مجله جامعهمجله کسب و کار

تمکن مالی ویزای تحصیلی ترکیه

میزان تمکن مالی تحصیلی ترکیه

دلایل داشتن تمکن مالی تحصیلی ترکیه : تمکن مالی تحصیلی ترکیه به چه صورتی است؟ اگر جز دوستداران تحصیل در ترکیه هستید و موقعیت تحصیل در این کشور را در سایت های معتبر به خوبی مطالعه کرده اید در این صورت به این موضوع پی خواهید برد که یکی از شروط دریافت ویزای تحصیلی این کشور و اخذ پاسپورت ترکیه؛ داشتن تمکن مالی به اندازه ‌کافی است.

ولی پرسش خیلی از درخواست کنندگان ویزای تحصیلی این کشور این است که مقدار توانایی مالی جهت ویزای تحصیلی این کشور بایستی به چه میزانی باشد و چطور و با چه مدارکی بایستی آن را ثابت کرد؟ یکی از فاکتور های خیلی عمده و اثربخش در اخذ ویزای تحصیلی این کشور ثابت کردن توانایی مالی به افسر خواهد بود. در حقیقت این اظهار نامه مسئول بخش دارایی پرونده ویزای متقاضی است و یکی از مولفه های عمده قبول یا رد ویزا می باشد.

یکی از دلایل عمده رد کردن پرونده این است که افسر به علت فقدان منابع مالی و دارایی های فردی متقاعد نشده که متقاضی می تواند از عهده کلیه مخارج تحصیلی و زندگی خود در ترکیه بر آید. تمکن مالی یک اظهار نامه می باشد که به وسیله کلیه بانک ها در مراکز استان صدور می یابد و نمایانگر گردش حساب در هر لحظه می باشد.

همواره برای ویزای تحصیلی میانگین موجودی ۴ ماه قبل لازم است ولی اگر میانگین موجودی برای ۶ ماه اخذ شود بسیار مطلوب تر است. در این مبحث می خواهیم این موضوع یعنی مقدار توانایی مالی جهت ویزای تحصیلی را مورد ارزیابی قرار دهیم  پس با ما همراه باشید.

گواهی تمکن مالی تحصیلی ترکیه چیست؟

گواهی تمکن مالی تحصیلی ترکیه یکی از اسناد عمده جهت دریافت ویزا در این کشور است. چنانچه از درخواست کنندگان تحصیل در این کشور هستید بایستی این سند یا گواهی را آماده کنید. احتمالا برای خیلی ها این سوال پیش بیاید که مقصود از این گواهی چیست؟

این گواهی سندی است که مقدار توانایی شخص در تمهید تمامی هزینه های زندگی در کشور مورد نظر را نشان می دهد. همچنین این گونه گواهی به سفارت و افسر مهاجرت این اعتماد را خواهد داد که شخص به شکل واقعی برای تحصیل در ترکیه آماده است و مقصدی نطیر پناهنده شدن را ندارد.

گواهی تمکن مالی تحصیلی ترکیه را از کجا باید تهیه کرد؟

سند مربوط به تمکن مالی تحصیلی ترکیه را بایستی از بانک تهیه کرد. بدین صورت است که به یکی از بانک هایی که در آن حساب دارید رجوع نموده و تقاضای گواهی توانایی مالی خود را ارائه می دهید. لازم است حساب بانکی را بکار ببرید که گردش زیادی داشته و به تازگی مسدود نشده باشد.

اسناد و مدارک ضروری جهت تمکن مالی به وسیله بانک حاوی کارت ملی، دفترچه حساب ، کارت بانکی و کامل نمودن فرم تقاضا گواهی است. بهتر است بعد از اخذ این گواهی از بانک بعد از حدود ۱۰ روز آن را به سفارتخانه تحویل نمایید  زیرا که بیشتر از این مدت زمان امکان دارد افسر سفارتخانه این نوع گواهی را ناموثق بداند.

