسته از علاقمندان در صورتی که از مدارک تحصیلی بالایی برخوردار باشند، می‌توانند در سمت‌هایی از جمله افسر آتش نشان، افسر ارشد آتش نشان و رئیس ایمنی و آتش نشانی در سازمان آتش نشانی فعالیت کنند. دومین روش برای استخدام در آتش نشانی، شرکت در آزمون استخدامی آتش نشانی بر اساس شرایط عمومی و اختصاصی است.

شرایط استخدام آتش‌نشان از طریق آزمون

در صورتی که فرصت تحصیل در رشته‌های مرتبط با آتش نشانی را پیدا نکردید می‌توانید از طریق آزمون شانس خود را برای استخدام در آتش نشانی امتحان کنید. سازمان آتش نشانی همه ساله بر اساس نیاز تمامی ایستگاه ها، با برگزاری آزمون ورودی، اقدام به جذب نیرو می کند. آن دسته از افرادی که از طریق آزمون قصد دارند وارد این شغل شوند، باید از یکسری شرایط بر اساس قوانین برخوردار باشند که در ادامه بررسی آنها می پردازیم. لازم به ذکر اطلاعیه برگزاری آزمون استخدامی آتش نشانی از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی اطلاع رسانی می شود.

شرایط عمومی استخدام آتش نشان

 • تابعیت و اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی ایران و متدین به یکی از ادیان رسمی کشور یکی از اولین شروط تمامی سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی به شمار می‌آید.
 • یکی دیگر از شروط لازم برای استخدام در سازمان آتش نشانی، دارا بودن مدرک تحصیلی است. آقایانی که قصد دارند وارد این شغل شوند باید دارای حداقل مدرک تحصیلی دیپلم باشند. در خصوص بانوان علاقمند برای اشتغال در این سازمان نیز دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی از الزامات عمومی به شمار می آید.
 • این دسته از افراد پیش از هرگونه اقدامی برای استخدام، باید در یکی از رشته‌های عمران، معماری، مکانیک، صنایع، حقوق، روانشناسی، مدیریت صنعتی، بازرگانی، برق، جامعه شناسی، بهداشت حرفه ای و فارغ التحصیلان رشته‌های کارشناسی مرکز علمی و کاربردی آتش نشانی، ایمنی و خدمات شهری شهرداری تهران، دارای مدرک کارشناسی باشند.
 • عدم اشتهار به فساد اخلاقی و نداشتن پیشینه کیفری (سوء سابقه موثر) برابر گواهی مراجع ذیصلاح شرط دیگر استخدام در سازمان آتش نشانی است.
 • آقایان متقاضی شرکت در آزمون استخدامی آتش نشانی باید دارای کارت پایان خدمت یا کارت معافیت غیر پزشکی نظام وظیفه عمومی باشند.
 • یکی از الزامات استخدام آتش نشان، برخورداری از سلامت کامل جسمانی و روانی و توانایی لازم برای انجام کار است.
 • این دسته از داوطلبان جهت شرکت در آزمون، هیچ گونه ممنوعیت استخدامی در دستگاه های اجرایی را نباید داشته باشند.

شرایط اختصاصی استخدام آتش نشان

داوطلبان آقا جهت استخدام در آتش نشانی باید حداقل ۱۶۵ سانتیمتر قد و داوطلبان خانم نیز باید حداقل ۱۶۰ سانتیمتر قد داشته باشند.

یکی از شرایط اختصاصی استخدام در این سازمان، دارا بودن شرایط بومی است. داوطلبان جهت شرکت در این آزمون باید یکی از شرایط زیر را داشته باشند:

 1. داوطلب حداقل ۴ سال از سنوات تحصیلی (دبیرستان و یا دانشگاه) را به صورت متوالی یا متناوب در شهر مورد تقاضا برای استخدام طی کرده باشد.
 2. همسر و فرزندان تحت تکفل کارمندان رسمی و پیمانی دولت و یا نیروهای مسلح (صرفاً شاغلین) که شهر محل خدمت فعلی با شهر مورد تقاضا برای استخدام یکسان باشد.
 3. حداقل ۱ سال سابقه سکونت دائم داوطلب در استان محل سکونت
 4. فرزندان شهداء، مفقودین، جانبازان ۲۵% به بالا و آزادگان، همسر و فرزندان رزمندگان با سابقه حداقل ۶ ماه حضور در جبهه از سهمیه قانونی برخوردار و دارندگان مدال طلای مسابقات جهانی در شرایط مساوی، از اولویت برخوردار می باشند.

