مجله تندرستیمجله کسب و کار

ایمپلنت بهتر است یا روکش

خدمات دندانپزشکی بسیار متنوع می باشد. از این رو تشخیص چند درمان مشابه برای مردم سخت است. در این مقاله سعی نموده ایم. تفاوت ایمپلنت و روکش دندان را ذکر نماییم. درمان هایی که بسیاری از مردم آنها را با یکدیگر اشتباه تصور می کنند. یکی از جدیدترین روش های جایگزینی دندان های از دست رفته که در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از مردم و دندانپزشکان قرار گرفته است، ایمپلنت دندان می باشد. این روش با آنکه هزینه زیادی را در بر دارد اما بهترین شیوه برای افرادی است که دندان های خود را از دست داده اند.

دندانی که ریشه خراب دارد باید کشیده شود. وقتی دندان کشیده شود جای آن خالی می ماند و مشکلات متعددی در هضم و جویدن غذا برای فرد ایجاد می کند. به همین دلیل باید جای آن پر شود. ایمپلنت از چند قسمت تشکیل شده است که اولین قسمت آن باید در استخوان فک قرار بگیرد. جنس پین ایمپلنت یا همان ریشه مصنوعی از تیتانیوم می باشد. برای ساخت پایه ایمپلنت فلزات مختلفی مورد آزمایش قرار گرفته است. تیتانیوم تنها فلزی می باشد که بدن انسان نسبت به آن حساسیتی ندارد. پایه ایمپلنت باید به استخوان فک متصل شود.

بعد از اتصال پایه ایمپلنت به استخوان فک مراحل دیگر آغاز می شود. این مراحل نیز بسته به شرایط بیمار می تواند چند ماه به طول بی انجامند. و در آخر نیز یک روکش روی ایمپلنت قرار می گیرد. ارزان ترین نوع ایمپلنت از جنس چینی است که استفاده از آن توصیه نمی شود. زیرا این قبیل جنس های ضعیف دوام کمتری نسبت به جنس های دیگ مانند سوئیسی و آلمانی دارند. از آنجایی که جایگزینی دندان با استفاده از روش ایمپلنت مراحل و هزینه های زیادی را در بر دارد پس بهتر است قوی ترین و با دوام ترین جنس و نوع از آن در دهان استفاده شود.

گاهی مواقع ریشه دندان سالم است اما تاج دندان از دست رفته است و امکان ترمیم آن وجود ندارد. معمولا در این مواقع کشیدن دندان توصیه نمی شود، وقتی ریشه دندان سالم باشد بهترین درمان برای ترمیم تاج روکش دندان است. معمولا دندان هایی که درمان ریشه یا عصب کشی شده اند بعد از مدتی تاج خود را از دست می دهند. دندانپزشک نیز برای بازگرداندن کارایی دندان، دندان را روکش می کند. پس روکش دندان برای دندان هایی است که ریشه آنها سالم می باشد.

روکش دندان جنس های مختلفی دارد که در مقالات گذشته درباره آنها صحبت های زیادی شده است. بهترین نوع روکش دندان زیرکونیا می باشد که در صورت مراقبت صحیح عمر آن به 10 سال نیز می رسد. برای ساخت روکش باید دندان به طور کامل تراشیده و از آن قالب تهیه شود. روکش با موادی خاص به دندان تراشیده شده می چسبد. نوع دیگری از روکش ها که در سال های اخیر توجه بسیاری از افراد را به خود جلب نموده است، روکش های لامینیت و کامپوزیت می باشد.

تفاوت ایمپلنت و روکش همانطور که متوجه شدید، روکش و ایمپلنت تفاوت های زیادی با هم دارند. روکش برای دندان هایی که ریشه سالم دارند استفاده می شود. در صورتی که ایمپلنت جایگزینی برای دندان از دست رفته می باشد. ونیر ها یا همان روکش ها برای اصلاح لبخند، ترمیم ظاهر دندان ها و رفع عیوب ظاهری دندان ها استفاده می شوند. این دو درمان کاملا با هم متفاوت می باشند. آخرین مرحله درمان ایمپلنت روکش می باشد. وقتی ایمپلنت به طور کامل در استخوان فک قرار بگیرد.

هزینه ایمپلنت و روکش دندان

هزینه هر کدام از درمان های روکش و ایمپلنت به طور جداگانه برای هر واحد دندان محاسبه می شوند. و قیمت آنها تنها بسته به نوع آنها دارد. قیمت انجام ایمپلنت در مطب دکتر یوسف بالوی پور بسته به نوع ایمپلنت بین 3 میلیون تا 6 میلیون و 500 هزار تومان محاسبه می شود.  قیمت انجام انواع روکش بسته به نوع برای هر واحد دندان در مطب دکتر یوسف بالوی پور بین 500 هزار تومان تا یک میلیون 500 هزار تداشتن چهره‌ای زیبا و جذاب موجب افزایش اعتماد‌به‌نفس در فرد می‌شود. یکی ازمولفه‌های زیبایی داشتن دندان‌هایی زیبا، سالم و مرتب است

. وجود یک یا چند دندان خراب می‌تواند مشکلاتی را برای افراد ایجاد کند، اما امروزه با وجود تکنیک‌های دندان‌پزشکی پیشرفته به سادگی می‌توان دندان‌های آسیب دیده را درمان نمود. بخشی از این مشکلات را می‌توان با روکش و ایمپلنت دندان برطرف نمود که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. اما سوالی که اکثر مراجعه‌کنندگان به کلینیک‌ دندان‌پزشکیشبانه روزی زاگرس دارند این است این دو روش چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند و کدام یک برای من بهتر است؟