منابع تمکن مالی تحصیلی ترکیه

منابع تمکن مالی تحصیلی ترکیه می تواند حاوی مبالغ شخصی باشد. اموال شخصی یا دارایی که به آسانی تبدیل به وجه نقد می شوند. به عنوان قسمتی از روال تقاضا، شما بایستی مدارکی را گردآوری نمایید که شواهدی را از وجود این دارایی ها ارائه دهند‌. برای مثال شما امکان دارد مدارکی از این قبیل را ارائه دهید:

 • مبلغ و وجه شخصی یا خانوادگی نظیر کپی بیانیه بانکی یا مدارک خرید سهام که بایستی با تمام اموال نقدی خود در یک فهرست قرار دهید. دقت داشته باشید که اگر صورتحساب بانکی، سپرده جدید را نشان دهد ولی متوسط مانده آن پایین باشد کشور ترکیه از شما می خواهد این مسئله را روشن سازی نمایید. بیانیه خویش را که منابع مالی اخیر را نشان می دهد به کپی صورت حساب بانک پیوت کنید، دقت داشته باشید قصد شما غلبه بر هر نوع شک و شبهه مالی از سوی دولت ترکیه است. در این صورت بایستی تمکن مالی تحصیلی ترکیه را به صورت واضح و شفاف ارائه دهید.
 • شرایط شغلی افراد خانواده که از شما حمایت می کنند ، نظیر سربرگ موسسه ، از صاحب کار خود《 تشریح نام شغل، حقوق و اینکه یک وضعیت همیشگی است》 یا نسخه بیانیه مالیات بر درآمد آن ها می تواند گواهی بر داشتن توانایی مالی ضروری جهت ویزای تحصیلی در این کشور از سوی خانواده شما باشد.
 • اموال محافظت شده به وسیله شما یا افراد خانواده شما که می توانند به آسانی تبدیل به پول نقد شوند.‌ تبدیل بایستی در کشوری صورت گیرد که ارز آن در اوراق بهادار بین المللی داد و ستد شود.
 • اگر برای گواهی توانایی مالی جهت ویزای تحصیلی ترکیه قرار است بورسیه تحصیلی ، وام دانشجویی ، وام دولتی یا هر نوع وام دیگر را بایستی ارائه دهید. همواره نسخه ای از نامه اعلانی که اخذ نموده اید را هم ارائه دهید.
 • اگر افراد خانواده شما را ساپورت می کنند و هزینه های تحصیل و زندگی شما را پرداخت می کنند بهتر است مدارک لازم در این خصوص ارائه دهید.

استعلام تمکن مالی تحصیلی ترکیه

با ملاحظه به معلومات نامبرده شده و اهمیت اسناد تمکن مالی تحصیلی ترکیه جهت ویزای تحصیلی بایستی به این مبحث دقت داشته باشید که هنگامی که بیانیه تمکن مالی را از بانک اخذ نموده و به سفارت این کشور ارائه می دهید کنسولگری به تمام ریزه کاری هایی نظیر متوسط موجودی ، گردش حساب، میزان برداشت و حتی واریز و دیگر موارد را طی ۶ ماه مورد ارزیابی و بررسی قرار می دهد.

بهتر است در زمان استعلام به یکباره مبادرت به انجام واریز مبلغ مورد نظر توانایی مالی جهت ویزای تحصیلی ننمایید و به عبارتی حساب سازی نکنید.

در حین حال ضروری است تا در عوض نشان دادن چندین بیانیه توانایی مالی از چندین بانک متنوع یک نامه  جهت نشان دادن توانایی مالی قوی از یک بانک به کنسولگری کافی است.

زمانی که حساب بانکی شخص درخواست کننده گردش حساب مرتبی ندارد ، هر نوع واریز و برداشت آنی میزان زیادی پول ، برای افسر مهاجرت این کشور سوءظن ایجاد نماید می تواند به آسانی سبب قبول نشدن تقاضای ویزای تحصیلی ترکیه شود.

تمکن مالی برای تحصیل در ترکیه

در این مقاله به موضوع تمکن مالی برای تحصیل در ترکیه پرداخته ایم. آیا برای تحصیل در ترکیه به اثبات تمکن مالی نیاز است؟ و در صورت نیاز میزان آن چقدر است؟ پاسخ این دو سوال را در این مقاله بخوانید.

تمکن مالی برای تحصیل در ترکیه یکی از چالش های علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی به ترکیه است. ترکیه امروزه به دلایل مختلفی مورد توجه علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی در ایران قرار گرفته است. صرفه اقتصادی تحصیل در ترکیه را می توان یکی از دلایل مهم گرایش ایرانی ها به تحصیل در این کشور دانست.

