اقتصادیمجله کسب و کار

معرفی فیلتر باکس اتاق تمیز برای تهویه مطبوع بیمارستان

فیلتر باکس ها مجموعه کاملی از تجهیزات مورد نیاز برای تهویه هوای مطبوع هستند. این تجهیز، نقش مهمی در تهویه هوای کلین روم دارد. معمولا فیلتر باکس ها در ورودی اتاق تمیز نصب می شوند؛ اما می توان در موارد خاص، آن ها را در قسمت خروجی اتاق نیز نصب کرد. با استفاده از یک فیلتر باکس مناسب می توان غلظت ذرات موجود در هوای اتاق را به حداقل رساند و دما و رطوبت محیط را کنترل کرد.

اتاق تمیز به محیطی محدود گفته می شود که در آن غلظت ذرات آلاینده بسیار کم باشد؛ علاوه بر این بتوان در آن پارامترهای محیطی مانند دما، رطوبت و فشار نیز تحت کنترل کرد. اتاق های تمیز در بسیاری از مراکز پزشکی و درمانی، مراکز هسته ای، صنایع داروسازی، صنایع بسته بندی و… کاربرد دارند.

کارکرد فیلتر باکس اتاق تمیز

فیلتر باکس های اتاق تمیز از مهم ترین تجهیزات به کار رفته در دستگاه های تهویه هوا هستند. این تجهیزات با جذب هوای داخل اتاق، ذرات معلق آن را که شامل گرد و غبار، آلاینده ها، حشرات ریز و.. را جدا کرده و در فیلترهای خود به دام می اندازند؛ بنابراین هوای تهویه شده و سالم را به فضای داخلی اتاق هدایت می کنند.با استفاده از فیلتر باکس، هزینه تعمیر و نگهداری دستگاه های تهویه مطبوع تا حد زیادی کاهش می یابد. فیلترهای به کار رفته در فیلتر باکس، قابل شست و شو و تعویض هستند؛ به این ترتیب با تعویض به موقع آن ها، می توانید به بهبود راندمان دستگاه تهویه کمک کنید.

Introducing clean room filter box for hospital air conditioning

قطعات فیلتر باکس اتاق تمیز

فیلتر باکس های اتاق تمیز نیز همانند سایر تجهیزات، از قطعات مختلفی ساخته شده است که هر کدام وظیفه مشخصی را بر عهده دارند. در ادامه به بررسی و معرفی این قطعات می پردازیم:

فیلترها از مهم ترین اجزای، فیلتر باکس ها محسوب می شوند که درون پلونیوم باکس قرار دارند. وظیفه اصلی فیلترها، تصفیه هوای وارد شده به فیلتر باکس است. از مهم ترین و بهترین انواع فیلتر است که در ساخت فیلتر باکس ها به کار می رود.

داکت ورودی و خروجی

داکت های ورودی و خروجی بخش دیگری از فیلتر باکس هستند که در قسمت بالای پلونیوم باکس قرار می گیرند. وظیفه این قطعه ورود و خروج هوا از داخل فیلتر باکس به داکت اصلی هواساز می باشد.

پلنیوم باکس

فیلتر باکس ها از یک بدنه اصلی تشکیل شده اند که پلنیوم باکس نام دارد. جنس این بدنه از ورقه های گالوانیزه به همراه رنگ پودری استاتیک است. بدنه های فیلتر باکس در ابعاد مختلف و متناسب با انواع هواساز ساخته می شوند و مطابق با استانداردهای روز دنیا هستند.

دیفیوزر سقفی

دیفیوزر سقفی که به آن دریچه خورشیدی نیز گفته می شود، از دیگر قطعات تشکیل دهنده فیلتر باکس ها است. معمولا این قطعه از جنس آلومینیوم ساخته می شود. دیفیوزر سقفی وظیفه توزیع مناسب هوا در اتاق تمیز را بر عهده دارد.

کاربردهای فیلتر باکس اتاق تمیز در صنایع مختلف

فیلتر باکس های اتاق تمیز، کاربردهای بسیار مهم دیگری نیز دارد و برای تصفیه هوا در صنایع مختلف استفاده می شود. در ادامه مهم ترین کاربردهای فیلتر باکس های اتاق تمیز را بیان می کنیم:

بیمارستان

بیمارستان ها محیط های بسیار حساسی هستند که باید برای تهویه هوای مطبوع و داشتن هوای پاک و سالم از فیلتر باکس ها بهره بگیرند. استفاده از فیلتر باکس ها در بخش های مختلف بیمارستان، به سلامت کارکنان و بیماران کمک زیادی می کند.