شرایط اختصاصی استخدام آتش نشانی 1402

آزمون استخدامی آتش نشانی در سال 1402 نیز برگزار شده و برگزاری آزمون آتش نشانی دارای شرایط عمومی و اختصاصی می باشد. شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام آزمون به همراه سایر جزئیات مربوط به زمان بندی و روند انجام آزمون استخدامی آتش نشانی ۱۴۰۲ در دفترچه راهنمای ثبت نام این آزمون درج شده و داوطلبان برای اطلاع دقیق از شرایط باید دفترچه راهنما را دانلود و به دقت مطالعه کنند. در این قسمت از مقاله شرایط اختصاصی ثبت نام در آزمون استخدامی آتش نشانی 1402 توضیح داده شده است.

شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون استخدامی آتش نشانی ۱۴۰۲ 

آزمون استخدامی آتش نشانی 1402 علاوه بر شرایط عمومی ذکر شده در قسمت قبلی مقاله ، دارای شرایط اختصاصی نیز می باشد که در ادامه بیان شده است:

داشتن حداقل مدرک دیپلم برای متقاضیان آقا

داشتن حداقل مدرک تحصیلی لیسانس برای داوطلبان خانم

داشتن حداقل 165 سانتی متر قد برای داوطلبان آقا

داشتن حداقل 160 سانتی متر قد برای داوطلبان خانم

پذیرش داوطلبان بومی استان تهران در آزمون استخدامی آتش نشانی استان تهران

داشتن مدال طلای مسابقات جهانی برای داوطلبان مزیت محسوب شده و در پذیرش آنها موثر است.

اختصاص سهمیه های رزمندگان، ایثارگران و … به داوطلبان آزمون که در قسمت بعدی مقاله این سهمیه ها توضیح داده شده است.

داوطلبانی که هر یک از شرایط اختصاصی آزمون استخدامی آتش نشانی ۱۴۰۲ را نداشته باشند، از ادامه روند آزمون حذف شده و شرکت در این آزمون برای آنها مقدور نیست.

در صورت ایجاد هر گونه تغییر در شرایط اختصاصی آزمون استخدامی آتش نشانی 1402 این مقاله به روزرسانی شده و همچنین در کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام هیوا اطلاع رسانی می شود.

 

ساعت کاری شغل آتش نشانی

ساعات کاری آتش نشان به صورت ۲۴ ساعت کار و ۴۸ ساعت استراحت است.

آتشنشانان همیشه باید آماده به خدمت باشند و در شرایط سخت و موقعیت‌های مختلف که ممکن است با خطرات زیادی مواجه شوند بتوانند کار کنند.

آشنایی با وظایف آتش نشان ها و شخصیت مناسب این شغل

کسانی که علاقه دارند وارد شغل آتش نشانی شوند معمولا سوالی که می‌پرسند این است که وظیفه ماموران اتش نشانی چیست؟ در پاسخ این افراد باید بگوییم شغل آتش نشانی شغلی پر خطر است که ویژگی‌های شخصیتی و روحیه خاصی را می‌طلبد. فرد باید دارای روحیه انسان دوستی باشد و قدرت ریسک بالایی داشته باشد. افراد در این شغل وظایف زیادی دارند که در اینجا به برخی از وظایف آتش نشان ها اشاره می‌کنیم:

 1. حمل ابزارهای لازم برای خاموش کردن آتش تا محل حادثه
 2. نجات مصدومان و آسیب دیدگان در حوادث مختلف از جمله گیر کردن زیر آوار، آتش سوزی، آسیب دیدگی با دستگاه هایی مانند دستگاه برش، چرخ گوشت، حلقه های فلزی، سقوط در چاه و ….
 3. تهیه گزارش روزانه از نحوه عملکرد
 4. برگزاری دوره های آموزشی برای ارگان ها و مدارس
 5. بازرسی ساختمان های در حال ساخت و چک کردن رعایت مسائل ایمنی در پروژه در حال انجام
 6. مقابله با حوادث مواد شیمیایی خطرناک

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا