مجله جامعهمجله کسب و کار

معایب سپتیک تانک فاضلاب

مزایا و معایب سپتیک تانک بتنی

سپتیک تانک ها را معمولا از نظر جنس مخازن آن به چهار دسته بتنی،آجری (مصالح بنایی)، پلی اتیلنی و کامپوزیتی تقسیم بندی می نماید. اگرچه فرآیند تصفیه آنها با یکدیگر مشابه است لکن هرکدام دارای مزایا و معایبی از نظر هزینه خرید، سهولت نصب و بهره برداری، سرعت ساخت، دوام، سطح آب بندی و مقاومت استاتیکی بدنه هستند.

مخازن سپتیک | مزايا و معايب سپتيك تانك

مقاله پیشنهادی: آشنایی با پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

جنس سپتیک تانک بتنی:

این septic tank از جنس بتن مسلح و با عیار ۴۰۰-۳۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب ساخته می شوند. عیار کمتر بتن باعث افزایش نفوذپذیری و امکان خوردگی آرماتورها و عیار بالاتر از این محدوده باعث ایجاد ترک در هنگام سردشدن بتن می شود.

معایب سپتیک تانک بتنی:

در این نوع از سپتیک تانک ها مهمترین مشکل مسئله نفوذپذیری و نشت فاضلاب از بدنه و درزها است.چراکه نفوذ فاضلاب به درون دیواره هم سبب خوردگی سریع آرماتورها و تخریب شدیدتر بتن شده و هم باعث آلودگی خاک و محیط اطراف سپتیک تانک می شود.با توجه به اینکه pH فاضلاب septic tank ها تا حدودی اسیدی و pH بتن کاملاً قلیایی است لذا مقدار نفوذپذیری بتن نقش بسیار تعیین کننده ای در کارایی سپتیک تانک و عمر مفید آن دارد.

در برخی موارد برای کاهش هرچه بیشتر مقدار نفوذپذیری از پوشش های آب بند کننده با پایه های سیمانی یا قیری استفاده می شود

بدیهی است که استفاده از این پوشش ها هزینه ساخت این نوع از septic tank ها را تا ۳۰ درصد افزایش می دهد.

در کشور ما سپتیک تانک های پیش ساخته بتنی تا ظرفیت ۱۰ مترمکعب ساخته و اجرا می شود.

سپتیک تانک های پیش ساخته دارای حداقل یک قطعه کف،بسته به ظرفیت آنها دارای یک یا چند قطعه بدنه و یک قطعه سقف می باشند

که بصورت مجزا به محل نصب حمل شده و سپس در محل بر روی یکدیگر قرار می گیرند.

درز بین قطعات نیز معمولاً با ملاتهای آب بند کننده پر می شود.

شکل septic tank های پیش ساخته معمولاً بصورت استوانه عمودی و مقطع آنها دایره و قطر داخلی آنها ۲۰۰۰-۱۶۰۰ میلیمتر و ضخامت بدنه آنها ۱۵۰-۱۰۰ میلیمتر می باشد.

سپتیک تانک آجری:

سسپتیک تانک آجری (با مصالح بنایی) این سپتیک تانک ها معمولا با استفاده از آجر فشاری و ملات ماسه سیمان ساخته می شوند. البته در برخی موارد بجای آجر از بلوک های سیمانی یا سنگ استفاده می شود.

معایب سپتیک تانک آجری:

در هر صورت بزرگترین مشکل و عیب این septic tank ها نفوذپذیری بالا و نشت بسیار زیاد از دیواره و کف آنها است. به علاوه به سبب عدم مقاومت دیواره آنها در برابر نشست و فشارهای جانبی، پس از مدتی از ساخت، ترک ها و درزهای زیادی در دیواره و کف آنها ایجاد می شود که باعث نشت فاضلاب به بیرون از مخزن و آلوده ساختن خاک اطراف می گردد حتی زمانی که پوشش سیمانی به ضخامت ۲-۱ سانتیمتر نیز بر روی بدنه آنها اجرا می شود این معایب و مشکلات به قوت خود باقی خواهد ماند چرا که این پوشش سیمانی نیز به سبب شکنندگی تحت کوچکترین نشست از دیواره جدا می شود. در برخی موارد برای کم کردن نشت فاضلاب از بدنه از پوشش های قیری بر روی مخزن استفاده می کنند.