همچنین، ترکیه به سبب روابط بین المللی مناسب با کشورهای اروپایی و دیگر کشورها مقصد واسطه بسیار خوبی برای مهاجرت نهایی افراد به سایر نقاط جهان است. به علاوه ترکیه در خلال روابط خود با کشورهای دیگر به ویژه کشورهای اروپایی استانداردهای آموزشی خود را ارتقا داده است و امروزه در وضعیت آموزشی مطلوبی قرار دارد.

برخی گمان می کنند برای تحصیل در ترکیه به تمکن مالی نیاز ندارند. در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم و پیرامون تمکن مالی برای تحصیل در ترکیه صحبت کنیم.

گواهی تمکن مالی چیست؟

بعد از قبولی در آزمون یوس و گرفتن پذیرش از دانشگاه، مرحله دریافت ویزا و ارائه مدارک به سفارت مهمترین مرحله می باشد. یکی از شرایط مهم و تاثیرگذار برای اخذ ویزای تحصیلی در بیشتر کشورهای جهان ارائه گواهی تمکن مالی است.

گواهی تمکن مالی چیست و چه کاربردی دارد؟ گواهی تمکن مالی مدرکی است که میزان توانایی شما در تامین خرج و مخارج زندگی در کشور مقصد را نشان می دهد. این گواهی مالی به سفارت کشور ترکیه این اطمینان را می دهد که شما هزینه حداقل ۱ سال تحصیل و زندگی در ترکیه را در حساب دارید. واقعا برای تحصیل به این کشور سفر می کنید. اهدافی مثل پناهنده شدن ندارید و هزینه ای به کشورشان تحمیل نمی کنید.

آیا برای تحصیل در ترکیه به تمکن مالی نیاز است؟

کشورهای مختلف جهان یکی از شروط پذیرش مهاجران تحصیلی را ارائه گواهی تکمن مالی در نظر گرفته اند. کشور ترکیه نیز از قاعده ی ارائه گواهی تمکن مالی مستثنا نیست و ارائه تمکن مالی برای تحصیل در ترکیه لازم است. بنابراین در نظر داشته باشید که اگر قصد تحصیل در این کشور را دارید نسبت به تمکن مالی در نظر گرفته شده اطمینان حاصل کنید.

اما میزان تمکن مالی برای تحصیل در ترکیه چقدر است؟ در ادامه این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

میزان تمکن مالی برای تحصیل در ترکیه چقدر است؟

هزینه ی دقیقی را نمی توان جهت میزان تمکن مالی برای تحصیل در ترکیه برآورد کرد. چرا که میزان آن بستگی زیادی به شهر، دانشگاه و حتی مقطع تحصیلی که برای آن پذیرش گرفته اید، دارد. مبلغ و میزان گواهی تمکن مالی توسط سفارتخانه کشور ترکیه تعیین می شود.

البته مقدار سرمایه ای که برای اثبات تمکن مالی خود در مهاجرت تحصیلی به ترکیه نیاز دارید زیاد نیست . در صورت پذیرفته شدن در یکی از دانشگاه های کشور ترکیه لازم است بر اساس شهریه دانشگاهی که در آن پذیرفته شده اید، اثبات کنید که توانایی پرداخت حداقل ۱ سال هزینه تحصیل و زندگی خود در ترکیه را دارید.

منابع تمکن مالی برای تحصیل در ترکیه

منابع تمکن مالی برای تحصیل در ترکیه می تواند شامل اموال شخصی، دارایی که به آسانی تبدیل به وجه نقد می شوند یا داشتن اسپانسر مالی باشد. برای تقاضای تمکن مالی شما باید مدارکی را گردآوری کنید که شواهدی را از وجود این دارایی ها ارائه دهند.