دارو سازی

صنایع داروسازی از دیگر صنایع مهم هستند که از فیلتر باکس ها استفاده می کنند. فرایند تولید دارو باید در محیطی کاملا تمیز انجام شود تا کوچک ترین اختلالی در روند کار وجود نداشته باشد. در واقع محیط های تولید دارو خود نوعی از اتاق های تمیز هستند که در ساخت آن ها از فیلتر باکس ها استفاده می شود.

مواد غذایی

صنایع تولید مواد غذایی از مهم ترین صنایعی است که همه ما روزانه با آن سر و کار داریم. تولید مواد غذایی و بسته بندی آن ها باید در محیطی عاری از آلودگی انجام شود تا سلامت افراد جامعه را تضمین کند. فیلتر باکس ها به داشتن هوایی تمیز در این صنایع کمک می کنند.

تجهیزات پزشکی

برای تولید تجهیزات پزشکی مختلف نیز به محیط های تمیزی نیاز است که در آن هیچ گونه آلودگی وجود نداشته باشد. این تجهیزات مستقیما با سلامت انسان در ارتباط هستند؛ بنابراین باید در ساخت آن ها از محیط های تمیز حاوی فیلتر باکس استفاده شود.

بیوتکنولوژی

صنعت زیست فناوری یا بیوتکنولوژی از دیگر صنایع مهم کشور است که برای انجام فرایندهای خود از فیلتر باکس ها کمک می گیرند. از سیستم های بیوتکنولوژیک برای تولید یا ایجاد موجودات زنده استفاده می شود.

فیلتر باکس

فیلتر باکس ، مجموعه ی کاملی از تجهیزات خروجی یا ورودی هوا از آخرین نقطه ی انشعاب هوا می باشد.بدنه ی اصلی این محصول شامل یک باکس هوا(پلنیوم باکس) از جنس ورق استیل یا ورق گالوانیزه با پوشش رنگ کوره ایِ استاتیک ، در ابعاد متنوع و استاندارد می باشد. از دیگر اجزا ی ظاهری این محصول هوا، دریچه خورشیدی می باشد که در طرحهای مختلف و متنوع از جنس آلومینیوم با پوشش رنگ کوره ای تولید می شود.وظیفه دریچه خورشیدی توزیع متناسب هوا در محیط می باشد.  مهمترین جزء هر این محصول، فیلتری است که داخلِ پلنیوم باکس تعبیه می گردد و این فیلتر، بنا به کاربرد و کلاس اتاق تمیز، از نوع “هپا” و “الپا” در داخل فیلتر باکس قرار می گیرد. 

کاربرد:

از نکات مهم و قابل تاکید در استفاده از فیلتر باکس، این است که دریچه های ورودی و خروجی و همچنین برگشت هوا در اتاق تمیز باید طوری طراحی شوند که بصورت کامل درزبند و هوابند شوند، تا هوا بصورت کامل، فیلتر شده و این هوای فیلترشده بطور متناسب در فضای اتاق تمیز توزیع گردد. از جمله قطعات دیگر در بدنه این محصول ، داکت ورود یا خروج هوا می باشد که در جنب یا بالای بدنه ی فیلتر باکس تعبیه می شود. این قطعه وظیفه ورود یا خروج هوا از فیلتر باکس به داکت اصلی هواساز را به عهده دارد. 

از اجزای دکوراتیو فیلتر باکس که باعث استفاده ی بهینه در توزیع مناسب هوای محیط می شود، دریچه خورشیدی می باشد. دریچه خورشیدی در دهانه ی خروجی فیلتر باکس تعبیه می گردد و از پرتاب هوا بصورت ناهمگن،عمودی و غیر متناسب جلوگیری می کند. با پرتاب چرخشی هوای فیلتر باکس از طریق دریچه خورشیدی، هوای فیلتر شده ی فیلتر باکس، با شتاب و فشار معقول و متناسب به تمام نقاط محیط فضای اتاق تمیز تزریق می شود. 

انتخاب فیلتر مناسب برای فیلتر باکس که متناسب با کلاس اتاق تمیز باشد، با اهمیت ترین موضوع در کاربرد فیلتر باکس می باشد. عدم رعایت این موضوع در اتاق های تمیز مثل اتاق های عمل که نیاز به فیلترینگ ویژه ای دارند می تواند عوارض جبران ناپذیری به بار آورد. بسیاری از محیط‌ های کار یا مراکز درمانی و بهداشتی بی آنکه بخواهند هوای آلوده را منتشر می کنند و باعث می شوند تا ذرات معلق به هوا ورود پیدا کنند. برای جلوگیری از این آلودگی، لازم است تا از تجهیزات و ابزاری استفاده کرد و آن چیزی جز فیلتر باکس نیست.

دکمه بازگشت به بالا