اگرچه این پوشش ها نشت از منافذ دیواره را کاهش می دهد اما نمی تواند مانع نشت فاضلاب از محل درزها و ترک ها باشد. زیرا این پوشش ها به دیواره چسبیده بوده و همراه با دیواره دچار ترک و درز می گردند.به علت اینکه این دیواره های آجری یا بلوکی فشارجانبی کمی را می توانند تحمل کنند، لذا حداکثر عمق این مخازن به ۴ مترمحدود می شود. البته این در شرایطی است که پشت دیواره با خاک پرشود در غیر اینصورت حداکثر عمق ۵/۲ متر  خواهد بود.

مزایا و معایب سپتیک تانک

مزایای سپتیک تانک در ادامه متن به صورت کامل توضیح داده شده و تفاوت سپتیک پلی اتیلن با سپتیک بتنی شرح داده شده است. تکنولوژی و دنیای علم به سرعت در حال رشد و توسعه است .رشد شهرها و صنعت و خطراتی که برای محیط زیست در پی دارد امروزه بسیار مورد توجه است. تولید حجم زیادی فاضلاب در مقابل تصفیه فاضلاب به روش های سنتی در دنیای امروز دیگر پاسخگو نخواهد بود.امروزه نیاز به سپتیک تانک بسیاری بیشتر از قبل شده است. به همین سبب سپتیک تانک پلی اتیلن جایگزینی نوین و به صرفه برای روش های قدیمی میباشد .پلی اتیلن با تحولی شگرف توانسته است سهم اکثر تولیدات سپتیک تانک دنیا را از آن خود کند .

شرکت فرآب صنعت بزرگترین تولید کننده سپتیک تانک به صورت دوجداره از جنس پلی اتیلن میباشد.سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره با توجه به استفاده های تخصصی و دید مهندسی به مراحل تصفیه فاضلاب طراحی و تولید میشود.همچنین قیمت سپتیک تانک نیز قابل رقابت با سایر نوع های دیگر آن می باشد. به طور کلی در موارد ذیل قصد داریم مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن را برای شما شرح دهیم :

مزایای سپتیک تانک :

 • ایزولاسیون کامل و بدون بو
 • عدم نشت آب و آلودگی محیط
 • سهولت بهره برداری و تخلیه لجن به وسیله دریچه های بازدید و تخلیه لجن
 • امکان دفن در زیر زمین با هدف انتقال ثقلی فاضلاب به سپتیک تانک و جلوگیری از اشغال فضاهای مفید
 • فراهم سازی تعدیل یا کاهش نوسانات کافی در تغییرات بار آلی جهت جلوگیری از بار شوک
 • ضربه به سیستم های بیولوژیک و فراهم ساختن دبی ثابت برای واحد های تصفیه خانه
 • فراهم سازی خوراک پیوسته برای سیستم های بیولوژیک
 • پیش هوادهی فاضلاب
 • کاهش میزان مصرف انرژی و مواد شیمیایی برای خنثی سازی فاضلاب
 • مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش به دلیل استفاده از مواد (Anti-UV)
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی و مواد شیمیایی
 • ساختمند بودن جداره ها و امکان مدفون شدن و عمر طولانی سپتیک تانک پلی اتیلن
 • قابلیت ساخت در رنگهای دلخواه و ابعاد گوناگون
 • سبکی وزن و سهولت در حمل و نقل
 • پرتابل بودن و قابلیت جابه جایی آسان حتی چند سال پس از نصب و راه اندازی اولیه
 • سرعت بالا در ساخت ، نصب و راه اندازی
 • مناسب برای زمین های دژ یا زمین هایی که قدرت جذب بسیار کمی دارند
 • قابلیت مدفون شدن دارد ( مکانی را اشغال نمیکند )
 • عدم استفاده از وسایل الکترومکانیکال ( در نتیجه نیازی به اپراتو یا تعمیر و نگهداری مستمر ندارد )
 • مقرون به صرفه به دلیل قیمت سپتیک تانک