روکش یا ایمپلنت، کدام یک بهتر است؟

یکی از مهم‌ترین خدمات درمانی و ترمیمی که در دندان‌پزشکی ارائه می‌شود ایمپلنت و است که نه تنها سلامت دهان و دندان را بهبود می‌بخشد، بلکه تاثیر بسزایی در اصلاح طرح لبخند دارد. در برخی از مواقع افراد در اثر بیماری و یا مشکلات دیگر یک یا چند دندان‌شان درگیر پوسیدگی شدید می‌شود و بخش قابل توجهی از تاج و مینای دندان از بین می‌رود. برای درمان این دندان‌ها می‌توان از روکش یا ایمپلنت استفاده نمود. اما کدام گزینه برایش بهتر خواهد بود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت انتخاب بهترین تکنیک درمانی کاملا وابسته به سن بیمار .

مهم‌ترین تفاوت‌های ایمپلنت و روکش

دندان‌های هر فردی ممکن است که دچار یا شکستگی شود و در برخی از مواقع میزان این پوسیدگی به حدی زیاد است که به جز تاج دندان حتی ممکن است ریشه دندان نیز دچار آسیب‌دیدگی شده باشد. در چنین شرایطی بیمار باید هر چه سریع‌تر به دندان‌پزشک مراجعه کند تا اقدامات درمانی لازم را برای آن انجام دهند.  برای درمان این مشکلات با توجه به شدت آسیب به دندان و وضعیت ریشه و تاج دندان از دو روش ایمپلنت و روکش استفاده می‌شود که تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

مراقبت‌های پس از ایمپلنت

ایمپلنت از بادوام‌ترین روش‌های جایگزین دندان‌های از دست رفته محسوب می‌شود و رعایت نکات مراقبتی از آن‌ها برای آنکه طول عمر بیشتری داشته باشند کاملا ضروری است.

  • برای حفظ ایمپلنت و سلامت سایر دندان‌ها رعایت بهداشت دهان و دندان ضروری است و باید در روز دو بار مسواک بزنید و حداقل یک‌بار از نخ دندان در روز استفاده کنید.
  • از مصرف غذاهای محکم و سخت و جویدن مواد سفت بپرهیزید. با وجود اینکه ایمپلنت‌ها دارای مقاومت خیلی بالایی هستند اما باز هم نیاز به مراقبت دارند و نباید در معرض خطر قرار بگیرند.
  • سعی کنید هر ۶ ماه یکبار به دندان‌پزشک مراجعه نمایید تا مراقبت‌های حرفه‌ای از دندان‌های خود داشته باشید.
  • در صورتی که جای ایمپلنت دچار خون‌ریزی، درد و تورم شود باید حتما خیلی سریع به دندان‌پزشک مراجعه نمایید. علاوه بر این اگر دچار تب و لرزی، بی‌حسی و گزگز در قسمت کاشت ایمپلنت شدید به دندان‌پزشک اطلاع دهید.
  • از مصرف نوشیدنی‌های الکی بپرهیزید و تا حدامکان از کشیدن سیگار و دخانیات خودداری نمایید.

هزینه روکش و ایمپلنت دندان

در مقایسه روکش و ایمپلنت دندان باید هزینه‌های آن‌ها نیز مورد بررسی قرار داد. هزینه هر یک از این روش‌های درمانی برای هر واحد دندان به صورت جداگانه محاسبه می‌شود. روکش و ایمپلنت دارای انواع مختلفی هستند که قیمت هر یک از آن‌ها با دیگری متفاوت است. ازاین‌رو نمی‌توان قیمت دقیقی برای استفاده از این روش‌های درمانی اعلام نمود. به‌طورکلی در تعیین هزینه روکش و ایمپلنت دندان عوامل مختلفی موثر است که از جمله آن‌ها می‌توان به نوع روش، جنس متریال، تعداد دندان، شرایط بیمار، تجربه و تخصص دندانپزشک اشاره نمود.

جمع بندی

اگر چه در انتخاب روش‌های جایگزین دندان از دست رفته و یا ترمیم دندان‌های شکسته و آسیب دیده دارای آزادی عمل هستید. اما در واقع بهترین فرد و مشاور برای انتخاب بهترین روش درمانی برای شما دندان‌پزشک است. اکنون که با تفاوت روکش و ایمپلنت آشنا شدید می‌توانید بهتر تصمیم‌گیری کنید و با مشورت با دندان‌پزشک و انتخاب روشی مناسب برای حفظ و درمان دندان‌های آسیب دیده خود اقدام کنید. درصورتی‌که نظر دندان‌پزشک این است که با توجه به شرایط شما ایمپلنت انتخاب بهتری است، بهتر است که کاشت ایمپلنت را انجام دهید .

در غیر این‌صورت از روکش‌های دندانی استفاده کنید. برای دریافت بهترین نتایج درمانی و زیبایی دندان حتما به یک کلینیک دندان‌پزشکی مجرب و پیشرفته مراجعه نمایید.  در کلینیک دندانپزشکی ایمپلنت مشهد  با دارا بودن بهترین امکانات و دندانپزشکان مجرب هرگونه کار‌های مربوط به دهان و دندان با بهترین کیفیت برای شما انجام می‌شود. زمان را از دست ندهید و همین حالا با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید و نوبت ویزیت خود را دریافت نمایید.

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.
دکمه بازگشت به بالا