شما می توانید این مدارک را ارائه دهید:

 • مبلغ (وجه) شخصی یا خانوادگی نظیر کپی گواهی بانکی یا مدارک خرید سهام که باید با تمام اموال نقدی خود در یک فهرست قرار دهید.
 • ارائه مدارک جهت حمایت خانواده (اسپانسر مالی) از شما برای تحصیل در ترکیه.
 • اموال محافظت شده ای که می توانند به آسانی تبدیل به پول نقد شوند.‌
 • مدارک اخذ بورسیه، گرفتن وام دانشجویی یا وام دولتی و…

گواهی تمکن مالی برای تحصیل در ترکیه را باید از کجا تهیه کنیم؟

گواهی تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه توسط بانکی که در آن حساب دارید به واحد پول کشور مقصد ارائه می شود. این برگه شامل گردش حساب، مانده حساب و زمان افتتاح حساب است. این نامه فقط در سربرگ بانک و با مهر برجسته و امضای مدیر بانک معتبر است. تمکن مالی در واقع پول نقد محسوب می شود، مثل سپرده بانک، سهام و یا حتی بورس. دارائی هایی مثل: خانه، زمین، ماشین و… جزء تمکن مالی به حساب نمی آید.

جهت گرفتن گواهی تمکن مالی برای تحصیل در ترکیه باید به یکی از بانک هایی که در آن حساب دارید، مراجعه کرده و درخواست گواهی تمکن مالی خود را ارائه دهید. بهتر است از حساب بانکی استفاده کنید که گردش حساب فعالی دارد و اخیرا راکد نبوده است.

مدارک لازم برای صدور گواهی تمکن مالی توسط بانک شامل کارت ملی، دفترچه حساب، کارت بانکی و تکمیل فرم درخواست گواهی تمکن مالی است. سعی کنید پس از دریافت گواهی تمکن مالی از بانک حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز آن را به سفارتخانه ارائه دهید، چرا که بیشتر از این زمان ممکن است افسر سفارتخانه، گواهی تمکن مالی شما را نامعتبر بداند. همواره برای گواهی تمکن مالی برای تحصیل در ترکیه میانگین موجودی حساب ۴ ماه قبل لازم است ولی اگر میانگین موجودی برای ۶ ماه اخذ شود بهتر است.

توجه داشته باشید که اگرچه بانک نرخ دولتی ارز را در برگه تمکن مالی می نویسد، اما سفارتخانه کشور مقصد نرخ آزاد ارز را حساب می کند. در نتیجه بهتر است برای جلوگیری از رد شدن ویزا به دلیل تمکن مالی از موجودی حساب به نرخ آزاد ارز مطمئن باشید.

جهت اثبات تمکن مالی برای تحصیل در ترکیه، الزامی برای این که حساب بانکی به نام خودتان باشد وجود ندارد و می توانید از حساب والدین خود نیز استفاده نمایید.

همانطور که اشاره شد در صورتی که فردی اسپانسر تحصیلی شماست و یا از بورسیه تحصیلی خاصی استفاده می کنید لازم است مدارک و مستندات آن را به دانشگاه محل تحصیل و سفارتخانه ارائه دهید. در نظر داشته باشید که حتی اگر شما برای تحصیل، بورسیه نیز دریافت کرده باشید، باز هم باید تمکن مالی به سفارت ترکیه ارائه دهید، با این تفاوت که به مبلغ کمتری برای گواهی تمکن مالی نیاز دارید.

نکاتی که برای سفارت ترکیه مهم است:

ماموران سفارتخانه افراد با تجربه، دوره دیده و متخصصی هستند، پس سعی کنید هنگام ارائه گواهی تمکن مالی برای تحصیل در ترکیه، مدارک درست و معتبری را ارائه دهید. سفارتخانه تمام مدارک شما مخصوصا مدارک مالی را دقیق بررسی و استعلام خواهد کرد و تخصص زیادی در این زمینه دارد پس حتماً به این نکات توجه داشته باشید:

 • اگر صورت حساب بانکی، سپرده جدیدی را نشان دهد ولی متوسط مانده حساب پایین باشد کشور ترکیه از شما می خواهد این مسئله را روشن سازی نمایید.
 • برگه گردش حسابی که تمکن آن را دریافت کرده اید حتماً به پیوست مدارک داشته باشید. (ریز گردش حداقل سه تا شش ماه را نیاز دارید)
 • اگر افراد خانواده شما را ساپورت می کنند و هزینه های تحصیل و زندگی شما را پرداخت می کنند بهتر است مدارک لازم در این خصوص ارائه دهید.
 • ذکر شغل افراد خانواده (اسپانسر مالی) یا ارائه برگه مالیات بر درآمد ایشان می تواند گواهی بر داشتن توانایی مالی شما جهت تمکن مالی برای تحصیل در ترکیه باشد.
 • برگه گردش حساب تا ۳۰ روز اعتبار دارد، سعی کنید زمان اخذ این مدرک فاصله زیادی تا روز انگشت نگاری نداشته باشد.
 • محل تامین مبلغ پولی که به عنوان تمکن مالی برای تحصیل در ترکیه ارائه می دهید مشخص باشد، مثلاً هدیه پدر مادر یا فروش ملک، ماشین و… .
 • اگر برای گواهی تمکن مالی برای تحصیل در ترکیه قرار است بورسیه تحصیلی ، وام دانشجویی ، وام دولتی یا … ارائه می دهید، باید همواره نسخه ای از نامه اعلانی که اخذ نموده اید را نیز ارائه دهید.
 • مبلغ مورد نظر را به صورت یک جا و در یک تاریخ به حساب واریز نکنید. به این دلیل که مشخص می شود که صرفاً برای ارائه به سفارت این مبلغ را واریز کرده اید.
 • دقت داشته باشید قصد شما غلبه بر هر نوع شک و شبه ی مالی از سوی دولت ترکیه است، لذا باید گواهی تمکن مالی برای تحصیل در ترکیه را به صورت واضح و شفاف ارائه دهید.
 • بهترین بازه برای ارائه تمکن مالی به سفارت در بازه ۷ الی ۱۰ روزه است.

اگر مدارک جعلی و یا نادرستی را ارائه دهید پرونده ی درخواست ویزای شما به مدت ۵ سال مسدود خواهد شد و علاوه بر از بین رفتن زمان و هزینه هایی که انجام دادید، سابقه ی شما نیز برای اخذ ویزای تحصیلی در کشور ترکیه خراب خواهد شد.

نتیجه گیری

در این مقاله به موضوع تمکن مالی برای تحصیل در ترکیه پرداختیم. برای اخذ ویزای تحصیلی در ترکیه لازم است تمکن مالی خود را ثابت کنید. همان طور که اشاره شد بنابر دانشگاهی که در آن تحصیل می کنید باید توانایی مالی خود را به میزان حداقل ۱ سال مخارج تحصیل و زندگی خود ارائه دهید.

البته از آن جایی که مبلغ معینی از سوی دولت ترکیه برای تمکن مالی مهاجران تحصیلی در نظر گرفته نشده، ممکن است برخی دانشگاه ها قوانین ویژه ای برای این موضوع در نظر گرفته باشند اما به طور کلی روال در دانشگاه های ترکیه به شیوه ای است که در این مقاله عنوان شد.

ما ارائه دهنده آموزش ها و خدمات مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه هستیم. برخی از خدمات حال حاضر ما ارائه کلاس های آنلاین یوس ۲۰۲۲ است. این کلاس ها با توجه به شرایط کنونی جامعه متاثر از ویروس کرونا و به منظور حفظ سلامت و در نظر گرفتن شرایط اقتصادی به صورت آنلاین و با قیمتی مناسب برای علاقه مندان طراحی و تهیه شده است.

همچنین این کلاس ها توسط برترین اساتید یوس ایران و کاملا منطبق با تغییرات اخیر آزمون یوس برگزار می شوند. برخی از خدماتی که با شرکت در این کلاس ها می توانید دریافت کنید عبارت اند از: آموزش منابع اصلی در کنار منابع مفید˓ دریافت کتاب کار تالیفی اساتید˓ جمع بندی مطالب در فواصل معین˓ شرکت فعال در کلاس و حل تمارین˓ آزمون های آزمایشی و کارنامه تحلیلی˓ انتخاب رشته و دانشگاه و …

برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون کلاس های آنلاین یوس ۲۰۲۲ ما می توانید بر روی عنوان کلاس ها کلیک کنید.

همچنین با مراجعه به مقالات دسته اپلای و تحصیل در ترکیه و دریافت اقامت ترکیه می توانید اطلاعات نسبتا جامعی پیرامون تحصیل در ترکیه به دست آورید.

دکمه بازگشت به بالا