و بسیاری موارد دیگر که در انتهای این مقاله در یک فایل pdf خدمت شما ارائه شده است …

معایب سپتیک تانک :

 • حتما باید در بخش سر ریز کنترل شود.
 • لجن ته نشین شده در کف سپتیک تانک می تواند مشکلاتی بوجود آورد بدین ترتیب باید هر چند وقت یکبار تخلیه شود.

ضرورت خرید سپتیک تانک

برای تصفیه و دفع فاضلاب به سیستم های سپتیک نیاز دارد در این بخش با مزایا و معایب آن آشنا شوید.سیستم سپتیک تانک نشان دهنده یک سرمایه گذاری مالی قابل توجه است. در صورت طراحی و نصب و نگهداری اصولی یک سیستم خوب می تواند سال ها با خدمات مطمئن و کم هزینه کار می کند.استفاده نکردن از سپتیک تانک می تواند باعث خسارت به اموال و آلودگی آب های زیرزمینی و سطحی و شیوع بیماری شود.یک سیستم سپتیک تانک استاندارد دارای سه قسمت اصلی است:

مخزن سپتیک :

مخزن سپتیک معمولا به صورت افقی و دفنی از جنس پلی اتیلن ساخته می شود.هدف یک مخزن سپتیک این است که مواد جامد را از فاضلاب جدا کند.تا حدی که ممکن است مواد جامد تجزیه کند ، در حالی که اجازه می دهد مایع (یا پساب) به میدان تخلیه برود. این فرآیندجلوگیری از گرفتگی میدان تخلیه کمک می کند ، که می تواند منجر به خرابی و تعمیرات پرهزینه شود.سپتیک تانک ها بسته به اندازه مخزن و مقدار و نوع جامدات ورودی به مخزن ، هر ۳ تا ۵ سال یک بار پمپاژ می شوند.

میدان تخلیه :

میدان تخلیه شبکه ای از لوله های سوراخ دار است که در سنگرها یا بسترهای پر از شن قرار گرفته است. با ته نشینی مواد جامد در مخزن سپتیک ، فاضلاب مایع (یا پساب) از طریق جاذبه یا فشار ، به یک میدان جذب تخلیه می شود.پساب از لوله ها عبور می کند ، از طریق لایه شن و به خاک وارد می شود و در آنجا تصفیه بیشتر انجام می شود. خاک فاضلاب را هنگام عبوراز فضای منافذ فیلتر می کند و میکروبهای خاک قبل از ورود به آب زیرزمینی آنرا تصفیه می کنند.

خاک

خاک زیر زمین زهکشی تصفیه نهایی و دفع پساب مخزن سپتیک را فراهم می کند.پس از عبور فاضلاب به خاک ، ارگانیسم های موجود در خاک پساب را قبل از نفوذ به سمت پایین و خارج تصفیه می کنند . در نهایت وارد آبهای زیرزمینی یا سطحی می شوند. نوع خاک نیز بر اثربخشی میدان زهکشی تأثیر می گذارد. به عنوان مثال ، خاک های رسی ممکن است خیلی سفت باشند تا بتوانند از پساب های زیادی عبور کنند. خاک ماسه سنگی نیز برای ارائه تصفیه زیاد ناهموار است.

مهمترین مرحله برای نگهداری سپتیک تانک

حذف لجن و تجمع مواد معدنی قبل از شستشو در محل تخلیه است.اینکه هر چند بار مخزن شما به پمپاژ نیاز دارد ، به اندازه مخزن ، مقدار فاضلاب تولیدی در مدت زمان مشخص و مقدار جامدات (از انسان ، مواد زائد و هرگونه زباله دیگر) به سیستم بستگی دارد.

منبع: فرآب صنعت

دکمه بازگشت به بالا